Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω μας λυπαμε ωρες-ωρες .Δυστυχια αστα ,παω να πιω καφε και να ξαναδω την παρουσιαση .

 

 

Τελικα ειμαστε στο πρωτο κυμα χωρων νομιζω για πρωτη φορα ,αρα εχουμε ελπιδες για τελη Νοεμβριου να το αποκτησουμε απο την Ελληνικη αγορα .

Πια παρουσίαση βρε εκεί που έκανε κάτι κόλπα με τα γαιδουρακια και τις κοτουλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλλον οι μισοι σχεδιαστες της βρισκονται σε διακοπες απο το 2014 για να μας λενε all new design το iPhone 8.. :P

 

Σε αυτό πάντως συμφωνώ. Ούτε καν το X δεν είναι καινούργιο design πέρα από την εξάλειψη των bezels.  

 

Περίμενα μια κάπως πιο ριζική αλλαγή. 

 

 

Πχ αυτό το concept που είχαν κάνει παλιότερα ήταν πολύ πιο ενδιαφέρον:

 

post-193931-0-49388200-1505296749_thumb.jpg

 

 

Κάτι μου λέει ότι αν ήταν επικεφαλής σήμερα ο Jobs, ίσως να το είχαμε δει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πια παρουσίαση βρε εκεί που έκανε κάτι κόλπα με τα γαιδουρακια και τις κοτουλες?

 

Μπορείς να τα κάνεις? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ειμαι πεποισμενος για το ποσο ευχρηστο θα ειναι το Face ID σε σχεση με το Touch ID. Το οτι θα δουλευει σωστα θα δουλευει ειμαι σίγουρος. Απλα δεν ξερω νυχτα, από το πλάι, στο κομοδίνο κλπ...

2. Αυτό που με εξοργίζει είναι πως η παραγωγή είναι για 10Κ κομμάτια τη μέρα, και αν καποιος σκεφτει πως η Apple πουλάει 170 μύρια iPhones το χρόνο, σημαίνει πως θα δούμε ουρές, 3μηνες αναμονές, και 1800ρια στα σκρουτζομάγαζα.

 

Θέλω να πω θα έπρεπε η Apple με τα resources που έχει να είχε προνοήσει να έχει μεγάλη παραγωγή OLED οθονών (είτε το κάνει η ίδια είτε η samsung) πριν λανσάρει ένα τόσο σημαντικό τηλέφωνο.

 

για το SoC δε χρειαζεται να πουμε πολλά κάθε χρόνο τα ίδια γίνονται.

 

το design του Χ δεν με εχει ξετρελάνει, δηλαδή αυτό το πάλι rounded που υπάρχει από το 6 το έχω βαρεθεί.

 

η σωστη τιμή θα ηταν 1000ρικο το 256.

 

Τωρα βλέπω 1199 ευρώ το 64 και 1359 το 256 τα οποια σαν ποσά είναι υπερβολικά ακόμα και για κάποιον που έχει την άνεση.

 

κάπου δηλαδή πρέπει να υπάρχει ένα όριο. κινητό είναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω που διαβαζω λιγη ωρα και δεν μπορω να καταλαβω πως ατομα που δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν οτι X=10, πως λειτουργει το FaceID τη νυχτα και γιατι δεν λειτουργησε στην παρουσιαση, εχουν αποψη για την τεχνολογια και κρινουν. Ο αλλος λεει οτι ειχαμε FaceID απο το Samsung S3. Λες αυτο που αν ζωγραφιζα τα μουτρα σου με κηρομπογιες ξεκλειδωνε και ελεγε και ευχαριστω; Γιατι αυτο δεν εχει καμια σχεση με FaceID. Ενα μαπα face recognition ηταν. 

 

Ρε παιδια οκ, καταλαβαινω δεν γουσταρετε Apple. Αλλα οταν κραζετε τα παντα απλα για να κραξετε και χωρις να εχετε διαβασει, δει 2-3 πραγματα, γινεστε ξεφτιλα χωρις λογο. Δειτε την παρουσιαση, ψαξτε 2-3 πραγματα και μετα ελατε να πειτε οτι θελετε. 

