Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pontez2 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

E όχι πχια. Εδω μας έπριξαν για άλλους δράκους και αποδειχθηκε οτι ο μεγάλος δράκος ηταν η Νταινέρης. Ούτε το συμβολικο του πράγματος δε πήραν χαμπάρι. Ευτυχως βασικά διοτι ηταν έκπληξη.

Spoiler

Εγώ αυτά που διάβασα λέγανε αυτά που έγιναν σε αυτό το επεισόδιο. Έχει βάλει ένα παιδιά τα leaks πιο πίσω. Δεν έλεγε ούτε για δράκους ούτε τίποτα.

Δεν λέω για τις θεωρίες. Κάποιος έχει ανεβάσει το τι θα γίνει στην season και έχει πέσει 99% μέσα.

 

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, godfather0991 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εγώ αυτά που διάβασα λέγανε αυτά που έγιναν σε αυτό το επεισόδιο. Έχει βάλει ένα παιδιά τα leaks πιο πίσω. Δεν έλεγε ούτε για δράκους ούτε τίποτα.

Δεν λέω για τις θεωρίες. Κάποιος έχει ανεβάσει το τι θα γίνει στην season και έχει πέσει 99% μέσα.

Ανάλογα με τις ορέξεις του καθενός. Εγώ περίμενα την έκπληξη και όντως με εξέπληξε αυτο που ειδα. Βέβαια εγω δεν μπαίνω στο reddit διότι θεωρω οτι μου χαλάει όλη την αγωνία για τη σειρά. 

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Απο τους 10 που γράφουν αυτη τη στιγμη, ότι άποψη και αν έχουν, οι 5 παίζει να μην έχουν δει το επεισόδιο και να βαθμολογούν βάσει του τι έγινε στο τέλος.

Αυτά κάνουν τα leaks. Καταστρέφουν ωραίες σειρές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Ανάλογα με τις ορέξεις του καθενός. Εγώ περίμενα την έκπληξη και όντως με εξέπληξε αυτο που ειδα. Βέβαια εγω δεν μπαίνω στο reddit διότι θεωρω οτι μου χαλάει όλη την αγωνία για τη σειρά. 

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Απο τους 10 που γράφουν αυτη τη στιγμη, ότι άποψη και αν έχουν, οι 5 παίζει να μην έχουν δει το επεισόδιο και να βαθμολογούν βάσει του τι έγινε στο τέλος.

Αυτά κάνουν τα leaks. Καταστρέφουν ωραίες σειρές.

Spoiler

 

Καλά τώρα να είμαστε και δίκαιοι την σειρά την έχουν καταστρέψει οι δημιουργοί της δυστυχώς. Τα leaks γιατί να καταστρέψουν μια σειρά? Αν ήταν καλογραμμένη κανέναν δεν θα ενοχλούσε και ας ξέραμε το τέλος.

Εγώ καλώς ή κακώς διάβασα τι θα γίνει. Δεν με ενόχλησε που ήξερα τι θα γίνει με ενόχλησε η εκτέλεση του όλου πράγματος.

Δεν ασχολούμαι με τον κόσμο που δεν έχει δει τα επεισόδια. Εγώ είδα και αυτό και απογοητεύτηκα απίστευτα γιατί δεν έχει συνοχή, δεν δένει το γλυκό :P

 

 

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Jonakis66 είπε

Το επεισόδιο ήταν καλό. Πολύ καλό. 

Όλα αυτά που γράφονται εναντίων του επεισοδίου είναι απλά κλισέ. Είναι αυτό που θα ήθελαν διάφοροι θεατές, βασισμένο σε κλισέ. 

Το σενάριο ήταν ΟΚ. Εάν κανείς θέλει να βρει αντίλογο, το κάνει για όλα τα επεισόδια. Π.χ., μόνο η Κατ ήταν τόσο παρατηρητική που είδε την πανοπλία του Bolton; Όλοι οι άλλοι μινάρανε; Ουυυ! Τι τρύπα σεναριακή είναι αυτή στο red wedding;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ότι  κάποιοι θέλουν να υπάρχουν μεγάλοι κακοί, είναι ένα κλισέ από μόνο του. Το γεγονός ότι θέλουν και απαιτούν να πρέπει να πεθαίνουν κάπως, είναι εντελώς σούπερ κλισέ.

