Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sakisgri είπε

Και με μήνυμα στο viber με εκτιμώμενο χρόνο παράδοσης μέσα σε ένα 2ωρο. Η ASC κάποτε (εδώ που μένω εγώ) ήταν από τα χειρότερα courier, τώρα έχει γίνει το καλύτερο και με διαφορά!

Έχει λογική να ήταν με Aliexpress standard shipping γιατι το αρχικό tracking number που πήρε το δέμα σου ήταν 10ψηφιο (4077131542), αυτό το tracking number το παίρνουν δέματα που ειναι με Aliexpress standard shipping, πάνε Ουγγαρια και τα παραδίδει η ACS σε 16 μέρες πάνω κάτω.

Το δικό σου για κάποιο λόγο άλλαξε tracking number  (CK058471224NL) πήγε Ολλανδία και θα σου το παραδώσει τα ΕΛΤΑ.

Έγινε Σάκη, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, special_ta είπε

Καλησπερα και από μενα.

Μπορείτε σας παρακαλώ να τσεκάρετε τη περίπτωση μου, υπάρχει περίπτωση να παραλάβω ;

Η παραγγελία έγινε στις 1 ΜαΪου, αποστάλθηκε γύρω στις 6 Μαϊου .

Ευχαριστω.

image.png.13595ed5a95c835478b87b77c2588468.png

Αν και είχα καιρό να μπω εδώ, εντούτις κάτι δεν μου αρέσει εδώ: βλέπουμε τελευταίο tracking number update το 'The item is at the PostNL sorting center', που σημαίνει ότι το δέμα είναι στο κέντρο διαλογής του PostNL. Κανονικά, πρέπει μετά να δούμε ότι το δέμα γίνεται επεξεργασία (processed) στο κέντρο διαλογής.... και μετά το δέμα να στέλνεται στην Ελλάδα (The item is on transport to the country of destination). Θα έπρεπε να δούμε αυτά κανονικά (αν και μου έχει τύχει 1 φορά να μην υπάρχουν τα updates αλλα το δέμα να έρθει κανονικά -προφανώς ξέχασαν να το scanαρουν)!!! Πάντως, και αυτό μου έχει τύχει (και το δέμα το 'επεξεργάστηκαν' μετά από 2 μήνες, από την στιγμή που έφτασε στο κέντρο διαλογής του PostNL!!!!).

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από nikosgiann78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, βασιλιάς βάτραχος είπε

Καλημέρα, με DPD ξέρουμε αν έρχονται πιο γρήγορα?

Όχι δεν έρχονται πιο γρήγορα. Πιο γρήγορος τρόπος αποστολής ειναι με Aliexpress standard shipping, καμιά 15αρια μέρες.

Πέρα από αυτό, μακριά από ιδιωτικές εταιρίες courier τύπου dsl, fedex, ups, dpd κτλ.από τρίτες χώρες,  πάντα θα περάσει τελωνείο και θα χρεωθείς ακριβά. Δες ανάρτηση μου στη σελίδα 294 τι ειναι safe και τι οχι.

4 ώρες πριν, nikosgiann78 είπε

Αν και είχα καιρό να μπω εδώ, εντούτις κάτι δεν μου αρέσει εδώ: βλέπουμε τελευταίο tracking number update το 'The item is at the PostNL sorting center', που σημαίνει ότι το δέμα είναι στο κέντρο διαλογής του PostNL. Κανονικά, πρέπει μετά να δούμε ότι το δέμα γίνεται επεξεργασία (processed) στο κέντρο διαλογής.... και μετά το δέμα να στέλνεται στην Ελλάδα (The item is on transport to the country of destination). Θα έπρεπε να δούμε αυτά κανονικά (αν και μου έχει τύχει 1 φορά να μην υπάρχουν τα updates αλλα το δέμα να έρθει κανονικά -προφανώς ξέχασαν να το scanαρουν)!!! Πάντως, και αυτό μου έχει τύχει (και το δέμα το 'επεξεργάστηκαν' μετά από 2 μήνες, από την στιγμή που έφτασε στο κέντρο διαλογής του PostNL!!!!).

Χωρίς τίτλο.png

Καλησπέρα Νίκο and welcome back. Μάλλον όπως έγραψες θα ξεχάσαν να το σκαναρουν. Γιατί έχει ενημέρωση στα ΕΛΤΑ ότι περιμένουν το δέμα από της 15-05-2023 (Παραλήφθηκε από πελάτη εξωτερικού ΟΛΛΑΝΔΙΑ) και στης 16-05-2023 (Αποστολή αντικειμένου ΟΛΛΑΝΔΙΑ). Πιστεύω η έρχεται η έφτασε αλλά δεν άνοιξαν το σάκο με το δέμα μέσα ακόμα.