 

Εντυπωσιακο το X, με ξενερωνει πολυ η καθετη καμερα και η τιμη. Ισως θα λειψει και το TouchID. Αλλα ειναι μονοδρομος σε Apple. Απο το 7 να παω σε 8 το βρισκω ατοπο. Εκτος αυτου να παρω παλι τον ιδιο κινητο σχεδιαστικα απλα με γυαλι πισω, δεν υπαρχει λογος. Ειδικα απο τη στιγμη που το 7 με καλυπτει πληρως. Και βασικα ξενερωνω με τα bezel πλεον. Κουρασαν οπως και το σχεδιο αυτο.  

 

Κοιτα λογικα αυτο εχουν σαν στοχο της ζωης τους. Ξυπνανε το πρωι μπαινουν σε οτι τεχνολογικα φορουμ υπαρχουν και ελληνικα και ξενα,

ψαχνουν να βρουν αρθρα σχετικα με apple και samsung (andoid γενικα) και μπαινουν μεσα με σκοπο να κραξουν και βεβαιως οπως ειπανε πολλοι χωρις να εχουν διαβασουν ΤΙΠΟΤΑ!!!!!

Και οχι απλα σε ενα ποστ, αλλα σε 20.

Αυτο το πραγμα γινεται λογικα μεχρι το βραδυ, οπου πανε για υπνο γεματοι ευχαριστιση, νιωθωντας περηφανια, νιωθωντας ωραια, περιμενοντας το επομενο πρωι που θα σηκωθουν και θα κανουν παλι το ιδιο.

 

Καλα κανετε δεν εχω κανενα θεμα αυτο, ουτε κανενας θα σας πει τι θα κανετε στην ζωη σας.

Ομως υπαρχει ενα μεγαλο θεμα σε ολο αυτο: ΚΟΥΡΑΖΕΤΕ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το να μηδενιζουμε εναν τεχνολογικα εξελιγμενο επεξεργαστη που ειναι αρκετα πιο γρηγορος απο αυτον της Qualcomm επειδη δεν βλεπουμε διαφορα στις εφαρμογες, μου θυμιζεις κατι παλληκαρια απο την αντιπερα οχθη που εκαναν downplay τοσα advanced features για χαρη της απλοτητας χρησης.. Γελαω με τα fanboys απο οπου και αν προερχονται.. 

Η αληθεια ειναι οτι ο Α11 ειναι παρα πολυ καλος απο οτι δειχνει και οτι οταν πληρωνεις αδρα για ενα κινητο θες το απολυτως καλυτερο που ειναι διαθεσιμο. 

Ασε που εχει και [email protected] και [email protected] 

Και μονο η πρεμουρα της Qualcomm να χαλασει την γιορτη με το bashing της λιγο πριν το launch δειχνει αμηχανια δυστυχως.. Πρεπει να ανεβασουν λιγο το παιχνιδι τους, γιατι αρχιζουν και μενουν πισω στο κυριο σημειο για το οποιο κατασκευαζονται οι επεξεργαστες.. Δηλαδη για την αποδοση τους. Σαν "real tech enthusiast" δεν μπορω παρα να ειμαι εντυπωσιασμενος με τον επεξεργαστη της Apple.

 

 

 

Ξεκίνησα τη φράση μου χαρακτηρίζοντας τον εντυπωσιακό, που είδες οτι προσπαθώ να τον χαντακώσω η οτιδήποτε. Έχοντας στα χέρια μου συσκευή και με τον 821 και με τον 835 απλά θεωρώ "χαμένη" ολη αυτή την έξτρα δύναμη, σε ένα κινητό τηλέφωνο. Μια συσκευή φιλοσοφίας του DeX θα έδινε άλλη δυναμική σε ένα τόσο ικανό SoC.

 

Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ο Α11, είναι το μοναδικό πραγμα απο το iphone που με συγκίνησε. Ούτε OLED οθόνες, ούτε φατσοσκανερς ούτε τίποτα

 

Οσο για εσάς που λέτε "οοοο να δώ τι λεγατε παλιά για 3D touch, Touch id μουμπλε μουμπλε) έχω την ίδια ερώτηση για ΠΑΑΑΡΑ πολλά πράγματα (OLED οθόνες, Quad core+ επεξεργαστές, ασύρματες φορτίσεις, RAM 3GB και πάνω κτλ κτλ κτλ)

 

Τα Face detection, μπορεί να είναι το καλύτερο στο είδος του, το καλύτερο που θα βγει ποτέ, και πάλι όσο και αν δε θέλετε να το παραδεχτείτε, είναι 5 φορές πιο άβολο απο τον pin ή το Fingerprint scanner, και ο Pin πρέπει να ανοίξετε την οθόνη για να χρησιμοποιηθεί.