Όλοι οι άλλοι ήταν "ποτιδες" και γιόρταζαν. Η άλλη σαν γυναίκα ήταν πονηρεμενη! Αν και το έφτιαξαν έτσι ώστε να ξαφνιαστουμε όλοι. Πάντως ήταν οι καλές εποχές τότε. At it's finest!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jonakis66 είπε

Δικαιολογίες υπάρχουν τόσες όσες και οι γκρίνιες. Θα πω εγώ μία γκρίνια για το σενάριο, θα βρεις εσύ μία δικαιολογία, θα πω εγώ γιατί αυτή η δικαιολογία δεν στέκει και θα συνεχίσουμε έτσι μέχρι ένας από τους δύο να βαρεθεί ή να κλειδωθεί το θέμα. 

Ακριβώς αυτό γίνεται ΜΕ ΟΛΑ όσα λένε και για αυτό το επεισόδιο. Το διαφορετικό είναι πως τώρα είναι η τελευταία σεζόν και μερικοί θεατές δεν έχουν μάθει να αφήνονται στην σειρά και θέλουν τα πράγματα να γίνονται σύμφωνα με τα δικά τους κλισέ. Για αυτό γκρινιάζουν και φωνάζουν ότι τους φάγανε το μπιφτέκι τους. 

Άλλο μια μικρή τρύπα στο σενάριο που μπορείς να προσπεράσεις (αν είναι καλογραμμένο όλο το επεισόδιο, υπάρχει built up  κτλ. όπως υπήρχε στο red weedding), γιατί πάντα σε οποιοδήποτε σενάριο μια τρύπα θα υπάρχει, και άλλο τρύπες που εξυπηρετούν την ευκολία.

Spoiler

 

Καίει έναν στρατό, μια πόλη με έναν δράκο! Ενώ στο πρηγούμενο επεισόδιο δεν έσωσε την φίλη της. Αφού με έναν δράκο ξεπάστρεψε μέσα σε λίγα λεπτά τους πάντες γιατί δεν το έκανε ένα επεισόδιο πριν? Ή οι δράκοι ήταν τρεις και με το ζόρι καίγανε ένα πλοίο, τώρα έκαιγε τα πλοία για πλάκα. Αυτό σημαίνει ότι αναιρείς ότι έχτιζες τόσες season πριν. Κανείς δεν θα γκρίνιαζε για μικρές τρύπες ή λεπτομέρειες ή θα γκρίνιαζαν ελάχιστοι. 

Στην 8η season κάνουν απίστευτα σεναριακά λάθη και καταφεύγουν πολύ εύκολα στην ευκολία.

 

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πέσει η ποιότητα όμως τώρα φίλε. Μικρά λαθάκια παλιά συγχωρούνταν καθώς έμενες αποσβολωμενος με τους διαλόγους, τα σκηνικά, την "μεσαιωνική" ανθρώπινη φύση, σεξ, βία και δολοπλοκίες, back stories, μύθους και ολοένα περισσότερους χαρακτήρες που έμπαιναν.

Τώρα άντε να βγάλεις από την εξίσωση τα "back stories", "μύθους" και "νεώτερους χαρακτήρες" είναι για τα μπάζα η παραγωγή. Κοιτάνε να φυλάξουν λεφτά για να πάνε διακοπές απ' ότι φαίνεται.!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρα λίγο τις βαθμολογίες στο imdb. Το 42% περίπου δίνει δεκάρια και το 20% δίνει άσους.

