Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού για δέματα εκτός Ευρωπαικής Ένωσης


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν ο τελωνειακός δέχτηκε τα 35€ ως αξία CIF, τότε χρέωσε ΦΠΑ 35*24%= 8,40€ και τα ΕΛΤΑ χρέωσαν τέλος εκτελωνισμού 15€, σύνολο 23,40€.

Τί πάθαμε στα καλά καθούμενα, να χρυσοπληρώνουμε τώρα ό,τι παίρνουμε.

 

Να ρωτήσω κάτι:

Αν θέλω λοιπόν να πάρω 2 αντικείμενα των 20€ το καθένα (μαζί με shipping) το οποίο σε ένα πακέτο είναι 40€, συμφέρει να τα πάρουμε σε ξεχωριστές παραγγελίες;

 

Γιατί αν τα πάρουμε μαζί μ΄έναν υπολογισμό που έκανα με βάση ένα πίνακα πληρώνω 64,6€ ενώ αν τα πάρω χωριστά θα πληρώσω:

(20 + 3 [ελτα]) x 2 = 46€.

Σωστά;

 

Επίσης:

Τελικά περνούν όλα τα πακέτα ανεξαιρέτως από τελωνείο; (απλά, συστημένα, επιστολικά κτλ.)

Ή πχ. το 70-80% αυτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί πάθαμε στα καλά καθούμενα, να χρυσοπληρώνουμε τώρα ό,τι παίρνουμε.

 

Να ρωτήσω κάτι:

Αν θέλω λοιπόν να πάρω 2 αντικείμενα των 20€ το καθένα (μαζί με shipping) το οποίο σε ένα πακέτο είναι 40€, συμφέρει να τα πάρουμε σε ξεχωριστές παραγγελίες;

 

Γιατί αν τα πάρουμε μαζί μ΄έναν υπολογισμό που έκανα με βάση ένα πίνακα πληρώνω 64,6€ ενώ αν τα πάρω χωριστά θα πληρώσω:

(20 + 3 [ελτα]) x 2 = 46€.

Σωστά;

 

Επίσης:

Τελικά περνούν όλα τα πακέτα ανεξαιρέτως από τελωνείο; (απλά, συστημένα, επιστολικά κτλ.)

Ή πχ. το 70-80% αυτών;

 

Φυσικά είναι προτιμότερο το σπάσιμο σε δύο της παραγγελίας, πολύ περισσότερο αφού δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσουν και τα 2 δέματα από το τελωνείο (ποσοστό δεν υπάρχει αφού κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά είναι προτιμότερο το σπάσιμο σε δύο της παραγγελίας, πολύ περισσότερο αφού δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσουν και τα 2 δέματα από το τελωνείο (ποσοστό δεν υπάρχει αφού κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει).

Οκ, ευχαριστώ.

αλλά λίγο με ανησύχησες πάλι.

Λες δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσουν τελωνείο.

Εγώ νόμιζα ότι είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ θα περάσουν τελωνείο αφού η τιμή είναι κάτω των 22.

 

 

Ναι, έλεγα εσείς που τα παρακολουθείτε εδώ, μήπως βρέθηκαν μερικοί που το πακέτο τους έκανε πάνω από 22€ και δεν πέρασε τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα μέσα στο 2017 κανένα μικρού κόστους αντικείμενο δεν πέρασε από τελωνείο. Ενα και μοναδικό πριν τρία χρόνια που ήταν συστημένο πέρασε από τελωνείο λόγω που το έστειλε ο πωλητής μέσω DHL.Εγώ πιστεύω ότι όλα τα δέματα με απλό ταχυδρομείο δεν περνούν από τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα μέσα στο 2017 κανένα μικρού κόστους αντικείμενο δεν πέρασε από τελωνείο. Ενα και μοναδικό πριν τρία χρόνια που ήταν συστημένο πέρασε από τελωνείο λόγω που το έστειλε ο πωλητής μέσω DHL.Εγώ πιστεύω ότι όλα τα δέματα με απλό ταχυδρομείο δεν περνούν από τελωνείο.

λες τώρα για τα κάτω από 22€ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ευχαριστώ.

αλλά λίγο με ανησύχησες πάλι.

Λες δεν είναι σίγουρο ότι θα περάσουν τελωνείο.

Εγώ νόμιζα ότι είναι δεδομένο ότι ΔΕΝ θα περάσουν τελωνείο αφού η τιμή είναι κάτω των 22.

