Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, tarantules είπε

Σε όλους όσους δοκίμασα τα ίδια έβγαζε για μεταφορικά.Κουφάλες!

 

Εδω έχει 3 με περίπου 5€

Νομίζω πως αυτή είναι η τιμή που θέλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Εδω έχει 3 με περίπου 5€

Νομίζω πως αυτή είναι η τιμή που θέλουν

Άσχετα που ήδη την έχω κάνει την παραγγελία , το συγκεκριμένο που έβαλες στο link έχει άλλη διάταξη από αυτό που ήθελα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tarantules είπε

Για ποιο λόγο ρε παιδιά κάθε φορά που πατάω σε ένα προϊόν το + για να βάλω στο καλάθι αυξάνονται και τα μεταφορικά ; Μιλάμε για ψιλολόγια τα οποία είτε πάρεις ένα είτε πάρεις 10 στο ίδιο σακουλάκι θα το βάλουν.Τι καινούρια κλεψια είναι αυτή; Είχα καιρό να παραγγείλω κάτι από αλι και έχω σπαστεί.

Συγκεκριμένα παράγγειλα αυτό το παπαράκι 5v to 12 v usb fan speed controller και για να πάρω 3 κομμάτια θέλει 2,5 ευρώ σχεδόν.

Έχω την εντύπωση τα μεταφορικά βγαίνουν με το βάρος, αυξάνοντας τα τεμάχια αυξάνονται τα γραμμάρια άρα αυξάνεται η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakisgri είπε

Έχω την εντύπωση τα μεταφορικά βγαίνουν με το βάρος, αυξάνοντας τα τεμάχια αυξάνονται τα γραμμάρια άρα αυξάνεται η τιμή.

Δεν ισχύει.Τουλάχιστον σε εξαρτήματα όπως αυτό που έβαλα που ζυγίζουν ελάχιστα γραμμάρια.Επίσης παλιά όταν έβαζες στο καλάθι αρκετά τέτοια μικροπράγματα δεν αυξανόταν το κόστος των μεταφορικών.Απλά βρήκαν καινούρια πατέντα οι κινέζοι να μας τα μασάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, tarantules είπε

Άσχετα που ήδη την έχω κάνει την παραγγελία , το συγκεκριμένο που έβαλες στο link έχει άλλη διάταξη από αυτό που ήθελα εγώ.

Θα μπορούσες να πεις ενα μικρό θενκς ακόμα και αν δεν ήταν αυτό που θέλεις,  δεν πειράζει

αυτό νομίζω είναι αυτό που θέλεις

 

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Θα μπορούσες να πεις ενα μικρό θενκς ακόμα και αν δεν ήταν αυτό που θέλεις,  δεν πειράζει

αυτό νομίζω είναι αυτό που θέλεις

Παρεξηγιέσαι με το παραμικρό βλέπω.Δεν ζήτησα από κανέναν να ψάξει να μου βρει πωλητή για το συγκεκριμένο.Μια απορεία εξέφρασα για ποιο λόγο ανεβάζουν τα μεταφορικά για κάθε ένα item που μπαίνει στο καλάθι.Παλαιότερα δεν γινόταν καθόλου αυτό.Το ξέρω γιατί είχα κάνει άπειρες παραγγελίες.Όπως και έχει δεν έχει πλέον νόημα εφόσον ήδη έχω κάνει την παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tarantules είπε

Παρεξηγιέσαι με το παραμικρό βλέπω.Δεν ζήτησα από κανέναν να ψάξει να μου βρει πωλητή για το συγκεκριμένο.Μια απορεία εξέφρασα για ποιο λόγο ανεβάζουν τα μεταφορικά για κάθε ένα item που μπαίνει στο καλάθι.Παλαιότερα δεν γινόταν καθόλου αυτό.Το ξέρω γιατί είχα κάνει άπειρες παραγγελίες.Όπως και έχει δεν έχει πλέον νόημα εφόσον ήδη έχω κάνει την παραγγελία.

Πάντα  υπήρχε θέμα με το εξτρά είδος,  μπορεί απλά αυτά που είχες επιλέξει να μην είχανε εξτρά χρεώσεις.

Μετά απο κάποιο σύνολο παραγγελίας άλλαζε και ο τρόπος αποστολής στον ακριβότερο που είχε και tracking

Αφού όμως την έχεις κάνει την παραγγελία μπορούμε να συνεχίσουμε για τους κακούς κινέζους που θέλουν να μας φάνε τα ευρώ μας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, eskimoos είπε

Καθως δεν ειμαι σιγουρος για το τι ισχυει. Αν γνωριζει καποιος.

