Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω είμαι σε αυτό το διλλημα και επειδή φράγκα για κληματιστικο δεν παίζουν σκέφτηκα την σομπα γκαζιου ίσα ίσα για να ζεστάνει ο χωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γκάζι θα καταλήξω μάλλον για το χωριό που θα πάω μετά τις γιορτές.

Έχω βρει kerosun μεταχειρισμένη ελάχιστα στα 80 ευρώ.

Έχω κλιματιστικά εκεί δυο 12άρια samsung. Το παλιό δεν είναι ινβέρτερ και έχει γ@μώ τις αποδόσεις.

Ζεσταίνεσαι τόσο πολύ που λες άντε να χαμηλώσω την θερμοκρασία. Ακόμα και με μείον θερμοκρασίες.

Ενώ ένα καινούργιο σχετικά και inverter δεν κάνει τίποτα στη θέρμανση σε άλλο δωμάτιο. Έναν χλιαρό αέρα βγάζει.

Είχα κοιτάξει τότε αυτά τα seer και τα scop αλλά μάπα το καρπούζι στη θέρμανση.

Τι γίνεται τώρα δεν ξέρω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ανοιχτη σκαλα που οδηγει στον επανω οροφο; Αν ναι οι απωλειες ειναι απο εκει, ολος ο ζεστος αερας παει επανω και μενει ο κρυος κατω. 8KW ειναι αρκετα για 60μ αλλα αν δεν ειναι σωστη η διαρυθμιση τοτε δεν θα δεις αποτελεσμα.

Ανοιχτη ειναι αλλα υπάρχει πορτα στο τελος της. Βεβαια στη περιοχή της σκάλας,  το ταβάνι (5 μετρα περιπου απο το πατωμα σαλονιου) ειναι απλή πλακα τσιμεντου 3-4 χωρις καμια μονωση απολυτως η οποια ισως και να εχει και υγρασία (δεν εχω δει μουχλα βεβαια).

Εκει σκεφτομουν μηπως ελεγε καμια μονωση με ορυκτοβαμβακα/ψευδοροφή εκει.

Δε ξερω παντως αν πεσει πχ 5 βαθμους και κατω σταματαει συχνα το κλιματιστικο.

Δε ξερω αν οντως βγαζει τα 8kw που γραφει δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή για να θερμαίνει ένα χώρο περίπου 25 τ.μ....ζητούμενο να ζεσταίνει καλά το χώρο και όσο γίνεται οικονομικότερα.Υπάρχουν όμως πολλές επιλογές(σόμπες χαλαζία,θερμοπομποί,καλοριφέρ λαδιού,αερόθερμα κτλ) και μπερδεύομαι.

 

Πήγα λοιπόν σήμερα σε δύο καταστήματα και οι υπάλληλοι μου είπαν ότι τα περισσότερα μηχανήματα των 2.000W ή των 2.500W καίνε περίπου το ίδιο, είτε είναι θερμοπομποί είτε σόμπες είτε καλοριφέρ λαδιού.Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι η ιδιότητα κάποιων να κρατάνε περισσότερο τη θερμότητα στο χώρο συγκριτικά με κάποια άλλα γι'αυτό και με κατεύθυνε προς τα καλοριφέρ λαδιού και τους θερμοπομπούς mica προτείνοντάς μου συγκεκριμένα τον Kerosun KRMC-25  τον οποίο έχει σε ''προσφορά'' το media markt, όσο και η χαμηλότερη στο skroutz/bestpice.

Για πείτε καμιά ιδέα :)

ΥΓ:To σπίτι είναι παλιό και αυτές τις μέρες η θερμοκρασία δωματίου είναι περίπου 15-16 βαθμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2500 watt πολλά είναι. Αυτό το σώμα kerosun είναι φασόν. Μην Παραμυθιαζόμαστε με τη μάρκα. Ακόμα και οι σόμπες με τη παραφίνη είναι μάρκας άλλης. Είναι του εργοστασίου toyotomi που παράγει τέτοιες σόμπες στην Ιαπωνία. Κάπου έχουμε μπερδέψει τις μάρκες. Στη χώρα μας κυκλοφορούν με αυτή την ονομασία και εκμεταλλεύονται το όνομα πουλώντας διάφορα άλλα προϊόντα πολύ υποδεέστερα. Ψάξτε λίγο τις μάρκες στο ίντερνετ.

Αντίστοιχα δεν υπάρχουν κλιματιστικά toyotomi φασόν είναι και αυτά αλλά καλά για αυτό που πληρώνεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι μου παίνεψε λίγο τη μάρκα αλλά προσωπικά δε με απασχολεί ιδιαίτερα!Εγώ θέλω ένα μηχάνημα που να είναι δοκιμασμένο ότι κάνει τίμια τη δουλειά του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι και καλό το προϊόν. Δες αν υπάρχει το ίδιο ή περίπου το ίδιο και σε τι τιμή. Πολλές φορές απλά αλλάζει με ένα αυτοκόλλητο ή ταμπελάκι η μάρκα μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Μια πρόταση που έχω να κάνει είναι το καλοριφέρ λαδιού 2.500 W, το οποίο περιλαμβάνει ανεμιστήρα. Με το καλοριφέρ ζεσταίνεται ο χώρος και με τον ανεμιστήρα ζεσταίνεται και ο αέρας όποτε υπάρχει πιο άμεσο αποτέλεσμα. Όλα αυτά τα προϊόντα έχουν την ίδια κατανάλωση καθώς δεν έχουν κάποια τεχνολογία για εξοικονόμηση ενέργειας 

Ένα καλοριφέρ λαδιού που προτείνω είναι 

https://www.zenclima.gr/product/kalorifer-ladiou-oh-133003f 

 

Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειάζεστε μπορείτε να με καλέσετε στο 2106003093 ή στο email: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιχτη ειναι αλλα υπάρχει πορτα στο τελος της. Βεβαια στη περιοχή της σκάλας,  το ταβάνι (5 μετρα περιπου απο το πατωμα σαλονιου) ειναι απλή πλακα τσιμεντου 3-4 χωρις καμια μονωση απολυτως η οποια ισως και να εχει και υγρασία (δεν εχω δει μουχλα βεβαια).

