Προς το περιεχόμενο

Entry level δουλιες


secr324

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ελληνικό πανεπιστήμιο δυστυχώς δεν είναι έτσι. Θα έκανε διαφορά αν έβγαινα με Bachelor από το UCLA ή το MIT. Τουλάχιστον εκεί οι φοιτητές έχουν ζήλο για αυτό που τους διδάσκουν, ενώ εδώ έχουν ζήλο για το αν κάνει καλό καφέ το μαγαζί απένταντι από τη σχολή, για να συρθούν μέχρι εκεί και να χαζεύουν κώλους. Ασχολούμαστε 50 άτομα από τα 4 έτη όλα και όλα, οπότε όσο και να θέλω να πιστέψω πως η περιγραφή που έδωσες, ισχύει, δε γίνεται. Αυτό επειδή οι ίδιοι οι καθηγητές ρίχνουν το επίπεδο επίτηδες, μπας και περάσουν τα άλλα 500 άτομα που παρακολουθούν, γιατί δεν έχουν μία fucking εβδομάδα να διαβάσουν για το μάθημα και να κάνουν διάλειμμα από το άραγμα. Και αυτό συμβαίνει παντού, από το τελευταίο ΤΕΙ μέχρι το ΕΜΠ.

 

Δε θα διαφωνήσω σε αυτά που λες. Πού φταίει το πανεπιστήμιο όμως; Το πανεπιστήμιο έχει γνώσεις να σου δώσει. Έτσι για το χαβαλέ, μπες να δεις διδασκαλία γραμμικής άλγεβρας στο ΜΙΤ (youtube). Δε νομίζω να δεις διαφορά από αυτά που έμαθες εσύ. Ίσως οι ασκήσεις τους να είναι πιο δύσκολες (το πιστεύω κιόλας), αλλά ως θεωρία δεν αλλάζει κάτι. Ίσως να έχουν απτά παραδείγματα για το που χρησιμοποιούνται αυτοί οι έρμοι οι πίνακες της γραμμικής, εμείς όμως μάλλον δεν έχουμε.

Ναι, χωλαίνουμε στο θέμα "project" στις σχολές. Δεν έχουμε άμεση διασύνδεση με την αγορά εργασίας. Αυτά επαφίενται στην όρεξη του κάθε φοιτητή. Αυτό όμως, δεν είναι λόγος για να υποβιβάζεις κάποιον πτυχιούχο σε σχέση με τον αυτοδίδακτο.

Ο μέτριος πτυχιούχος, ίσως υπολείπεται εμπειρίας και ωρών πάνω στο πληκτρολόγιο. Όχι ικανοτήτων. Μιλάω πάντα για κάποιον που αγαπά το αντικείμενο και όχι το φρέντο του Μικέλ απέναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα μπορούσα εύκολα να τους μετρήσω όλους όσους επηρέασαν το χώρο της πληροφορικής με πτυχίο και αυτούς χωρίς και σίγουρα θα κέρδιζαν οι με. Θα άλλαζα τη γνώμη σου;

 

Όχι, γιατί θα έλεγες πάλι κάτι εκτός θέματος..

 

Δε συζητάμε για το ακαδημαϊκό και το θεωρητικό κομμάτι της πληροφορικής. Μιλάμε για αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα (summer) internship θεωρειτε οτι ειναι καλο οσον αφορα την ευρεση μιας entry level θεσης μετα το πτυχιο; Σπουδαζω και ψαχνομουν και φετος το καλοκαιρι για ενα τετοιο, περασα απο 1 συνεντευξη και με προσκαλεσαν για αλλες 2-3 αλλα δυστυχως λογω καποιων συμβαντων οικογενειακων δεν μπορεσα να δουλεψω και ετσι σκεφτομαι να το προσπαθησω ξανα του χρονου το καλοκαιρι. Ειναι καλη επιλογη οσον αφορα το μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, γιατί θα έλεγες πάλι κάτι εκτός θέματος..

