Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Roku123 είπε

Εχει δοκιμασει κανεις να στειλει ψευτικη αποδειξη στο τελωνειο? Για αντικειμενο που οριακια υπερβαινει τα 22 ευρω

Δηλαδή να κάνεις πλαστογραφια εγγράφων για να γλυτώσεις λίγα ευρώ;;;; 

Πρέπει να είσαι μικρός σε ηλικία διαφορετικά θα γνώριζες ότι την παρανομία αν την κάνεις θα πρέπει να είναι για πάρα πολλά χρήματα... 

Μην είσαι ψιλικατζής... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, Roku123 είπε

Εχει δοκιμασει κανεις να στειλει ψευτικη αποδειξη στο τελωνειο? Για αντικειμενο που οριακια υπερβαινει τα 22 ευρω

Δοκιμασε να το βρεις καπου στο ιντερνετ πιο φτηνα και στειλε screenshot απο εκει, πες οτι εχασες την αποδειξη. ΙΣΩΣ να δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και βλεπω σε πολλους να ζητανε απο το τελωνειο πλεον αποδειξη πληρωμης paypal / οτιδηποτε αποδεικτικο, για να το διπλο-τσεκαρουν, θα σας πω εναν τροπο που κανω εγω απο ebay τουλαχιστον. Με Aliexpress τα τζιμανια οι σχιστοματηδες απαντανε με copy paste εκφρασεις ασχετες με αυτο ζητας / ρωτας . Δεν μπορουν να σου πουν οχι με τιποτα λες και τους το απαγορευον. Anyway.... πριν κανετε την αγορα μιλατε με τον seller και τον ρωτατε αν εχει την δυνατοτητα να ττον πληρωσετε με paypal request.  Αυτο σημαινει οτι με βαση το email που εχετε δεσει με τον λοαριασμο paypal - το οποιο email και του γνωστοποιειται, θα σας στειλει 2 paypal requests,  Εστω οτι αυτο που θα παρετε εχει 150 ευρω. Θα του πειτε να σας στειλει μια με 20 (αν θελετε να το πατε τοσο χαμηλα - εγω αναλογα με το ποσο μπαμ κανει ενα πακετο αν το ανοιξεις επιλεγω απο 20 -50 max) και αλλη μια αιτηση πληρωμης paypal με το υπολειπομενο ποσο (150-20=80) 

   Ετσι οταν σας ζητησει το τελωνειο με email ενα αποδεικτικο πληρωμης του το πετατε στην <<μουρη>> το 20ευρω και  εχετε μεγαλυτερες πιθανοτητες να περασει το δεμα και ολα καλα η να πληρωσετε αρκετα λιγοτερο απο οσο αν δηλωνατε την πληρη τιμη.

ΥΓ1 Επισης βοηθαει πλεον αντι για gift , στο κουτι να δηλωνει refurbished/return item (βεβαια καποτε μου χα  ζητησει να βρω ποτε το χα στειλει). Οποτε τα παντα ειναι πιθανοτητες.

ΥΓ2Μακρυα απο UPS!!!!!  Ζηταει τα κερατα της . Το τι εμμανουαλια τους κατεβαζω εδω και χρονια δεν λεγεται. Παντα κατεληγα να τρεχω Ελ Βενιζελ (ειδικα παλια που επαιρνα ανταλλακτικα μηχανης) και εκανα εκτελωνισμο μονος μου. Με ειχαν μαθει και μερικοι στα γραφεια, νομιζαν οτι ειμαι κανονικος εκτελωνιστης.

Επεξ/σία από euronmyous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GR2459501xxxx300G
εχει δει κανεις τετιο 17ψηφιο tracking number?  ειναι υποτιθεται ems epacket
εχει 5 μερες καμια ενημερωση πουθενα και καποια tracking sites το βλεπουν σαν αγνωστο νουμερo λογο πολλων ψηφιων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, euronmyous είπε