Επίσης εξαρχής είχε πάρει 10ψηφιο αριθμό αποστολής το δέμα και ήταν να έρθει μέσω Ουγγαρίας. Δεν ξέρω αλλά μπορεί το δέμα να είχε καμία ενσωματωμένη μπαταρία λιθιου και να το άλλαξαν σε Cainiao standard for special goods η μπορεί να ξεπερνούσε τα 2κιλα και να έγινε Cainiao heavy parcel line. Όπως ξέρουμε αυτά πάντα έχουν καθυστέρηση και μάλλον μετακινούνται οδικώς.

Επεξ/σία από sakisgri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντικείμενο είναι ογκωδες, αλλά μάλλον όχι τόσο βαρύ, είναι ένα προστατευτικό νίκελ, για το πισω προφυλακτήρα.

Πάντως μικροαντικείμενα που έχω παραγγείλει , εχουν έρθει πολύ πιο γρήγορα, αυτό γύρισε όλο το κόσμο.

Υπάρχει περίπτωση να μην έρθει καθόλου, ή απλά θα καθυστερήσει ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, special_ta είπε

Το αντικείμενο είναι ογκωδες, αλλά μάλλον όχι τόσο βαρύ, είναι ένα προστατευτικό νίκελ, για το πισω προφυλακτήρα.

Πάντως μικροαντικείμενα που έχω παραγγείλει , εχουν έρθει πολύ πιο γρήγορα, αυτό γύρισε όλο το κόσμο.

Υπάρχει περίπτωση να μην έρθει καθόλου, ή απλά θα καθυστερήσει ;

Ευχαριστώ.

Λογικά άλλαξε σε Cainiao Heavy Parcel Line όπως έγραψα πιο πάνω, όχι όμως λόγο βάρος αλλά λόγο όγκου.

Θα έρθει, απλώς αυτά που πάνε Ολλανδία επειδή δεν ειναι πολλά ειναι πιο αραιές οι μεταφορές και γιαυτό η καθυστέρηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενοποιημένη αποθήκη είναι όταν έχεις μια παραγγελία με διάφορα πράγματα ή όταν έχεις πολλές παραγγελίες που έχουν γίνει σε συντομο χρονικό διάστημα, την ίδια ώρα πχ;

Βρήκα αυτά τα ηχειάκια για τον Η/Υ https://www.aliexpress.com/item/1005005622478941.html που στέλνονται με Cainiao super economy for special goods το οποίο μας έγραψες ότι δεν είναι ασφαλή. Θα μου πεις τι να τα κάνεις τα 10, αλλά τα 10 ειναι πιο φθηνά από το να πάρω 1 μονο και αμα χαλάσει θα έχω καβάτζα να το αλλάξω. Επίσης το αλλο το περίεργο ειναι γιατί έχει αυτό τον τρόπο αποστολής αφού δεν ειναι υγρό ή σκονη; 🥴

Αν πάρω μαζί και αυτά https://www.aliexpress.com/item/1005004221363610.html για τους δίσκους, τότε θα γίνει η παραγγελία Aliexpress Standard Shipping παρότι κανένα από τα 2 προϊόντα δεν το υποστηρίζει;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oinopneuma είπε

Η ενοποιημένη αποθήκη είναι όταν έχεις μια παραγγελία με διάφορα πράγματα ή όταν έχεις πολλές παραγγελίες που έχουν γίνει σε συντομο χρονικό διάστημα, την ίδια ώρα πχ;

Βρήκα αυτά τα ηχειάκια για τον Η/Υ https://www.aliexpress.com/item/1005005622478941.html που στέλνονται με Cainiao super economy for special goods το οποίο μας έγραψες ότι δεν είναι ασφαλή. Θα μου πεις τι να τα κάνεις τα 10, αλλά τα 10 ειναι πιο φθηνά από το να πάρω 1 μονο και αμα χαλάσει θα έχω καβάτζα να το αλλάξω. Επίσης το αλλο το περίεργο ειναι γιατί έχει αυτό τον τρόπο αποστολής αφού δεν ειναι υγρό ή σκονη; 🥴

