Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ αυτό το κατάλαβα όμως μέσα υπήρχε χρέωση υπερημερίας, η ερώτηση ήταν, αν και σε ποιές περιπτώσεις το χρεόνουν;

αν δεν το ξέρετε (εννοώ το κοινό), δεν πειράζει την άλλη φορά απλά θα ξέρω, ευχαριστώ

Επεξ/σία από kolaks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kolaks είπε

οκ αυτό το κατάλαβα όμως μέσα υπήρχε χρέωση υπερημερίας, η ερώτηση ήταν, αν και σε ποιές περιπτώσεις το χρεόνουν;

αν δεν το ξέρετε (εννοώ το κοινό), δεν πειράζει την άλλη φορά απλά θα ξέρω, ευχαριστώ

Πάμε πάλι…

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα ΕΛΤΑ σύμφωνα με τον δικό τους τιμοκατάλογο χρεώνουν:

Κόστος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ= 15 ευρώ

ΦΠΑ (24%) των 85 ευρώ= 20,4 ευρώ

Σύνολο 35,4 ευρώ.

Τώρα για την υπερημερία διαβάζουμε από τον σχετικό Νόμο:

1. Τα εμπορεύματα που αποτίθενται στις αποθήκες προσωρινής εναπόθεσης ή στον τελωνειακό περίβολο, τη διαχείριση των οποίων έχουν οι Τελωνειακές Αρχές και προέρχονται είτε από το εξωτερικό είτε από το εσωτερικό υποβάλλονται σε δικαιώματα υπερημερίας μετά παρέλευση οκτώ (8) ημερών από την ημερομηνία εναπόθεσής τους, συμπεριλαμβανομένης και της ημέρας αυτής, κατά τα οριζόμενα στις επόμενες παραγράφους.

Τα δικαιώματα υπερημερίας επιβάλλονται, σε κάθε περίπτωση, για τις παρεχόμενες από τα Τελωνεία υπηρεσίες διαχείρισης και διαφύλαξης των εμπορευμάτων, κατά το χρόνο παραμονής τους στις αποθήκες του Δημοσίου, είτε πρόκειται για προσωρινή εναπόθεση είτε πρόκειται για τελωνειακή αποταμίευση. Στις περιπτώσεις τελωνειακής αποταμίευσης τα εμπορεύματα επιβαρύνονται με δικαιώματα υπερημερίας τέσσερις (4) ημέρες μετά από την κατάθεση παραστατικών πρόσδοσης άλλου τελωνειακού προορισμού.

2. Τα εμπορεύματα που βρίσκονται αποτεθειμένα στις Ελεύθερες Ζώνες, αποθήκες αποταμίευσης και αποθήκες προσωρινής εναπόθεσης, τη διαχείριση των οποίων έχουν άλλα εκτός των τελωνειακών πρόσωπα, επιβαρύνονται με τα κατά περίπτωση δικαιώματα υπερημερίας μετά τέσσερις (4) ημέρες από την κατάθεση παραστατικών πρόσδοσης προορισμού στα εμπορεύματα αυτά.

'Οταν η λήξη των ανωτέρω προθεσμιών συμπίπτει με μη εργάσιμη ημέρα, οι προθεσμίες αυτές παρατείνονται μέχρι την πρώτη εργάσιμη ημέρα.

3. Τις πρώτες δεκαπέντε (15) ημέρες μετά τη λήξη της προθεσμίας της πρώτης παραγράφου επιβάλλεται δικαίωμα υπερημερίας ισόποσο των σαράντα λεπτών (0,40) ευρώ για τα αποβιβαζόμενα εμπορεύματα στις τελωνειακές αποθήκες και είκοσι λεπτών (0,20) ευρώ για τα αποβιβαζόμενα εμπορεύματα στον τελωνειακό περίβολο, για κάθε ημέρα ανά πενήντα (50) χιλιόγραμμα βάρους.

4. 'Οταν το βάρος είναι μεγαλύτερο, υπολογίζεται ως διπλό ή πολλαπλό των πενήντα (50) χιλιογράμμων.

