Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενω στην σελίδα γράφει:

Οι δικαιούχοι δωρεάν μετακίνησης θα πρέπει να εκδώσουν προσωποποιημένη ATH.ENA Card προσκομίζοντας στα Σημεία Έκδοσης Προσωποποιημένης ATH.ENA Card τα απαραίτητα παραστατικά, όπως γίνεται με το χάρτινο εισιτήριο και κάρτες. 

Πάω σήμερα στον ΗΣΑΠ Καλλιθέας με τον κωδικό QR και το αποδεικτικό ανεργίας και μου λέει η υπάλληλος: οτι δεν χρειάζεται ακόμη να βγάλω κάρτα.

Τι να πω αν δεν εκδίδουν προς το παρών, τις δωρεάν κάρτες γιατί να αναφέρεται απο τώρα στην σελίδα τους ;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι 30 ημέρες από την έκδοση της athena.card τελειωνουν σε 2 ημερες και μπηκα σημερα στο site για να την ανανεωσω. Αφού συνδέθηκα με τον αριθμό της κάρτας και τον κωδικό μου, διάλεξα το πακέτο των 30 ημερών και με πήγε σε μια σελίδα του συστήματος ΔΙΑΣ των τραπεζών όπου και πλήρωσα τα 30 ευρώ με την κάρτα μου. Μετά με επέστρεψε στη σελίδα όπου εμφανιζόταν η συναλλαγή μου με την υπόδειξη πως πλέον αρκεί να πάω σε ένα μηχάνημα έκδοσης, να επιλέξω την επιλογή "online συναλλαγες", να βαλω την καρτα στην ειδικη υποδοχη και να ενημερωθεί με το νέο πακέτο που αγόρασα. Λέω να το κάνω αυτό σε 2 ημέρες. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω καταλάβει κάποια πράγματα...
Δεν έχω μηνιαία κάρτα αλλά θέλω να βγάλω.. Πάω στο site και φτάνω στην εκτύπωση του qr,επειδή δεν έχω εκτυπωτή το έκανα αποθήκευση ως pdf στο pc για να πάω σε ένα φωτοτυπίο να το εκτυπώσω, το χαρτί αυτο (το qr) πρέπει να αναγράφει το ονοματεπώνυμο μου πάνω,έτσι ακριβώς όπως φαίνεται στο pdf όταν το ανοίγω,έτσι δεν είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω και εγω την εμπειρια μου. την προηγουμενη τεταρτη εβγαλα καρτα και εβαλα 30 ημερες. Την χτυπησα την πρωτη φορα για να ξεκινησει η αντιστροφη μετρηση και ολα καλα.  2 μερες μετα πετυχαινω ελεγκτη στο συνταγμα οπου βγαζει την καρτα μου μη εγκυρη και με κραταει κανα 2λεπτο μεχρι να με αφησει λεγοτνας μου οτι θα εχω προβλημα με την καρτα μου και να το τσεκαρω. Εν τελει παω την αλλη μερα στο ταμειο οπου μου λενε οτι ολα ειναι μια χαρα και εφταιγε το μηχανημα του ελεγκτη. αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω στην σελίδα γράφει:

Οι δικαιούχοι δωρεάν μετακίνησης θα πρέπει να εκδώσουν προσωποποιημένη ATH.ENA Card προσκομίζοντας στα Σημεία Έκδοσης Προσωποποιημένης ATH.ENA Card τα απαραίτητα παραστατικά, όπως γίνεται με το χάρτινο εισιτήριο και κάρτες.

Πάω σήμερα στον ΗΣΑΠ Καλλιθέας με τον κωδικό QR και το αποδεικτικό ανεργίας και μου λέει η υπάλληλος: οτι δεν χρειάζεται ακόμη να βγάλω κάρτα.

