Προς το περιεχόμενο

[SERIES] Game of Thrones Season 8


epir21
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Για γενική συζήτηση για τις προηγούμενες σεζόν του Game of Thrones (με spoilers), επισκεφθείτε αυτό το θέμα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, archer100 είπε

Εχασε και την πρωτια ως καλυτερη σειρα, μετα απο την φετινη season:

https://www.imdb.com/list/ls008957859/

Chernobyl είναι η έκπληξη της χρονιάς.

https://m.imdb.com/chart/toptv/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, katergaris79 said:
  Hide contents

Δηλαδή εννοείτε (εσύ κι ο φίλος που απάντησε παραπάνω) ότι ακόμα κι ο Τζον να καθόταν στον θρόνο, η Σάνσα θα ζητούσε να είναι ανεξάρτητος ο Βορράς; Δύσκολο μου κάνει.

Η Sansa ήθελε τον Βορρά για πάρτη της, period. Προκύπτει και από τις προηγούμενες seasons αυτό.

Επίσης, όταν είπαν στον Bran να γίνει Lord of Winterfell αυτός είπε “I can never be lord of anything. I’m the Three-Eyed Raven” και μετά πάει και γίνεται βασιλιάς, που σημαίνει ότι το είχαν προσχεδιάσει να γίνει η Sansa Queen of the North και ο Bran βασιλιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μια χαρά τα γράφει ο νεγροποντης αλλά σεις έχετε ερωτευτεί τη νυφούλα τον Χιονη. 

Βαθμολογησατε με μηδέν το επος και συνεχίζετε να γράφετε. 

Το χειρότερο όμως είναι που το συγκρίνετε με τη μεγάλη απόφραξη. 

Spoiler

Ούτε για χλαπ δε κάνετε κάποιοι :- P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Κανονικά δεν θα έπρεπε να ασχοληθώ ξανά μαζί σου γιατί μας πουλάς και ειρωνεία στο τέλος (ή μήπως κι αυτό το φαντάζομαι?), αλλά πας να μας βγάλεις και φαντασιόπληκτους.

Υποδείξεις του τι πρέπει να κάνω εδώ μέσα λοιπόν δέχομαι μόνο απ' τους mods. Σε μένα μην ξανακάνεις quote, γιατί είναι εμφανέστατο ποιος απ' τους 2 έχει πρόβλημα επικοινωνίας.

Spoiler

 

Αααα nice... η γνωστή συνταγή του «παραθέτω out of context κάτι για το οποίο φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο αλλος μιλάει γενικά, κ μετά  το παίρνω προσωπικα»... Μήπως απλά χρειάζεσαι και μια απεντωμοση να φύγουν οι μύγες; 

Btw, για ποιες ομαδες φανταζεσαι και μιλάς; Ποιους πάω να βγάλω τι; Τι ακριβως σεναριο εχεις σχηματίσει στο μυαλό σου; Δίνουμε κάποια μάχη; Υπάρχει καποιος πόλεμος; οι δυο μας μιλαμε...  Βλέπω πως έχεις μια τάση να νομιζεις ότι ανήκεις σε μια ομάδα κ ότι το ίδιο ισχύει για τους υπόλοιπους εδώ μέσα (ατο μυαλό σου βέβαια)  και πως προσπάθεις να οδηγήσεις τη συζήτηση σε συνθήκες γηπεδικές, στελνωντας μαλιστα την μπάλα (την απάντηση σε επιχειρήματα) στην εξέδρα... μετά μυξοκλαις κιολας που «φαντάζεσαι» ότι δεν σε «αφήνουν» να κανεις το ένα και το άλλο... Χαχα... το μπέρδεμα reality / fantasy είναι το μικρότερο σου θέμα φίλε μου.. χωρίς ίχνος ειρωνίας αυτό btw. 

 

 

 

 

Τεσπα τέρμα το οφ τοπικ, άν θελεις να απαντήσεις συγκεκριμένα και σε κάποιο απο τα επιχειρήματα που προεναφερθηκαν καλοδεχούμενο, μιας και έχουν αναφερθεί ουκ ολίγα (απο διάφορους)  με κοινό παρονομαστή ότι εστειλαν στον κάλαθο των αχρήστων την θεωρία σου... 

