Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, natasapop είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει μετά την 1 Ιουλίου γύρω στις 50 παραγγελίες στο aliexpress. Σε όλες επέλεξα τη μέθοδο αποστολής aliexpress saver shipping

Στις περισσότερες αποστολές που έχουν φτάσει από την Κίνα στην Ουγγαρία  βλέπω πως λέει αυτό Import clearance success

Σε όλες τις παραγγελίες το tracking number αρχίζει με UA Και τελειώνει σε HU (παράδειγμα UA123456789HU)

Σημαίνει πως έχουν εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία ?

Σε όλες τις παραγγελίες έχω πληρώσει το ΦΠΑ

Γνωρίζει κάποιος αν θα πληρώσω κάτι έξτρα όταν έρθουν Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ

Πολύ γενναίος και ριψοκίνδυνος!!!

Μπορεί να πληρώσεις σε όλες, μπορεί να μην πληρώσεις σε καμία, μπορεί να πληρώσεις σε κάποιες και σε άλλες όχι.
Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, natasapop είπε

Καλησπέρα, έχω κάνει μετά την 1 Ιουλίου γύρω στις 50 παραγγελίες στο aliexpress. Σε όλες επέλεξα τη μέθοδο αποστολής aliexpress saver shipping

Στις περισσότερες αποστολές που έχουν φτάσει από την Κίνα στην Ουγγαρία  βλέπω πως λέει αυτό Import clearance success

Σε όλες τις παραγγελίες το tracking number αρχίζει με UA Και τελειώνει σε HU (παράδειγμα UA123456789HU)

Σημαίνει πως έχουν εκτελωνιστεί στην Ουγγαρία ?

Σε όλες τις παραγγελίες έχω πληρώσει το ΦΠΑ

Γνωρίζει κάποιος αν θα πληρώσω κάτι έξτρα όταν έρθουν Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ

 

 

Η λογική λέει ότι σε καμιά παραγγελία δεν θα έχεις πρόβλημα!!! Και αυτό γιατί τα 'Aliexpress standard/saver shipping' tracking number, ΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ από την πλατφόρμα του Aliexpress. Θα ήταν πραγματικά ηλίθιο να μην βάζει το IOSS number η ίδια η πλατφόρμα όταν τυπώνει τα tracking number!!!! ;)

Έχω και εγώ τέτοια στον δρόμο, και θα ενημερώσω και εγώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απορία... θέλω να παραγγείλω ένα cat tree από Αλί,ο Κινέζος κάνει αποστολή από Ισπανία, Γαλλία και Τσεχία σε όποια επιλογή κ αν κάνω χρεωνομαι βατ 24% , δεν υποτίθεται ότι πληρώνουμε σε φόρο την διαφορά ΦΠΑ που έχουμε από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα?? Δηλαδή εκεί το ΦΠΑ είναι 0% και επιβαρύνεται η αγορά Μ με 24% ??? Επίσης αν τελικά το αγοράσω μήπως, εκ πείρας, έχετε καμία ιδέα από ποια χώρα θα έχω την γρηγορότερη παράδοση? 

 

Μήπως ξέρετε κάποιο άλλο σάιτ που να έχει λογικές τιμές σε γατοδεντρα???

Επεξ/σία από Beniva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Beniva είπε

Απορία... θέλω να παραγγείλω ένα cat tree από Αλί,ο Κινέζος κάνει αποστολή από Ισπανία, Γαλλία και Τσεχία σε όποια επιλογή κ αν κάνω χρεωνομαι βατ 24% , δεν υποτίθεται ότι πληρώνουμε σε φόρο την διαφορά ΦΠΑ που έχουμε από οποιαδήποτε άλλη ευρωπαϊκή χώρα?? Δηλαδή εκεί το ΦΠΑ είναι 0% και επιβαρύνεται η αγορά Μ με 24% ??? Επίσης αν τελικά το αγοράσω μήπως, εκ πείρας, έχετε καμία ιδέα από ποια χώρα θα έχω την γρηγορότερη παράδοση? 

 

Μήπως ξέρετε κάποιο άλλο σάιτ που να έχει λογικές τιμές σε γατοδεντρα???

Δεν θες και μια γατα μαζί; Ολα κομπλέ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να πω το παραπονο μου με την απατη του εκτελωνισμου-φορολογισης...

Σημερα παρελαβα ενα αντικειμενο απο AliExpress αξιας 1,07€.

Μου ηρθε να πληρωσω και 2,95€ "εκτελωνισμο-φορο"....

Μα καλα, δεν ειχαν πει πως ειναι παρανομο το κοστος εκτελωνισμου-δασμων να ξεπερναει το κοστος του αντικειμενου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nuxx είπε

Απλα να πω το παραπονο μου με την απατη του εκτελωνισμου-φορολογισης...