Τι να πω αν δεν εκδίδουν προς το παρών, τις δωρεάν κάρτες γιατί να αναφέρεται απο τώρα στην σελίδα τους ;;

Εχω μεινει στο οτι : αναμενεται νεα ανακοινωση απ τον ΟΑΣΑ για τους δικαιουχους ελευθερης μετακινησης :/

 

Οπως και με τα μειωμενα εισιτηρια νομιζω ... (εννοω να εχει καποιος προσωποποιημενη και να τη φορτισει με εισιτήρια 60λεπτα. Ή μηπως γίνεται ηδη αυτο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω κάτι, αν και μπορεί να έχει αναφερθεί. Να υπάρχει στην πρώτη σελίδα του θέματος ένα συνεχές update με τα δεδομένα που γνωρίζουμε ως τώρα, δηλαδή τι δικαιολογητικά απαιτούνται, πως γίνεται φόρτιση κλπ κλπ. Ίσως έτσι διευκολύνει αρκετούς για μία πρώτη εικόνα και αν μετέπειτα επιθυμεί κάποιος να ρωτήσει ή διαβάσει τα περαιτέρω να συνεχίζει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω κάτι, αν και μπορεί να έχει αναφερθεί. Να υπάρχει στην πρώτη σελίδα του θέματος ένα συνεχές update με τα δεδομένα που γνωρίζουμε ως τώρα, δηλαδή τι δικαιολογητικά απαιτούνται, πως γίνεται φόρτιση κλπ κλπ. Ίσως έτσι διευκολύνει αρκετούς για μία πρώτη εικόνα και αν μετέπειτα επιθυμεί κάποιος να ρωτήσει ή διαβάσει τα περαιτέρω να συνεχίζει.

 

 

Σωστο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω και εγω την εμπειρια μου. την προηγουμενη τεταρτη εβγαλα καρτα και εβαλα 30 ημερες. Την χτυπησα την πρωτη φορα για να ξεκινησει η αντιστροφη μετρηση και ολα καλα.  2 μερες μετα πετυχαινω ελεγκτη στο συνταγμα οπου βγαζει την καρτα μου μη εγκυρη και με κραταει κανα 2λεπτο μεχρι να με αφησει λεγοτνας μου οτι θα εχω προβλημα με την καρτα μου και να το τσεκαρω. Εν τελει παω την αλλη μερα στο ταμειο οπου μου λενε οτι ολα ειναι μια χαρα και εφταιγε το μηχανημα του ελεγκτη. αυτα

 

Οι μηνιαίες κάρτες πρέπει να επικυρώνονται κάθε φορά που επιβιβαζομαστε σε λεωφορείο / τρόλλευ και σε κάθε επιβίβαση και αποβίβαση στα μεσα σταθερής τροχιάς.

 

Δεν αρκεί μια ενεργοποίηση και τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παλιες χαρτινες απλα επρεπε να τις εχεις μαζι σου, τωρα θελει περασμα απο το μηχανημα καθε φορα; Το καταλαβαινω οταν δουλεψουν οι πορτες αλλα τωρα γιατι; Οταν μπαινεις σε λεοφωρειο γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη δε νομίζω να είναι αναγκαίο. Δύο πράγματα μπορώ να σκεφτώ:

 

-Καταπολεμά το στερεότυπο όπου "κάνεις δε χτυπάει κάρτα" ακόμα και αν η πλειοψηφία αυτών που δε χτυπάνε έχουν λόγο (κάρτα, ενιαίο από πριν, ανεργίας).

-Δίνει ΠΟΛΥ χρήσιμες πληροφορίες για την κίνηση της κάθε γραμμής και το πως αλλάζει ανάλογα την ώρα. Δεν ξέρω αν και πόσο θα το εκμεταλευτει ο ΟΑΣΑ αλλά λογικά μπορεί να βοηθήσει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από τη στιγμή που έχεις μηνιαία κάρτα με απεριόριστες διαδρομές με ποια λογική να την χτυπάς κάθε φορά όμως ?

Για να το συνηθίσεις μιας και όταν θα κλείσουν οι μπάρες θα πρέπει να τη σκανάρεις για να μπεις και για να βγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...