Προς το περιεχόμενο

Οικονομικοτερη λύση θέρμανσης μόνον για δωμάτιο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ καταληγω ότι η χρήση οποιουδήποτε θερμαντικού με ρεύμα είναι ασύμφορη.Περα από το καθαρό ρεύμα που πληρώνουμε στο λογαριασμό είναι ένα σωρό έξτρα χρεώσεις που ανεβάζουν το λογαριασμό κατακόρυφα.Οποτε κατά βάση πετρέλαιο και μόνο συνετή χρήση,τις ώρες του νυχτερινού τα ηλεκτρικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ καταληγω ότι η χρήση οποιουδήποτε θερμαντικού με ρεύμα είναι ασύμφορη.Περα από το καθαρό ρεύμα που πληρώνουμε στο λογαριασμό είναι ένα σωρό έξτρα χρεώσεις που ανεβάζουν το λογαριασμό κατακόρυφα.Οποτε κατά βάση πετρέλαιο και μόνο συνετή χρήση,τις ώρες του νυχτερινού τα ηλεκτρικά.

Τα θερμαντικά ναι ασύμφορα είναι για βασική θέρμανση, αντλίες και ac συμφέρουν αρκετά. Καμιά φορά δεν υπάρχει άλλη επιλογή όμως.

Εγώ σκέφτομαι και τον λέβητα πέλλετ αντί για πετρέλαιο παντωςυ, νομίζω συμφέρει πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά τα δυο καλοριφέρ λαδιού τι διαφορές έχουν;

Budget2000watt.jpg

delonghi2000watt.jpg

Ως προς την απόδοση;

2000watt έκαστο και με 9 φέτες. Το ένα είναι επώνυμο και το άλλο μάρκα άγνωστη. 2 χρόνια εγγύηση και τα δύο.

Λειτουργίες ακριβώς οι ίδιες. Πέρα από την ποιότητα κατασκευής που ίσως είναι καλύτερη στο επώνυμο υπάρχει λόγος προτίμησης του σε σχέση με το πολύ πιο φθηνό;

Οι διαφορές στην τιμή τεράστιες.

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα τέτοιο budget με τα 2500w και ένα πιο παλιό, πιο επώνυμο με 2000w. Για κάποιο περίεργο λόγο αυτό των 2000w ζεσταίνει καλύτερα! Άρα δεν μπορεί να παίζουν ρόλο μόνο το watt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να μην είναι πραγματικά watt. Ίσως αν είναι μεγαλύτερος ο όγκος του καλοριφέρ να παίζει ρόλο.

Πάντως τεράστια η διαφορά τιμής. Αν προσέξουμε από κοντά όχι εδώ βέβαια στα συγκεκριμένα αλλά σε κάποια άλλα.

Πχ united με budget οι μόνες διαφορές είναι οι διακόπτες και οι τιμές. Προφανώς το ίδιο εργοστάσιο.

Συμβαίνει και σε άλλες συσκευές πχ τηλεοράσεις, ανεμιστήρες κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το budget παιζει να μην το εχουν γειωμενο καν, τι να λεμε τωρα ρε παιδια, ανοιχτε μια οποιαδηποτε συσκευη τετοιας μαρκας, ειναι φασον κινεζικα τρισαθλια.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος την λογικη οτι οι σομπες υγραεριου ανεβαζουν την υγρασια στον χωρο; Πως γινεται αυτο, με ανοιχτη φλογα να ανεβαινει η υγρασια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, orck είπε

Το budget παιζει να μην το εχουν γειωμενο καν, τι να λεμε τωρα ρε παιδια, ανοιχτε μια οποιαδηποτε συσκευη τετοιας μαρκας, ειναι φασον κινεζικα τρισαθλια.

Μπορει να μου εξηγησει καποιος την λογικη οτι οι σομπες υγραεριου ανεβαζουν την υγρασια στον χωρο; Πως γινεται αυτο, με ανοιχτη φλογα να ανεβαινει η υγρασια;

ενα απο τα προιοντα της καυσης του υγραεριου ειναι το νερο σε αερια μορφη το οποιο ειναι υγρασια

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Έχω ένα τέτοιο budget με τα 2500w και ένα πιο παλιό, πιο επώνυμο με 2000w. Για κάποιο περίεργο λόγο αυτό των 2000w ζεσταίνει καλύτερα! Άρα δεν μπορεί να παίζουν ρόλο μόνο το watt!

