Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά θα κάνουν και τα ελληνικά καταστήματα να αγοράζουν τα ίδια κινέζικα Χ τιμή και να μην τα πουλάνε 3Χ 

και ποσο να τα πουλανε φιλε μου ? εσυ εχεις μαγαζι ? εχεις καμια ιδεα τι συμβαινει αυτη τη στιγμη στην χωρα η σε ταιζει ο μπαμπας και ψωνιζεις ?  ΦΠΑ,εφκα, ικα,φορο εισοδηματος , παγια εξοδα  τα γνωριζεις σαν λεξεις ? αν ναι τοτε μην περιμενεις τιμες κινας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ανοιξε κανεις το link στο site των ελτα αλλα υπαρχει αναλυση και για επιστολικο ταχυδρομείο (αυτο που πολλοι χρησιμοποιουν για μικροπραγματα μερικων €) οπου δεν αναφερεται χρεωση 3€ αλλα πιστευω εκει θα περναει άφθονο πραμα με τυχαίο έλεγχο οπως έχει φανεί και τις τελευταίες εβδομάδες σε πολλούς εδώ μέσα. εγω χτες παρελαβα 2 φακελους μικρης αξιας με μεγαλη καθυστέρηση σε σχεση με το συνηθισμένο (τακτικος buyer) αλλα χωρις επιπλέον τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καταλαβα καλα εαν παρω ενα αντικειμενο με αξια εως 150 ευρω(τιμη απο που βρισκουν κινα η Ελλαδα?) θα πληρωσω καπελο 15 ευρω.Κ αντιστοιχα 25 εαν ειναι πανω απο 500?Αν ειναι ετσι σιγα τα ωα ρε παιδες,αν βρεις κατι με μεγαλη διαφορα και τι εγινε για τα 25 ευρω? Αν εχεις πχ αγορασει με 100 ευρω κατω...Προς το παρων παντως δεν μου εχει τυχη να περασει κατι τελωνειο εκτος απο μια φορα που μου εβαλαν τρια ευρω...

Τελος παραγγελιας ειναι αυτα που αναφερει!Το τελωνειο αν τυχει και περασει το δεμα σου ειναι επιπλεον φορος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε κατι τετοια αρθρα παντα θα δεις οτι του φανει του λολοστεφανη, απο τη μια ναι καλα κανουνε απο την αλλη μονο ελληνικα προιοντα απο την αλλη πλευρα ωχ αυτο ηταν το τελος, τι να πω ρε παιδια ημαρτον μαθετε να διαβαζετε σωστα μια ειδηση και μετα γραψτε.

 

οι ενστασεις μου ειναι στο γεγονος οτι ολα να περνανε απο το τελωνειο.

 

οπως εγραψα και σε καποιο αλλο αρθρο στο ινσομνια πριν λιγο καιρο, ηδη υπαρχει εμγαλο προβλημα με τις καθυστερησεις δεματων οταν το δεμα βρισκεται ηδη στην ελλαδα και περιμενει δυο τρεις και παραπανω βδομαδες να περασει. Ηδη δεν μπορουν να ανταπεξελθουν στον ογκο δουλειας, δηλαδη θα παμε στους δυο μηνες για να περιμενουμε ενα δεμα?

 

επισης υπαρχουν προιοντα και ανταλλακτικα που δεν τα εχει κανενα μαγαζι - προμηθευτης χονδρικης στην ελλαδα, βλεπε touchpanel, Μπαταριες, πλαστικα απο λαπτοπ, μεντεσεδες καλωδιοταινιες που ειναι η δουλεια μου, τα 3 ευρω παραπανω δεν ειναι προβλημα αλλα αμα βαζουν 15ευρω αβερτα χωρις ελεγχο επειδη ετσι τους ηρθε η επειδη θα εχουν να πετυχουν καποιο στοχο εσοδων ε τοτε δεν προκειτε να δουλεψει η επισκευη κινητων, ταμπλετ και υπολογιστων οπως και σε καποια αλλα πραγματα.

 

Επισης γτ δεν υπαρχει καποιος τροπος να κανεις αμφισβητηση της τελωνειακης χρεωσης στο ταχυδρομικο καταστημα που πηγαινεις ? αυτα ειναι που θα πρεπει να μας απασχολουν και οχι να παρουμε κατι απο τη κινα για να γλυτωσουμε 10 ευρω, ηδη τα σκρουτζομαγαζα ανταγωνιζονται αυτα της κινας σε καποια πραγματα οταν πωλουνται κινητα με κερδος 5 ευρω ανα συσκευη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολαύστε την πεφωτισμένη αριστερή κυβέρνηση. Φορομπηχτική πολιτική μέχρι εκεί που δεν πάει.

Τώρα στο κυρίως μενού. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω για κάτι που αξίζει πάνω από 20 ευρώ. Προσάρμοσα τις ανάγκες μου ακριβά αντικείμενα τριγωνική αποστολή κτλπ. Αλλά αυτό με τα μικρής αξίας να πληρώνουμε αριστερό νταβατζιλίκι to match και παράνομο λόγου ΕΕ νομοθεσίας. Θέλω να δω πως θα αντιδράσουν κάποιες οργανώσεις και ο καθένας μας. Δεν λέω για βρισίδι στους υπαλλήλους αλλά μαζικές αγωγές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός είναι ρε παιδιά ο υπολογισμός.

Πολύ μικρής αξίας είναι 3€ έξτρα(έως 22€).Μπαινει πράσινο sticker.

Έως 150€ είναι 15€+15 .τέλος εκτελωνισμου + τέλος παράδοσης. Δηλαδή κινητό 140€ θα βγαίνει τελική τιμή 170€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην πετατε ασχετα

 

οταν ο αλλος εχει καταστημα μην περιμενετε με τα εξοδα και την φορολογια που εχει να σας το δωσει σε τιμες κινας.

 

ελεος.

 

 

να εχουμε και λιγο κατανοηση. εγω καθε φορα με την πρωτη ευκαιρια βοηθαω παντα τα δικα μας καταστηματα αλλα οταν δω διαφορα τιμης μεγαλη αναγκαστικα κανω παραγγελια απ εξω και περιμενω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους ελληναραδες κλεφτες μαγαζατορες θα αφησω λεφτα μονο οταν δεν θα μπορω να κλικαρω αλλο

 

αγορες απο ebay eu, amazon ,κινεζικα eu warehouses k με priority line οταν θα νοιωθω τολμηρος,παλι φθηνοτερα θα μου ερχονται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονιμη απορια μου για ολους αυτους που γκρινιαζουν οτι τα ελληνικα μαγαζια πουλανε ταχαμου 3 φορες πανω, ειναι γιατι δεν ανοιγουν αυτοι ενα eshop που θα πουλαει "κανονικες" τιμες οπως νομιζουν, να μαζεψουν ολη την αγορα.

Η απαντηση βεβαια ειναι απλη: γιατι δεν επιτρεπεται να ανοιξεις μαγαζι οταν εισαι 15 χρονων.

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η απαντηση βεβαια ειναι απλη: γιατι δεν επιτρεπεται να ανοιξεις μαγαζι οταν εισαι 15 χρονων.

bf9.gif

 

 

Πνιγηκα γμτ

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...