Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Tulipbaek είπε

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή, απ’ όσα διάβασα παραπάνω, το δικό μου (που παρήγγειλα μετά την 1η Ιουλίου) πάει για επιβολή φπα ξανά, συν τέλη εκτελωνισμού; Λαμπρά.

 

7AF7AE8C-47F4-4290-A3AD-ADCAC4C8C99C.jpeg

Εχω ιδια περίπτωση, εστειλα στο email της ΓΕΤΑ IOSS number και τιμολογιο απο ali που φαίνεται οτι ποαρακρατήθηκε το ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Tulipbaek είπε

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή, απ’ όσα διάβασα παραπάνω, το δικό μου (που παρήγγειλα μετά την 1η Ιουλίου) πάει για επιβολή φπα ξανά, συν τέλη εκτελωνισμού; Λαμπρά.

 

7AF7AE8C-47F4-4290-A3AD-ADCAC4C8C99C.jpeg

 Ναι, θα σου βάλουνε ΦΠΑ + τέλη όπως λες. Εμένα στα 2 δέματα που πέρασαν απο ΓΕΤΑ έτσι ήταν πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Υπαρχει περίπτωση ύστερα από συνεννόηση με πωλητή να αποφύγω έξτρα ΦΠΑ και τελωνείο κάπως; Θέλω να αγοράσω κάτι hardware το οποίο είναι από 200-500€ και δεν θέλω να έχω και άλλες προσαυξήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logo15 είπε

Καλησπέρα,

Υπαρχει περίπτωση ύστερα από συνεννόηση με πωλητή να αποφύγω έξτρα ΦΠΑ και τελωνείο κάπως; Θέλω να αγοράσω κάτι hardware το οποίο είναι από 200-500€ και δεν θέλω να έχω και άλλες προσαυξήσεις...

Ούτε με σφαίρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Εχω ιδια περίπτωση, εστειλα στο email της ΓΕΤΑ IOSS number και τιμολογιο απο ali που φαίνεται οτι ποαρακρατήθηκε το ΦΠΑ.

Καλησπέρα! Πήρατε καμιά απάντηση; Αν μπορούμε με ένα μέιλ να αποφύγουμε τη δεύτερη χρέωση, να το έχουμε υπ’ όψιν μας.

Είναι άδικο, θεωρώ, να επιβαρύνεται διπλά ο καταναλωτής που έκανε ο ίδιος ό,τι όφειλε από πλευράς του, για κάτι που ούτε εξαρτάται από αυτόν, ούτε και μπορεί να ελέγξει. Από την εταιρεία ή τις μεταφορικές θα έπρεπε να αναζητούν τον αποδεδειγμένα πληρωμένο φπα. Τέλος πάντων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 1:14 ΜΜ, nikosgiann78 είπε

Έχω και εγώ το πρώτο μου UNREGISTERED δέμα (που όπως είπα παλιότερα δεν γινόταν έλεγχος ΠΟΤΕ στο τελωνείο ως τώρα), που εμφανίζεται ξαφνικά στο σύστημα των ΕΛΤΑ!!! Θα ενημερώσω τι θα γίνει, καθώς έχω και από Bpost και PostNL UNREGISTERED που είναι στον δρόμο αυτήν την στιγμή! Μήπως τυχόν πχ. γίνεται δειγματοληπτικός ο έλεγχος, η ας πούμε του Bpost περάσουν έτσι!!! Έχει μέλλον η ιστορία!!!

1.png.6a43de737fd504e9632e53479b514ccd.png

1015630937_.png.c4fa6e4c62bb02c3b6e7a2a441bab3ed.png

Τελικά το παρέλαβες αυτό το δέμα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Tulipbaek είπε

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή, απ’ όσα διάβασα παραπάνω, το δικό μου (που παρήγγειλα μετά την 1η Ιουλίου) πάει για επιβολή φπα ξανά, συν τέλη εκτελωνισμού; Λαμπρά.

