Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Εχεις υπ οψιν σου, οτι δεν καιγεται ε;

Ουτε καν απο τους δρακους;

οκ αυτο δεν το ειχα υποψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 17/5/2019 στις 10:49 ΠΜ, p4n0s86 είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

δεν μας έδειξαν επαρκώς κάτι που μπορεί με τη βοήθεια της φαντασίας όπως λες να δικαιολογήσει αυτή τη μεταστροφή, τη στιγμή που συνέβη (είμαι συγκεκριμένος σ' αυτό).

Στις 17/5/2019 στις 11:19 ΠΜ, katergaris79 είπε
Spoiler

Ολόκληρη την πόλη (και ειδικά μετά τη νίκη της) δεν είχε κανέναν λόγο να την κάψει.

 

18 ώρες πριν, katergaris79 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Μα δε λέω ότι δεν είναι λογικό το ότι τρελάθηκε φίλε μου. Κάθε μέρα τρελαίνεται κόσμος, φαινόταν ότι πάει εκεί το πράγμα, μέχρι και εξωτερικά την έχουν αλλάξει στα τελευταία επεισόδια για να γίνει περισσότερο αντιπαθής στα μάτια του κοινού.


Το παράλογο είναι να "παίζει" λογικά μέχρι να πετύχει τον στόχο της, και μόλις τον πετυχαίνει και επιτέλους μπορεί να κυβερνήσει με τους δικούς της όρους (καλή βασίλισσα σε σχέση με την προηγούμενη, απελευθερώτρια κλπ. κλπ.) να τους κάνει όλους φλαμπέ.

Αρκετή ώρα πριν ξεκινήσουν για King's Landing...

Spoiler

...στο Dragonstone η Dany λέει μεταξύ άλλων πως οι κάτοικοί του είναι όμηροι ενός τυράννου και αυτό δεν είναι δικό της λάθος (άρα αυτών που μένουν εκεί), πως θα δείξει έλεος για τις μελλοντικές γενιές μόνο, και δείχνει να είναι συννενοημένη με τον Grey Worm (το "You'll know when it's time" έπιασε τόπο 2 φορές.) Μετά την "προδοσία" και την απόρριψη από τον Jon η ατάκα ήταν "Let it be fear" και (για μένα τουλάχιστον) ήταν η στιγμή που κλείδωσε το σχέδιο στο μυαλό της, ένα σχέδιο που το είχε σκεφτεί και πιο πριν βέβαια αλλά ίσως αμφιταλαντευόταν, δεν το ήθελε στ'αλήθεια, έλπιζε πως θα την αγαπήσουν...

Το περίμενα πως θα κάνει καφρίλα, δεν μου φάνηκε τελικά εκτός χαρακτήρα, σε όλη την σεζόν φαινόταν πως πάει εκεί το πράγμα και όπως έγραψε και κάποιος πιο πριν, κι εγώ για πλάκα έλεγα στον διπλανό μου σε κάθε ατάκα-δηλητήριο ή ξινίλα της Dany πως "πάει, τρελαίνεται τώρα αυτή".

Μάλλον όσοι εκπλαγήκατε, ή σας φαίνεται τόσο παράλογη η εξέλιξη έχετε ξεχάσει τη φάση της σειράς;
Τα events στα οποία οδηγούμασταν τόσο καιρό δεν άξιζαν το treatment ενός blockbuster; Με μπλα-μπλα περιμένατε να τελειώσει το Game of Thrones?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αρκετή ώρα πριν ξεκινήσουν για King's Landing...

  Απόκρυψη περιεχομένων

...στο Dragonstone η Dany λέει μεταξύ άλλων πως οι κάτοικοί του είναι όμηροι ενός τυράννου και αυτό δεν είναι δικό της λάθος (άρα αυτών που μένουν εκεί), πως θα δείξει έλεος για τις μελλοντικές γενιές μόνο, και δείχνει να είναι συννενοημένη με τον Grey Worm (το "You'll know when it's time" έπιασε τόπο 2 φορές.) Μετά την "προδοσία" και την απόρριψη από τον Jon η ατάκα ήταν "Let it be fear" και (για μένα τουλάχιστον) ήταν η στιγμή που κλείδωσε το σχέδιο στο μυαλό της, ένα σχέδιο που το είχε σκεφτεί και πιο πριν βέβαια αλλά ίσως αμφιταλαντευόταν, δεν το ήθελε στ'αλήθεια, έλπιζε πως θα την αγαπήσουν...

Το περίμενα πως θα κάνει καφρίλα, δεν μου φάνηκε τελικά εκτός χαρακτήρα, σε όλη την σεζόν φαινόταν πως πάει εκεί το πράγμα και όπως έγραψε και κάποιος πιο πριν, κι εγώ για πλάκα έλεγα στον διπλανό μου σε κάθε ατάκα-δηλητήριο ή ξινίλα της Dany πως "πάει, τρελαίνεται τώρα αυτή".

Μάλλον όσοι εκπλαγήκατε, ή σας φαίνεται τόσο παράλογη η εξέλιξη έχετε ξεχάσει τη φάση της σειράς;
Τα events στα οποία οδηγούμασταν τόσο καιρό δεν άξιζαν το treatment ενός blockbuster; Με μπλα-μπλα περιμένατε να τελειώσει το Game of Thrones?

Spoiler

μας δόθηκαν κάποια στοιχεία που άρχισαν να χτίζουν την "τρέλα" της Ντάνι, αλλά έγιναν τόσο σύντομα -λόγω του περιορισμένο χρόνου- που δεν φάνηκαν αρκετά για να καλύψουν τους περισσότερους...