 

 

Ναι, έλεγα εσείς που τα παρακολουθείτε εδώ, μήπως βρέθηκαν μερικοί που το πακέτο τους έκανε πάνω από 22€ και δεν πέρασε τελωνείο.

 

Αλοίμονο, το ποια δέματα θα μουν στο τελωνείο δεν αποφασίζεται από τη δηλωμένη αξία τους, αφού είναι γνωστό ότι ΟΛΑ τα κινεζομάγαζα δηλώνουν αξία γύρω στα $20 ανεξάρτητα αν το ζητήσει ο αγοραστής ή όχι.

 

Η κατάσταση αυτή χειροτέρεψε από τον ΙΟΥΝ που ανέλαβε ιδιώτης τον εκτελωνισμό δεμάτων των ΕΛΤΑ και είναι αναμενόμενη η αύξηση του αριθμού των δεμάτων που μπαίνουν στο τελωνείο.

Μέχρι τώρα μέσα στο 2017 κανένα μικρού κόστους αντικείμενο δεν πέρασε από τελωνείο. Ενα και μοναδικό πριν τρία χρόνια που ήταν συστημένο πέρασε από τελωνείο λόγω που το έστειλε ο πωλητής μέσω DHL.Εγώ πιστεύω ότι όλα τα δέματα με απλό ταχυδρομείο δεν περνούν από τελωνείο.

 

Προφανώς, έχεις καιρό να διαβάσεις τα σχετικά νήματα του forum.

Δεν ξέρεις τι γίνεται από τον ΙΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλοίμονο, το ποια δέματα θα μουν στο τελωνείο δεν αποφασίζεται από τη δηλωμένη αξία τους, αφού είναι γνωστό ότι ΟΛΑ τα κινεζομάγαζα δηλώνουν αξία γύρω στα $20 ανεξάρτητα αν το ζητήσει ο αγοραστής ή όχι.

 

Α, εγώ δεν έχω πάρει ποτέ από κινεζομάγαζο.

 

αυτά που με ενδιαφέρουν μόνο είναι το amazon.com, το Barnes & Noble, και αυτό:

http://www.screenarchives.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλοίμονο, το ποια δέματα θα μουν στο τελωνείο δεν αποφασίζεται από τη δηλωμένη αξία τους, αφού είναι γνωστό ότι ΟΛΑ τα κινεζομάγαζα δηλώνουν αξία γύρω στα $20 ανεξάρτητα αν το ζητήσει ο αγοραστής ή όχι.

 

Η κατάσταση αυτή χειροτέρεψε από τον ΙΟΥΝ που ανέλαβε ιδιώτης τον εκτελωνισμό δεμάτων των ΕΛΤΑ και είναι αναμενόμενη η αύξηση του αριθμού των δεμάτων που μπαίνουν στο τελωνείο.

 

Προφανώς, έχεις καιρό να διαβάσεις τα σχετικά νήματα του forum.

Δεν ξέρεις τι γίνεται από τον ΙΟΥΝ.

τι δε ξέρει ? εγώ με αυτά που διάβαζα τόσο καιρό έκοψα τις παραγγελίες μαχαίρι, είχα μία ξεχασμένη πριν 1 μήνα περίπου και ήρθε κανονικά χωρίς εξτρα χρέωση. τυχερός ήμουν ? ή μήπως κάποιοι επίτηδες μας φοβίζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δε ξέρει ? εγώ με αυτά που διάβαζα τόσο καιρό έκοψα τις παραγγελίες μαχαίρι, είχα μία ξεχασμένη πριν 1 μήνα περίπου και ήρθε κανονικά χωρίς εξτρα χρέωση. τυχερός ήμουν ? ή μήπως κάποιοι επίτηδες μας φοβίζουν ?

Πότε έγινε η παραγγελία, από πού, και πόσο συνολική τιμή με έξοδα αποστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gearbest, για 10 ευρω και είχε γίνει τον ιούνιο αλλά έφτασε σήμερα.

επίσης έχω κάνει πολλες μέσα στο 2017 και καμμια δε πέρασε τελωνείο, όλες όμως μικροποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gearbest, για 10 ευρω και είχε γίνει τον ιούνιο αλλά έφτασε σήμερα.

επίσης έχω κάνει πολλες μέσα στο 2017 και καμμια δε πέρασε τελωνείο, όλες όμως μικροποσά.

