Προς το περιεχόμενο

Nέο Galaxy Note8 από τη Samsung με Infinity Display 6,3 ιντσών και διπλή, κύρια κάμερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ότι κάνει κάποιος με ενα δαχτυλίδι των 1000 ευρώ... με ένα ποδήλατο των 1000 ευρώ με μια κάμερα των 1000 ευρώ... βγάζεις την κ@@@λα σου...

 

Αυτή την ενοχική φιλοσοφία στην χώρα μας ποτέ δεν την κατάλαβα.. μια ζωή την έχουμε!  Μέχρι και στην γλώσσα μας έχει παρεισφρήσει η μιζέρια...

 

πχ μην δούμε κάτι ακριβό ή καλό να μην ειναι αγιοβασιλιάτικο... ο χαρακτηρισμός θα είναι "επαγγελματικό" πχ στην περιγραφή του e-shop ή στην αναφορά σε μια εφημερίδα ή στις μεταξύ μας συζητήσεις.. στο εξωτερικό δεν έχουν τέτοια συμπλέγματα.. τα επαγγελματικά πράματα είναι όντως επαγγελματικά δηλαδή πχ εξεζητημένα εργαλεία που δεν έχουν καμία άλλη χρήση πέρα απο το να κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά για ένα συγκεκριμένο επάγγελμα χαρακτηρίζονται ως professional εδώ μην δούμε πχ οθόνη να κάνει πάνω απο 300 ευρώ... επαγγελματική οθόνη...

Η ωραιότερη καύλα είναι να περπατάω και να βλέπω ανθρώπους σχεδόν ανεξαρτήτου ηλικίας να είναι π.χ για καφέ όπου κάποτε πήγαινε ο κόσμος για να μιλήσει και να φύγει λίγο από την ρουτίνα σπιτιού-δουλειάς, να είναι όλοι με το κινητό έχοντας μπει μέσα στην οθόνη  χωρίς να λένε τίποτα και αν πουν κάτι αυτό θα είναι ίσως για μια σελφι που έβγαλε ή θα βγάλει, την δήλωση τοποθεσίας και σε ποιους άρεσε και τι διαβάζει στα σοσιαλ. Έτσι εξελίσσεται ο σωστός πίθηκος.     

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπα? Το note8 ας πούμε είναι κάτι εντελώς καινούργιο από το 7?

 

Το iphone 8 (ή όπως θα λέγεται) δεν θα έχει πιο πολλές αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα ώστε να "νιώσεις" πως αγοράζεις κάτι διαφορετικό?

 

Η "μανία" που περιέγραψα σχετικά με το να έχεις πάντα το τελευταίο μοντέλο, δεν έχει να κάνει απαραίτητα και με την εξωτερική εμφάνιση. Το ίδιο θα ένιωθα αν έπαιρνα τώρα μια tv  και ένα χρόνο μετά έβγαινε νέα με την ίδια εμφάνιση, αλλά αντί για 2πύρηνο επεξεργαστή να είχε 4πύρηνο. Πάλι θα ήθελα να την αλλάξω (δεν σημαίνει βέβαια πως το κάνω πάντα για όλες τις συσκευές αυτό. Την αίσθηση περιγράφω...). :)

 

Apple’s 3D sensing tech is two years ahead of the competition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να πω οτι ενθουσιάστηκα ούτε απο το κινητό, ούτε απο την παρουσίαση - κι ο κόσμος ήταν "χλιαρός". Θα ήθελα πραγματικά να ενθουσιαστώ... αλλα δεν (όπως και στην παρουσίαση του iphone 7). Έμειναν και πολυ ώρα στην κάμερα. Smartphone ειναι τελικά ή κάμερα;

Τα λεφτά υπερβολικά. Όση καινοτομία και να κρύβει. πχ το LeEco Le Max 2 με 6gb ram κοστίζει 4-5 φορές (200-250€) λιγότερο, και αλλα (Xiaomi ένα άλλο που μου'ρχεται τωρα). Δυνατό, ωραίο το Note 8, και φυσικά έχει πολλα πράγματα παραπάνω, αλλά δεν νομίζω όλα αυτά να δικαιολογούν τέτοιο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό ειναι τούμπανο και ο,τι καλύτερο σε android. Για όποιον θέλει μεγάλη οθόνη με τοπ χαρακτηριστικά, ειναι μονόδρομος. Αλλιώς s8/+.

