Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλεον Ali μου εμφανίζει τις τιμες των προιόντων με ΦΠΑ. Υπάρχει τρόπος να μην προπληρώσω ΦΠΑ τώρα;

Προηγουμένως μπορούσα να αγοράσω εμπόρευμα πάνω από 150Ε απο έναν πωλητή και δεν έβαζε ΦΠΑ και λογικά δεν άρεσε σε κάποιους αυτό διότι δεν είναι και ο καλύτερος ο ελεγχος στο τελωνείο και μπορούσε ο κόσμος να αποφύγει τη πληρωμή ΦΠΑ.

Επίσης τώρα τι γίνεται αν ψωνίζω εμπόρευμα για πάνω από 150 Ε και προπληρώνω ΦΠΑ και όλας. Προπληρώνω και Δασμούς;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ανανέωση.

Είχα παραγγήλει 7 δέματα με αξίες απο 40 ευρω έως 245 στις ημ/νιες από 20/6 έως 25/6.

Από αυτά τα 4 πέρασαν χωρίς τελωνείο και 2 πήρα σήμερα με τελωνείο, πλήρωσα για ένα δέμα 2,5 ευρώ και για το άλλο 3,7 ευρώ. Αν και αξίες τους ήταν 100-120 ευρώ. Μάλιστα το δέμα για το οποίο πλήρωσα 2,5 ευρώ είχε δηλωμένη αξία 0,01 ευρώ ή ένα λεπτό και δεν μου βάλανε ΦΠΑ καθόλου μόνο για εκτελωνισμό πήρανε 2,5 ευρώ. 

Ένα δέμα ακόμη δεν μου ήρθε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φυσιολογικο ενα αντικειμενο που αγορασα στο 1ε + μεταφορικα 0.94ε απο Αλι στις 20/6 (αλλα νομιζω ειχε επιλογη για tariff insurance και δεν σκεφτηκα να το βαλω) να ηρθε τωρα και να θελει 2.81ε φορους και τελη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, MasterX είπε

ειναι φυσιολογικο ενα αντικειμενο που αγορασα στο 1ε + μεταφορικα 0.94ε απο Αλι στις 20/6 (αλλα νομιζω ειχε επιλογη για tariff insurance και δεν σκεφτηκα να το βαλω) να ηρθε τωρα και να θελει 2.81ε φορους και τελη;

τέλη εκτελωνισμού είναι 2,5 ε και 0,31 ε ειναι το ΦΠΑ. Είναι πολύ φυσιολογικό, αν αγόραζες κάτι με 0,01 ε θα σε χρέωναν 2,5ε για εκτελωνισμό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2021 στις 2:40 ΜΜ, jimdem582 είπε

Σαν μέθοδο αποστολής βλέπω έχει μόνο "UPS_PL". Επίσης μίλησα μαζί του και ξεκαθάρισε οτι η τιμή περιλαμβάνει ΦΠΑ και πως δεν θα υπάρξουν έξοδα τελωνείου. Αρκούν τα λεγόμενά του για να "δικαιωθώ" αν γίνει κάποια στραβή;

Στείλε μου το link να ρίξω λίγο μια ματιά. Λογικά για να έχει courier, θα πρέπει αυτό που θέλεις, να είναι πάνω από 2 κιλά βάρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω που διάβασα με λίγα λόγια λέει πως αν τα πακέτα μας πάνω δεν έχουν τα απαραίτητα στοιχεία καταβολής ΦΠΑ κτλ θα έχουμε έξτρα χρεώσεις ..

Αν ο πωλητής δεν τα βάλει όπως πρέπει 

 

Η νέα διαδικασία, εφόσον τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ έχουν αποσταλεί από τις χώρες, με ευθύνη του αποστολέα, με όλες τις προβλεπόμενες υποχρεωτικές πληροφορίες σε ηλεκτρονική μορφή ή μέσω του καθεστώτος IOSS, δεν θα επιφέρει κάποια επιβάρυνση από τα ΕΛΤΑ για τον εκτελωνισμό τους.

