Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 λεπτά πριν, villasg είπε

Ενδεχομενως να μην σε χρεωσουν και τιποτα , εισαι κοντα στο οριο

Ειναι το που θα πεσει, εμενα παντως για πακετο 22.8ε με χρεωσαν κανονικοτατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παιζει ρολο το τι εχει μεσα , εαν βλεπουν ( μεσω του σκανερ) κατι που δειχνει ακριβι απλα δεν πιστευουν την τιμη και βαρανε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δέμα με tracking number CN το οποίο εχει φυγει τελευταία φορά από Κίνα στις 12/10/2020. Έκτοτε αγνοείται η τύχη του. Πρόκειται για ένα κουτί μεσαίου μεγέθους , προκειται για διάφανα πλαστικά κρυσταλλα φαναριών αυτοκινήτου .

Το κόστος του είναι 41 ευρώ . Του πωλητή του είπα να γράψει πάνω 20 δολάρια μήπως το γλιτώσω. Αν όμως με χρεώσουν στο τελωνείο δεν έχω πρόβλημα θα πληρώσω να το παραλάβω. 

Μπορώ να κάνω καμιά ενέργεια να ξεκολλήσει ? 

RV501284925CN

 

Επίσης έκτοτε έχω κάνει άλλες 3 παραγγελίες από alli και οι 3 μου το στείλανε με τριγωνική αποστολή μέσω NL και δεν αντιμετωπισα κανένα πρόβλημα. 

Πώς μπορώ να ζητάω σε κάποιον πωλητή να το στέλνει με τριγωνική ? Είναι τόσο δύσκολο να γίνει? Έστω με κάποιο έξτρα κόστος. Ο συγκεκριμένος που το δέμα που κόλλησε δεν γνώριζε τι του έλεγα όταν του ζήτησα τριγωνικη μέσω Ολλανδίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, karbirater είπε

Έχω ένα δέμα με tracking number CN το οποίο εχει φυγει τελευταία φορά από Κίνα στις 12/10/2020. Έκτοτε αγνοείται η τύχη του. Πρόκειται για ένα κουτί μεσαίου μεγέθους , προκειται για διάφανα πλαστικά κρυσταλλα φαναριών αυτοκινήτου .

Το κόστος του είναι 41 ευρώ . Του πωλητή του είπα να γράψει πάνω 20 δολάρια μήπως το γλιτώσω. Αν όμως με χρεώσουν στο τελωνείο δεν έχω πρόβλημα θα πληρώσω να το παραλάβω. 

Μπορώ να κάνω καμιά ενέργεια να ξεκολλήσει ? 

RV501284925CN

Επίσης έκτοτε έχω κάνει άλλες 3 παραγγελίες από alli και οι 3 μου το στείλανε με τριγωνική αποστολή μέσω NL και δεν αντιμετωπισα κανένα πρόβλημα. 

Πώς μπορώ να ζητάω σε κάποιον πωλητή να το στέλνει με τριγωνική ? Είναι τόσο δύσκολο να γίνει? Έστω με κάποιο έξτρα κόστος. Ο συγκεκριμένος που το δέμα που κόλλησε δεν γνώριζε τι του έλεγα όταν του ζήτησα τριγωνικη μέσω Ολλανδίας .

Περιμένεις άλλους 2 μήνες να έρθει,δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pier88 είπε

Περιμένεις άλλους 2 μήνες να έρθει,δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

Να περιμένω δεν έχω θέμα. Απλά μην τελικά μετά από 2-3 μήνες δεν ερθει καν και χαθεί , και χάσω και το δικαίωμα επιστροφής χρημάτων. 55 μέρες έχω ακόμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, karbirater είπε

Πώς μπορώ να ζητάω σε κάποιον πωλητή να το στέλνει με τριγωνική ? Είναι τόσο δύσκολο να γίνει?

Δεν μπωρείς... 

Τριγωνική σημαίνει ότι ο πωλητής εχει κάνει σύμβαση με εταιρία της ΕΕ και όταν τα προϊόντα του φτάσουν σε έδαφος της ΕΕ, εκτελωνιζονται και συνεχίζουν τον δρόμο τους μέχρι τον τελικό προορισμό... 