10€;

Οπότε φυσικά και δεν πλήρωσες τίποτα αφού είναι κάτω των 22 που είναι το όριο.

 

αν και, όπως βλέπω εδώ:

http://www.insomnia.gr/topic/651245-ελτα-νέα-ειδικά-τέλη-εκτελωνισμού-για-δέματα-εκ/?p=55878334

 

μάλλον έπρεπε να πληρώσεις 3€ παραπάνω τα τέλη ΕΛΤΑ.

 Εκτός κι αν δεν τα ξέρουν καλά και αυτοί που είναι στα ΕΛΤΑ μιας και τώρα γίνονται οι αλλαγές;

 

Και επί τη ευκαιρία, να ρωτήσω και γω κάτι:

Δηλ. υποτίθεται, αν κάνουν τη δουλειά τους σωστά, αυτό το 3ευρο το πληρώνουμε πάντα όταν κάνουμε αγορές εκτός Ε.Ε, ακόμη και αν πάρουμε κάτι με 50 λεπτά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δε ξέρει ? εγώ με αυτά που διάβαζα τόσο καιρό έκοψα τις παραγγελίες μαχαίρι, είχα μία ξεχασμένη πριν 1 μήνα περίπου και ήρθε κανονικά χωρίς εξτρα χρέωση. τυχερός ήμουν ? ή μήπως κάποιοι επίτηδες μας φοβίζουν ?

 

Έχουμε πει πολλές φορές ότι τώρα πλέον μπαίνουν πολλά περισσότερα δέματα στο τελωνείο από όσα στο παρελθόν, είτε μικρής είτε μεγάλης αξίας (στα μικρής αξίας, δηλαδή κάτω των 22€, χρεώνουν 3€).

 

Όσα δεν μπαίνουν (πάλι, είτε μικρής είτε μεγάλης αξίας) δεν χρεώνονται τίποτε, έτσι και το δικό σου, για ένα λόγο παραπάνω αφού είχε αξία 10€.

 

Για όσους αναρωτιούνται τι συμβαίνει, θα μεταφέρω εδώ ένα περιστατικό που γράφτηκε σήμερα σε άλλο forum. Δέμα με ρούχα (2 μπλούζες) από Αμερική αξίας $183, θεωρήθηκε ότι είχε αξία 200,58€, χρεώθηκε δασμό 12% (24,07€), ΦΠΑ 24% στο σύνολο (200,83+24,07=) 224,65€, δηλαδή 53,92€ και τέλος εκτελωνισμού 20€, δηλαδή σύνολο (24,07+53,92+20=)  97,99€ (!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε σημερα φάκελος απο Σιγκαπούρη με 2 πλανακια (μεταλικα ψαρακια για το ψαρεμα), αγορασμενο απο ebay, με κολλημενο πρασινο αυτοκόλλητο απο πισω: "Γ.Ε.Τ.Α ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ "ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ" ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ". Το δεματακι ηρθε απο την Σιγκαπούρη μεσω Φρανκφούρτης αλλα αριστερα με μικρα γράμματα γραφει και την χωρα αρχικης προέλευσης: "Origin Country SG". Η τιμη που εβαλε ο πωλητης απ εξω ειναι 15 USD, σχεδον οσο το πληρωσα, δηλαδη 16€. Το tracking number που εχει ο φάκελος και το bar code δειχνουν σαν να ξεκινησε απο την Γερμανία. Προφανως δουλεψε η τριγωνική αποστολή, κατι το οποιο δεν το ζητησα απο τον πωλητή αλλα ο συγκεκριμένος το κανει μονος του χωρις επιπλέον χρεωση.

post-353982-0-28638900-1502487622_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 
σχετικά με το τελωνείο και την αποφυγή δασμών θέλω να προτείνω κάτι.
 
Έχω λογαριασμό στην ARAMEX με διευθύνσεις αποστολής σε διάφορες χώρες. Εάν κάνω λοιπόν μια παραγγελία από Αμερική και δώσω διεύθυνση της ARAMEX πχ στην Βαρκελώνη ή στο Μιλάνο. 
Η ARAMEX της Βαρκελώνης ή του Μιλάνου, με την σειρά της θα μου αποστείλει στην Ελλάδα το πακέτο.

Με αυτό τον τρόπο αποφεύγω τους υπέρογκους φόρους του Ελλ. Τελωνείου? 
Βοηθήστε με εάν λέω κάτι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...