Spoiler

Btw, αν το θεωρεις κ αυτό «υπόδειξη» τι να πω... Μαλλον χρειάζεται να σου επισημανει ακόμα ´και το αυτονόητο κάποια «εξουσία» για να το δεχτεις... οκ

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Isengard army 10000 και κάτι. 

Dothraki 50000.

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAA

Αφου το ειπανε οτι εμειναν οι μισοι! Μηπως εβγαζες και εσυ τιποτα θεωριες οτι πεθαναν και κραζεις που ειχαν κι'αλλο κανονακι? 😋 Πιθανοτατα οι Dothraki εχουν stealth capabilities, και γι'αυτο φαινονται λιγοι. Ετσι γλυτωσαν και απο τη μαχη με τα ζομπι. Οριστε, explained! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Συμπέρασμα είναι, όχι γεγονός. Και για δείξε μου σε παρακαλώ πότε είπα εγώ να πάει στο συμβούλιο ο JS? Εγώ να το αναφέρουν είπα, ότι κι αυτός κι ο Gendry είναι νόμιμοι κληρονόμοι. Άλλοι λένε άλλα ντ' άλλων οπότε κάνε μας τη χάρη και την επόμενη φορά διάβαζε καλύτερα και χωρίς να μας λες ηλίθιους με πλάγιο τρόπο.

1. Συμπέρασμα που προκύπτει απο γεγονότα που έχουν συμβεί ομως και όχι απο γεγονότα που φανταζόμαστε ή υποθέτουμε  πως έχουν συμβεί. Μια λεπτή γραμμή τα χωρίζει, αλλά η διαφορα μεταξύ των δυο είναι τεράστια. Αν δεν το καταλαβαινεις, δες το «3» 

2. «Να το αναφέρουν στο συμβούλιο» ναι.

Spoiler

(Δεν θυμάμαι καν αν ειπες να είναι στο συμβούλιο ή αν ειπα ότι το είπες κλπ...) Η ουσία του θεματος τώρα: βάση του όσα έχουμε δει, για εξήγησε μου που στέκει αυτή σου η έμπνευση;; Να αναφέρουν τον ταγκάριαν βασιλιά; Για ποιο λόγο; Έχεις αναφερει έστω και ένα λόγο σχετικά με αυτό; Έτσι για να δω τι θα πεις, μπορεί να έχεις δίκιο... τα δεδομένα είναι:  1. Ο Τζον δεν θελει. 2. Δεν υπάρχει δημοκρατία.  Δεν το αναλύω άλλο, στα έχουν πει διαφοροι πολλές φορές. (Γιατί να τον ανέφεραν είναι το ερωτημα, στήριξε την άποψη σου αν θες).

(Πω πω με κάτι τέτοια σενάρια και επιμονή χωρίς εξηγήσεις φίλε, δείχνεις ότι δεν έχεις καταλάβει τπτ κ μάλλον είσαι εδώ μέσα για λαθος λόγους... no worries it’s fine)

Spoiler

 

3. Εχεις αυτοχαρακτηρίσει τον εαυτό σου με ποικίλους τρόπους. Εγω δεν σε ειπα τίποτα απο αυτά που λες. Ούτε «ηλιθιο» ούτε «φαντασιόπληκτο», ούτε τίποτα. Ότι ήθελα να σου πω θα στο έλεγα άμεσα αν άξιζε τον κοπο. 

Παντως, φαντάζομαι εσυ ξερεις τον εαυτό σου καλύτερα απο τον καθένα, όποτε, thanks for the notification.

 

 

6 ώρες πριν, kogba είπε

Αυτό νομίζω και εγώ και να συμπληρώσω... Δεν υπάρχει περίπτωση σε μια σειρά τόσο δαπανηρής παραγωγής να ΜΗΝ ανάγκασαν με κάποιο τρόπο τον Μάρτιν να τους υποδείξει ποιόν έχει στο μαυλό του για τη βασιλεία, και πολλά άλλα(δεν χρειάζεται να γράψει βιβλίο, σε γενικές γραμμές πώς θα κατευθυνθεί η σειρά) . Βέβαια, αν ο ίδιος ο Μάρτιν νομίζει ότι δεν φέρει καμιά απολύτως ευθύνη, επειδή και μόνο δεν εξέδωσε τα βιβλιά, γελάστηκε και πολύ μάλιστα. Κακό στον εαυτό του κάνει. 

