Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι 44,9€ είναι δωρεάν,από τα 45€ και πάνω ισχύουν οι δασμοί και τα τα τέλη εκτελωνισμου.Το gift δεν ισχύει όπως και οι χαμηλές τιμές, καθώς ανοίγουν όλα τα δέματα και τα τιμολογουν όπως να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.. δεν ανοίχτηκαν οι σακοι ακομα. Απλα κανεις υπομονη....

 

Θα στο περιγραψω οπως ακριβως μου το μετεφερε τελωνιακος, οταν δεμα μου σταματισε για εκτελονισμο στο αεροδρομιο.(ΚΑΤ αεροδρομιου)

Πρωτα απο ολα, δεν σε ειδοποιουν για το ποσό που βαλανε ενω θα επρεπε. οταν λοιπον πας να παραλαβεις απο τα ΕΛΤΑ το δεμα σου λενε και την λυπητερη. Αν συμφωνεις το πληρωνεις και φευγεις. Αν οχι τοτε τους λες να το πανε για αναθεωρηση δασμων. εκει θα σου ζητηθει αποδειξη για την πλρωμη. Η αποδειξη φυσικά ειναι το mail της paypal. Στο επομενο σταδιο γίνετε επανακοστολογιση με αρχικη τιμη, την τιμη που πληρωσες. Οπως ειπαν και παραπανω +24% φπα +15€πλεον. απο εκει και περα αναλογα το κόστος ειναι και το υπολοιπο πακετο συμφωνα με τον αρχικο πινακα. 

Αυτό ίσχυε ως τώρα... από τώρα και στο εξής πληρώνεις μόνο το τέλος εκτελωνισμού ανάλογα στην αξία που έχει το προϊόν.

ΦΠΑ δεν έχει (λέει ότι είναι ενσωματωμένο )

Και Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή, μόνο εάν χρειάζεται εκτελωνιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεμε τα δωσει σε τιμες κινας αλλα οταν η διαφορα ειναι 6 φορες μεγαλυτερη ε ναι εκει εχω θεμα... τι με νοιαζουν εμενα οι φοροι,το πρωσοπικο και το ρευμα που εχει να πληρωσει? Να κατεβασει την τιμη σε λογικα πλαισιο σε σχεση με εξω και πολυ ευχαριστος να αγορασω

Συμφωνω μ εσενα αλλα αν το καταστημα τα δινει με μικρο κερδος και δεν εχει καταναλωση συντομα μπαινει λουκετο.

 

Κ εγω καταναλωτης ειμαι κ θελω το φθηνοτερο και οταν βρω λογικη τιμη με ενα μικρο καπελο αγοραζω απο ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η ολη φαση με το τελωνειο ειναι για γελια. Θυμαμαι πριν 1 χρονο περιπου ειχα παραγγειλει ενα logic analyzer απο το αμερικα και οι τυποι μου ζηταγαν σχεδον μισα λεφτα που κανει το logic analyzer.

 

To ειχα αγορασει 499 δολλαρια και θελανε Χ λεφτα γι αυτον που το μετεφερε απο το αεροπλανο στην αποθηκη + λεφτα για την παραμονη του στην αποθηκη + λεφτα για τον εκτελωνισμο + φπα και αμα θυμαμαι καλα ηταν στα 200 ευρω ετσι κερατιατικα (ισως και παραπανω). Νταβατζιλικι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΑΛΗΤΕΙΑ των ΕΛΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ! Προτείνω να κινηθούμε ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΑ και ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ δημιουργώντας ενα προφίλ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ κινεζοαγοραστων στο facebook! Εαν μαζευτούμε εκεί 50-60.000 μέλη να δείτε τι ωραία που θα πάρουν πίσω και δασμούς και ΦΠΑ και τα παντα ολα! Χρειάζεται να είμαστε ΕΝΩΜΕΝΟΙ και με τέτοιες ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ κινητοποιήσεις θα τα καταφέρουμε! (το Facebook το ανοίγω για τέτοιο σκοπό, χαλάλι)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια φορά με συστημένη αποστολή ΕΛΤΑ, δέματα ή επιστολικούς φακέλους που στέλνω στις 15:00 το μεσημέρι, την επόμενη στις 9 το πρωί βρίσκονται στην περιοχή που θα το παραλάβει ο τελικός αποδέκτης. (Λάρισα - Αθήνα). Εμένα τα ΕΛΤΑ με βολεύουν από τα πανάκριβα courier. Άσε που το courier δεν τα παραδίδει και στην ώρα τους, δήθεν έχουν φόρτο ή αφήνουν ειδοποίηση χτυπώντας το θυροτηλέφωνο μόνο μια φορά. Γι' αυτούς που γκρινιάζουν για τα ΕΛΤΑ... Εδώ ολόκληρη DHL μου έχασε δέμα στην Γερμανία παρακαλώ... Αγοράζω από το εξωτερικό από το 1999 και μόλις 3 φορές δεν μου παραδόθηκε ποτέ αυτό που περίμενα και 5 φορές μου ήρθε μετά από 8 μήνες. Από Γερμανία, Ισπανία, Γαλλία, Αγγλία και Ιταλία μου έρχονται σε 4 το πολύ εργάσιμες ότι παραγγέλνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισατε εποχές αρχές 90' οπου ερχόμασταν Ελλάδα απο ΗΠΑ και οι εκτελωνιστές ανοιγαν τις βαλίστες και βγάζανε τις γούνες απο τις βαλίστες το κυράδων δυο-δυο και μάλιστα κατακαλόκαιρο. Εκεί να δεις φωνές και κακό.

