Προς το περιεχόμενο

Λαμπτήρας LED Samsung 4000K 9.8W - οι δυο 2.3€+3€μεταφ=5.30€ τελικη τιμη [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


God

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι βλέπω;

Το όργανο μετράει LUX και από αριστερά προς τα δεξιά είναι πρώτα οι samsung 12.2w, μετά οι λάμπες του θέματος 9.8w και στο τέλος μια 77W αλογόνου.

 

Η μέτρηση έγινε στο ίδιο σημείο και από την ίδια απόσταση.

 

Η samsung 12.2w 1100lm 2.7k warm white έδωσε 69Lux

Η samsung 9.8W 850lm 4k natural white  έδωσε 86 lux

και η αλογόνου 77W έδωσε 129 lux

attachicon.gif elenis-led1.jpg

 

Από το background (πάτωμα) είναι φανερή και η διαφορά στην απόχρωση της κάθε μίας.

 

Τα Lux ειναι Lumen σε συγκεκριμενη περιοχη, δεν μετρας ολικη διαχυση/καλυψη, μετρας εκεινο το συγκεκριμενο σημειο. Βεβαια και παλι τα αποτελεσματα μαλλον δεν θα επρεπε να ειναι τετοια αλλα οκ δεν ειμαι και ο ειδικος σε θεμα φωτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λαμπτήρας LED Samsung TUBE T8 G13 - 4000K -16.9W (2150Lm) 1+1 7,50+ μεταφορικα

 

Ξανά από το ίδιο μαγαζί για όσους εχουν σε εργαστήριο,αποθήκη,γκαράζ Τ8 λάμπες samsung 16,9w 1,20m 1+1 7,50 + μεταφορικά ανάλογα βάρος-όγκος 

 

https://eleniselectric.gr/led-tube-t8-120cm/528-11-led-tube-120cm-169w-samsung-bsl-063601307.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν υπαρχει λογος για νεο θεμα, ετσι και αλλιως εδω μεσα εχουν ηδη αναφερθει 5-10 προιοντα που ειναι σε καλες τιμες.

 

Μεταφερθηκε λοιπον στο υπαρχον θεμα του μαγαζιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπτήρας LED Samsung TUBE T8 G13 - 4000K -16.9W (2150Lm) 1+1 7,50+ μεταφορικα

 

Ξανά από το ίδιο μαγαζί για όσους εχουν σε εργαστήριο,αποθήκη,γκαράζ Τ8 λάμπες samsung 16,9w 1,20m 1+1 7,50 + μεταφορικά ανάλογα βάρος-όγκος 

 

https://eleniselectric.gr/led-tube-t8-120cm/528-11-led-tube-120cm-169w-samsung-bsl-063601307.html

 

τέλος πρόλαβα και πήρα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Lux ειναι Lumen σε συγκεκριμενη περιοχη, δεν μετρας ολικη διαχυση/καλυψη, μετρας εκεινο το συγκεκριμενο σημειο. Βεβαια και παλι τα αποτελεσματα μαλλον δεν θα επρεπε να ειναι τετοια αλλα οκ δεν ειμαι και ο ειδικος σε θεμα φωτων.

 

 

 

Ξέρω τι μετράω, το ερώτημα είναι γιατί έχω τέτοιες μετρήσεις.  Δεν ταιριάζουν τα νούμερα με τις θεωρητικές αποδόσεις των λαμπτήρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξέρω τι μετράω, το ερώτημα είναι γιατί έχω τέτοιες μετρήσεις.  Δεν ταιριάζουν τα νούμερα με τις θεωρητικές αποδόσεις των λαμπτήρων.

 

Ποσα λουμενς γραφει η 77αρα σου στο κουτακι της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ στην πυρακτώσεως η φωτεινή ενέργεια (lumens) κατανέμεται περίπου ομοιόμορφα, στις led υπάρχουν "φωτεινές" και "σκοτεινές" περιοχές, που διαφέρουν μάλιστα αναλόγως την τοποθέτηση των φωτοδιόδων στη λάμπα.

 

Τα lux είναι lumens στη μονάδα επιφάνειας και το όργανο σου δείχνει πρακτικά την ενέργεια που διέρχεται από τον αισθητήρα του. Αν η κατανομή της ενέργειας δεν είναι ομοιόμορφη, δε σου δείχνει παρά τη μέση τιμή των lux στην περιοχή που βλέπει ο αισθητήρας του.

 

Μετακινώντας λίγο τον αισθητήρα στο επίπεδο, χωρίς να αλλάζει ιδιαίτερα η απόσταση από τη λάμπα ίσως πετύχεις άλλη, καλύτερη, περιοχή στις led. Ίσως επίσης να μετράς πολύ κοντά. Διπλασίασε πχ την απόσταση που μετράς, για να γίνει πιο ομοιόμορφη η κατανομή lumens των led.

 

Θα είχε ενδιαφέρον επίσης να ξέρουμε και τα μήκη κύματος στα οποία είναι ευαίσθητο το όργανο, μήπως φεύγει πολύ στο υπέρυθρο;

 

Επίσης ενδεχομένως ανακλάσεις (ή ακόμη και φθορισμός) από το περιβάλλον σου να επηρεάζουν τη μέτρησή σου. Θεωρητικά θα έπρεπε να μετράς μέσα σε μαύρο, κλειστό, κουτί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι μετράω, το ερώτημα είναι γιατί έχω τέτοιες μετρήσεις.  Δεν ταιριάζουν τα νούμερα με τις θεωρητικές αποδόσεις των λαμπτήρων.

έχεις τέτοιες μετρήσεις γιατί αυτά είναι τα lux που μετρά το όργανο σου, το ότι δεν τις καταλαβαίνεις φταίει ότι δεν ξέρεις να μετράς λαμπτήρες που φυσικά δεν γίνεται με λουξόμετρα της πλάκας σαν το δικό σου αλλά μέσα σε σφαίρες ulbricht

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις τέτοιες μετρήσεις γιατί αυτά είναι τα lux που μετρά το όργανο σου, το ότι δεν τις καταλαβαίνεις φταίει ότι δεν ξέρεις να μετράς λαμπτήρες που φυσικά δεν γίνεται με λουξόμετρα της πλάκας σαν το δικό σου αλλά μέσα σε σφαίρες ulbricht

 

Oh wow!  Η καλύτερη απάντηση.

 

Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα.  Άλλος που έχει πάρει και τις 2 λάμπες του θέματος (9,8W και 12,2W) έχει την ίδια αίσθηση με εμένα ότι η 9.8W φωτίζει περισσότερο από την 12,2W;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh wow!  Η καλύτερη απάντηση.

 

Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα.  Άλλος που έχει πάρει και τις 2 λάμπες του θέματος (9,8W και 12,2W) έχει την ίδια αίσθηση με εμένα ότι η 9.8W φωτίζει περισσότερο από την 12,2W;

 

Εχει να κανει νομιζω το χρωμα, το κιτρινο δεν "χτυπαει" τοσο πολυ στο ματι σε θεμα intensity οπως το ασπρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα.  Άλλος που έχει πάρει και τις 2 λάμπες του θέματος (9,8W και 12,2W) έχει την ίδια αίσθηση με εμένα ότι η 9.8W φωτίζει περισσότερο από την 12,2W;

όχι, η δικιά μου 12,2 μου φαίνεται οτι φωτίζει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

...Άλλος που έχει πάρει και τις 2 λάμπες του θέματος (9,8W και 12,2W) έχει την ίδια αίσθηση με εμένα ότι η 9.8W φωτίζει περισσότερο από την 12,2W;

Όχι, η 12.2W φωτίζει περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...