Θελω να παρω ενα προιον απο Aliexpress, αποστολή απο Κινα, η τελικη αξια μαζι με μεταφορικα βγαίνει στα 179€ (vat included). Ως μεθοδο αποστολης εχω επιλεξει την DHL (η αλλη που εχει ειναι China post air parcel την οποια εχει και πιο ακριβα, κατα 10€). Τι παιζει στην περιπτωση με DHL? Ειναι ασφαλης η αποστολη? Γινεται χωρις παρατραγουδα και καποια μετεπειτα εξτρα χρεωση? 

Εχω παρει διαφορα πραγματακια απο κινα μικρης αξιας με αλλες μεθοδους αποστολης και vat included και ολα παραληφθησαν κανονικα χωρις εξτρα χρεωσεις. Με DHL ομως πρωτη φορα απο κινα.

Μακριά από ιδιωτικές εταιρίες courier τύπου dhl, fedex, ups, dpd κτλ. από τρίτες χώρες,  πάντα θα περάσει τελωνείο και θα χρεωθείς ακριβά.

Δες ανάρτηση μου στη σελίδα 294 τι ειναι safe και τι όχι.

Αν στο κατάστημα που κοιτάς δεν έχει τρόπο αποστολής Aliexpress standard shipping, Cainiao standard for special goods η Cainiao heavy parcel line ψάξε σε άλλο κατάστημα, η αν θες βάλε λινκ από το προϊόν να σε βοηθήσουμε.

Με ένα από από αυτούς τους τρόπους αποστολής δεν θα περασει τελωνείο και δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω. Αρκεί να ειναι κάτω από 186€ (χωρίς τα μεταφορικά). Βασικά αν στο checkout δεις VAT Included (με Φ.Π.Α) και όχι price adjustment θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sdikr είπε

Πάντα  υπήρχε θέμα με το εξτρά είδος,  μπορεί απλά αυτά που είχες επιλέξει να μην είχανε εξτρά χρεώσεις.

Μετά απο κάποιο σύνολο παραγγελίας άλλαζε και ο τρόπος αποστολής στον ακριβότερο που είχε και tracking

Αφού όμως την έχεις κάνει την παραγγελία μπορούμε να συνεχίσουμε για τους κακούς κινέζους που θέλουν να μας φάνε τα ευρώ μας

 

Αυτά που επέλεγα δεν ήταν διαφορετικής κατηγορίας από αυτό που έβαλα παραπάνω οπότε όχι ποτέ δεν είχαν έξτρα χρεώσεις.Επίσης ποτέ όταν το σύνολο της παραγγελίας ήταν σε λογικά πλαίσια (της τάξης των 2-5 τεμαχίων μικροπραγμάτων) δεν άλλαζε ο τρόπος αποστολής.

Κατά τα άλλα βλέπω το γύρισες και σε ειρωνεία τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αυτά που επέλεγα δεν ήταν διαφορετικής κατηγορίας από αυτό που έβαλα παραπάνω οπότε όχι ποτέ δεν είχαν έξτρα χρεώσεις.Επίσης ποτέ όταν το σύνολο της παραγγελίας ήταν σε λογικά πλαίσια (της τάξης των 2-5 τεμαχίων μικροπραγμάτων) δεν άλλαζε ο τρόπος αποστολής.

Κατά τα άλλα βλέπω το γύρισες και σε ειρωνεία τώρα.

Τρόπος αποστολής κανονικά αλλάζει μετά τα 5€ και γίνεται συστημένο (Aliexpress standard shipping),  πιο πολλές φορές όμως το βλέπουμε να αλλάζει και στα 8€ με 8,5€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Τρόπος αποστολής κανονικά αλλάζει μετά τα 5€ και γίνεται συστημένο (Aliexpress standard shipping),  πιο πολλές φορές όμως το βλέπουμε να αλλάζει και στα 8€ με 8,5€.

Δεν μιλάω για τώρα.Είχα κάνει άπειρες παραγγελίες εδώ και αρκετά χρόνια από το ali και δεν ήταν έτσι.Προφανώς τώρα έχει αλλάξει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, sakisgri είπε

Μακριά από ιδιωτικές εταιρίες courier τύπου dhl, fedex, ups, dpd κτλ. από τρίτες χώρες,  πάντα θα περάσει τελωνείο και θα χρεωθείς ακριβά.

Δες ανάρτηση μου στη σελίδα 294 τι ειναι safe και τι όχι.

Αν στο κατάστημα που κοιτάς δεν έχει τρόπο αποστολής Aliexpress standard shipping, Cainiao standard for special goods η Cainiao heavy parcel line ψάξε σε άλλο κατάστημα, η αν θες βάλε λινκ από το προϊόν να σε βοηθήσουμε.