Μιας και βλεπω σε πολλους να ζητανε απο το τελωνειο πλεον αποδειξη πληρωμης paypal / οτιδηποτε αποδεικτικο, για να το διπλο-τσεκαρουν, θα σας πω εναν τροπο που κανω εγω απο ebay τουλαχιστον. Με Aliexpress τα τζιμανια οι σχιστοματηδες απαντανε με copy paste εκφρασεις ασχετες με αυτο ζητας / ρωτας . Δεν μπορουν να σου πουν οχι με τιποτα λες και τους το απαγορευον. Anyway.... πριν κανετε την αγορα μιλατε με τον seller και τον ρωτατε αν εχει την δυνατοτητα να ττον πληρωσετε με paypal request.  Αυτο σημαινει οτι με βαση το email που εχετε δεσει με τον λοαριασμο paypal - το οποιο email και του γνωστοποιειται, θα σας στειλει 2 paypal requests,  Εστω οτι αυτο που θα παρετε εχει 150 ευρω. Θα του πειτε να σας στειλει μια με 20 (αν θελετε να το πατε τοσο χαμηλα - εγω αναλογα με το ποσο μπαμ κανει ενα πακετο αν το ανοιξεις επιλεγω απο 20 -50 max) και αλλη μια αιτηση πληρωμης paypal με το υπολειπομενο ποσο (150-20=80) 

   Ετσι οταν σας ζητησει το τελωνειο με email ενα αποδεικτικο πληρωμης του το πετατε στην <<μουρη>> το 20ευρω και  εχετε μεγαλυτερες πιθανοτητες να περασει το δεμα και ολα καλα η να πληρωσετε αρκετα λιγοτερο απο οσο αν δηλωνατε την πληρη τιμη.

ΥΓ1 Επισης βοηθαει πλεον αντι για gift , στο κουτι να δηλωνει refurbished/return item (βεβαια καποτε μου χα  ζητησει να βρω ποτε το χα στειλει). Οποτε τα παντα ειναι πιθανοτητες.

ΥΓ2Μακρυα απο UPS!!!!!  Ζηταει τα κερατα της . Το τι εμμανουαλια τους κατεβαζω εδω και χρονια δεν λεγεται. Παντα κατεληγα να τρεχω Ελ Βενιζελ (ειδικα παλια που επαιρνα ανταλλακτικα μηχανης) και εκανα εκτελωνισμο μονος μου. Με ειχαν μαθει και μερικοι στα γραφεια, νομιζαν οτι ειμαι κανονικος εκτελωνιστης.

Αν πεσεις σε τζιμανι τελωνειακο και κοτσαρεις 20ε σε κατι που κανει απο 40-50 και πανω στο ιντερνετ παιζει να εχεις θεματα, πλεον κοιτανε το ιντερνετ γιαυτο στο λεω.

Επισης gift δεν ισχυει βαση νομοθεσιας και ναι τα επισκευασμενα πρεπει να εχεις αποδειξη αποστολης κανονικα.

Οσο για την UPS ειναι κουριερ οπως η DHL Express, λογικο να χρεωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν πεσεις σε τζιμανι τελωνειακο και κοτσαρεις 20ε σε κατι που κανει απο 40-50 και πανω στο ιντερνετ παιζει να εχεις θεματα, πλεον κοιτανε το ιντερνετ γιαυτο στο λεω.

Επισης gift δεν ισχυει βαση νομοθεσιας και ναι τα επισκευασμενα πρεπει να εχεις αποδειξη αποστολης κανονικα.

Οσο για την UPS ειναι κουριερ οπως η DHL Express, λογικο να χρεωνει.

Γιαυτο ειπα και εγω αν θελουν να σε χρεωσουν κα ιειναι ο αλλος ελαχιστα γνωστης θα σε χρεωσουν δεν λεμε το αντιθετο ... τροπους πιθανων αποφυγων χρεωσεων συζηταμε.

Gift επισης το ιδιο λεμε.

ups κανεις λαθος .... χρεωνει παραπανω απο ολες κα ιdhl Για σκληρο 45 enterprise ssd με μεταφορικα 16,90 εκτος Ευρωπαικης ενωσης (ειτε Hong Kong ειτε Αμερικη) μου ζητησαν 98,60 για εκτελωνισμο Do the math alone ... το αφησα να το γυρισουν στον seller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, euronmyous είπε

Γιαυτο ειπα και εγω αν θελουν να σε χρεωσουν κα ιειναι ο αλλος ελαχιστα γνωστης θα σε χρεωσουν δεν λεμε το αντιθετο ... τροπους πιθανων αποφυγων χρεωσεων συζηταμε.

Gift επισης το ιδιο λεμε.

ups κανεις λαθος .... χρεωνει παραπανω απο ολες κα ιdhl Για σκληρο 45 enterprise ssd με μεταφορικα 16,90 εκτος Ευρωπαικης ενωσης (ειτε Hong Kong ειτε Αμερικη) μου ζητησαν 98,60 για εκτελωνισμο Do the math alone ... το αφησα να το γυρισουν στον seller.

