Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ico13 είπε

Είναι δύσκολο να παραδεχθείτε οι φαν της σειράς (ήμουν κι εγώ μέχρι τον πέμπτο κύκλο. Μετά ξεκινά η κατηφόρα) ότι η σειρά ειδικά φέτος είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΉ! Οι 2 σεναριογράφοι είναι πολύ λίγοι. Μια ματιά στο βιογραφικό τους θα σας το επιβεβαιώσει. Χωρίς τα βιβλία έτοιμα, φάνηκε πόσο αστεία λίγοι είναι. Τραγικό αποτέλεσμα και καταστροφή της σειράς. Με 4-5 επεισόδια την ισοπέδωσαν.

Όχι ρε παιδιά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. 

Έχει 2 επεισόδια που δεν έχει ουσιαστική εξέλιξη - μάχες κλπ το οποίο συνέβαινε και στους προηγούμενους κύκλους.

Το μεγάλο λάθος εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι το 3 από το θέμα φωτισμού και η ιστορία των νεκρών που ξενέρωσε τους περισσότερους και άρχισε η κατρακύλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Spoiler

Η δυσκολη αποφαση που ειχε παντα η δρακομανα ηταν αν θα παει ντου με τους δρακους και να τους καψει ολους,ποτε δεν ειπε δεν μπορω να τους κατακτησω με τους δρακους,απλα δεν ηθελε να τους καψει ολους και εψαχνε αλλον τροπο,και βασικα τις ελεγαν μην πας με τους δρακους γιατι μετα τι θα λεει ο λαος που τους εκαψες κτλ.Ακομα και η σερσει κανει κολπο για να δειξει οτι ειναι κακια η δρακομανα,τους μαζευει ολους στο καστρο υποτιθεται για αμυνα ενω ξερει θα τους καψει ολους Και ετσι δεν θα θελει κανεις την καλισι μετα την μαχη,Επισης η καλισι τοσο καιρο ειχε τοσους συμβουλους που τις εχουν πεθανει και οσοι ζουνε τιν εχουν προδοσει,γιαυτο τελικα πηγε και ντου με τον δρακο και ειδικα επειδη πεθανε η φιλη της και ο αλλος ο δρακος.

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, DimosMcLaren είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

10 αξιωματικοί του ΝΚ ήταν να γεμίζουν το πλάνο (μάλλον για διοικητικά καθήκοντα τους ήθελε...)

 

NK του Ελληνικού Δημοσίου. :P 

38 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Μην ασχολείσαι με βαθμολογίες στο imdb. Εδώ έχουν δώσει 1 σε άλλα και άλλα. Η βαθμολογίες, τα αστεράκια κτλ. δεν είναι εποικοδομητική κριτική

Ισχύει. Όσο μάπα και να είναι ένα επεισόδιο, 1 ή 0 δεν του βάζεις. Αυτό είναι τελείως χαζό. Το κάνουν στις ταινίες, το κάνουν στις σειρές, το κάνουν στα video games, παντού.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

NK του Ελληνικού Δημοσίου. :P 

Ισχύει. Όσο μάπα και να είναι ένα επεισόδιο, 1 ή 0 δεν του βάζεις. Αυτό είναι τελείως χαζό. Το κάνουν στις ταινίες, το κάνουν στις σειρές, το κάνουν στα video games, παντού.

Καλά στο imdb παίζουν και άλλα. Π.χ. σειρές που είναι τις amazon που έχει και το imdb παίρνουν κάτι υψηλές βαθμολογίες που δεν τις αξίζουν, οπότε... όλα είναι σχετικά.

Πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που επειδή δεν τους αρέσει κάτι, θα φτάνουν στα άκρα να το κράζουν και να το αδικούν και φυσικά και το αντίθετο.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, godfather0991 είπε

Καλά στο imdb παίζουν και άλλα. Π.χ. σειρές που είναι τις amazon που έχει και το imdb παίρνουν κάτι υψηλές βαθμολογίες που δεν τις αξίζουν, οπότε... όλα είναι σχετικά.

Συμφωνώ, προφανώς όπως μπαίνει το 0 και το 1 για κάτι που δεν άρεσε, άλλο τόσο το 10 σε κάτι που άρεσε είναι too much, εκτός αν πράγματι ήταν τόσο τέλειο από κάθε άποψη.