Αν πάρω μαζί και αυτά https://www.aliexpress.com/item/1005004221363610.html για τους δίσκους, τότε θα γίνει η παραγγελία Aliexpress Standard Shipping παρότι κανένα από τα 2 προϊόντα δεν το υποστηρίζει;
 

Καλησπέρα είναι λίγο περίεργο το πώς δουλεύει το combined shipping 

Αν βάλεις περισσότερα απο ένα αντικείμενα στην παραγγελία απο διαφορετικά καταστήματα τότε συνήθως γίνεται combine και αν το ποσό είναι πάνω απο 10$ της παραγγελίας έχει ακουστεί

Πρόσφατα τοποθέτησα παραγγελία και ώρες μετά ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγές, ακύρωσα κάποια προϊοντα και παρήγγειλα άλλα στη θέση τους - που πρακτικά ήταν επόμενη μέρα - και έγινε combine κανονικά με όσα δεν άλλαξα απο την αρχική παραγγελία

Βέβαια επιλέγω τις μεθόδους αποστολής του Ali Standard και Saver Shipping

Αλλα νομίζω εφαρμόζεται αυτό και σε άλλες μεθόδους 

image.png.e73fff386eff3b85d08c8e475fcc182e.png

Επεξ/σία από omokas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, oinopneuma είπε

Η ενοποιημένη αποθήκη είναι όταν έχεις μια παραγγελία με διάφορα πράγματα ή όταν έχεις πολλές παραγγελίες που έχουν γίνει σε συντομο χρονικό διάστημα, την ίδια ώρα πχ;

Βρήκα αυτά τα ηχειάκια για τον Η/Υ https://www.aliexpress.com/item/1005005622478941.html που στέλνονται με Cainiao super economy for special goods το οποίο μας έγραψες ότι δεν είναι ασφαλή. Θα μου πεις τι να τα κάνεις τα 10, αλλά τα 10 ειναι πιο φθηνά από το να πάρω 1 μονο και αμα χαλάσει θα έχω καβάτζα να το αλλάξω. Επίσης το αλλο το περίεργο ειναι γιατί έχει αυτό τον τρόπο αποστολής αφού δεν ειναι υγρό ή σκονη; 🥴

Αν πάρω μαζί και αυτά https://www.aliexpress.com/item/1005004221363610.html για τους δίσκους, τότε θα γίνει η παραγγελία Aliexpress Standard Shipping παρότι κανένα από τα 2 προϊόντα δεν το υποστηρίζει;
 

Η ενοποίηση γίνεται όταν παραγγείλουμε πάνω από ένα προϊόν από διαφορετικά καταστήματα και οι τρόποι αποστολής πρέπει να ειναι με κάποια από τα παρακάτω.

  • Aliexpress Saver Shipping                     (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσειΑθήνα.
  • Aliexpress Standard Shipping                   (trackable)        Ενημέρωση μέχρι το σπίτι και συστημένο.
  • Aliexpress Super Economy Global        (semitrackable)  Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy Global             (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.
  • Cainiao Super Economy                         (semitrackable)   Ενημέρωση μέχρι να φτάσει Αθήνα.

Δεν έχει σημασία το ποσό (εχω παρει και κατω απο 10$ και παλι εγινε combined), αλλά καλά ειναι να τα βάλεις στο καλάθι και να τα πληρωσεις όλα μαζί.

Το λινκ που έβαλες με τα ηχειακια, δεν ειναι ειδικά υλικά, αλλά πολλές φορές το βάζουν οι πωλητές επειδή ειναι πολύ φτηνός τρόπος αποστολής.  Τελευταίοι κάποιοι έχουν αναφέρει ήρθαν μέσω Ολλανδίας χωρίς εξτρά χρέωση, αλλά δεν ξέρω αν ειναι standard θα έρθει έτσι.

Προσωπικά δεν θα το επέλεγα αν δεν ειναι ειδικά υλικά γιατι έχουν μεγάλη καθυστέρηση, αν δεις γράφει εκτιμώμενος χρόνος παράδοσης Sep 07.

Αν κατέβεις πιο κάτω στη ίδια σελίδα που έβαλες η αν κάνεις αναζήτηση με το όνομα από το προϊόν θα το βρεις σε άλλα καταστήματα με άλλους τρόπους αποστολής.

π.χ https://vi.aliexpress.com/item/1005004513227091.html εδώ το έχει με Aliexpress saver shipping, Βγαίνει λίγο πιο ακριβά αλλά συμφέρει, γιατι αν γίνει ενοποίηση με το άλλο θα έρθει σε κάνα 2 βδομάδες με ACS. Αν δεν γίνει (πολύ σπάνια) θα έρθει σε 22-30 μέρες με ΕΛΤΑ.