 

Δε συζητάμε για το ακαδημαϊκό και το θεωρητικό κομμάτι της πληροφορικής. Μιλάμε για αγορά εργασίας.

 

Πριν έγραψα κάτι που μάλλον δε διάβασες. Αν κοιτάξεις για αγγελίες στο εξωτερικό, γράφουν για αποδεκτά πτυχία μαθηματικών, φυσικής, οικονομικών, μεταπτυχιακά στατιστικής κ.ά. Εννοείται με παράλληλη αποδεδειγμένη εμπειρία.

Σου λέει κάτι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα διαφωνήσω σε αυτά που λες. Πού φταίει το πανεπιστήμιο όμως; Το πανεπιστήμιο έχει γνώσεις να σου δώσει. Έτσι για το χαβαλέ, μπες να δεις διδασκαλία γραμμικής άλγεβρας στο ΜΙΤ (youtube). Δε νομίζω να δεις διαφορά από αυτά που έμαθες εσύ. Ίσως οι ασκήσεις τους να είναι πιο δύσκολες (το πιστεύω κιόλας), αλλά ως θεωρία δεν αλλάζει κάτι. Ίσως να έχουν απτά παραδείγματα για το που χρησιμοποιούνται αυτοί οι έρμοι οι πίνακες της γραμμικής, εμείς όμως μάλλον δεν έχουμε.

Ναι, χωλαίνουμε στο θέμα "project" στις σχολές. Δεν έχουμε άμεση διασύνδεση με την αγορά εργασίας. Αυτά επαφίενται στην όρεξη του κάθε φοιτητή. Αυτό όμως, δεν είναι λόγος για να υποβιβάζεις κάποιον πτυχιούχο σε σχέση με τον αυτοδίδακτο.

Ο μέτριος πτυχιούχος, ίσως υπολείπεται εμπειρίας και ωρών πάνω στο πληκτρολόγιο. Όχι ικανοτήτων. Μιλάω πάντα για κάποιον που αγαπά το αντικείμενο και όχι το φρέντο του Μικέλ απέναντι.

 

 

 

Πολύ σωστά αυτά με τα bold. Συν του ότι πολλοί εδώ μέσα ΠΑΝΤΑ φέρνουν σα παράδειγμα έναν αεριτζή πτυχιούχο που το μόνο που τον νοιάζει είναι πως θα πάρει το πτυχίο, σε σύγκριση με έναν γαμάτο αυτοδίδακτο που δεν χρειάστηκε ποτέ να πάει στο πανεπιστήμιο διότι ΟΛΑ που διαβάζει στο διαδίκτυο τα καταλαβαίνει, δεν έχει καθόλου απορίες και δεν χρειάζεται κανένα καθηγητή να του τις λύσει διότι είναι πανέξυπνος. Α ναι, συν του ότι έχει συμμετασχει σε πολλά projects. 

 

Συγγνώμη που θα το πώ αλλά απο τη δικιά μου οπτική αυτή είναι μια δικαιολογία για να "συγχωρήσουν" τον εαυτό τους που δεν κατάφεραν να περάσουν κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν έγραψα κάτι που μάλλον δε διάβασες. Αν κοιτάξεις για αγγελίες στο εξωτερικό, γράφουν για αποδεκτά πτυχία μαθηματικών, φυσικής, οικονομικών, μεταπτυχιακά στατιστικής κ.ά. Εννοείται με παράλληλη αποδεδειγμένη εμπειρία.

Σου λέει κάτι αυτό;

 

Είναι πολύ συνηθισμένο όταν κοιτάς το βιογραφικό κάποιου που έκανε σημαντικά πράγματα στη πληροφορική, να βλέπεις ότι σπούδασε μαθηματικά ή φυσική. Δεν είναι και πολύ περίεργο. Άμα τα πας καλά στα μαθηματικά, μεταπηδάς εύκολα στην πληροφορική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν έγραψα κάτι που μάλλον δε διάβασες. Αν κοιτάξεις για αγγελίες στο εξωτερικό, γράφουν για αποδεκτά πτυχία μαθηματικών, φυσικής, οικονομικών, μεταπτυχιακά στατιστικής κ.ά. Εννοείται με παράλληλη αποδεδειγμένη εμπειρία.

