Προς το περιεχόμενο

iPhone X. Το μέλλον του smartphone κατά Apple


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει νοημα η συγκριση επιδοσεων συσκευων που προοριζονται για παρομοια χρηση.

Πχ παιρνεις μια συσκευη Α και μια συσκευη Β και βλεπεις ποια ειναι πιο γρηγορη στο browsing ή σε αλλη χρηση.

Ανοίγω 10 tabs σε snapdragon 800 με chrome και πάει τρένο. Ανοίγω 30 tabs στο laptop με i7 και πάει τρένο. Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ο A11?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο 99% του κόσμου. Τι νομίζεις ότι κάνουν οι περισσότεροι? Facebook Instagram snapchat selfies.

 Και νόμιζα πως είναι όλοι επαγγελματίες που κάνουν τη ζωή τους καλύτερη με την Apple....  με τέτοια πλύση εγκεφάλου που έπαιζε χθες στην παρουσίαση... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σε τι κοινό απευθύνονται νομίζεις?? :P emojis/animojis social media κτλπ, δεν με χαλαει αλλα οκ το προσπερνάω. Μονο σε εμενα δεν αρεσει το design του X btw? Δεν θυμίζει apple και με χαλαει το πανω τμημα της οθονης, καλυτερα να ηταν το bezel alligned με την καμερα τωρα φαινεται καπως περιεργο σαν να εκοψες την οθονη προσπαθώντας να την χωρέσεις. :P

 

Κοιταω για το 8 περισσότερο να πω την αλήθεια, δεν παω σε αλλο κινητο ειμαι committed σε ios αλλα το εχουν ξεφτιλίσει λίγο, οκ καινοτομία αλλα δεν πρεπει να χανει και την iconic ταυτότητα του το προιον, τουλαχιστον οχι με αυτο τον τροπο. Δεν θα ειχα προβλημα με την έλλειψη home button(αν και παντα προτιμω την hw λυση σε τετοια θεματα παρα swipe up/left w/e) αλλα οκ ουτε τα features ειναι κατι φοβερο και με χαλαει πολυ και το πανω μερος οπως ειπα. Τα λεφτα επισης οκ ειπαμε, με τοσα φτιαχνεις high end pc, παιρνεις high end 4k tv η οτι αλλο θες και σου ζηταει τα ιδια για μια συσκευη που σε ενα χρονο θα βγαλει updated revision.

 

Ειμαι απο τους υποστηρικτές της πλατφόρμας δεν αντεχω το android αλλα αντικειμενικα δεν αξιζει τοσα λεφτά, τουλαχιστον οσο κοστιζει στην αρχή στην Ελλάδα και μην πεταχτεί κανα spoiled πλουσιόπαιδο να πει "α δεν τα εχεις και δεν θα τα εδινες" ειναι cringe σοβαρα τωρα.. :P Απλα οταν ειναι να κανω upgrade καθε 2 χρονια πχ δεν θεωρω φυσιολογικό να δινεις 1200ε για κινητό, 700-800 ειναι οκ οπως ηταν παλια και παλι πολλά για δεδομενα Ελλαδας αλλα ειπαμε οκ πληρώνουμε την πλατφορμα και την ποιότητα. 

 

Δεν ειναι flame απλα η αποψη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι αν οι Snapdragons ήταν πιο δυνατοί από τα SOCs της Apple δεν θα έλεγες το ίδιο, θα τους το χτύπαγες κανονικότατα... :P

Πριν κάτι χρόνια το χτύπαγα υπέρ της Apple γιατί όντως υπήρχε θέμα στα android με τα σαπακια που έβγαιναν. Τώρα όμως που υπάρχουν 835 kirin 970 exynos 8895 το να ανοίξω κατά 0.3 δευτερόλεπτα μια εφαρμογή δεν νομίζω να είναι τόσο σημαντικό. Γιατί για τέτοιες διαφορες μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως έχει. Παρόμοια χρήση έχει και το τόξο με τη βαλίστρα. Δεν νομίζω πως τα συγκρίνουμε. 

 

Αρχικα, οι παρομοιωσεις με αλλα ειδη δεν οδηγουν σε ασφαλες συμπερασμα.

 

Επισης, εδω μιλαμε για ιδια ειδη: 2 smartphones.

Οπως πχ συγκρινουμε 2 τοξα μεταξυ τους(ή 2 υπολογιστες ή 2 αυτοκινητα) ,ετσι κανουμε και για τα smartphone.

 

Οπως και να εχει, οι παρομοιωσεις με αλλα ειδη δεν οδηγουν σε ασφαλες συμπερασμα.

 

Υ.Γ.: Και ποιος ειπε οτι δεν συγκρινουμε το τοξο με την βαλιστρα; Προσπερναω το ποσο ακαιρη ακουγεται μια τετοια αναφορα το 2017 σε τεχνολογικο φορουμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιζα πως είναι όλοι επαγγελματίες που κάνουν τη ζωή τους καλύτερη με την Apple.... με τέτοια πλύση εγκεφάλου που έπαιζε χθες στην παρουσίαση... :P

Μπα υπάρχουν και τέτοιοι προφανώς απλά οι περισσότεροι και σε Android και σε ios ασχολούνται με αυτά που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόλις μάθαμε τι θα παρουσιάσει η Apple μετά από 10 χρόνια ξανά σαν επετειακό με τιμή 1999 ευρώ :

 

Samsung: Το 2018 κυκλοφορούμε το αναδιπλούμενο smartphone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω 10 tabs σε snapdragon 800 με chrome και πάει τρένο. Ανοίγω 30 tabs στο laptop με i7 και πάει τρένο. Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ο A11?

Εχουμε αλλη αντιληψη για το "παει τρενο".