Γενικά τα άκρα είναι πολύ knee-jerk reaction.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προφητεία πάντως ήρθε και έδεσε με έναν τρόπο που κανένας δεν ειχε αναφέρει τουλάχιστον εδω (άρα δε το χαν σκεφτει και στις θεωρίες ή δε βγηκε στα leaks)

Spoiler
Spoiler

Αναφέρομαι στον τρόπο θανάτου της Σέρσει. Στα χέρια του αδελφού της και όχι μασκαρεμένες Άρυες και άλλες ονειρώξεις.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

H προφητεία πάντως ήρθε και έδεσε με έναν τρόπο που κανένας δεν ειχε αναφέρει τουλάχιστον εδω (άρα δε το χαν σκεφτει και στις θεωρίες ή δε βγηκε στα leaks)

  Απόκρυψη περιεχομένων
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αναφέρομαι στον τρόπο θανάτου της Σέρσει. Στα χέρια του αδελφού της και όχι μασκαρεμένες Άρυες και άλλες ονειρώξεις.

Spoiler

 

Ναι καλά εγώ σε τέτοια δεν έδινα σημασία εγώ. Εγώ δεν είμαι της άποψης ότι ήθελα να εξελιχθούν αλλιώς τα πράγματα (ίσως στο ΝΚ ήθελα κάτι παραπάνω.)

Εγώ έχω ξενερώσει με τον βιαστικό τρόπο που κλείνουν τα μέτωπα... ήθελα full season για να έχει καλύτερο βηματισμό.

 

 

4 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Συμφωνώ, προφανώς όπως μπαίνει το 0 και το 1 για κάτι που δεν άρεσε, άλλο τόσο το 10 σε κάτι που άρεσε είναι too much, εκτός αν πράγματι ήταν τόσο τέλειο από κάθε άποψη.

Γενικά τα άκρα είναι πολύ knee-jerk reaction.

Γενικά η ισοπέδωση γενικώς στην τέχνη και στο οτιδήποτε δεν είναι σωστή αντίδραση.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουφ ένα επεισόδιο ακόμα και επιτέλους θα σταματήσουν να έρχονται 10 άτομα σπίτι μου κάθε βδομάδα να τρώνε ότι έχω από junk στη καβάτζα μου + να πίνουν ότι υπάρχει στο ψυγείο, για να βλέπουμε αυτή τη παπάτζα που έπρεπε να είχα κόψει μαχαίρι 3-4 σεζόν τώρα :P

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Πρώτες σκέψεις μετά από την προβολή του επεισοδίου. ( προβολή από Γερμανία και μέσα από το SKY που έχει τα δικαιώματα εδώ - εκπληκτική ποιότητα)

1) Πέρα από το σενάριο και την ιστορία ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ επεισόδιο. Η εικόνα με τον ήχο με καθήλωσαν καθ'όλη τη διάρκεια της καταστροφής. Τα συναισθήματα ανάλογα...Μπορεί να μην ήταν η εξέλιξη που περίμεναν κάποιοι, γι'αυτό και η απογοήτευση, αλλά σαν σενάριο παρουσιάστηκε εξαιρετικά.

2) Προτιμώ αυτό το ιδιαίτερο τέλος των πρωταγωνιστών από κάτι πιο αναμενόμενο. Εξηγούμαι: Cleganebowl - Το τέλος που άξιζε στον ήρωα μας. Βλέποντας το τι έχει γίνει ο αδερφός του, καταλαβαίνει ότι ο μόνος τρόπος για να πεθάνει είναι να θυσιαστεί και ο ίδιος πέφτοντας από εκεί. Η δε προηγούμενη σκηνή με την Σέρσει και τον Qyburn μας δείχνει ότι τα συναισθήματα ανάμεσα στα 2 αδέρφια είναι αμοιβαία. Τζέιμι και Σέρσει - Ειλικρινά προτιμώ το τέλος τους έτσι όπως είδαμε παρά να την έκαιγε η Ντενέρις ή να την σκότωνε ο ίδιος ο αδερφός της. Η παράφορη αγάπη για την αδερφή του τον σκότωσε εν τέλει, αυτή αποδείχτηκε ότι στηριζόταν στους τριγύρω να την προστατεύουν, η δύναμη της σε όλη τη σειρά αποδείχτηκε και η αδυναμία της στο τέλος. Βάρις - Εδώ ΟΚ δε μπορώ να καταλάβω γιατί μόνο αυτός, εδώ υπάρχει φάουλ για μένα, δε του άξιζε.

3) Ας κρίνουμε τη σειρά και τη σεζόν βλέποντας και το τελευταίο επεισόδιο, προσωπικά μου άρεσε αυτή η τροπή, δε την ήθελα να συμβεί βέβαια γιατί αλλάζει όλο το στόρυ πλέον ξαφνικά, μας είχε δείξει σημάδια βέβαια ότι πάει εκεί το θέμα. Βαθμολογία 9/10. Οι άσοι στο IMDB ασχολίαστοι...

