Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προφανώς επιβεβαιώνονται όλα. Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα δεν είναι το πώς τελειώνει η ιστορία (προσωπικά μου αρέσει αυτή η εξέλιξη), αλλά ο τρόπος που αποδίδεται στην οθόνη σε συνδυασμό με τον ελάχιστο τηλεοπτικό χρόνο μέσα στον οποίο διαδραματίζεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αναμενόμενο επεισόδιο με μάχη, γραφικά, δράση. Η σκηνοθεσία ειναι εξαιρετική, η μουσική το ίδιο. 

Υπάρχουν πράγματα που δε μου αρέσουν στην εξέλιξη της ιστορίας και στο τέλος κάποιων ηρώων, χωρις να σημαίνει ότι χαλάνε τη ποιότητα της σειράς, κατά την άποψή μου. 

ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILER 5oυ.

Spoiler
Spoiler

 

Η σειρά μας έχει συνηθίσει να πληρώνεται η υπεροψία και να έχουμε νέμεσις. Παρόλαυτα το τέλος της Σερσει το περίμενα πιο σκληρό, εφόσον τελικά έχασε τη μάχη. Ένας χαρακτήρας που έκανε τόσα εγκλήματα δε μπορεί να φύγει με τόσο "απλό" τρόπο και εδω διαφωνω.

Κατά τα άλλα, αποδείχθηκε πως ο μεγάλος δράκος ειναι η Νταινέρης και οι 3 μικροί, αυτοί που είχε. Ένας δράκος, ο οποίος πολύ πιθανόν θα βρει ένα τέλος, διότι έφτασε και αυτός σε ύβρη και ξεπέρασε κατά πολύ τον στόχο της. 7 σεζόν το πάει προς τα εκει η σειρά και ειναι λογικο αφού η Νταινέρης ειναι εκ των πολύ σημαντικων χαρακτήρων

Όσο για τον Σνόου, επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε κουμουνισμό :P Κάνει μπαμ οτι το πάνε προς μια δημοκρατική λύση.

 

 

@kirileman ψιλοδιαφωνώ στο θέμα με τη σημαντικότητα των χαρακτήρων. Νομίζω οτι δεν ειναι μονο αυτή η τριάδα. Η Άρυα, ή ο Τζέιμι ειναι δευτερεύοντες; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

 

@kirileman ψιλοδιαφωνώ στο θέμα με τη σημαντικότητα των χαρακτήρων. Νομίζω οτι δεν ειναι μονο αυτή η τριάδα. Η Άρυα, ή ο Τζέιμι ειναι δευτερεύοντες; 

Σίγουρα είναι ένα κλικ πιο κάτω από την 3άδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι' όμως η εξέλιξη πχ της Άρυας, άλλα μας έδειξε. :-) Οτι ειναι πιο σημαντικη ακομα και απο την Σέρσει. Μη πω και απο τον Σνοου :P Θέλω να πω ρε παιδί μου πως τελικά, μπορεί κάποιος να μη φαίνεται πολύ και σε κάποια φάση να κάνει κάτι εξαιρετικά σημαντικο που θα τον κάνει πρωταγωνιστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μπούρδα. Καλά δε ντράπηκαν να το βγάλουν αυτό το πράγμα έξω ? Απ όλα τα επεισόδια όλων των σεζόν μακράν το χειρότερο, απ' όλες τις απόψεις. Αν κάποιος φαν της σειράς διαβάζει εδώ και δε το έχει δει ακόμα, τον συμβουλεύω να μη το δει, να μην ασχοληθεί καν, και να προσποιηθεί πως η σειρά έχει ήδη τελειώσει. Τα looney tunes που σκανε δυναμίτης πάνω τους και δε παθαίνουν τίποτα, έχουν περισσότερη λογική, σέβονται περισσότερο τη νοημοσύνη του κοινού τους, και έχουν κλάσεις ανώτερο και πιο πειστικό σενάριο.

acme_wilee.jpg

Είναι τόσο κακογραμμένο, τόσο ηλίθιο και παράλογο που όποιος το δει θα εύχεται μετά να πάθει αμνησία της προηγούμενης 1μιση ώρας για να το αφαιρέσει απ' τη μνήμη του.