Με ένα από από αυτούς τους τρόπους αποστολής δεν θα περασει τελωνείο και δεν θα χρεωθείς κάτι παραπάνω. Αρκεί να ειναι κάτω από 186€ (χωρίς τα μεταφορικά). Βασικά αν στο checkout δεις VAT Included (με Φ.Π.Α) και όχι price adjustment θα είσαι οκ.

Eυχαριστω. Εριξα μια ματια στην αναρτηση.
Οι διαθεσιμες μεθοδοι αποστολης για το συγκεκριμενο προιον στα καταστηματα που εχει το Ali ειναι μονο DHL, Fedex και China post air parcel.
Γενικα ακρη δεν βρηκα. Ειχα την εντυπωση οτι εως 150€ καθαρη αξια και με πληρωμενο το Vat απο τον πωλητη τα προιοντα δεν περνανε καν απο την διαδικασια του τελωνειου. Για αυτο πιστευω και οταν ειναι >150€ ο πωλητης σου αφαιρει το φπα απο την τιμη και το αποδιδεις επειτα εσυ ο ιδιος.
Επισης ο λογος ολης αυτης της αλλαγης που εκαναν δεν ηταν η αποσυμφοριση των τελωνείων? 

Σε 2 αγορες που εχω κανει σε μικροπραγματα δεν ειχα καποιο θεμα και ηρθαν κανονικα, απο αλλους ακουω οτι πληρωσαν εξτρα για προιοντα αξιας 2 και 3€. Ακομα και για αυτο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος. Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ο κινδυνος της εξτρα χρεωσης, η οποια δεν ξερεις ακριβως και ποσο θα ειναι. 

Το προϊον ειναι αυτο παντως:
https://vi.aliexpress.com/item/1005004673481847.html?spm=a2g0o.productlist.main.23.1d3463b53CeIyU&algo_pvid=115b0a07-5a90-45cb-9bdd-8078f53b336c&algo_exp_id=115b0a07-5a90-45cb-9bdd-8078f53b336c-11&pdp_npi=3%40dis!EUR!331.01!182.05!!!!!%402102169316865831743463895d075a!12000030058907752!sea!GR!1731621019&curPageLogUid=92emPTyUk2Ph

 

Επεξ/σία από eskimoos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, eskimoos είπε

Eυχαριστω. Εριξα μια ματια στην αναρτηση.
Οι διαθεσιμες μεθοδοι αποστολης για το συγκεκριμενο προιον στα καταστηματα που εχει το Ali ειναι μονο DHL, Fedex και China post air parcel.
Γενικα ακρη δεν βρηκα. Ειχα την εντυπωση οτι εως 150€ καθαρη αξια και με πληρωμενο το Vat απο τον πωλητη τα προιοντα δεν περνανε καν απο την διαδικασια του τελωνειου. Αυτος αλωστε δεν ειναι και ο λογος ολης αυτης της αλλαγης που εκαναν? η αποσυμφοριση των τελωνείων? 

Σε 2 αγορες που εχω κανει σε μικροπραγματα δεν ειχα καποιο θεμα και ηρθαν κανονικα, απο αλλους ακουω οτι πληρωσαν εξτρα για προιοντα αξιας 2 και 3€. Δεν ξερω κατα ποσο αξιζει ο κινδυνος της εξτρα χρεωσης, η οποια δεν μπορεις να εισαι σιγουρος και ποσο θα ειναι.

Το προϊον ειναι αυτο παντως:
https://vi.aliexpress.com/item/1005004673481847.html?spm=a2g0o.productlist.main.23.1d3463b53CeIyU&algo_pvid=115b0a07-5a90-45cb-9bdd-8078f53b336c&algo_exp_id=115b0a07-5a90-45cb-9bdd-8078f53b336c-11&pdp_npi=3%40dis!EUR!331.01!182.05!!!!!%402102169316865831743463895d075a!12000030058907752!sea!GR!1731621019&curPageLogUid=92emPTyUk2Ph

 

Κανονικά έτσι θα έπρεπε να ειναι, αλλά επειδή ζούμε στην Ελλαδα κάνουμε αυτό που μας συμφέρει και όχι αυτό που πρέπει.

Κανονικά μεχρι 150€ μόνο τιμή προϊόντος δλδ 186€ με Φ.Π.Α (vat included) και χωρίς τα μεταφορικά (αρκεί να αναγράφονται ξεχωριστά στο τιμολόγιο, όπως κάνει το Aliexpress) και αφού καταβληθεί ο Φ.Π.Α μέσω το IOSS (όπως κάνει σίγουρα το Aliexpress) Δεν θα έπρεπε να περασει τελωνείο και δεν θα έπρεπε να πληρωσεις κάτι παραπάνω. Δυστυχώς όμως δεν τηρείται. Δες ανάρτηση μου στη σελίδα 348 τι τράβηξε ένας φίλος να καταλάβεις.