Εκει σκεφτομουν μηπως ελεγε καμια μονωση με ορυκτοβαμβακα/ψευδοροφή εκει.

Δε ξερω παντως αν πεσει πχ 5 βαθμους και κατω σταματαει συχνα το κλιματιστικο.

Δε ξερω αν οντως βγαζει τα 8kw που γραφει δλδ.

Τι απόσταση έχει το πάνω μέρος του κλιματιστικού απο το ταβάνι ; Ποιο μοντέλο έχεις ;

 

55-60 τετραγωνικά μέτρα με τέτοιες τζαμαρίες που  λες πόσο μάλλον συρόμενες συν ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες πέφτει αρκετά η απόδοση σε kw οποιουδήποτε κλιματιστικού πολύ πιθανόν το μηχάνημα σου να μην μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του χώρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι απόσταση έχει το πάνω μέρος του κλιματιστικού απο το ταβάνι ; Ποιο μοντέλο έχεις ;

 

55-60 τετραγωνικά μέτρα με τέτοιες τζαμαρίες που λες πόσο μάλλον συρόμενες συν ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες πέφτει αρκετά η απόδοση σε kw οποιουδήποτε κλιματιστικού πολύ πιθανόν το μηχάνημα σου να μην μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις του χώρου .

Οι τζαμαριες ειναι συρομενες επαλληλες δε μπαινουν μεσα στο τοιχο.

Εχω το rav-sm802krt-e

Απο το ταβανι εχει αποσταση με το ματι 50cm.Σε χαρακτηριστηκα παντως σε σχεση με τα καινουργια ειναι πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2017 στις 10:06 ΠΜ, ParhsG είπε

Οι τζαμαριες ειναι συρομενες επαλληλες δε μπαινουν μεσα στο τοιχο.

Εχω το rav-sm802krt-e

Απο το ταβανι εχει αποσταση με το ματι 50cm.Σε χαρακτηριστηκα παντως σε σχεση με τα καινουργια ειναι πισω

Εμπειρικά ίσως να είναι οριακό το κλιματιστικό σου για τον χώρο αυτό .

Έχε υπόψιν τα εξής όταν λες ότι σταματάει μήπως στην έξω μονάδα γυρίζει ΜΟΝΟ ο ανεμιστήρας και τίποτα άλλο για μερικά λεπτα; Αν ναι τότε κάνει defrost η μονάδα .

Επίσης τα 8 kw τα αποδίδει όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι στους 7 βαθμούς . 

Στους 5 βαθμούς το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει απόδοση 5.6 kw .

Θεωρώ δεδομένο ότι το κλιματιστικό έχει ελεγχθεί  ότι δεν έχει χάσει φρέον γιατί αυτό θα μειώσει δραματικά την απόδοση του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Εμπειρικά ίσως να είναι οριακό το κλιματιστικό σου για τον χώρο αυτό .

Έχε υπόψιν τα εξής όταν λες ότι σταματάει μήπως στην έξω μονάδα γυρίζει ΜΟΝΟ ο ανεμιστήρας και τίποτα άλλο για μερικά λεπτα; Αν ναι τότε κάνει defrost η μονάδα .

Επίσης τα 8 kw τα αποδίδει όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι στους 7 βαθμούς . 

Στους 5 βαθμούς το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει απόδοση 5.6 kw .

Θεωρώ δεδομένο ότι το κλιματιστικό έχει ελεγχθεί  ότι δεν έχει χάσει φρέον γιατί αυτό θα μειώσει δραματικά την απόδοση του . 

Εχει ελεχθει απο το service της hitachi. Ομως καθως το ελεγχαν ειχε διαρροη για 10-20 δευτερολεπτα γιατι η μια βαλβιδα οταν τη σφιγγαν με αλεν δεν εκλεινε και βαλαν στη ταπα τεφλον. Μου ειπαν οτι δεν ειναι τιποτα και διαφορα δεν ειδα στην αποδοση. Ισως να μην αρκει για το χωρο 60τμ αμονωτο του 66 κατασκευη. Οσο αφορα το defrost κανει στα κρυα ισως και καθε 20 λεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνθρακα ή Κεραμική ;;

Ποια θα έχει καλύτερη απόδοση για να ζεστάνει ένα δωμάτιο ~20τμ.

Του άνθρακα έχει ισχύ 1000watt ενώ η κεραμική διπλάσια 2100watt.

Αν αποδίδουν το ίδιο, συμφέρει του άνθρακα που καίει τα μισά αλλα θα αποδίδουν ;;

ΘΕΡΜΑΣΤΡΑ 2100W ΚΕΡΑΜΙΚΗ PRIMO LX-1605

ΣΟΜΠΑ ΑΝΘΡΑΚΑ 1000W DIPLOMAT DPL C 8010

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...