90ε χρεωνε η DHL μεχρι προσφατα για τον εκτελωνισμο....Τωρα το πηγαν γυρω στα 45 (εννοειται χωρια ο ΦΠΑ και οι πιθανοι δασμοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα εχω ενα δεμα απο aliexpress με POSTNL της μορφης LTxxxxxxxxNL στο σιτε των ελτα λεει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και Περιοχη ΟΛΛΑΝΔΙΑ. Αυτα περνανε τελωνειο? Ειναι σφουγγαρια sound foam αξιας 26 ευρω  

Επεξ/σία από MessatsuRoku
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Καλησπερα εχω ενα δεμα απο aliexpress με POSTNL της μορφης LTxxxxxxxxNL στο σιτε των ελτα λεει ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΠΕΛΑΤΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ και Περιοχη ΟΛΛΑΝΔΙΑ. Αυτα περνανε τελωνειο? Ειναι σφουγγαρια sound foam αξιας 26 ευρω  

Περνάνε κανονικά τελωνείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, emiliostsi είπε

Γιατι ομως ; και στο 17track αμα το βαλεις δεν εμφανιζεται πουθενα οτι ερχεται απο κινα. Εμφανιζει οτι ξεκιναει απο Ολλανδια.

ΤΑ ΕΛΤΑ βλέπουν από που έρχεται πραγματικά. Ασχετα με το τι βλεπεις στο 17track

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καταλαβα . Παντως ενω σε ολα τα πακετα απο κινα που τελειωνουν σε cn παντα μου λεει αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο ασχετα αν ειναι μικρο δεμα η μεγαλο και στο LT...NL δεν μου το λεει καν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 7:01 ΜΜ, spartak1 είπε

ΤΑ ΕΛΤΑ βλέπουν από που έρχεται πραγματικά. Ασχετα με το τι βλεπεις στο 17track

Ωστόσο εκτελωνίζεται στην Ολλανδία και θεωρητικά στέλνετε ξανά από εκεί. Προφανώς και έχει κάνει κάποιο λάθος ο αποστολέας και φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ωστόσο εκτελωνίζεται στην Ολλανδία και θεωρητικά στέλνετε ξανά από εκεί. Προφανώς και έχει κάνει κάποιο λάθος ο αποστολέας και φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα.

Δεν εκτελωνίζονται όλα τα πακέτα Post nl Ολλανδία. Μόνο κάποια συγκεκριμένα για τα οποία υπάρχει ειδική σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, manolis940 είπε

Ωστόσο εκτελωνίζεται στην Ολλανδία και θεωρητικά στέλνετε ξανά από εκεί. Προφανώς και έχει κάνει κάποιο λάθος ο αποστολέας και φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα.

Δεν εκτελωνίζεται στην Ολλανδία. Είναι πάρα πολύ απλό, και κοινή λογική: Τα δέματα από Κίνα, που στέλνονται με PostNL μέσω Ολλανδίας, έχουν πάνω τελωνειακή δήλωση (Customs declaration note - CN22 ή CN23). Ένα δέμα σταλμένο κανονικά με το PostNL από Ολλανδία, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ για το περιεχόμενο του. Αυτό βλέπουν οι τελωνειακοί, και καταλαβαίνουν ότι το δέμα δεν είναι από Ολλανδία. Μου έχει συμβεί σε δέμα, να κολλήσουν 2ο αυτοκόλλητο με το tracking number ξανά, και να το κολλήσουν πάνω στην τελωνειακή δήλωση, και το δέμα δεν πέρασε από τελωνείο (γιατί θεώρησαν έτσι, ότι είναι κανονική αποστολή από Ε.Ε. Αλλά αυτό έγινε καθαρά από τύχη).

Στις 4/12/2020 στις 9:20 ΜΜ, emiliostsi είπε

ναι καταλαβα . Παντως ενω σε ολα τα πακετα απο κινα που τελειωνουν σε cn παντα μου λεει αναμονη παρουσιασης στο τελωνειο ασχετα αν ειναι μικρο δεμα η μεγαλο και στο LT...NL δεν μου το λεει καν . 

Σου λέει απλά εκφόρτωση, χωρίς αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο, για αυτό το λες αυτό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...