 

Πάντος προσωπικά ο ποιό καλός τροπως για να στείλεις πακέτο Ελλάδα και να μην πληρώσεις τελωνείο είναι συστημένο. Επίσης νομίζω οτι η τιμή ασφάλισης δεν χρειάζεται να είναι η ίδια με το Customs Form οπότε οι ποιο πολλοί ξέρουν και βάζουν χαμηλώτερη τιμή στην Φόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι ετσι γιατι γλιτώνουμε το 24% αλλα δε βλεπω κατι τετοιο μεσα. αυτο που βλεπω ειναι οτι το 12€ εγινε 15€ και οτι πλεον περνάνε τελωνειο απο 1€

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

Παντως καλο ειναι να γνωριζουμε ολοι μας οτι η ρυθμιστικη αρχη για τα ταχυδρομεια ειναι η ΕΕΤΤ. οποτε οτι καταγγελιες εχουμε εκει

Λέει στο άρθρο "Όπως αναφέρουν τα ΕΛΤΑ, όλες οι τιμές περιλαμβάνουν 24% ΦΠΑ"

'Όσο για το ότι πληρώνουμε από 1€ .... επιφυλάσσομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονιμη απορια μου για ολους αυτους που γκρινιαζουν οτι τα ελληνικα μαγαζια πουλανε ταχαμου 3 φορες πανω, ειναι γιατι δεν ανοιγουν αυτοι ενα eshop που θα πουλαει "κανονικες" τιμες οπως νομιζουν, να μαζεψουν ολη την αγορα.

 

Η απαντηση βεβαια ειναι απλη: γιατι δεν επιτρεπεται να ανοιξεις μαγαζι οταν εισαι 15 χρονων.

 

4/5 σχολια ειναι απο ελληναρες keyboard warriors, τους που νομιζουν οτι εχουν μονο δικαιωματα (ειχα γραψει κ αλλα εδω, αλλα το ban ηταν σιγουρο)

ΥΓ1. Οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια.

ΥΓ2. Σχετικα με κοστος αποστολης 1.5ε (ομιτζι κ 3 λολ), υπερβολικα κοστη συσκευασιας, κοκ: next time, ζητηστε free shipping σε λαδοκολλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσχυε ως τώρα... από τώρα και στο εξής πληρώνεις μόνο το τέλος εκτελωνισμού ανάλογα στην αξία που έχει το προϊόν.

ΦΠΑ δεν έχει (λέει ότι είναι ενσωματωμένο )

Και Τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή, μόνο εάν χρειάζεται εκτελωνιστής.

Ο φπα που λεει εκει οτι ειναι ενσωματωμένος άφορα τα ποσά που αναφέρονται στο pdf που διάβασες(πληρώνουν και τα ελτα φπα) άλλος ειναι ο φπα του εμπορεύματος το οποίο έχεις εισάγει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισατε εποχές αρχές 90' οπου ερχόμασταν Ελλάδα απο ΗΠΑ και οι εκτελωνιστές ανοιγαν τις βαλίστες και βγάζανε τις γούνες απο τις βαλίστες το κυράδων δυο-δυο και μάλιστα κατακαλόκαιρο. Εκεί να δεις φωνές και κακό.

 

Πάντος προσωπικά ο ποιό καλός τροπως για να στείλεις πακέτο Ελλάδα και να μην πληρώσεις τελωνείο είναι συστημένο. Επίσης νομίζω οτι η τιμή ασφάλισης δεν χρειάζεται να είναι η ίδια με το Customs Form οπότε οι ποιο πολλοί ξέρουν και βάζουν χαμηλώτερη τιμή στην Φόρμα.

 

Τιμη ασφαλισης (για αποζημιωση σε περιπτωση απωλειας/καταστροφης, τυπικα πρεπει να προηγηθει κ ελεγχος πριν το κλεισιμο της συσκευασιας) = δηλωμενη αξια. Χρονια τωρα, σε ολο τον κοσμο, οχι μονο Ελλαδα/Ευρωπη.

 

Ο,τιδηποτε αλλο, θα αφηνε τεραστιο παραθυρο ανοικτο για απατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμη ασφαλισης (για αποζημιωση σε περιπτωση απωλειας/καταστροφης, τυπικα πρεπει να προηγηθει κ ελεγχος πριν το κλεισιμο της συσκευασιας) = δηλωμενη αξια. Χρονια τωρα, σε ολο τον κοσμο, οχι μονο Ελλαδα/Ευρωπη.

 

Ο,τιδηποτε αλλο, θα αφηνε τεραστιο παραθυρο ανοικτο για απατες.

Οτιδήποτε έχω πάρει απο Κίνα έχουν δειλώσει σαν Gift και τιμή κοστολόγησης εξευτελιστικά μικρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ειναι ετσι γιατι γλιτώνουμε το 24% αλλα δε βλεπω κατι τετοιο μεσα. αυτο που βλεπω ειναι οτι το 12€ εγινε 15€ και οτι πλεον περνάνε τελωνειο απο 1€

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

Παντως καλο ειναι να γνωριζουμε ολοι μας οτι η ρυθμιστικη αρχη για τα ταχυδρομεια ειναι η ΕΕΤΤ. οποτε οτι καταγγελιες εχουμε εκει

Σε αυτό το λινκ που παρεθεσες γράφει πανω πανω με μεγάλα γράμματα το εξης:

 

ΝΕΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΕΛΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ (Τα νεα ειδικά τελη εμπεριεχουν 24% ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...