Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τείνω εκ πεποιθήσεως πλέον να αγοράζω (συγκεκριμένης κατηγορίας προϊόντα) αποκλειστικά από το εξωτερικό και θα συνεχίσω ακόμα και αν η τιμή είναι ίδια με Ελλάδα.

 

Από φέτος σκέφτομαι να αρχίσω τα αυθημερόν ή διήμερα ταξίδια στο εξωτερικό μόνο για shopping όσες φορές χρειαστεί.

Μπορεί να ακούγεται troll φάση αλλά δεν θέλω τα χρήματα μου να πηγαίνουν σε εμπόρους και κράτος που δεν τα αξίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τείνω εκ πεποιθήσεως πλέον να αγοράζω (συγκεκριμένης κατηγορίας προϊόντα) αποκλειστικά από το εξωτερικό και θα συνεχίσω ακόμα και αν η τιμή είναι ίδια με Ελλάδα.

 

Από φέτος σκέφτομαι να αρχίσω τα αυθημερόν ή διήμερα ταξίδια στο εξωτερικό μόνο για shopping όσες φορές χρειαστεί.

Μπορεί να ακούγεται troll φάση αλλά δεν θέλω τα χρήματα μου να πηγαίνουν σε εμπόρους και κράτος που δεν τα αξίζουν.

 και για ποιας κατηγορίας προϊόντα μιλάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες νομιζω οτι αξιζει μονο για Λονδινο να πετυχεις καμια πτηση φτηνη (ας πουμε 25 η διαδρομη, οποτε με ενα 50αρικο να πας και να ερθεις (χονδρικα χωρις να υπολογισω κοστος μεταφορας απο προς τα αεροδρομια που βαρανε στο ψαχνο.

Αλλα και παλι τι φοβερα φτηνοτερο θα βρεις στο Λονδινο που δεν μπορεις να βρεις εδω;

Νομιζω οτι ακριβοτερα θα σου βγουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsioulak Αν ανέγραφαν τη σωστή αξία οι Κινέζοι π.χ. με invoice πληρωμής σε διαφανή φάκελο κολλημένο όπως γίνεται με αποστολές από ΕΕ και ΗΠΑ ή ακόμα και με QR code (με λινκ στη συναλλαγή ή στη σελίδα προϊόντος), φυσικά όχι gift ή αξία 5 Ευρώ για πακέτο που σατανικά μοιάζει με πακέτο κινητού και άλλα τέτοια ευφάνταστα, ΤΟΤΕ θα ήταν χαζοί οι εκτελωνιστές να χρέωναν ό,τι να'ναι και μετά να τρώνε στη μάπα έξτρα δουλειά όταν θα τους γύρναγαν τα πακέτα πίσω για επανέλεγχο.

 

Το γεγονός ό,τι τα ΕΛΤΑ "φάγαν" το 15άρι του επανελέγχου όπως σωστά είπε ο @Conan2046 σημαίνει ότι αρκετοί (έμποροι ίσως;) γκρίνιαξαν για λάθος εκτιμήσεις.

 

@duende Έχει απόλυτο δίκιο ο @Conan2046, το τέλος αυτό δεν υφίσταται πια. Αναγράφεται στον πάτο του PDF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το κάνουν να αγοράζετε από ελληνικά μαγαζιά που μου μάθατε όλοι τους κινέζους και δεν αφήνετε ένα ευρώ στα ελληνικά καταστήματα .

Ηλεκτρονικο τσιγαρο 30€ απο Κινα 70-80€ Ελλαδα, ε.....οχι ρε τι μας λες που θα το παρω και απο εδω οταν βαλουν μυαλο οι μαγαζατορες τοτε μπορει να αλλαξω γνωμη και να τους στηριξω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα σημερα 4 δεματα απο ali και ebay.To ενα ηταν λιγο ογκώδες ,σακιδιο πλατης και εγραφε απο εξω 0.20$(ενώ ειχα πληρωσει 0.86$ στην δημοπρασια).Για κανενα δεν ηρθε το νεος τελος..Ααναμενω αρκετα δεματα ακομα,θα δουμε τι γινεται με τα νεα τελη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικο τσιγαρο 30€ απο Κινα 70-80€ Ελλαδα, ε.....οχι ρε τι μας λες που θα το παρω και απο εδω οταν βαλουν μυαλο οι μαγαζατορες τοτε μπορει να αλλαξω γνωμη και να τους στηριξω

 

Να το πάρεις από την Κίνα. Απλά ξέχνα τα 30€, πλέον 52,2€ με ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα ΔΕΜΑ συστημένο από Κίνα με μια θήκη πλαστική για το μακ μου το έφεραν σπίτι με σφραγίδα τελώνειου δεν ζήτησε τίποτα το άφησε και την κοπάνησε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πάρεις από την Κίνα. Απλά ξέχνα τα 30€, πλέον 52,2€ με ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού.

Όντως 52.2€ βγαίνει. Σε σχέση με παλιότερα πάντως τι έχει αλλάξει; Δηλαδή παλιότερα δεν ήταν 30+12+24% ΦΠΑ= 49.2€ ή κάνω λάθος;

 

Και τώρα και παλιότερα έχω την εντύπωση πως το τελωνείο ήταν ψιλοτζόκερ για το κατά πόσο θα πέρναγε ή όχι (φυσικά για χαμηλές σχετικά τιμές <100€ και όγκο δέματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ο καθε τελωνειακος που βαριεται την ζωη του τσεκσρει την σξια του προιοντος στο ιντερνετ. Το βλεπει με "το ματι". Πχ ενα ανταπτορακι που μπορει να κοστιζει 30€ σιγα μην κατσει να το ψαξει. Αν του φαιενται φθηνο περασε αν οχι ιιισως τοτε να το ψαξει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως 52.2€ βγαίνει. Σε σχέση με παλιότερα πάντως τι έχει αλλάξει; Δηλαδή παλιότερα δεν ήταν 30+12+24% ΦΠΑ= 49.2€ ή κάνω λάθος;

Και τώρα και παλιότερα έχω την εντύπωση πως το τελωνείο ήταν ψιλοτζόκερ για το κατά πόσο θα πέρναγε ή όχι (φυσικά για χαμηλές σχετικά τιμές <100€ και όγκο δέματος).

Η βασική διαφορά είναι ότι δεν περνούσε σχεδόν τίποτα από το τελωνείο. Κοντέινερ ολόκληρα με κινητά και άλλα ακριβά αντικείμενα περνούσαν καθημερινά χωρίς έλεγχο. Πλέον οι έλεγχοι είναι συχνοί και πολλοί έχουν ξενερώσει. Όμως ο μόνος πραγματικός λόγος για να γκρινιάζει κάποιος είναι το 3€ της "παρουσίας" σε αντικειμενικά φθηνά αντικείμενα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα παρέλαβα από Aliexpress πακετάκι αξίας 21,67 €, που παράγγειλα πριν 16 μέρες. Δεν πήγε τελωνείο.

 

 

Από Banggood μπορείς να ζητήσεις κάτι, να πάει μέσω Ευρωπαϊκής αποθήκης, αν δεν υπάρχει σε αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη μου πήρε μια μπλούζα GOT (Game of thrones) γύρω στα 35 ευρώ και της ζητάνε +20 απ τα ΕΛΤΑ. 

 

Εάν ο τελωνειακός δέχτηκε τα 35€ ως αξία CIF, τότε χρέωσε ΦΠΑ 35*24%= 8,40€ και τα ΕΛΤΑ χρέωσαν τέλος εκτελωνισμού 15€, σύνολο 23,40€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...