 

Το τι αλλο παίρνει κάποιος με 1000€ ειναι αδιάφορο. Αυτος που έχει φράγκα και του αρέσουν τα gadgets θα τα σκάσει να το παρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι fan της Samsung. Δεν είμαι fan του android αν και είναι η βασική συσκευή μου. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι πρόκειται για μία από τις κορυφαίες συσκευές που κυκλοφορούν και η τιμή της είναι ανάλογη. Πέρα από τα specs, πρέπει να αντιληφθούμε ότι για το ίδιο πράγμα υπάρχουν κατηγορίες ποιότητας. Δεν αποφάσισαν στην Samsung να κλέψουν τον κόσμο. Απλά η αρχική τιμή ανταποκρίνεται στο κόστος την παρούσα στιγμή που πρέπει να βγουν και τα έξοδα του R&D που θα χρηματοδοτήσει την νέα συσκευή, αλλά και το promotion. Αν θες να είσαι μία από τις κορυφαίες εταιρείες και θες να παρουσιάζεις πάντα κάτι ποιοτικό και πρωτοποριακό (αυτά δεν συμβαδίζουν σε φθηνότερα μοντέλα), πρέπει να χρηματοδοτηθεί. Για αυτό εξάλλου βλέπουμε εταιρείες του χώρου που απέκτησαν μερίδιο αγοράς και θέλουν να ανέβουν κι άλλο, να αυξάνουν τις τιμές. Μακάρι τα τηλέφωνα να φύτρωναν, αλλά αυτό δεν ισχύει. 

Από την άλλη, λυπάμαι που θα το πω, αλλά θεωρώ αστείες τις συγκρίσεις με τηλέφωνα που κάνουν το 1/3 της τιμής. Και τα οποία φαινομενικά μπορεί να έχουν ίδια specs. Αλλά δεν μετράει μόνο ότι γράφει το χαρτί. π.χ. όταν η ποιότητα των κλίσεων είναι αισθητά καλύτερη σε ένα ακριβό τηλέφωνο (ναι χρησιμοποιούμε το smartphone και για να μιλάμε) αυτό δεν φαίνεται ποτέ στα χαρτιά. Είναι όμως κάτι που ισχύει και στοιχίζει. Και για να μην παρεξηγούμε έχω Huawei P8 lite και στα δικά μου μάτια και για τις ανάγκες μου είναι μια χαρά, αλλά δεν θα πω ότι βάζει κάτω το S8 και το iphone, επειδή μπορεί να ανοίγουν στον ίδιο χρόνο το messenger.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η camera είναι το πιο δυνατό του σημείο νομίζω. Περιμένω να δω δείγματα και πως θα εξελιχθεί η τιμή του γιατί η αρχική είναι σίγουρα για λίγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μπαταρία του πάντως τη ...φοβάμαι λίγο! 

