Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Ισχυει, ειναι λιγο ακαιρη η συγκριση με εναν x86 επειδη βγαζουν παρομοιο σκορ στο ... geekbench.

 

Απο την αλλη, τους υπολοιπους arm  επεξεργαστες σε mobile συσκευες τους εχει αφησει πολυ πισω.

Για το 2ο ούτε λόγος, μοιράζει πόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα τη φράση μου χαρακτηρίζοντας τον εντυπωσιακό, που είδες οτι προσπαθώ να τον χαντακώσω η οτιδήποτε. Έχοντας στα χέρια μου συσκευή και με τον 821 και με τον 835 απλά θεωρώ "χαμένη" ολη αυτή την έξτρα δύναμη, σε ένα κινητό τηλέφωνο. Μια συσκευή φιλοσοφίας του DeX θα έδινε άλλη δυναμική σε ένα τόσο ικανό SoC.

 

 

Ισως να παρανοησα τα λεγομενα σου με συγχωρεις για αυτο. Δεν περιμενω απο την Apple να δωσει μια συσκευη σαν το DeX anytime soon γιατι πολυ απλα αντιτιθεται στον τροπο που λανσαρει τα προιοντα της σε ενα κλειστο κυκλο περιφερειακων, που το καθενα εχει το σκοπο του και το ακριβοπληρωνεις. Aπο εκει βγαινουν τα πραγματικα κερδη οχι τοσο απο την πωληση κινητων.

 

Ο Α11 θεωρω οτι μπορει να βοηθησει τον ανταγωνισμο να εξελιχθει πιο γρηγορα, ηδη η Qualcomm παει σε καθαρα ARM επεξεργαστες και οχι in house Kryo για τα μεγαλα μοντελα. Δεν ξερω με τους ρυθμους που το παει μην την ξεπερασει και η Samsung με τον Exynos λογω τεχνογνωσιας στο μελλον. 

Επισης βοηθαει τα παλιοτερα μοντελα της Apple να παραμεινουν "relevant" για καιρο.

Και βεβαια ισως να δουμε και ταχυτερη αναπτυξη των πολυνηματικων εφαρμογων για την πλατφορμα κινητης, καθοτι το οικοσυστημα της Apple επηρεαζει πολυ αυτη την κατευθυνση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να είναι πιο γρηγορο από ένα υπολογιστή που εχει ι7 πάνω? Δηλαδη τελικά είναι δικαιολογημενη η τιμή του? Προς το παρών από ότι διαβάζω μιλάμε για το πιο γρηγορο τηλέφωνο στο κόσμο κ με διαφορα για να το πιάσουν άλλοι.. ποτε δεν ασχολιόμουν με benchmarks οποτε δε ξέρω. Αρα όλα τα σχόλια που λένε ο ανταγωνισμός έχει τα μισά για s8 και note 8 είναι άτοπα γιατί το s8 δεν πιάνει μια μπροστά στη ταχύτητα του iphone 10? (δε κάνω προμοσιον να καταλάβω θέλω ποσο future proof είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2ο ούτε λόγος, μοιράζει πόνο.

Πόνο μοιράζει όντως στα benchmark. Στην πραγματικότητα υπάρχει εφαρμογή η παιχνίδι που να κολλάει επεξεργαστής ειδικά από snapdragon 820 και μετά? Είναι σαν να λέμε αυτο το αμάξι έχει 500 άλογα αλλά έχει κόφτη στα 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόνο μοιράζει όντως στα benchmark. Στην πραγματικότητα υπάρχει εφαρμογή η παιχνίδι που να κολλάει επεξεργαστής ειδικά από snapdragon 820 και μετά? Είναι σαν να λέμε αυτο το αμάξι έχει 500 άλογα αλλά έχει κόφτη στα 200.

Πώς έρχονται τα 200 όμως  B)

 

edit: Εντάξει, προφανώς αυτό με τα κουνελάκια και τα γίδια και το άλλο με το AR παιχνίδι, που ΠΕΤΑΣ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ ΤΑ ΡΟΜΠΟΤ ΟΥΑΟΥ είναι γελοιότητες..... Πού απευθύνονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να είναι πιο γρηγορο από ένα υπολογιστή που εχει ι7 πάνω? Δηλαδη τελικά είναι δικαιολογημενη η τιμή του? Προς το παρών από ότι διαβάζω μιλάμε για το πιο γρηγορο τηλέφωνο στο κόσμο κ με διαφορα για να το πιάσουν άλλοι.. ποτε δεν ασχολιόμουν με benchmarks οποτε δε ξέρω. Αρα όλα τα σχόλια που λένε ο ανταγωνισμός έχει τα μισά για s8 και note 8 είναι άτοπα γιατί το s8 δεν πιάνει μια μπροστά στη ταχύτητα του iphone 10? (δε κάνω προμοσιον να καταλάβω θέλω ποσο future proof είναι)

Να συγκρίνεις ίδιες αρχιτεκτονικες. Το s8 δεν υπάρχει εφαρμογή που να μην την πηγαίνει τρένο.