απο εκεί και πέρα, όλα θα κριθούν από το τελευταίο επεισόδιο... το πως θα κλείσουν την ιστορία οι σεναριογράφοι... καθώς μέχρι στιγμή δεν βγάζει λογική η στάση της, θα μου πεις, ψαχνεις λογική στις πράξεις ενός τρελού;

Όμως ο στόχος της όλα αυτά τα χρόνια ήταν το πως θα κάτσει στο θρόνο, και τώρα κατέστρεψε και το θρόνο, και τη μισή πόλη, και τον "λαό" της... εκτός αν στο επομενο επεισόδιο μας εμφανίσουν την πολη ημι-άθικτη και τους κατοικους αγρατζούνιστους, σε αντιστοιχία με την επανεμφάνιση  από το πουθενά των Ντοθράκι και των Unsullied μετά τη λήξη του Great War.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που κλειδώθηκε το άλλο να πω κάτι εν κατακλείδι.

Πρέπει να καταλάβετε ότι κάποιους από μας δεν μας πείραξε το ότι έφτασε εκεί που έφτασε σεναριακά η σειρά, αλλά με ποιο τρόπο το έκανε. Αυτό είναι που διαχωρίζει το μέτριο σενάριο από το καλό. To ότι θα γίνει αυτό που έγινε ήταν μια δημοφιλής σχετικά θεωρία από από τα πρώτα κιόλας βιβλία, αλλά παίζει ρόλο το context και το πως παρουσιάζεις τον χαρακτήρα να κάνει αυτήν την στροφή.

Τα περί "όσους δεν σας άρεσε δεν θυμάστε καλά και δεν δίνατε σημασία τόσο καιρό" αφήστε τα, δεν σας παίρνει..

  • Like 9
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα λόγω των memes που δίνουν και παίρνουν, αν και σχεδίαζα να το αφήσω όταν τελειώσει η σαιζόν.

Είναι τρομερά βεβιασμένο το σενάριο να τελειώνουμε ή ιδέα μου;

Πόσα επεισόδια θα βγάλουν; Επειδή είδα μέχρι το 5 και από ότι βλέπω τελείωσε η "κυρίως δράση".

|

BTW: Ο νεκρουλιάρης κακός (ξανά)πέθανε με πολύ κλισεδιάρικο τρόπο. Έλεος δηλαδής, τελείως LotR ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το είδα λόγω των memes που δίνουν και παίρνουν, αν και σχεδίαζα να το αφήσω όταν τελειώσει η σαιζόν.

Είναι τρομερά βεβιασμένο το σενάριο να τελειώνουμε ή ιδέα μου;

Πόσα επεισόδια θα βγάλουν; Επειδή είδα μέχρι το 5 και από ότι βλέπω τελείωσε η "κυρίως δράση".

|

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

BTW: Ο νεκρουλιάρης κακός (ξανά)πέθανε με πολύ κλισεδιάρικο τρόπο. Έλεος δηλαδής, τελείως LotR ήταν.

Αύριο το τελευταίο επεισόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το είδα λόγω των memes που δίνουν και παίρνουν, αν και σχεδίαζα να το αφήσω όταν τελειώσει η σαιζόν.

Είναι τρομερά βεβιασμένο το σενάριο να τελειώνουμε ή ιδέα μου;

Πόσα επεισόδια θα βγάλουν; Επειδή είδα μέχρι το 5 και από ότι βλέπω τελείωσε η "κυρίως δράση".

|

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

BTW: Ο νεκρουλιάρης κακός (ξανά)πέθανε με πολύ κλισεδιάρικο τρόπο. Έλεος δηλαδής, τελείως LotR ήταν.

Ποιος ασχολείται με το GoT τώρα??? Πέτα εκεί ένα βιαστικό conclusion και πάμε παρακάτω.

Έχουμε να γράψουμε και την επόμενη star wars τριλογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NT1G είπε

Αύριο το τελευταίο επεισόδιο.

LOL, περιμέναμε ένα έτος για μόνο 6 επεισόδια;

Για αυτό φαίνεται ότι το character development και το σενάριο είναι στο fast forward. Ή πολλές καταστάσεις είναι τελείως βεβιασμένες, για να βγει στα γρήγορα.

Τεσπα, ο μπάρμπα-Μάρτιν το εγκατέλειψε και από ότι είδα οι σεναριογράφοι υπέγραψαν για τα σταρ γουόρς.

Έτσι είπαν να κλείσουν το μαγαζάκι σιγά-σιγά.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, mike299 είπε

Πέτα εκεί ένα βιαστικό conclusion και πάμε παρακάτω.

 

Μόλις τώρα, LongTom είπε

Για αυτό φαίνεται ότι το character development και το σενάριο είναι στο fast forward.

Ναι παιδιά οκ, θα καθόμαστε να βλέπουμε 8 χρόνια τον χαρακτήρα του Jon Snow να γίνεται develop κι άλλο... (not)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, LongTom said:

LOL, περιμέναμε ένα έτος για μόνο 6 επεισόδια;

Αν ήταν 1 έτος δεν θα ήταν άσχημα, πριν 2 χρόνια όμως ήταν η 7η season.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeaLion είπε

Ναι παιδιά οκ, θα καθόμαστε να βλέπουμε 8 χρόνια τον χαρακτήρα του Jon Snow να γίνεται develop κι άλλο... (not)

Δεν ξέρω για 'σένα, αλλά όλοι φαινόντουσαν ότι το πήγαιναν στα "γρήγορα". 

Από τις προδοσίες που ξεκίνησαν, ωρίμασαν και τερματίστηκαν στο "δεκάλεπτο", έως τις "προσωπικές" μάχες και τις αλλαγές στην "νοοτροπία" που όλα έγιναν στο άψε σβήσε.

Εάν πιστεύεις ότι αυτό είναι καλή γραφή και ροή, τότε πάσο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...