Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μια φορά με συστημένη αποστολή ΕΛΤΑ, δέματα ή επιστολικούς φακέλους που στέλνω στις 15:00 το μεσημέρι, την επόμενη στις 9 το πρωί βρίσκονται στην περιοχή που θα το παραλάβει ο τελικός αποδέκτης. (Λάρισα - Αθήνα). Εμένα τα ΕΛΤΑ με βολεύουν από τα πανάκριβα courier. Άσε που το courier δεν τα παραδίδει και στην ώρα τους, δήθεν έχουν φόρτο ή αφήνουν ειδοποίηση χτυπώντας το θυροτηλέφωνο μόνο μια φορά. Γι' αυτούς που γκρινιάζουν για τα ΕΛΤΑ... Εδώ ολόκληρη DHL μου έχασε δέμα στην Γερμανία παρακαλώ... Αγοράζω από το εξωτερικό από το 1999 και μόλις 3 φορές δεν μου παραδόθηκε ποτέ αυτό που περίμενα και 5 φορές μου ήρθε μετά από 8 μήνες. Από Γερμανία, Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία και Ιταλία μου έρχονται σε 4 το πολύ εργάσιμες ότι παραγγέλνω.

και εμενα με βολευουν αλλα τωρα τα απλα δεματα εγιναν 2.60 και η αντικαταβολη 5.40... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως η ολη φαση με το τελωνειο ειναι για γελια. Θυμαμαι πριν 1 χρονο περιπου ειχα παραγγειλει ενα logic analyzer απο το αμερικα και οι τυποι μου ζηταγαν σχεδον μισα λεφτα που κανει το logic analyzer.

 

To ειχα αγορασει 499 δολλαρια και θελανε Χ λεφτα γι αυτον που το μετεφερε απο το αεροπλανο στην αποθηκη + λεφτα για την παραμονη του στην αποθηκη + λεφτα για τον εκτελωνισμο + φπα και αμα θυμαμαι καλα ηταν στα 200 ευρω ετσι κερατιατικα (ισως και παραπανω). Νταβατζιλικι!

Τα παραπανω τα πληρωνουν κατα τον εκτελωνισμο ΟΛΕΣ οι εταιρειες που εισαγουν προιοντα απο τριτες χωρες (συν δασμους, που δεν επιβαλλονται σε ιδιωτες).

Χοντρικα, σε καθε εισαγωγη:

- Μεταφορικα/εξοδα πληρωμης (οχι, δεν ειναι δωρεαν)

- Δικαιωμα μεταφορικης (πληρωνεται οταν δεν εκτελωνιζεται απο την ιδια, σχεδον παντα δηλαδη)

- Εξοδα διαχειρισης/συσκευασιας μεταφορικης, αποθηκευτικα, ζυγιστικα, κοκ. Χρεωνονται μεχρι κ οι κολλες που χρησιμοποιουνται για κλεισουν τα δεματα, μετα απο φυσικο ελεγχο.

- Αμοιβη εκτελωνιστη

- Ασφαλιση εκτελωνιστη

- Δασμος (%, εξαρταται απο το ειδος)

- "Γρηγοροσημο"

- ΦΠΑ (εκπτιπτει, αλλα πρεπει να πληρωθει ολοκληρο, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ)

 

Αν ΔΕΝ εκτελωνισεις, ΔΕΝ μπορεις να πουλησεις κατι, καθως δεν μπορει να περαστει στο αποθεμα σου.

 

Τα παραπανω που διαβασες, ειναι εξοδα της εισαγωγης μονο. Ουτε ενοικιο, ουτε φοροι, ουτε εισφορες, ουτε λειτουργικα εξοδα.

Τωρα, παρε εσυ κατι που κανει χ, πουλα 2χ+ΦΠΑ μετα απο κανα μηνα (αν εισαι τυχερος), κ πες μου πως μπορεις να εισαι βιωσιμος (οχι πλουσιος, βιωσιμος, ΕΣΟΔΑ>>ΕΞΟΔΑ δηλαδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε έχω πάρει απο Κίνα έχουν δειλώσει σαν Gift και τιμή κοστολόγησης εξευτελιστικά μικρότερη.

Το gift εχει οριο (15$ η 22$ αν θυμαμαι καλα), κ δεν ξερω αν υπαρχει ακομα μετα τα παραπανω.

Επισης, αν δεν κανω λαθος, τα δεματα απο κ προς την Κινα, δεν ασφαλιζονται (μια ερωτηση στα ΕΛΤΑ θα σε πεισει), οποτε κ δεν μπορουν να ειναι δηλωμενης αξιας.

 

Κατα συνεπεια, δηλωνεις οτι θες στο customs form, αλλα αν δεν το πιστεψει ο τελωνης (=υπαλληλος του υπουργειου Οικονομικων), θα στο κοστολογησει με βαση τον δικο τους αλγοριθμο (οχι ακριβως οσο θελει, αλλα συμβαινει κ αυτο).