Πώς έρχονται τα 200 όμως B)

Οι διαφορές είναι κάτι millisecond στο άνοιγμα εφαρμογων δεν είναι τα πράγματα όπως λένε τα benchmark στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι λάθος να συγκρίνουμε SoC που τρέχουν διαφορετικό Software. Just saying. Είναι σύγκριση χωρίς νόημα

Εχει νοημα η συγκριση επιδοσεων συσκευων που προοριζονται για παρομοια χρηση.

Πχ παιρνεις μια συσκευη Α και μια συσκευη Β και βλεπεις ποια ειναι πιο γρηγορη στο browsing ή σε αλλη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει το σύστημα αυτό σε περιπτώσεις όπως κράνος μηχανής, extreme sports (πχ Σκι/Snowboard) και γενικά σε οποιαδήποτε περίπτωση ο κόσμος δεν έχει αρκετά μεγάλο κομμάτι του προσώπου του ακάλυπτο. 

 

Στις Αραβικές χώρες (γυναικείος πλυθησμός) ας πούμε για παράδειγμα πώς θα υλοποιηθεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς έρχονται τα 200 όμως B)

 

edit: Εντάξει, προφανώς αυτό με τα κουνελάκια και τα γίδια και το άλλο με το AR παιχνίδι, που ΠΕΤΑΣ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙΣ ΤΑ ΡΟΜΠΟΤ ΟΥΑΟΥ είναι γελοιότητες..... Πού απευθύνονται;

Στο 99% του κόσμου. Τι νομίζεις ότι κάνουν οι περισσότεροι? Facebook Instagram snapchat selfies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι δεν προνόησε η Apple.

 

Απλώς η Samsung ως μοναδικός προμηθευτής προς το παρόν, δεν μπορεί να καλύψει αυτή τη ζήτηση. 

Τα εργοστάσια παραγωγής oled panels δεν είναι πατάτες που ξεφυτρώνουν από το χώμα ανάλογα με τις παραγγελίες. 

 

Η επιλογή ήταν ξεκάθαρη. Ή iPhone με oled και περιορισμένη διαθεσιμότητα φέτος, ή καθόλου.

 

 

Συμφωνω μιλαμε για custom αναλυση και ενα πανελ με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα δεν ειναι και το πλεον ευκολο να δωσεις κατι στον κατασκευαστη και να το παραγει αμεσα σε μεγαλες ποσοτητες. Σαφεστατα και η Samsung εκμεταλλευεται αυτη την κατασταση και θα ελεγξει την τιμη των oled panel προς την Αpple μεσω διαθεσιμοτητας ή και απλα ορισμου του κοστους τους.. Αν δεν βγαλει τωρα που ουτε η LG ουτε η Sharp ουτε o τωρινος της προμηθευτης η Japan Displays  δεν φαινονται να ειναι ικανοι να δωσουν στην Apple πριν το 2019 ποτε θα το κανει; Business.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πόνο μοιράζει όντως στα benchmark. Στην πραγματικότητα υπάρχει εφαρμογή η παιχνίδι που να κολλάει επεξεργαστής ειδικά από snapdragon 820 και μετά? Είναι σαν να λέμε αυτο το αμάξι έχει 500 άλογα αλλά έχει κόφτη στα 200.

Κάτι μου λέει ότι αν οι Snapdragons ήταν πιο δυνατοί από τα SOCs της Apple δεν θα έλεγες το ίδιο, θα τους το χτύπαγες κανονικότατα... :P

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συγκρίνεις ίδιες αρχιτεκτονικες. Το s8 δεν υπάρχει εφαρμογή που να μην την πηγαίνει τρένο.

 

Οι διαφορές είναι κάτι millisecond στο άνοιγμα εφαρμογων δεν είναι τα πράγματα όπως λένε τα benchmark στην πραγματικότητα.

Δεν ξέρω, πάντως αν είχα 500 άλογα δε θα με πολυπείραζε ο κόφτης. Συμφωνώ πάντως σε αυτό που λες.

 

Εχει νοημα η συγκριση επιδοσεων συσκευων που προοριζονται για παρομοια χρηση.

Πχ παιρνεις μια συσκευη Α και μια συσκευη Β και βλεπεις ποια ειναι πιο γρηγορη στο browsing ή σε αλλη χρηση.

Δεν νομίζω πως έχει. Παρόμοια χρήση έχει και το τόξο με τη βαλίστρα. Δεν νομίζω πως τα συγκρίνουμε. 

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει το σύστημα αυτό σε περιπτώσεις όπως κράνος μηχανής, extreme sports (πχ Σκι/Snowboard) και γενικά σε οποιαδήποτε περίπτωση ο κόσμος δεν έχει αρκετά μεγάλο κομμάτι του προσώπου του ακάλυπτο. 

 

Στις Αραβικές χώρες (γυναικείος πλυθησμός) ας πούμε για παράδειγμα πώς θα υλοποιηθεί? 

Με διαφωτισμό

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...