Σου λέει κάτι αυτό;

 

Όχι απολύτως τίποτα. Εταιρία που κόβει υποψήφιο λόγω έλλειψης χαρτιού, χωρίς να τον περάσει καν από το 1ο στάδιο tests, είναι εταιρία στην οποία δε θέλω με τίποτα να δουλέψω. Παρακάτω.

 

Also : Why Google doesn’t care about college degrees, in 5 quote

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που θα το πώ αλλά απο τη δικιά μου οπτική αυτή είναι μια δικαιολογία για να "συγχωρήσουν" τον ευατό τους που δεν κατάφεραν να περάσουν ΠΟΥΘΕΝΑ.

Φίλε, δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και ούτε με νοιάζει, αλλά κάτι τέτοιοι άνθρωποι σαν εσένα μου την δίνουν αφάνταστα. Δηλαδή, πέρασες κάπου, έβγαλες όσο έβγαλες, και τι; Είσαι ανώτερος από κάποιον άλλο που δεν πέρασε κάπου; Από ποια άποψη; 

 

Εδώ έφηβος από το Αφγανιστάν,  στα 17(ξεκινώντας από τα 15) έκανε κάτι που αμφιβάλλω αν υπάρχουν πάνω από 10-20 φοιτητές στην Ελλάδα στο 3ο και 4ο έτος, που να μπορούν να κάνουν. Και το έκανε μόνος του, χωρίς κανέναν. Η ίδια η καθηγήτρια που είχε στο σχολείο, του έλεγε να μην το κάνει. Για ποια Πανεπιστήμια μου μιλάς; Αυτό το υφάκι, πιο πολύ σε μειώνει, παρά οτιδήποτε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και ούτε με νοιάζει, αλλά κάτι τέτοιοι άνθρωποι σαν εσένα μου την δίνουν αφάνταστα. Δηλαδή, πέρασες κάπου, έβγαλες όσο έβγαλες, και τι; Είσαι ανώτερος από κάποιον άλλο που δεν πέρασε κάπου; Από ποια άποψη; 

 

Εδώ έφηβος από το Αφγανιστάν,  στα 17(ξεκινώντας από τα 15) έκανε κάτι που αμφιβάλλω αν υπάρχουν πάνω από 10-20 φοιτητές στην Ελλάδα στο 3ο και 4ο έτος, που να μπορούν να κάνουν. Και το έκανε μόνος του, χωρίς κανέναν. Η ίδια η καθηγήτρια που είχε στο σχολείο, του έλεγε να μην το κάνει. Για ποια Πανεπιστήμια μου μιλάς; Αυτό το υφάκι, πιο πολύ σε μειώνει, παρά οτιδήποτε άλλο

 

 

 

Άπο άποψη προσόντων. Εσύ δίνεις ώς παράδειγμα κάτι το οποίο συμβαίνει μια στις τόσες. Γιατί ένας αυτοδίδακτος θα πρέπει να είναι σούπερ ντούπερ ουάου;; Εδώ (ίσως) δεν έκατσε να διαβάσει για να δώσει εξετάσεις, αλλιώς κάπου θα πέρναγε, και μου λές ότι έκατσε να διαβάσει αργότερα πληροφορική ή οτιδήποτε άλλο; Πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;

Άλλοι έχουν υφάκι του στύλ "είμαι γαμάτος αυτοδίδακτος που η άτιμη η τύχη δεν του επέτρεψε να κάνει κάτι παραπάνω" και όχι εγώ.

