Προς το περιεχόμενο

Mac Os High Sierra


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

με τη σειρά μου ήθελα να πω πως ούτε εγώ έχω θέμα με το macos high sierra. Βέβαια έχω κάνει clean install. Γενικά θέματα έχω με:

1)Safari ο οποίος έχει κάποιο θέμα με γνωστά και μεγάλα σάιτς τύπου linkedin όπου φτάνει το 100%.

2)Apps όπως το skype που μου μαμάνε την cpu (πάλι 100%) ακόμα και σε σκέτη κλήση. Μόνο το viber σέβεται τον υπολογιστή και το facetime είναι ό,τι καλύτερο με τον περιορισμό ότι πρέπει να έχει και ο άλλος apple product.

Με τη σειρά μου θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα.

Άλλαξα browser σε chrome διότι έχω τα θεματάκια με το cpu usage σε websites( στο 9to5mac που τους έκανα report λέει βρήκαν issue στο css).

Τώρα σε chrome ψάχνω τρόπο για greek spell checking. Σε windows είναι built in. Εδώ δε βλέπω κάτι. Κάποια βοήθεια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολο προβληματα μου βγαζει τωρα τελευταια, αργει να ανοιξει ο μακ, γενικα κολαει συνεχεια, τι να κανω μπας και φτιαξει καπως? πως μπορω να κανω ενα repair γενικα? αν το βαλω απλα σε safe mode θα φτιαξει τιποτα μετα? επισης κατι αλλο, πως μπορω να δω μπας και εχω καναν ιο? πειτe καποιο αξιολογο anti virus η γενικα καποιο cleaner...

Επεξ/σία από ksiksoksa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ksiksoksa είπε

ολο προβληματα μου βγαζει τωρα τελευταια, αργει να ανοιξει ο μακ, γενικα κολαει συνεχεια, τι να κανω μπας και φτιαξει καπως? πως μπορω να κανω ενα repair γενικα? αν το βαλω απλα σε safe mode θα φτιαξει τιποτα μετα? επισης κατι αλλο, πως μπορω να δω μπας και εχω καναν ιο? πειτe καποιο αξιολογο anti virus η γενικα καποιο cleaner...

antivirus δε χρειαζεσαι, ουτε καποιο cleaner

τωρα οταν λες αργει ποσο κανει και ποσο πιο πολυ αργει απο το συνηθισμενο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αργει στο start screen τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα παραπανω απο ο,τι συνηθως, αλλα προβληματα ειναι τα εξης, σβηνω παραδειγμα μια εικονα απο το φακελo downloads και ενω την σβηνω και απο τον καδο υπαρχει ακομα σαν να μην σβηστηκε ποτε....μετα αλλο, δεν πιανουν τα κλικ, 2 μερες τωρα δεν κλικαρει ωρες ωρες, λες και τρωει κολλημα, γενικα και αλλα μικρο bugs...mac mini εχω του 2012..λετε σιγα σιγα να αρχιζει να τα φτυνει?να σκεφτω σιγα σιγα για ssd?

Επεξ/σία από ksiksoksa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2018 στις 12:14 ΠΜ, ksiksoksa είπε

αργει στο start screen τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα παραπανω απο ο,τι συνηθως, αλλα προβληματα ειναι τα εξης, σβηνω παραδειγμα μια εικονα απο το φακελo downloads και ενω την σβηνω και απο τον καδο υπαρχει ακομα σαν να μην σβηστηκε ποτε....μετα αλλο, δεν πιανουν τα κλικ, 2 μερες τωρα δεν κλικαρει ωρες ωρες, λες και τρωει κολλημα, γενικα και αλλα μικρο bugs...mac mini εχω του 2012..λετε σιγα σιγα να αρχιζει να τα φτυνει?να σκεφτω σιγα σιγα για ssd?

Δεν ξερω για τα υπολοιπα αλλα SSD επρεπε ηδη να εχεις βαλει! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sakis697 είπε

Δεν ξερω για τα υπολοιπα αλλα SSD επρεπε ηδη να εχεις βαλει! 

θα συμφωνησω, με εναν ssd θα δεις πολυ μεγαλη διαφορα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια οποτε θα το ετοιμασtω σιγα σιγα για ssd, απλα μετα δεν ξερω καν την διαδικασια, δηλαδη πως θα περασω παλι μεσα τα high sierra? υπαρχει καποιο topic εδω στο forum που να λεει βημα βημα τις κινησεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, markoliaz είπε

ωραια οποτε θα το ετοιμασtω σιγα σιγα για ssd, απλα μετα δεν ξερω καν την διαδικασια, δηλαδη πως θα περασω παλι μεσα τα high sierra? υπαρχει καποιο topic εδω στο forum που να λεει βημα βημα τις κινησεις? 

Τον ssd εσυ θα τον τοποθετησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/27/2018 στις 5:20 ΜΜ, markoliaz είπε

ωραια οποτε θα το ετοιμασtω σιγα σιγα για ssd, απλα μετα δεν ξερω καν την διαδικασια, δηλαδη πως θα περασω παλι μεσα τα high sierra? υπαρχει καποιο topic εδω στο forum που να λεει βημα βημα τις κινησεις? 

Ναι τα περνας στον ssd, απλα με το νεο file system που βγαλανε δε ξερω τι παιζει, λογικα πρεπει να κανεις τον ssd πρωτα apfs

μετα κλασσικα σε ενα φλασακι βαζεις τον installer και το κανεις install, αν φτασεις σε αυτο το σημειο εδω ειμαστε να σεβοηθησουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου μετά απο update σε 10.13.4 και timemachine snapshoots....(και ψάχνω...που πήγαν αυτά τα Gigabytes....)

 

++++++++++++++++++++++++++++

$tmutil listlocalsnapshots /
com.apple.TimeMachine.2018-03-30-173924
com.apple.TimeMachine.2018-03-30-201610

++++++++++++++++++++++++++++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...