Σημερα παρελαβα ενα αντικειμενο απο AliExpress αξιας 1,07€.

Μου ηρθε να πληρωσω και 2,95€ "εκτελωνισμο-φορο"....

Μα καλα, δεν ειχαν πει πως ειναι παρανομο το κοστος εκτελωνισμου-δασμων να ξεπερναει το κοστος του αντικειμενου;

Ποιος το είπε και πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Ποιος το είπε και πότε;

Δεν θυμαμαι. Καπου γυρω στο 2017-2018 το ειχα διαβασει σε επισημο pdf των ΕΛΤΑ ή σε κατι παρεμφερες.

Οπως και να΄ χει, ειναι μεγαλη απατη το κοστος φορων να ξεπερνα το κοστος του προϊοντος.

Επεξ/σία από nuxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nuxx είπε

Δεν θυμαμαι. Καπου γυρω στο 2017-2018 το ειχα διαβασει σε επισημο pdf των ΕΛΤΑ ή σε κατι παρεμφερες.

Οπως και να΄ χει, ειναι μεγαλη απατη το κοστος φορων να ξεπερνα το κοστος του προϊοντος.

Αααα πρόσφατα........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα radio αυτοκινήτου απο Aliexpress στην τιμή των 314ε. Στην τιμή αναφέρεται απο κάτω οτι συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ. Επίσης υπάρχει επιλογή για να γίνει αποστολή απο Πολωνία. Αν προχωρήσω στην αγορά είμαι καλυμμένος; Ή θα περάσει τελωνείο; Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου πως μπορεί όντως να φεύγει από Πολωνία αλλά ο εκτελωνισμός εν τέλει να γίνει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, jimdem582 είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα radio αυτοκινήτου απο Aliexpress στην τιμή των 314ε. Στην τιμή αναφέρεται απο κάτω οτι συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ. Επίσης υπάρχει επιλογή για να γίνει αποστολή απο Πολωνία. Αν προχωρήσω στην αγορά είμαι καλυμμένος; Ή θα περάσει τελωνείο; Επειδή κάπου πήρε το μάτι μου πως μπορεί όντως να φεύγει από Πολωνία αλλά ο εκτελωνισμός εν τέλει να γίνει στην Ελλάδα.

Αυτό που φαίνεται σαν προσωρινή λύση, μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο τι γίνεται με την 'διπλοπληρωμή ΦΠΑ', θα σου πρότεινα να συνεννοηθείς με τον Κινέζο να αλλάξεις τον τρόπο αποστολής!!!

Προτιμώμενοι τρόποι αποστολής (αν το δέμα σου είναι κάτω από 2 κιλά) είναι να στο στείλει με Yun Express & 4PX RM (special way)!!! Αν είναι πάνω από 2 κιλά, τότε θα πρέπει να συνεννοηθείς να στο στείλει με DPD Shipping

Επεξ/σία από nikosgiann78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Αυτό που φαίνεται σαν προσωρινή λύση, μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο τι γίνεται με την 'διπλοπληρωμή ΦΠΑ', θα σου πρότεινα να συνεννοηθείς με τον Κινέζο να αλλάξεις τον τρόπο αποστολής!!!

Προτιμώμενοι τρόποι αποστολής (αν το δέμα σου είναι κάτω από 2 κιλά) είναι να στο στείλει με Yun Express & 4PX RM (special way)!!! Αν είναι πάνω από 2 κιλά, τότε θα πρέπει να συνεννοηθείς να στο στείλει με DPD Shipping

Σαν μέθοδο αποστολής βλέπω έχει μόνο "UPS_PL". Επίσης μίλησα μαζί του και ξεκαθάρισε οτι η τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ και πως δεν θα υπάρξουν έξοδα τελωνείου. Αρκούν τα λεγόμενά του για να "δικαιωθώ" αν γίνει κάποια στραβή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα λόγο εμπειρίας αν μπορεί να μου πει κάποιος πόσες περίπου μέρες θα κάνει να φτάσει Ελλάδα εγώ αρκετά δεματάκια με το ίδιο στιλ σε tracking number από Κίνα που έρχονται μέσω Ολλανδίας 

B0467C2B-6A36-44E7-A686-672802DE6588.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Viviandg είπε

Καλησπέρα θα ήθελα λόγο εμπειρίας αν μπορεί να μου πει κάποιος πόσες περίπου μέρες θα κάνει να φτάσει Ελλάδα εγώ αρκετά δεματάκια με το ίδιο στιλ σε tracking number από Κίνα που έρχονται μέσω Ολλανδίας 

B0467C2B-6A36-44E7-A686-672802DE6588.jpeg

εξαρτάται, τελευταία έρχονται οδικώς,υπολόγιζε γύρω στο δεκαήμερο και μετά μπορεί να κάτσει στο τελωνείο έως και ένα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...