Το κωμικό ειναι πως τόσους ασους δινουν μόνο στις χειρότερες ταινίες ή σειρές που υπάρχουν στο imdb. Eπίσης τσέκαρα και το τελευταίο αμφιλεγόμενο επεισόδιο του Lost  όπου οι άσοι ειναι στο 11%. Μόνο ως τρολ μπορω να χαρακτηρίσω όσους δινουν άσους σε τέτοιες σειρές. 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Παιδιά αναμενόμενη η εξέλιξη. 

Μας χαιρέτησαν 5-6 βασικοί κάηκαν τα πάντα έχουμε νέο κακό προς εξολόθρευση.

Από την στιγμή που έμαθε ότι υπάρχει νέος διεκδικητής του θρόνου θα στραφεί και εναντίον του. 

Το σενάριο μια χαρά πάει η εξέλιξη είναι νορμάλ δεν υπάρχουν κενά για το πώς έφτασε εδώ η κατάσταση καθώς και το πώς θα προχωρήσει. 

Στο 3 αντίθετα μαύρη πίσσα και η δικαιολογία ότι πρέπει να διαγράψουμε τη μνήμη των ανθρώπων ... 🤣🤣🤣 10 αξιωματικοί του ΝΚ ήταν να γεμίζουν το πλάνο (μάλλον για διοικητικά καθήκοντα τους ήθελε...)

Ένα επεισόδιο να ακόμη να δούμε ποιοι θα συμμαχήσουν κατά της δρακομανας που θα γίνει η τελική μάχη καθώς και ποιος θα "στείλει" και αυτή το δράκο και τον μεταξοσκώληκα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τσέκαρα λίγο τις βαθμολογίες στο imdb. Το 42% περίπου δίνει δεκάρια και το 20% δίνει άσους.

Το κωμικό ειναι πως τόσους ασους δινουν μόνο στις χειρότερες ταινίες ή σειρές που υπάρχουν στο imdb. Eπίσης τσέκαρα και το τελευταίο αμφιλεγόμενο επεισόδιο του Lost  όπου οι άσοι ειναι στο 11%. Μόνο ως τρολ μπορω να χαρακτηρίσω όσους δινουν άσους σε τέτοιες σειρές. 

Μην ασχολείσαι με βαθμολογίες στο imdb. Εδώ έχουν δώσει 1 σε άλλα και άλλα. Οι βαθμολογίες, τα αστεράκια κτλ. δεν είναι εποικοδομητική κριτική

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δύσκολο να παραδεχθείτε οι φαν της σειράς (ήμουν κι εγώ μέχρι τον πέμπτο κύκλο. Μετά ξεκινά η κατηφόρα) ότι η σειρά ειδικά φέτος είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΉ! Οι 2 σεναριογράφοι είναι πολύ λίγοι. Μια ματιά στο βιογραφικό τους θα σας το επιβεβαιώσει. Χωρίς τα βιβλία έτοιμα, φάνηκε πόσο αστεία λίγοι είναι. Τραγικό αποτέλεσμα και καταστροφή της σειράς. Με 4-5 επεισόδια την ισοπέδωσαν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το επεισόδιο μου άρεσε αλλά
 

Spoiler

όντως η φωτιά του δράκου που ανατίναζε τα πάντα (ακόμα και τις πέτρες) ήταν λίγο too much.

Από την Άρυα περίμενα να αποφύγει το δράκο πηδώντας από σκεπή σε σκεπή σε στυλ Assassins Creed και όχι να τρέχει με την πλέμπα στα σοκάκια. 

Το τέλος της Σέρσεϊ, μπορεί να μην ικανοποίησε τόσο αλλά ήταν ταιριαστό επειδή υπερεκτίμησε τις δυνάμεις της. Δεν ήταν και ποτέ διορατική. Απλά αδίστακτη ήταν και της έβγαινε (εκτός από τη νίλα που έπαθε με τον Σπουργίτη) επειδή περιτριγυριζόταν από διεφθαρμένους. Αν ήταν στον βορρά, τη μέρα που έσκισε τη διαθήκη του Ρόμπερτ, θα την είχαν φυλακίσει.


 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...