 

Αλλά αν εσύ πλήρωσες 35 ευρώ τότε δεν γίνεται να πλήρωσες υπερημερία….

Δεν βγαίνει….

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Αγγλία πληρώνουμε τελωνείο; Ισχύει η παραπάνω χρέωση; 😜😛😛😍Ψάχνω να βρω προηγούμενο post, γιατί λογικά θα έχει απαντηθεί 😲

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Από Αγγλία πληρώνουμε τελωνείο; Ισχύει η παραπάνω χρέωση; 😜😛😛😍Ψάχνω να βρω προηγούμενο post, γιατί λογικά θα έχει απαντηθεί 😲

Όχι...ακόμα τουλάχιστον 😅

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Από Αγγλία πληρώνουμε τελωνείο; Ισχύει η παραπάνω χρέωση; 😜😛😛😍Ψάχνω να βρω προηγούμενο post, γιατί λογικά θα έχει απαντηθεί 😲

Όπως ανακοινώθηκε τον Φεβρουάριο από την ΕΕ μέχρι και 31/12/20 δεν αλλάζει κάτι... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Θέλω κάτι από το Ali Express με "Package Dimensions: 17.4 x 9.2 x 5 cm, 180 Grams" (το αναφέρω επειδή παίζει ρόλο μάλλον στο αν θα το προσέξουν στο τελωνείο). Το προιόν είναι ήδη σε έκπτωση και έχω βάλει ήδη τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό κουπονιών, μου βγαίνει γύρω στα 22,30 με τα μεταφορικά, σε ευρώ. Να ρισκάρω ή έχει πραγματικά πολλές πιθανότητες τελωνείου με αυτά τα δεδομένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από ali... Αποστολή από Γαλλία με chronopost και παράδοση στην Ελλάδα με acs μέσω dpd...Το δέμα σκαναριστηκε τελευταία φορά στις 7/10/2020 και από τότε αγνοείται η τύχη του!

Μίλησα με dpd Ελλάδος...μιλά με τον αποστολέα! Μίλησα με dpd Αυστρίας ....δηλωνουν ανεύθυνοι επί του θέματος...μιας και είναι σταθμός μεταφόρτωσης..

Μίλησα με chronopost και είπε πως θα ψάξει περαιτέρω να δει που μπορεί να είναι το δέμα!

Ο πωλητής σε μυνήματα που του έστειλα δε απαντάει!

 

Έχει κανείς άλλος εμπειρία από τέτοιου είδους αποστολή πρόσφατα...σε πόσες μέρες παραλάβετε! 

Αρχίζω να πιστεύω ότι το δέμα <χαθηκε>... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DimitraPs είπε

Καλημέρα!! Θέλω κάτι από το Ali Express με "Package Dimensions: 17.4 x 9.2 x 5 cm, 180 Grams" (το αναφέρω επειδή παίζει ρόλο μάλλον στο αν θα το προσέξουν στο τελωνείο). Το προιόν είναι ήδη σε έκπτωση και έχω βάλει ήδη τον καλύτερο δυνατό συνδυασμό κουπονιών, μου βγαίνει γύρω στα 22,30 με τα μεταφορικά, σε ευρώ. Να ρισκάρω ή έχει πραγματικά πολλές πιθανότητες τελωνείου με αυτά τα δεδομένα;

Στα μικρά δέματα είναι λαχείο... 

Εμένα πέρασε πακετάκι των 35€...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από Νότια Αφρική,όχι κινεζικο μαγαζί,ανταλλακτικα.Αξία 175 με μτφ με dhl.Υπάρχει τρόπος να την γλιτώσω;Να προτιμήσω αν υπάρχει άλλη μεταφορική;Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spyrious είπε

Καλησπέρα.Θέλω να παραγγείλω ένα δέμα από Νότια Αφρική,όχι κινεζικο μαγαζί,ανταλλακτικα.Αξία 175 με μτφ με dhl.Υπάρχει τρόπος να την γλιτώσω;Να προτιμήσω αν υπάρχει άλλη μεταφορική;Ευχαριστώ.