Και στο κάτω κάτω της γραφής θα φάνει στα tests μιας εταιρείας ποιός είναι καλός και ποιός όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ συνηθισμένο όταν κοιτάς το βιογραφικό κάποιου που έκανε σημαντικά πράγματα στη πληροφορική, να βλέπεις ότι σπούδασε μαθηματικά ή φυσική. Δεν είναι και πολύ περίεργο. Άμα τα πας καλά στα μαθηματικά, μεταπηδάς εύκολα στην πληροφορική.

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ο μαθηματικός που έχει διδαχθεί 5 από τα 40+ μαθήματα ενός Computer Science curriculum να μεταπηδάει εύκολα στην πληροφορική, ενώ την ίδια στιγμή λέμε ότι είναι σχεδόν απίστευτο για κάποιον αυτοδίδακτο να ασχοληθεί με όλα αυτά μόνος του.

 

Εκτός αν μιλάμε καθαρά και μόνο για Theoretical Computer Science όπου τα μαθηματικά είναι έτσι κι αλλιώς ο πυρήνας, οπότε πάσο. Η πληροφορική όμως δεν τελειώνει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται ο μαθηματικός που έχει διδαχθεί 5 από τα 40+ μαθήματα ενός Computer Science curriculum να μεταπηδάει εύκολα στην πληροφορική, ενώ την ίδια στιγμή λέμε ότι είναι σχεδόν απίστευτο για κάποιον αυτοδίδακτο να ασχοληθεί με όλα αυτά μόνος του.

 

Εκτός αν μιλάμε καθαρά και μόνο για Theoretical Computer Science όπου τα μαθηματικά είναι έτσι κι αλλιώς ο πυρήνας, οπότε πάσο. Η πληροφορική όμως δεν τελειώνει εκεί.

 

Εγώ δεν λέω ότι είναι δύσκολο για κάποιον αυτοδίδακτο. 

Απλώς είπα ότι οι πολλοί διακρεκριμμένοι πληροφορικάριοι ήταν μαθηματικοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δίνεις ώς παράδειγμα κάτι το οποίο συμβαίνει μια στις τόσες. Γιατί ένας αυτοδίδακτος θα πρέπει να είναι σούπερ ντούπερ ουάου;; Εδώ (ίσως) δεν έκατσε να διαβάσει για να δώσει εξετάσεις, αλλιώς κάπου θα πέρναγε, και μου λές ότι έκατσε να διαβάσει αργότερα πληροφορική ή οτιδήποτε άλλο; Πόσοι τέτοιοι υπάρχουν;

Άλλοι έχουν υφάκι του στύλ "είμαι γαμάτος αυτοδίδακτος που η άτιμη η τύχη δεν του επέτρεψε να κάνει κάτι παραπάνω" και όχι εγώ.

Και στο κάτω κάτω της γραφής θα φάνει στα tests μιας εταιρείας ποιός είναι καλός και ποιός όχι.

Καταρχήν, το συστηματάκι Πανελλήνιες εξετάσεις, όπως λειτουργεί, υπάρχει μόνο στην Ελλάδα. Μάντεψε πόσο άμεση σχέση είχε η Πληροφορική με την έκθεση, το ΑΟΔΕ και τη Φυσική κατεύθυνσης  που δώσαμε Πανελλήνιες. Αν δεν σκαμπάζεις φυσική (δηλώνω περήφανος που δεν πέταξα ώρες από τη ζωή μου να μελετάω πτώσεις, κυλίσεις και εκτοξεύσεις μπαλακιών που κάναμε στη ΦΚ), και δεν θες να αναλύσεις ένα μάτσο ψέμματα σε έκθεση Πανελλαδικών παρακαλώντας να ταιριάζουν στις απόψεις των διορθωτών και να μάθεις απέξω το βιβλίο του ΑΟΔΕ, είναι πολύ καλή λύση να μην δώσεις καθόλου.