Ενδεχόμενες χρεώσεις για εργασίες εκτελωνισμού θα υπάρξουν μόνο για όσα αντικείμενα δεν συνοδεύονται από τις απαραίτητες ηλεκτρονικές πληροφορίες και στην περίπτωση δειγματοληπτικού ελέγχου, σύμφωνα με τις διαδικασίες που επιβάλλει η ΑΑΔΕ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια εχει παραλαβει κανεις δεμα απο τοτε που αλλαξε αυτο με το τελωνειο? Ξερετε αν τωρα ερχονται οντως στην ωρα τους απο την στιγμη που εχουν τα απαραιτητα χαρτια? ή παλι αναμονη 2-3 μηνες?

Επεξ/σία από Annasp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δώσω άλλα 2 δέματα που φαίνεται ότι δεν έχουν πρόβλημα με το τελωνείο (αν και λογικά θα τα πάρω τις επόμενες μέρες στα χέρια μου). Βλέπουμε πάλι αυτό που έχω ξαναπεί - 'Κλείσιμο από Κ.Α.Τ.' σκέτο, που σημαίνει δεν μπλέχτηκε καθόλου το Γ.Ε.Τ.Α. (Γραφείο Εκτελωνισμού ταχυδρομικών Αντικειμένων).

1.png

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikosgiann78 είπε

Να δώσω άλλα 2 δέματα που φαίνεται ότι δεν έχουν πρόβλημα με το τελωνείο (αν και λογικά θα τα πάρω τις επόμενες μέρες στα χέρια μου). Βλέπουμε πάλι αυτό που έχω ξαναπεί - 'Κλείσιμο από Κ.Α.Τ.' σκέτο, που σημαίνει δεν μπλέχτηκε καθόλου το Γ.Ε.Τ.Α. (Γραφείο Εκτελωνισμού ταχυδρομικών Αντικειμένων).

1.png

Χωρίς τίτλο.png

δυστυχώς υπάρχουν και κάποια που έχουν κολλήσει στο τελωνείο ένα μήνα

Κωδικός Αντικειμένου: UUχχχχχχχχχCN
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
16/7/2021, 15:10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΝΑΜΟΝΗ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ορίστε και το δικό μου δέμα κολλημένο εδώ και ένα μήνα μίλησα με ΕΛΤΑ και έστειλα και στα ΓΕΤΑ εμειλ οι απαντήσεις και των δυο ήταν ότι δεν έχει μπει τελωνείο απλά δεν έχει ανοιχτεί ακόμα ο σάκος και ότι αργεί γιατί είναι πολλά τα δέματα κι υπάρχει σειρά προτεραιότητα 

32DE3412-4AC0-46B3-BB98-A8857EA399B0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Να δώσω άλλα 2 δέματα που φαίνεται ότι δεν έχουν πρόβλημα με το τελωνείο (αν και λογικά θα τα πάρω τις επόμενες μέρες στα χέρια μου). Βλέπουμε πάλι αυτό που έχω ξαναπεί - 'Κλείσιμο από Κ.Α.Τ.' σκέτο, που σημαίνει δεν μπλέχτηκε καθόλου το Γ.Ε.Τ.Α. (Γραφείο Εκτελωνισμού ταχυδρομικών Αντικειμένων).

1.png

Χωρίς τίτλο.png


Έλεγξα και τα δικά μου και έτσι εμφανίζονται! Οπότε δεν θα πληρώσουμε κάτι έξτρα έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, natasapop είπε


Έλεγξα και τα δικά μου και έτσι εμφανίζονται! Οπότε δεν θα πληρώσουμε κάτι έξτρα έτσι?

Λογικά όχι. Θα ενημερώσω και εγώ, όταν τα πάρω

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, natasapop είπε


Έλεγξα και τα δικά μου και έτσι εμφανίζονται! Οπότε δεν θα πληρώσουμε κάτι έξτρα έτσι?

Και με τα δικά μου δέματα αν έγραφε στο trackinng " Κλεισιμο απο Κ.Α.Τ " τοτε δεν είχε τπτ να πληρώσω για παραλαβή. 4 δέματα ήταν έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Αν κατάλαβα καλά, δηλαδή, απ’ όσα διάβασα παραπάνω, το δικό μου (που παρήγγειλα μετά την 1η Ιουλίου) πάει για επιβολή φπα ξανά, συν τέλη εκτελωνισμού; Λαμπρά.

 

7AF7AE8C-47F4-4290-A3AD-ADCAC4C8C99C.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...