Το άλλο https://vi.aliexpress.com/item/1005004221363610.html όπως ειναι δλδ με "Aliexpress Super Economy Global" λογικά θα γίνει ενοποίηση. Προσωπικά εγώ θα επέλεγα  Aliexpress Saver Shipping και ας έδινα 17 λεπτά παραπάνω.

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2023 στις 12:25 ΠΜ, jasonas21 είπε

Ηρθε τελικα σημερα η παραγγελια, εκανε εναν μηνα και κατι! Το τρακινγκ ανυπαρκτο, αν βαλεις τον αριθμο στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ το δειχνει ακομα στην Ουγγαρια! Επισης οι τυποι το εφεραν στην πορτα της πολυκατοικιας και το πεταξαν εκει, ουτε ενημερωση ουτε να χτυπησουν ενα κουδουνι να το αφησουν απο μεσα τουλαχιστον ουτε τιποτα! Σε φαση οποιοσδηποτε περαστικος θα μπορουσε να το ειχε παρει και να εφευγε... ευτυχώς το ειδα στο πρωτο τεταρτο-μισαωρο και το πηρα!

Σήμερα ήρθε και το δικό μου, παραγγελία 6/5 άφιξη στο αεροδρόμιο 19/5 τρακινγκ U ....HU αλλά ήταν AliExpress selection super economy global και όχι saver shipping σαν το δικό σου, προφανώς και η διαχείριση είναι διαφορετική μιας και είναι ο πιο φθηνός τρόπος αποστολής του ίδιου του AliExpress ,37 ημέρες περίπου έκανε να έρθει στα χέρια μου.

Επεξ/σία από radiotv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθως δεν ειμαι σιγουρος για το τι ισχυει. Αν γνωριζει καποιος.

Θελω να παρω ενα προιον απο Aliexpress, αποστολή απο Κινα, η τελικη αξια μαζι με μεταφορικα βγαίνει στα 179€ (vat included). Ως μεθοδο αποστολης εχω επιλεξει την DHL (η αλλη που εχει ειναι China post air parcel την οποια εχει και πιο ακριβα, κατα 10€). Τι παιζει στην περιπτωση με DHL? Ειναι ασφαλης η αποστολη? Γινεται χωρις παρατραγουδα και καποια μετεπειτα εξτρα χρεωση? 

Εχω παρει διαφορα πραγματακια απο κινα μικρης αξιας με αλλες μεθοδους αποστολης και vat included και ολα παραληφθησαν κανονικα χωρις εξτρα χρεωσεις. Με DHL ομως πρωτη φορα απο κινα.

Επεξ/σία από eskimoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο ρε παιδιά κάθε φορά που πατάω σε ένα προϊόν το + για να βάλω στο καλάθι αυξάνονται και τα μεταφορικά ; Μιλάμε για ψιλολόγια τα οποία είτε πάρεις ένα είτε πάρεις 10 στο ίδιο σακουλάκι θα το βάλουν.Τι καινούρια κλεψια είναι αυτή; Είχα καιρό να παραγγείλω κάτι από αλι και έχω σπαστεί.

Συγκεκριμένα παράγγειλα αυτό το παπαράκι 5v to 12 v usb fan speed controller και για να πάρω 3 κομμάτια θέλει 2,5 ευρώ σχεδόν.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tarantules είπε

Για ποιο λόγο ρε παιδιά κάθε φορά που πατάω σε ένα προϊόν το + για να βάλω στο καλάθι αυξάνονται και τα μεταφορικά ; Μιλάμε για ψιλολόγια τα οποία είτε πάρεις ένα είτε πάρεις 10 στο ίδιο σακουλάκι θα το βάλουν.Τι καινούρια κλεψια είναι αυτή; Είχα καιρό να παραγγείλω κάτι από αλι και έχω σπαστεί.

Συγκεκριμένα παράγγειλα αυτό το παπαράκι 5v to 12 v usb fan speed controller και για να πάρω 3 κομμάτια θέλει 2,5 ευρώ σχεδόν.

Σχεδον πάντα έτσι είναι, αν μάλιστα πάει και πάνω απο κάποιο ποσο η παραγγελία το γυρνάει σε πιο ακριβό τρόπο αποστολής, εκεί που βλέπεις 2.5  σου ρίχνει ενα 7 ευρώ και λες ωχ τι έγινε!

Ψάξε απο άλλον πωλητή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...