Καταρχήν δεν έχει σημασία αν έρθει από Αφρική ή Ασία… Από την στιγμή που είναι εκτός ΕΕ "εκτελωνίζεται"…

Αν σου έρθει με οποιαδήποτε ιδιωτική εταιρία ΘΑ εκτελωνιστή 101%, γιατί αναλαμβάνουν αυτοί τον εκτελωνισμό και εισπράττουν τα κέρδη του…

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρααα, κάτι ακόμη για όποιον ίσως γνωρίζει -με ενδιαφέρει και για το τελωνειο αλλά κ γενικότερα για την οποια διαφορά στην πληρωμή, αν κερδίζω κάτι-, με συμφέρει να αγοράζω με δολαρια ή με ευρώ στο Ali? Πληρώνω συνήθως με χρεωστική της εθνικής αν παίζει ρόλο στην προμήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 9:33 ΠΜ, nikiforospav είπε

Παραγγελία από ali... Αποστολή από Γαλλία με chronopost και παράδοση στην Ελλάδα με acs μέσω dpd...Το δέμα σκαναριστηκε τελευταία φορά στις 7/10/2020 και από τότε αγνοείται η τύχη του!

Μίλησα με dpd Ελλάδος...μιλά με τον αποστολέα! Μίλησα με dpd Αυστρίας ....δηλωνουν ανεύθυνοι επί του θέματος...μιας και είναι σταθμός μεταφόρτωσης..

Μίλησα με chronopost και είπε πως θα ψάξει περαιτέρω να δει που μπορεί να είναι το δέμα!

Ο πωλητής σε μυνήματα που του έστειλα δε απαντάει!

Έχει κανείς άλλος εμπειρία από τέτοιου είδους αποστολή πρόσφατα...σε πόσες μέρες παραλάβετε! 

Αρχίζω να πιστεύω ότι το δέμα <χαθηκε>... 

Και μένα το ίδιο φίλε,δέμα απο banggood από Τσεχία με DPD αγνοείται απο 07/10/20 και μου είπαν να μιλήσω στον αποστολέα.Τι κάνουμε τώρα;

Point Blur_Oct232020_144406.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά,

Μου ζητάνε από το τελωνείο απόδειξη αγοράς για δέμα που έχω παραγγείλει από Κίνα(AliExpress) αξίας 23.75€. 
Εχω τον έξης ενδοιασμό, να κάνω την Παγώνα και να επιστρέψουν το δέμα στον πωλητή ώστε να αιτηθώ refund ή να τους στείλω την απόδειξη αγοράς με κίνδυνο να χρεωθώ επιπλέον έξοδα τελωνείου 15€ + ΦΠΑ;;; Υπάρχει περίπτωση για 1.75€ να με χρεώσουν 20€ επιπλέον;;

Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giannis1983s είπε

Καλημέρα παιδιά,

Μου ζητάνε από το τελωνείο απόδειξη αγοράς για δέμα που έχω παραγγείλει από Κίνα(AliExpress) αξίας 23.75€. 
Εχω τον έξης ενδοιασμό, να κάνω την Παγώνα και να επιστρέψουν το δέμα στον πωλητή ώστε να αιτηθώ refund ή να τους στείλω την απόδειξη αγοράς με κίνδυνο να χρεωθώ επιπλέον έξοδα τελωνείου 15€ + ΦΠΑ;;; Υπάρχει περίπτωση για 1.75€ να με χρεώσουν 20€ επιπλέον;;

Εχει τύχει σε κάποιον από εσάς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αν κανεις τον Παγωνα οπως λες το δεμα δεν θα επιστραφει στον αποστολεα, θα καταστραφει.

Πρεπει ο ιδιος να αιτηθεις να γυρισει στον αποστολεα και ετσι αυτοματα θα χασεις τα χρηματα σου (το Aliexpress δεν σε καλυπτει απλα επειδη ηθελες να αποφυγεις το τελωνειο).

Επισης σχεδον σιγουρο πως θα σε χρεωσουν 15ε εξοδα εκτελωνισμου συν κανα 5αρι ευρω ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...