 

 

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, snake_plissken2112 είπε

ουφ ένα επεισόδιο ακόμα και επιτέλους θα σταματήσουν να έρχονται 10 άτομα σπίτι μου κάθε βδομάδα να τρώνε ότι έχω από junk στη καβάτζα μου + να πίνουν ότι υπάρχει στο ψυγείο, για να βλέπουμε αυτή τη μαλακία που έπρεπε να είχα κόψει μαχαίρι 3-4 σεζόν τώρα :P

Κάθε βδομάδα ανοίγεις καντίνα; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snake_plissken2112 είπε

ουφ ένα επεισόδιο ακόμα και επιτέλους θα σταματήσουν να έρχονται 10 άτομα σπίτι μου κάθε βδομάδα να τρώνε ότι έχω από junk στη καβάτζα μου + να πίνουν ότι υπάρχει στο ψυγείο, για να βλέπουμε αυτή τη παπάτζα που έπρεπε να είχα κόψει μαχαίρι 3-4 σεζόν τώρα :P

Ναι αλλά περνάς καλά και αυτό μετράει :)

Υ.Σ. Βάλτους να στα πληρώνουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω ότι η κεντρική ιστορία είναι γαμ@τη όπως εξελίσσεται.

Spoiler

Όσοι λένε στα σοβαρά ότι θα προτιμούσαν να δουν την Σέρσει ή τον NK στο θρόνο, είναι πιο γραφικοί από τα καλντερίμια του Ντουμπρόβνικ. Απογοητευτική εν πολλοίς είναι η υλοποίηση, γενικώς υπάρχει μια ανισορροπία στις επιμέρους ιστορίες και φυσικά, η μεγάλη παραφωνία του 3ου επεισοδίου με το ξεπέταγμα του NK. Με 4 επεισόδια ακόμα, θα βλέπαμε πολύ καλύτερη κλιμάκωση τόσο μέχρι τη μάχη του Γουίντερφελ όσο και στο κεντρικό θέμα (όπως εξελίχθηκε) της μετάλλαξης της Ντάνυ από απελευθερωτή των λαών σε πιστό αντίγραφο του πατέρα της.

Συγκινητικές ορισμένες στιγμές μέσα στην όλη βιασύνη, φοβερή σκηνοθεσία, τρυπάρες, ευκολίες, θλίψη και απογοήτευση μαζί. Ας τελειώσει όμορφα η σειρά να πάμε για άλλα.

  • Like 15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νταξ κερνάω τα ψιψιψόνια σαν οικοδεσπότης αναγκαστικά, πίτσες κτλ μισά μισά όλα κ όλα :P

Η ιστορία btw σαν ιστορία είναι μια χαρά, η υλοποίηση είναι πολύ άσχημη και πρόχειρη για φινάλε

Επεξ/σία από snake_plissken2112
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Πάντως η έκπληξη ορισμένων για το ότι η δρακομάνα ισοπέδωσε το kings landing δεν στέκει.Είδαμε την φάτσα της στο τέλος του προηγούμενου επεισοδίου τα έλεγε όλα.Ακόμα ακόμα πρόδωσε και τον ίδιο της τον αδερφό ας μην ξεχνάμε ότι ο γάμος με τον αρχηγό των ντοθράκι έγινε για να αποκτήσει στρατό ο αδερφός της ώστε να γίνει βασιλιάς όχι η ίδια.Άλλωστε της είχε πει και ο ίδιος πριν τον γάμο ας σε πηδήξουν όλοι οι ντοθράκι δεν με νοιάζει τον στρατό τους θέλω.

Αλλά επειδή το νινι σέρνει καράβι τελικά το αδέρφι το έφαγε η μαρμάγκα με την Καλίσι να κοιτά απαθέστατη.Πως περίμεναν κάποιοι ειρηνική λύση από τέτοιο άτομο και ενώ έχει υπέρ όπλο είναι απορίας άξιο.Δεύτερον είπε κάποιος πως τα κατάφερε ένας μόνο δράκος.Φαίνεται καθαρά στο επεισόδειο ότι αυτήν την φορά ο αιφνιδιασμός προήλθε από την Καλίση από αλλού την περίμεναν και από αλλού τους ήρθε.

Μέχρι να γυρίσουν τα σκόρπιονς είχε τελειώσει το παιχνίδι.Επίσης στην πόλη επιτέθηκε από την πίσω πλευρά και όχι από την μπροστινή πύλη ακόμα ένα δείγμα έξοχης στρατηγικής, από μέρους της και από μέρος των συμβούλων της.Άλλωστε ο Τύριον είναι κατηγορηματικός ως προς αυτό λέγοντας στον Τζέιμι ότι η πόλη είναι χαμένη.Τώρα αν διυλίζουμε τον κώνωπα σε μία σειρά φαντασίας,ok αλλά εγώ προσωπικά δεν προτίθεμαι δεν θα συμμετάσχω σε ανούσιες λεπτομέρειες.

Ο νικητής στρατιωτικά είναι ο αναμενόμενος είχε το υπέρ όπλο με το μέρος του.Τώρα το ποιος θα καθίσει στον "θρόνο" είναι άλλη ιστορία.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...