να την φοβαται καποιος που εχει το s7 η s8 ,το φοβαται και αυτος που εχει το iphone 6 h 7?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι fan της Samsung. Δεν είμαι fan του android αν και είναι η βασική συσκευή μου. Παρόλα αυτά θεωρώ ότι πρόκειται για μία από τις κορυφαίες συσκευές που κυκλοφορούν και η τιμή της είναι ανάλογη. Πέρα από τα specs, πρέπει να αντιληφθούμε ότι για το ίδιο πράγμα υπάρχουν κατηγορίες ποιότητας. Δεν αποφάσισαν στην Samsung να κλέψουν τον κόσμο. Απλά η αρχική τιμή ανταποκρίνεται στο κόστος την παρούσα στιγμή που πρέπει να βγουν και τα έξοδα του R&D που θα χρηματοδοτήσει την νέα συσκευή, αλλά και το promotion. Αν θες να είσαι μία από τις κορυφαίες εταιρείες και θες να παρουσιάζεις πάντα κάτι ποιοτικό και πρωτοποριακό (αυτά δεν συμβαδίζουν σε φθηνότερα μοντέλα), πρέπει να χρηματοδοτηθεί. Για αυτό εξάλλου βλέπουμε εταιρείες του χώρου που απέκτησαν μερίδιο αγοράς και θέλουν να ανέβουν κι άλλο, να αυξάνουν τις τιμές. Μακάρι τα τηλέφωνα να φύτρωναν, αλλά αυτό δεν ισχύει. 

Από την άλλη, λυπάμαι που θα το πω, αλλά θεωρώ αστείες τις συγκρίσεις με τηλέφωνα που κάνουν το 1/3 της τιμής. Και τα οποία φαινομενικά μπορεί να έχουν ίδια specs. Αλλά δεν μετράει μόνο ότι γράφει το χαρτί. π.χ. όταν η ποιότητα των κλίσεων είναι αισθητά καλύτερη σε ένα ακριβό τηλέφωνο (ναι χρησιμοποιούμε το smartphone και για να μιλάμε) αυτό δεν φαίνεται ποτέ στα χαρτιά. Είναι όμως κάτι που ισχύει και στοιχίζει. Και για να μην παρεξηγούμε έχω Huawei P8 lite και στα δικά μου μάτια και για τις ανάγκες μου είναι μια χαρά, αλλά δεν θα πω ότι βάζει κάτω το S8 και το iphone, επειδή μπορεί να ανοίγουν στον ίδιο χρόνο το messenger.

 

Ψιλα γραμματα, αστο θα σε βομβαρδισουν με πασης φυσεως σχολια..

Ας μου πει καποιος ποσο ξεκινησε το One Plus, και ποσο κανει σημερα και θα του πω ποσο θα κανουν τα Xiaomi και τα Huawei σε λιγο καιρο που θα αποκτησουν μεγαλυτερο κυρος και αγοραστικο κοινο. Για την τιμη που λανσαριστηκε το Mi Mix ομως δεν μας ειπε κανεις.. Μιλαμε για την τιμη ενος κινητου premium σε υλικα κατασκευης με σχεδον την latest tech σε ολο το h/w και με μια οθονη to die for.. 

Μεχρι να βγουν νεες price/perf εταιρειες που αργοτερα θα κανουν τα ιδια, ετσι ειναι ο κυκλος..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1K για τηλέφωνο; ΟΥΤΕ ΚΑΝ! Σιγά μην δίνουμε 3 μισθά για ένα smartphone. Άντε και πες ότι τα ΄χα να τα σπαταλήσω πάλι δε θα το έπαιρνα.

Καλά είμαι με το Note4, είναι σούπερ ΚΑΙ αλλάζω και την μπαταρία του όποτε μου καπνίσει, άκου 3300mah, γελάμε. Πολύ σοβαρά μείον έχει πέραν από το κόστος και τη μπαταρία, 6.3" παντόφλα που να τη βάλεις; Γυάλινη κατασκευή; No thanks. Όσους γορίλες και να βάλει η Σαμμυ αμα θα πέσει κάτω την έβαψες.
Το μόνο καλό είναι η αντοχή στο νεράκι και η διπλή κάμερα.

Προσωπικά δεν θα το έπαιρνα για αυτούς τους παραπάνω λόγους, το μέγεθος, την χωρητικότητα της μπαταρίας που δεν αντικαθίσταται και την γυάλινη κατασκευή της (σκόνη και θρύψαλλα να γίνομαι μαζίιιιι σου) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...