Αν επίσης το παίξει κουτοπόνηρος και αποδειχθεί ότι ενώ υπέδειξε κάποιο τέλος, λίγιο -πολύ, και εκδώσει βιβλία με τελείως διαφορετικά γεγονότα, θα εκτεθεί ακόμη περισσότερο. Δεν θα εμπιστεύονταν το HBO τελείως εν λευκώ κάτι τόσο επιτυχημένο στους Dump & Dumper, και δεν θα φρόντιζε να υπάρχει καθοδήγηση από τον Μάρτιν.

...δεν ξέρουμε αν υπήρχε καποιος όρος ομως που να τον περιόριζε να κάνει τα ίδια και στα βιβλία του. Λέτε να μην αναστηθεί ο τζόνητας κ να πάρουν άλλη τροπή; (Δύσκολο βασικά). Βέβαια αν συνεχίσει το ότι ειδαμε και το εμπλουτίσει στα σημεία που υπηρχαν κενά, πάλι αριστουργήματα θα είναι (ελπίζω). 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

1. Συμπέρασμα που προκύπτει απο γεγονότα που έχουν συμβεί ομως και όχι απο γεγονότα που φανταζόμαστε ή υποθέτουμε  πως έχουν συμβεί. Μια λεπτή γραμμή τα χωρίζει, αλλά η διαφορα μεταξύ των δυο είναι τεράστια. Αν δεν το καταλαβαινεις, δες το «3» 

2. «Να το αναφέρουν στο συμβούλιο» ναι. (Δεν θυμάμαι καν αν ειπες να είναι στο συμβούλιο ή αν ειπα ότι το είπες κλπ...) Η ουσία του θεματος τώρα: βάση του όσα έχουμε δει, για εξηγα μου που στέκει αυτή σου η έμπνευση;; Να αναφέρουν τον ταγκάριαν βασιλιά; Για ποιο λόγο; Έχεις αναφερει έστω και ένα λόγο σχετικά με αυτό; Έτσι για να δω τι θα πεις, μπορεί να έχεις δίκιο... τα δεδομένα είναι:  1. Ο Τζον δεν θελει. 2. Δεν υπάρχει δημοκρατία.  Δεν το αναλύω άλλο, στα έχουν πει διαφοροι πολλές φορές. (Γιατί να τον ανέφεραν είναι το ερωτημα, στήριξε την άποψη σου αν θες).

(Πω πω με κάτι τέτοια σενάρια και επιμονή χωρίς εξηγήσεις φίλε, δείχνεις ότι δεν έχεις καταλάβει τπτ κ μάλλον είσαι εδώ μέσα για λαθος λόγους... no worries it’s fine)

  Απόκρυψη περιεχομένων

3. Εχεις αυτοχαρακτηρίσει τον εαυτό σου με ποικίλους τρόπους. Εγω δεν σε ειπα τίποτα απο αυτά που λες. Ούτε «ηλιθιο» ούτε «φαντασιόπληκτο», ούτε τίποτα. Ότι ήθελα να σου πω θα στο έλεγα άμεσα αν άξιζε τον κοπο. 

Παντως, φαντάζομαι εσυ ξερεις τον εαυτό σου καλύτερα απο τον καθένα, όποτε, thanks for the notification.

Θα συνεχίσεις για πολύ ακόμα; Σου ζήτησα να με αγνοήσεις και δεν σου απάντησα καν στο προτελευταίο, αλλά επανέρχεσαι μετά από ώρες να με ειρωνευτείς ξανά (τελευταία πρόταση). Δεν θα σου κάνω τη χάρη να κλειδωθεί το θέμα, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του. Κάνε μας τη χάρη επιτέλους, αν δε σου αρέσει βάλε με ignore list και τελείωνε, κουράζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Σε μένα μην ξανακάνεις quote, γιατί είναι εμφανέστατο ποιος απ' τους 2 έχει πρόβλημα επικοινωνίας.

Spoiler

 

Βαστα... εσυ δεν ήσουν που είχες «θέμα»  με τις υποδειξεις και εβαλες σχεδόν τα κλάματα απο την τσατίλα όταν νομιζες ότι σου έγινε κάποια; Τώρα υποδεικνύεις  και που θα κάνω quote? Σε λίγο θα παρακαλάς να μην υπάρχει καν το quote ώστε να μην εκτίθεσε... 