 

Ακόμα δε μου απάντησες στην ερώτηση του τι σε κάνει καλύτερο; Έμαθες απέξω τα επιχειρήματα κατά και υπέρ της παγκοσμοιοποίησης, όλο το ΑΟΔΕ και να βρίσκεις τι θα κάνει μία σφαίρα αν την αφήσω από τα 5 μέτρα, σε 10 s; Και θες και μπράβο; :lol:

 

Το θέμα δεν είναι πόσοι τέτοιοι υπάρχουν, το θέμα είναι ότι υπάρχουν. Όταν ο άλλος έχει 2 φορές τα skills που έχεις, χωρίς να πάει καν πανεπιστήμιο, οφείλεις να τον σέβεσαι, να αναγνωρίζεις ότι έχει μυαλό και θα έχει σίγουρα μία γαμάτη καριέρα, και να μην το παίζεις ανωτερίλα επειδή πήγες σε μία σχολή στην Ελλάδα. Ο Zuckerberg παράτησε το Harvard. Δεν τον είδα να του λείπει και ιδιαίτερα. Εκτός αν νομίζεις πως είσαι ανώτερος και από αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν λέω ότι είναι δύσκολο για κάποιον αυτοδίδακτο. 

Απλώς είπα ότι οι πολλοί διακρεκριμμένοι πληροφορικάριοι ήταν μαθηματικοί. 

Σωστό, αλλά βέβαια έχει λογική μιας και η Πληροφορική είναι πιο καινούρια επιστήμη.

 

Τέλος πάντων, έχουμε φύγει τελείως off topic όλοι μας. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, το συστηματάκι Πανελλήνιες εξετάσεις, όπως λειτουργεί, υπάρχει μόνο στην Ελλάδα. Μάντεψε πόσο άμεση σχέση είχε η Πληροφορική με την έκθεση, το ΑΟΔΕ και τη Φυσική κατεύθυνσης  που δώσαμε Πανελλήνιες. Αν δεν σκαμπάζεις φυσική (δηλώνω περήφανος που δεν πέταξα ώρες από τη ζωή μου να μελετάω πτώσεις, κυλίσεις και εκτοξεύσεις μπαλακιών που κάναμε στη ΦΚ), και δεν θες να αναλύσεις ένα μάτσο ψέμματα σε έκθεση Πανελλαδικών παρακαλώντας να ταιριάζουν στις απόψεις των διορθωτών και να μάθεις απέξω το βιβλίο του ΑΟΔΕ, είναι πολύ καλή λύση να μην δώσεις καθόλου.

 

Ακόμα δε μου απάντησες στην ερώτηση του τι σε κάνει καλύτερο; Έμαθες απέξω τα επιχειρήματα κατά και υπέρ της παγκοσμοιοποίησης, όλο το ΑΟΔΕ και να βρίσκεις τι θα κάνει μία σφαίρα αν την αφήσω από τα 5 μέτρα, σε 10 s; Και θες και μπράβο; :lol:

 

 

Έκανα edit. Άσε τις πανελλήνιες, άλλη κουβέντα αυτή. Με κάνει καλύτερο ώς προς τα προσόντα. Ε πώς να το κάνουμε τώρα όταν πας σε μια δουλειά μετράει να έχεις ένα μαμημένο πτυχίο πάνω στο αντικείμενο. Εκτός και αν κατά τη γνώμη σου δεν μετράει. Οπότε γιατί κάθεσαι και σπουδάζεις στο ΤΕΙ Αθήνας; Παρατησέ το και κάτσε σπίτι σου να τα μάθεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κατόρθωμα να κάνεις tick το πρώτο checkbox της αγγελίας. Το "A degree in CS or relevant field" που έχουν πάμπολες εταιρίες σε αγγελίες, συμπεριλαμβανομένου, ω θεε, και της Google, δηλώνει από μόνο του ότι αν κάποιος δεν έχει πτυχίο ή έχει πτυχίο Μαθηματικού, αλλά έχει όλα τα άλλα (ή και τα μισά, επειδή οι αγγελίες ζητάνε παπάδες για να βρουν το 50%), σίγουρα δε θα πάρουν εσένα.

 

Και κάθομαι στο ΤΕΙ Αθήνας επειδή μου δίνει διασυνδέσεις και προνόμια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...