 

**Αυτα για σημερα, ας αναλαβουν παλι οι keyboard warriors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ποσο να τα πουλανε φιλε μου ? εσυ εχεις μαγαζι ? εχεις καμια ιδεα τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στην χωρα η σε ταιζει ο μπαμπας και ψωνιζεις ?  ΦΠΑ,εφκα, ικα,φορο εισοδηματος , παγια εξοδα  τα γνωριζεις σαν λεξεις ? αν ναι τοτε μην περιμενεις τιμες κινας. 

αν ομως οπως λες δε βγαζεις χρηματα για να ζησεις την οικογενεια σου κ μονο πληρωνεις το κρατος.....ε κλειστο τοτε κυριε μου κι ασε κι εμας τους φτωχους να βρουμε τιμη απο  κινα στα μετρα μας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχεις δικιο δεν το ειχα προσεξει!!

Ετσι ομως χτιπανε τα μικροπραματα και οχι ας πουμε ενα φτηνό τηλεφωνο ή αντικείμενα αξιας εως 150€. αυτά που είχα πληρώσει τον 11ο ηταν 24%φπα+12€ τελος ταξινόμησης συνολο 36€ ειχε γυρω στο 100€ αυτο που πηρα. με τη σημερηνη τιμη και εφοσον ειναι ενσωματωμένο το φπα σε αντικείμενο 100€ θα πρεπει να πληρώσω 15€+3€ τελος παρουσιασης συνολο 18€. οποτε κερδισμενος ειμαι με βαση τα προηγουμενα.

ετσι δεν ειναι?

Το εξήγησα 5-6 ποστ ποιο πανω, το φπα αυτο αφορά τις αμοιβές των ελτα, ΟΧΙ του αντικειμένου σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά για μια θήκη για κινητό που κάνει 1,5 € δηλαδή θα πληρώσω πλέον 1,5 € και 3 € τέλος παρουσίασης 4,5 € σύνολο. Σωστά ?

 

Ποιό είναι το όριο για τα τελωνιακά ελέυθερα (που αναγράφεται) και πως πιστοποιούμε ότι το αντικείμενο που παραγγείλαμε είναι κάτω αυτού του κόστους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόσφατη περιπέτεια και με 3ευρω και με ΦΠΑ + έξοδα όπου ο τελώνειακός κοστολογεί αυθαίρετα το τι περιέχει το πακέτο.

Πιο λεπτομερειακά στο βίντεο 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης γτ δεν υπαρχει καποιος τροπος να κανεις αμφισβητηση της τελωνειακης χρεωσης στο ταχυδρομικο καταστημα που πηγαινεις ? αυτα ειναι που θα πρεπει να μας απασχολουν και οχι να παρουμε κατι απο τη κινα για να γλυτωσουμε 10 ευρω, ηδη τα σκρουτζομαγαζα ανταγωνιζονται αυτα της κινας σε καποια πραγματα οταν πωλουνται κινητα με κερδος 5 ευρω ανα συσκευη

 

Υπάρχει η δυνατότητα αμφισβήτησης της τελωνιακής χρέωσης αλλά ζητούσαν 10€ αλλά τώρα με τα νέα δεδομένα μπορεί να θέλουν περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάνουμε. Να μάθουν οι κλέφτες να φτιάξουν τις τιμές τους. Gift μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

 

Δεν είναι κλέφτες όλοι φίλε αλλά δεν γίνεται να πληρούν αυτοί το φπα και εσένα να στο δίνουν τίμη Κίνας δεν κάνουν φιλανθρωπία δουλεύουν εσύ θα το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω μ εσενα αλλα αν το καταστημα τα δινει με μικρο κερδος και δεν εχει καταναλωση συντομα μπαινει λουκετο.

 

Κ εγω καταναλωτης ειμαι κ θελω το φθηνοτερο και οταν βρω λογικη τιμη με ενα μικρο καπελο αγοραζω απο ελλαδα.

το αν δεν έχει κατανάλωση ένα μαγαζί δεν φταίει αυτός που πάει και αγοράζει για να πληρώνει πανάκριβα! δηλαδή αν ένα γυράδικο δεν έχει κατανάλωση να πουλάει τον γύρο 10e για να μην κλείσει.. e όχι να κλείσει και να ανοίξει άλλος που ξέρει την δουλειά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πρόσφατη περιπέτεια και με 3ευρω και με ΦΠΑ + έξοδα όπου ο τελώνειακός κοστολογεί αυθαίρετα το τι περιέχει το πακέτο.

Πιο λεπτομερειακά στο βίντεο https://youtu.be/ak1wc7AWfgs

 

παρολο που κ εσυ κ αλλοι youtubers ισχυριζεστε οτι ολες αυτες οι τριγωνικες μεθοδοι αποστολης ειναι χωρις τελωνειο

 

στα φορουμ εχουν ποσταριστει αρκετες αναφορες οτι υπηρξαν περιπτωσεις που κ τετοιες αποστολες μπηκαν τελωνειο κ χρεωθηκαν ολα αυτα τα τραγελαφικα τελη 

 

τι ισχυει τελικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...