Είναι σαν να έβλεπα τον Πανίσχυρο Μεγιστάνα των Νίντζα, αλλά με καλύτερο cgi. Κατά τα άλλα το σενάριο, η πειστικότητα, και η λογική, ένα και το αυτό.

Έδωσε την αίσθηση πως δε βλέπεις το real thing, αλλά μια high production values παρωδία του original. Σαν να βλέπεις το "Meet the Spartans" αντί των "300".

αίσχος. σε τέτοια κατάντια που έφτασε, φοβάμαι και να δω το 6ο και τελευταίο και το σκέφτομαι σοβαρά να κάνω ένα delete και να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά με τη σειρά. Για μένα το GOT τελείωσε στην 6η σεζόν.

40 λεπτά πριν, kirileman είπε

Προφανώς επιβεβαιώνονται όλα. Έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα δεν είναι το πώς τελειώνει η ιστορία (προσωπικά μου αρέσει αυτή η εξέλιξη), αλλά ο τρόπος που αποδίδεται στην οθόνη σε συνδυασμό με τον ελάχιστο τηλεοπτικό χρόνο μέσα στον οποίο διαδραματίζεται.

Αυτό ακριβώς.

Spoiler

Από τη μια στιγμή στην άλλη πατιέται διακόπτης και υγειής "ήρωες" γίνονται σκιζοφρενείς serial killer, ενώ οι σκιζοφρενείς serial killers γίνονται ήρωες επίσης σε μια σκηνή 5 δευτερολέπτων απλά επειδή έτσι γουστάρει ο σκηνοθέτης.

Αποκλείεται να είναι τόσο κακοι συγγραφείες / σκηνοθέτες. Επίτηδες το κάνανε.

Επεξ/σία από Alithinos
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

 

39 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Όσο για τον Σνόου, επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε κουμουνισμό :P Κάνει μπαμ οτι το πάνε προς μια δημοκρατική λύση.

 

Spoiler

Πάντα σε troll mode, αν και πιστεύω πως ο θρόνος είναι γυναικεία υπόθεση, οι εναπομήναντες υποψήφιες είναι αυτό που λέμε ...."αστραχάν", βέβαια ο "κουμμουνιστής" πιθανόν να αναγκαστεί να υποκύψει αλλά κάλλιστα παίζει να πεί και δεν θέλω, δεν μου αρέσουν αυτά, δεν είμαι εγω για τέτοια κλπ κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, koftis650 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων
  Απόκρυψη περιεχομένων

Πάντα σε troll mode, αν και πιστεύω πως ο θρόνος είναι γυναικεία υπόθεση, οι εναπομήναντες υποψήφιες είναι αυτό που λέμε ...."αστραχάν", βέβαια ο "κουμμουνιστής" πιθανόν να αναγκαστεί να υποκύψει αλλά κάλλιστα παίζει να πεί και δεν θέλω, δεν μου αρέσουν αυτά, δεν είμαι εγω για τέτοια κλπ κλπ

Mα το έχει ήδη πει. Το λέει εδω και 5 σεζόν. Δε γουστάρει ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1 λεπτό πριν, pontez2 είπε

Mα το έχει ήδη πει. Το λέει εδω και 5 σεζόν. Δε γουστάρει ο άνθρωπος.

 

Spoiler

Το ξέρω γι' αυτό το λέω μιάς και το "άλλα λένε" και "άλλα κάνουν" συμβαίνει και στην σειρά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι για μένα το GoT έχει χάσει την αίγλη φαίνεται από το ότι ανοίγω αβέρτα τα spoilers χωρίς να έχω δει το επεισόδιο. Για την ακρίβεια μόλις το Σάββατο μπόρεσα να δω το τέσσερα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα μου άρεσε το επεισόδιο και γενικότερα ο τελευταίος κύκλος την έριξε πολύ τη σειρά....Δεν υπάρχει το απρόσμενο,η σκληρότητα που αντιμετωζονταν οι χαρακτήρες σε προηγούμενες σεζόν,είναι σαν να είναι άλλη σειρά πραγματικά...Κριμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...