Οι αγορές που έκανες και δεν είχες θέμα όπως και δεν υπάρχει θέμα με τους τρόπους αποστολής που έχω στη σελίδα 294 ειναι μόνο και μόνο επειδή τα δέματα πάνε πρώτα σε μια άλλη Ευρωπαικη χώρα και περνάνε εκεί τελωνείο πριν έρθουν Ελλαδα. Και εφόσον ένα δέμα από τρίτη χώρα περασει τελωνείο σε μια Ευρωπαικη χώρα δεν ξανά περνάει σε άλλη. Έτσι το Aliexpress μας γλυτώνει από τα κοράκια τον ταχυδρομικών υπηρεσιών και τα courier στην Ελλαδα.

Τώρα οι τρόποι αποστολής που εχεις το μόνο που συμφέρει να επιλεξεις ειναι το China post air parcel, αυτό επειδή τα παραδίδει τα ΕΛΤΑ στην Ελλαδα. Το θέμα ειναι ότι αυτά έρχονται κατευθείαν Ελλαδα, που σημαίνει θα περασει τελωνείο.

Αν επιλέξεις China Post για μεταφορά, τότε μάλλον δε μεσολαβεί το Aliexpress (εκτός αν άλλαξε) πρέπει ο πωλητής να κάνει μόνος του τη δήλωση (IOSS). Πολλές πιθανότητες να τη κάνει λάθος ή και καθόλου. Γιαυτό καλά θα ήταν να μιλήσεις μαζί του πριν κάνεις την παραγγελία.

Αν γίνει σωστά τοτε

Δεν θα πληρωσεις ξανά Φ.Π.Α αφού θα ειναι πληρωμένο, ούτε δασμοί γιατι ειναι κάτω από το όριο, άρα λογικά θα χρεωθείς μόνο τέλη εκτελωνισμού που ειναι 15€ για προϊόν αξίας από 100€ έως 150€ (μιλάμε αξία μόνο του προϊόντος δλδ χωρίς φ.π.α).

EDIT: κάτι που σκέφτηκα, μήπως να ρωτούσες τους πωλητές που πουλάνε το προϊόν που θες αν μπορούν να στειλουν με ένα από αυτούς τους τρόπους - Aliexpress standard shipping, Cainiao standard for special goods η Cainiao heavy parcel line ?

Επίσης αυτό το κατάστημα έχει με Aliexpress standard shipping αλλά ειναι λίγο διαφορετικό https://vi.aliexpress.com/item/1005001686037850.html

Έχει και άλλα σχέδια στο shop https://vi.aliexpress.com/store/group/Lightsaber/911010066_10000001714700/1.html

2021-07-22-13_54_01-14.4_2-.jpg

Επεξ/σία από sakisgri
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tarantules είπε

Αυτά που επέλεγα δεν ήταν διαφορετικής κατηγορίας από αυτό που έβαλα παραπάνω οπότε όχι ποτέ δεν είχαν έξτρα χρεώσεις.Επίσης ποτέ όταν το σύνολο της παραγγελίας ήταν σε λογικά πλαίσια (της τάξης των 2-5 τεμαχίων μικροπραγμάτων) δεν άλλαζε ο τρόπος αποστολής.

Κατά τα άλλα βλέπω το γύρισες και σε ειρωνεία τώρα.

Δε σου φταίει ο sdikr σε τίποτα, δε φτάνει που αφιέρωσε το χρόνο του να σου απαντήσει και να ψάξει αντίστοιχο αντικείμενο μιλάς και με ύφος, δεν είναι η εξυπηρέτηση του Ali εδώ μέσα αλλά ένα απλό φόρουμ που βοηθάει ο ένας τον άλλο! Ένα ευχαριστώ δε βλάπτει, έχουμε και τα κουμπάκια πλέον γι'αυτό το λόγο!

Λες και ήρθε το τέλος του κόσμου που αυξάνονται τα μεταφορικά για επιπλέον είδη στο καλάθι.

Εγώ ψωνίζω από το 17 απο το AliExpress και πάντα το θυμάμαι αυτό να γίνεται, όπως και να αλλάζει μεταφορικά σε πιο ακριβό τρόπο από κάποια και πάνω. Και μάλιστα σε ακριβώς ίδια είδη (ηλεκτρονικά εξαρτήματα - πλακετάκια - τσιπάκια κλπ)

Μπορεί να είχες δει αγγελίες με πολλά μαζί πχ να λέει στον τίτλο 5pcs , 10pcs εκεί μπορεί να έχει όντως πιο φθηνά μεταφορικά γιατί θα το βλέπει σαν ένα στο σύνολο το AliExpress, αν θέλεις ψάξε το και έτσι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...