 

7AF7AE8C-47F4-4290-A3AD-ADCAC4C8C99C.jpeg

Austria Italy
Belgium Latvia
Bulgaria Lithuania
Croatia Luxembourg
Cyprus Malta
Czechia Netherlands
Denmark Poland
Estonia Portugal
Finland Romania
France Slovakia
Germany Slovenia
Greece Spain
Hungary Sweden
Ireland

ουγγαρια ειναι μελος ευρωπαϊκης ενωσης. πως μπαίνει τελωνειο ? μαλλον για ελεγχο και μπαινει-βγαινει άμεσα. τσεκαρε και παλι ημερομηνια και ωρα εισοδου εξοδου απο τελωνειο.

 

δικο μου δεμα εχει ως εξης απο πολωνία.

17/8/2021, 14:48 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Α.Τ.
17/8/2021, 11:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
15/8/2021, 09:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

 

μπηκε αεροδρομιο-ταχυδρομικο αεροδρομιο-εκλεισε και ερχεται.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikosgiann78 είπε

Ακόμα είναι κολλημένο στην ίδια φάση, εδώ και περίπου 1,5 μήνα δηλ.!!!!

Έχω και εγώ δέμα με παρόμοιο tracking number δηλαδή UUxxxxxCN κολλημένο και το δικό μου ένα μήνα έστειλα εμειλ στα ΕΛΤΑ κι μου απάντησαν αυτό 

F664F69B-10A6-4974-922D-FD62BC8C661E.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν κάποιος έχει διεύθυνση στην Ελλάδα αν το Aliexpress συλλέγει τον ΦΠΑ κατά την αγορά; Εδώ από ΗΠΑ πληρώνω τον ΦΠΑ (7%) αλλά και πάλι δεν έχουμε τελωνείο.

Υποθέτω ότι όλα τα πακέτα πρέπει να εκτελωνιστούν  κανονικά. Παίζει το ίδιο με τα μικρά πακέτα μέχρι 10-20 Ευρώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το destination country μπορεί εσφαλμένα να είναι η πρώτη χώρα εισόδου στην εε. Όσον αφορά τα το κόστος εκτελονισμου , πλέον πληρώνεις για όλα τα δέματα το ποσό του ΦΠΑ . Δεν είναι μεγάλο . Έχω πληρώσει για δεματακι αξίας 8 ευρώ , 1 ευρώ στα ΕΛΤΑ. Δηλαδή το κοστολογησαν γύρω στα 5 και πλήρωσα το ΦΠΑ . Οπότε στην ουσία δεν είναι κόστος εκτελονισμου. Στην dhl πχ από ότι θυμάμαι , είχε κόστος εκτελονισμου 150 ευρώ περίπου αν ξεπερναγες τα 25 . Άσχετα με τους φόρους που ακολουθούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερς...σημερα πρωι ηρθε ενα δεματακι με usps που περιμενα...γραφει αυτά. Πληρωνω τελωνειο;;κ ποσες μερες κανει να παραλαβω το δεμα;unregistered ειναι το δεμα αλλα βλεπω tracking κανονικα..αρχικα εβλεπα usps κ σημερα απο ελτα

 

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vasilispas είπε

Καλησπερς...σημερα πρωι ηρθε ενα δεματακι με usps που περιμενα...γραφει αυτά. Πληρωνω τελωνειο;;κ ποσες μερες κανει να παραλαβω το δεμα;unregistered ειναι το δεμα αλλα βλεπω tracking κανονικα..αρχικα εβλεπα usps κ σημερα απο ελτα

 

17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
17/8/2021, 09:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ

Το δικό μ είναι κολλημένο εκεί εδώ και 1μισι μήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Viviandg είπε

Έχω και εγώ δέμα με παρόμοιο tracking number δηλαδή UUxxxxxCN κολλημένο και το δικό μου ένα μήνα έστειλα εμειλ στα ΕΛΤΑ κι μου απάντησαν αυτό 

F664F69B-10A6-4974-922D-FD62BC8C661E.png

αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχουν προχωρήσει και να μην φένεται στο tracking?

είχα 2 πακέτα με "U….", το ένα πέρασε τελωνείο και το έβλεπα σε όλα τα update και ήρθε (κ πλήρωσα 4,11 ευρο), το άλλο κολλημένο από τις 9/7 στο ¨ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ".

και τα δύο φτάσανε Ελλάδα την ίδια μέρα.

πόσο πρέπει να περιμένω μάξιμουμ μέχρι να δω ότι προχώρησε στο επόμενο στάδιο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...