 

Οταν ολα είναι θέμα συνήθειας πλέον, και μυικής μνήμης , αυτές οι αλλαγές είναι σημαντικές, και θα φανεί και στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχει ξεφυγει τρελα σε επιδοσεις.

 

Σίγουρα αλλά και πάλι δεν μπορούμε να λέμε ότι είναι το ίδιο ή πιο ισχυρό από έναν X86 που βγάζει πάνω κάτω τα ίδιο score μόνο σε ένα benchmark.

 

η σωστη τιμή θα ηταν 1000ρικο το 256.

 

Τωρα βλέπω 1199 ευρώ το 64 και 1359 το 256 τα οποια σαν ποσά είναι υπερβολικά ακόμα και για κάποιον που έχει την άνεση.

 

κάπου δηλαδή πρέπει να υπάρχει ένα όριο. κινητό είναι.

 

Θα συμφωνούσα αν δεν ήταν επετειακό. 

 

Λογικά αργά ή γρήγορα η "normal" έκδοση θα υιοθετήσει αυτό το σχεδιασμό/specs (λογικά και καλύτερα) και θα έχει την συνηθισμένη τιμή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα κάνεις? :P

Να μου λείπει bill ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με emojis κτλ χαζομάρες των social. Σοβαροί άνθρωποι και να παρουσιάζουν κοτουλες και γαιδουρακια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να μου λείπει bill ποτέ δεν έχω ασχοληθεί με emojis κτλ χαζομάρες των social. Σοβαροί άνθρωποι και να παρουσιάζουν κοτουλες και γαιδουρακια.

 

Τις συσκευές τους δεν τις πουλάνε μόνο σε επαγγελματίες και ...κουλτουριάρηδες! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αλλά και πάλι δεν μπορούμε να λέμε ότι είναι το ίδιο ή πιο ισχυρό από έναν X86 που βγάζει πάνω κάτω τα ίδιο score μόνο σε ένα benchmark.

Ισχυει, ειναι λιγο ακαιρη η συγκριση με εναν x86 επειδη βγαζουν παρομοιο σκορ στο ... geekbench.

 

Απο την αλλη, τους υπολοιπους arm  επεξεργαστες σε mobile συσκευες τους εχει αφησει πολυ πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ισχυει, ειναι λιγο ακαιρη η συγκριση με εναν x86 επειδη βγαζουν παρομοιο σκορ στο ... geekbench.

 

Τα νούμερα μόνο κρίνουμε σαν μια τάξη μεγέθους. Στην πράξη προφανώς ισχύουν άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω θα έπρεπε η Apple με τα resources που έχει να είχε προνοήσει να έχει μεγάλη παραγωγή OLED οθονών (είτε το κάνει η ίδια είτε η samsung) πριν λανσάρει ένα τόσο σημαντικό τηλέφωνο.

 

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι δεν προνόησε η Apple.

 

Απλώς η Samsung ως μοναδικός προμηθευτής προς το παρόν, δεν μπορεί να καλύψει αυτή τη ζήτηση. 

Τα εργοστάσια παραγωγής oled panels δεν είναι πατάτες που ξεφυτρώνουν από το χώμα ανάλογα με τις παραγγελίες. 

 

Η επιλογή ήταν ξεκάθαρη. Ή iPhone με oled και περιορισμένη διαθεσιμότητα φέτος, ή καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Face ID =Face Database=Like facebook.......αλλού το πάει η apple.....

τα δεδομενα του δακτυλικου αποτυπωματος οπως και αυτα του προσωπου δε φευγουν απο την συσκευη ποτέ αλλά γιατι να μην μπουμε ολοι στο φορουμ να πουμε την παπαριά μας πλάκα έχει.

 

και με το ταλεντο στις θεωριες συνομωσίας που έχετε κάποιοι προτείνω ευρεση εργασίας στην ελευθερη ωρα θα κεντάτε εκεί

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...