Τέτοιες συμβάσεις εκατομμυρίων ευρώ δεν μπορεί να τις κάνει ο απλός Κινέζος πωλητής, αλλά πολύ μεγάλοι πωλητές ή μεγάλα Καταστήματα (banggood, gearbest) 

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, karbirater είπε

Να περιμένω δεν έχω θέμα. Απλά μην τελικά μετά από 2-3 μήνες δεν ερθει καν και χαθεί , και χάσω και το δικαίωμα επιστροφής χρημάτων. 55 μέρες έχω ακόμη 

Έχεις δικαίωμα 3 μήνες από την αγορά,ήταν 2 πριν την πανδημία και πήγε στους 3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τριγωνική αποστολή πως ακριβώς γίνεται ? Διότι το bangood βγάζει nl tracking number μια μέρα μετά την αγορά ...επομένως δεν έρχεται Ολλανδία με κινεζικό tracking number και επειτα να αλλαζει σε ολλανδικό ..από περιέργεια ρωτάω. 

Τώρα όσο αφορά το δέμα από Κίνα που κόλλησε μπορώ στους 3 μήνες να ζητήσω τα χρήματα πίσω ? Δεν φενεται καν να εχει σκαναριστει Ελλάδα , απλά φένεται ότι έφυγε από ένα μέρος της Κίνας στις 12/10. Λογικά Ελλάδα είναι σε στίβα. Και αν πάρω το δέμα τελικά μετά από την επιστροφή χρημάτων τι κάνω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, karbirater είπε

Τώρα όσο αφορά το δέμα από Κίνα που κόλλησε μπορώ στους 3 μήνες να ζητήσω τα χρήματα πίσω ? Δεν φενεται καν να εχει σκαναριστει Ελλάδα , απλά φένεται ότι έφυγε από ένα μέρος της Κίνας στις 12/10. Λογικά Ελλάδα είναι σε στίβα. Και αν πάρω το δέμα τελικά μετά από την επιστροφή χρημάτων τι κάνω ? 

Καταρχήν ηρέμησε 

Αν σε αγορά από Κίνα στον πρώτο μήνα κάνεις έτσι και σκέπτεσαι πως θα παρεις τα χρήματα σου πίσω, τότε εντελώς φιλικά μην ξανά αγοράσεις από Κίνα.... 

Το μυστικό είναι υπομονή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω από Κίνα από το 2007 ebay κυρίως, και μεγάλα κινεμαγαζα  , απλά έχω μάθει με το PayPal και ότι έχει χρειαστεί έχει λυθεί με συνοπτικές διαδικασιες. Εδώ αγόρασα αναγκαστικά από alli λόγο του ότι δεν υπήρχε κυριολεκτικά πουθενά αλλού. Οι απανωτές ερωτήσεις μου είναι για να μαθω τις διαδικασίες στο alli καθώς έχω κάνει ελάχιστες αγορές από αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, karbirater είπε

Η τριγωνική αποστολή πως ακριβώς γίνεται ? Διότι το bangood βγάζει nl tracking number μια μέρα μετά την αγορά ...επομένως δεν έρχεται Ολλανδία με κινεζικό tracking number και επειτα να αλλαζει σε ολλανδικό ..από περιέργεια ρωτάω. 

Τώρα όσο αφορά το δέμα από Κίνα που κόλλησε μπορώ στους 3 μήνες να ζητήσω τα χρήματα πίσω ? Δεν φενεται καν να εχει σκαναριστει Ελλάδα , απλά φένεται ότι έφυγε από ένα μέρος της Κίνας στις 12/10. Λογικά Ελλάδα είναι σε στίβα. Και αν πάρω το δέμα τελικά μετά από την επιστροφή χρημάτων τι κάνω ? 

Δεν φαίνεται να εχει φύγει καν από την Κινα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pier88 είπε

Δεν φαίνεται να εχει φύγει καν από την Κινα!!

Άρα πακετάρουν από Κίνα και στέλνουν απευθείας με nl tracking number λόγο σύμβασης που έχουν κάνει με το ολλανδικό ταχυδρομείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karbirater είπε

Άρα πακετάρουν από Κίνα και στέλνουν απευθείας με nl tracking number λόγο σύμβασης που έχουν κάνει με το ολλανδικό ταχυδρομείο ?

Όχι όλοι,ο κάθε πωλητής εχει το δικό του τρόπο,με τι γράφει ότι σου στέλνει;

Το aliexpress standard shipping αυτό το καιρό στέλνει με Nl post(όχι τριγωνική όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...