ποιοτητα αντιστασης και θερμοστατη

και στα αυτοκινητα εχουμε κινητηρες 1400cc αλλα με τις τεχνολογικες διαφορες και το αμαξωμα βλεπεις διαφορες ανα μοντελο

Στις Sun Jan 28 2018 στις 10:52 ΠΜ, 26ska είπε

Εγώ καταληγω ότι η χρήση οποιουδήποτε θερμαντικού με ρεύμα είναι ασύμφορη.Περα από το καθαρό ρεύμα που πληρώνουμε στο λογαριασμό είναι ένα σωρό έξτρα χρεώσεις που ανεβάζουν το λογαριασμό κατακόρυφα.Οποτε κατά βάση πετρέλαιο και μόνο συνετή χρήση,τις ώρες του νυχτερινού τα ηλεκτρικά.

αυτα ειναι τα καλα των απε με τις υποχρεωτικες ταριφες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτόν στη Λευκάδα έβγαλα χειμώνα άνετα. Ζέσταινε άνετα και γρήγορα δωμάτιο 20 τμ και σαλόνι 30 (όχι ταυτόχρονα εννοείται). Υπολογίζω συνολικό κόστος ρεύματος κάπου στα €100 σε 4 μήνες περίπου.

Στα Γιάννενα σε δωμάτιο των 20 τμ ζορίζεται λίγο. Για παραπέρα δεν...

2 ώρες πριν, orck είπε

Μπορει να μου εξηγησει καποιος την λογικη οτι οι σομπες υγραεριου ανεβαζουν την υγρασια στον χωρο;

Απλή χημεία: CH+O2 -> CO2 + H2O. Από τη στιγμή που η καύση γίνεται μέσα στο σπίτι και τα προϊόντα μένουν μέσα, το Η2Ο προστίθεται στην υγρασία του σπιτιού. Ακόμη πρέπει να αερίζεις τακτικά το χώρο, για να μπαίνει νέο O2 και να φύγει το CO2, οπότε χάνεις και μέρος της θερμότητας.

Επεξ/σία από apostolispd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν διαβάζω για αυτά τα φτηνιάρικα καλοριφέρ λαδιού τύπου budget στο amazon.uk τα οποία κυκλοφορούν σε άλλες μάρκες εκεί πχ daewoo και άλλες μάρκες.

Ο κατασκευαστές φαίνονται να είναι ο ίδιοι και πρόκειται για φασόν προϊόντα. Περισσότερο έψαξα να βρω  reviews αφού στην Ελληνική αγορά δεν υπάρχουν και πολλά σχόλια.

Διαβάζω επίσης ότι τα καλύτερα είναι τα delonghi εδώ ένας πίνακας  αλλά θα ήθελα να βρω και ένα συγκριτικό να δω αν αξίζει να πληρώνει κάποιος 3 και τέσσερεις περισσότερο για τα επώνυμα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρουν οι χρονοδιακόπτες και άλλες ρυθμίσεις. Αρκεί ένας θερμοστάτης και επιλογέας των watt (σκάλες). Άλλος ένας πίνακας  εδώ με φθηνιάρικες μάρκες  τα 10 καλύτερα καλοριφέρ λαδιου του 2018. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι σελίδες ατές.

Εδώ από το amazon.uk κάποιες τιμές για όποιον ενδιαφέρεται. Έβαλα ενδεικτικά 1500 watts και 7 φέτες.

 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Όταν οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές τα κλιματιστικά δεν αποδίδουν όπως θα θέλαμε Πρέπει να βάλεις extra και κάτι άλλο. Εμένα το κλιματιστικό μου πάει την θερμοκρασία μέχρι 22 στο δωμάτιο. Εδώ Αθήνα. Νότια προάστια. Παλιό σπίτι. Καινούργια μηχανήματα. Παραπάνω btu  από όσο λέει ο κατασκευαστής. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος αφού μερικές φορές έρχονται και κάποια ρεύματα κρύου αέρα. Μόνο το καλοριφέρ με ευχαριστεί πετρέλαιο αλλά είναι πολύ ακριβό στην χρήση και δεν μπορεί να καίει μόνο για ένα δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...