🤣

Ισως να σε παραθέσω ξανα ίσως και όχι, ο λογος βέβαια αν δεν, θα είναι επειδή δεν μου αρέσει να χάνω την ώρα μου κανοντας συζητησεις με άτομα που λένε κάτι που πιστεύουν αλλά μετά δυσκολευονται να στηρίξουν την άποψη τους. 

Διάβασα και τα υπόλοιπα που εγραψες. Καλά. Εσυ νομιζεις πως θα γράφεις κάτι και ο άλλος τρέχει να απαντήσει 😄 Τι πάει να πει ήρθα μετά απο ώρες; Δεν περιστρέφεται ο κοσμος γύρω σου dude. 

Κανε εσυ τις υποδειξεις σου και λέγε τις θεωριες σου. Και εγω θα σε διαβάζω οπως τον καθένα. Με ενδιαφερουν οι αποψεις του κόσμου. Και αν σε αντικρούσω, καλό είναι να κανεις το ίδιο με επιχειρήματα όχι με τσατιλες ή απειλές...  μήπως λοιπόν απλά θα επρεπε να απαντήσεις στη ουσία (το μόνο που διάλεξες να μην απαντήσεις 🤣)

Το σταματαω γιατί λυπάμαι τους υπόλοιπους που διαβάζουν. Απλά δεν έχεις κάποιο επιχείρημα να στηρίξει την θεωρία σου και να απαντησεις στο (απλό) ερώτημα μου προφανως. Αν θες παντως να μιλήσεις για got εδώ είμαι. Τώρα αν θες να γίνεις αιτία να κλειδώσει το θέμα επειδή δεν μπορεις να κανεις σωστο διάλογο, δικό σου το κρίμα dude. 

 

 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

1. Ο John στα βιβλια ζει η εχει πεθανει???

2. Ειναι αληθεια οτι θα γυριστει σειρα η κατακτηση του Aegon???

3. Στο τελευταιο επεισοδειο αυτο που επεφτε ηταν χιονι η σταχτη???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papajim1986 είπε

Θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

1. Ο John στα βιβλια ζει η εχει πεθανει???

2. Ειναι αληθεια οτι θα γυριστει σειρα η κατακτηση του Aegon???

3. Στο τελευταιο επεισοδειο αυτο που επεφτε ηταν χιονι η σταχτη???

1. Είναι νεκρός και περιμενουμε τη μάγισσα 

2. Πολλά έχουν ακουστεί, επισήμως δεν ξερω δυστυχως γι’ αυτο

3. Στάχτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papajim1986 είπε

Θελω να κανω μερικες ερωτησεις.

1. Ο John στα βιβλια ζει η εχει πεθανει???

2. Ειναι αληθεια οτι θα γυριστει σειρα η κατακτηση του Aegon???

3. Στο τελευταιο επεισοδειο αυτο που επεφτε ηταν χιονι η σταχτη???

1. Το τελευταιο βιβλιο τελειωνει με τον Jon να μαχαιρωνεται απο μελη της Νυχτερινης Φρουρας. Δεν γινεται σαφες οτι πεθαινει αν και ειναι το πιθανοτερο.

2. Το μονο επιβεβαιωμενο prequel μεχρι τωρα ειναι αυτο για το Long Night μερικες χιλιαδες χρονια πριν την κατακτηση του Aegon. Αν και προσωπικα θα προτιμουσα η επομενη σειρα να ασχοληθει με τους Targaryen για τους οποιους υπαρχει και υλικο απο τον ιδιο τον συγγραφεα, αλλα ας δουμε τι θα δουμε.

3. Στην αρχη νόμιζα πως ειναι σταχτη αλλα μαλλον χιονι ηταν τελικα (οχι οτι βγαζει καποιο νοημα να χιονιζει ξαφνικα στο kings landing, αλλα who cares, μηπως αυτο ειναι το σημαντικοτερο που δεν βγαζει νοημα στα τελευταια επεισοδια ?)

Επεξ/σία από stilllikeit
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που καταευχαριστήθηκα σε αυτή τη σεζόν δεν ήταν φυσικά η ίδια η σειρά αλλά τα καταπληκτικά memes στο reddit και αλλού και πολλά από τα σχόλια στο topic. Αν δεν υπήρχαν οι D&D να τα κάνουν όλα π@τ@ν@ δεν θα είχαμε τόσο εξαιρετικό υλικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...