Ενα κινητο με snap 800 ειναι στο browsing πιο αργο απο ενα κινητο με snap 820 , που ειναι πιο αργο απο ενα κινητο με snap 835 , που λογικα θα ειναι πιο αργο απο ενα κινητο με A11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω 10 tabs σε snapdragon 800 με chrome και πάει τρένο. Ανοίγω 30 tabs στο laptop με i7 και πάει τρένο. Τι παραπάνω θα μου προσφέρει ο A11?

 

Λογικά η ισχύς του νέου soc έχει νόημα για την εξέλιξη του AR και όχι για τα tabs στον browser σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα, οι παρομοιωσεις με αλλα ειδη δεν οδηγουν σε ασφαλες συμπερασμα.

 

Επισης, εδω μιλαμε για ιδια ειδη: 2 smartphones.

Οπως πχ συγκρινουμε 2 τοξα μεταξυ τους(ή 2 υπολογιστες ή 2 αυτοκινητα) ,ετσι κανουμε και για τα smartphone.

 

Οπως και να εχει, οι παρομοιωσεις με αλλα ειδη δεν οδηγουν σε ασφαλες συμπερασμα.

Συγρίνουμε 2 οποιαδήποτε αυτοκίνητα; Και όχι απλώς συγκρίνουμε, βάζουμε κάτω τα "specs" και βγάζουμε συμπέρασμα; Δηλαδή, θα πούμε "η 5άρα είναι μακρύτερη-->καλύτερη"; Εγώ λέω πως μεταξύ τόσο διαφορετικών αρχιτεκτονικών λογισμικού και εμπειρίας χρήσης, οι spec to spec συγκρίσεις είναι ανούσιες και ανώφελες. Το θέμα είναι στη χρήση πως συμπεριφέρεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι το X δεν είναι κορυφαία συσκευή, ανάμεσα στις 2 ή 3 καλύτερες στον πλανήτη αυτή τη στιγμή; Δε λέω η 1η, γιατί αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά, σίγουρα κάπου μπορεί να κερδίζει (πχ επιδόσεις), κάπου μπορεί να χάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι δεν προνόησε η Apple.

 

Απλώς η Samsung ως μοναδικός προμηθευτής προς το παρόν, δεν μπορεί να καλύψει αυτή τη ζήτηση. 

Τα εργοστάσια παραγωγής oled panels δεν είναι πατάτες που ξεφυτρώνουν από το χώμα ανάλογα με τις παραγγελίες. 

 

Η επιλογή ήταν ξεκάθαρη. Ή iPhone με oled και περιορισμένη διαθεσιμότητα φέτος, ή καθόλου.

 

 

εμ εκει την θελω οταν καθεται πανω σε 300 δις. να ειχε περισσοτερες γραμμες παραγωγης OLED panels. αν δεν μπορει να το κανει η apple ποιος μπορει;

 

οι υπολοιποι που ναι μεν εχουν εδω και χρονια OLED οθονες πουλανε αστειες ποσοτητες απο τηλεφωνα (με OLED οθονες). η Apple πουλαει 170 μυρια τηλεφωνα το χρονο σε κοσμο που θελει να τα δωσει.

 

και τωρα σχεδον κανεις δε θα παει για το 8ρι (αισθηση μου) ολοι θα βαλουν το χερι στην τσεπη για το Χ. αν δεν το βαλουν θα μεινουν με το iPhone που εχουν.

 

το αγοραστικο κοινο της Apple κατα την πλειοψηφια ειναι κοσμος που θελει ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Mόλις μάθαμε τι θα παρουσιάσει η Apple μετά από 10 χρόνια ξανά σαν επετειακό με τιμή 1999 ευρώ :

 

Samsung: Το 2018 κυκλοφορούμε το αναδιπλούμενο smartphone

 

πολυ πιθανο. και θα ειναι το 1ο που θα διπλωνει σωστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης τόσο δυνατού επεξεργαστή είναι το software πίσω από το faceID. Αλλιώς για ποιο λόγο να βάλει τέτοιο επεξεργαστή πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι το X δεν είναι κορυφαία συσκευή, ανάμεσα στις 2 ή 3 καλύτερες στον πλανήτη αυτή τη στιγμή; Δε λέω η 1η, γιατί αυτά είναι και λίγο υποκειμενικά, σίγουρα κάπου μπορεί να κερδίζει (πχ επιδόσεις), κάπου μπορεί να χάνει.

Προφανώς είναι. όχι όμως λόγω geekbench

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγρίνουμε 2 οποιαδήποτε αυτοκίνητα; Και όχι απλώς συγκρίνουμε, βάζουμε κάτω τα "specs" και βγάζουμε συμπέρασμα; Δηλαδή, θα πούμε "η 5άρα είναι μακρύτερη-->καλύτερη"; Εγώ λέω πως μεταξύ τόσο διαφορετικών αρχιτεκτονικών λογισμικού και εμπειρίας χρήσης, οι spec to spec συγκρίσεις είναι ανούσιες και ανώφελες. Το θέμα είναι στη χρήση πως συμπεριφέρεται

Οπως εγραψα και προηγουμενως, συγκρινουμε πραγματα που προοριζονται για παρομοια χρηση.

Δεν αναφερθηκα σε spec.

 

Εχει νοημα η συγκριση επιδοσεων συσκευων που προοριζονται για παρομοια χρηση.

Πχ παιρνεις μια συσκευη Α και μια συσκευη Β και βλεπεις ποια ειναι πιο γρηγορη στο browsing ή σε αλλη χρηση.

 

Οπου τελικως, ερχεσαι στα λογια μου:

....Το θέμα είναι στη χρήση πως συμπεριφέρεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...