Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Aliexpress, τελωνειο.


SnAk3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μίλαγα με έναν σήμερα και του ανέφερα πως αγόρασα ένα ανταπτοράκι που έχει 5 ευρώ από aliexpress και μου λέει για τελωνείο και ιστορίες.

Για να περάσει κάτι τελωνείο δεν πρέπει να είναι από 20φεύγα ευρώ και πάνω; 

Έτσι θυμάμαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Μίλαγα με έναν σήμερα και του ανέφερα πως αγόρασα ένα ανταπτοράκι που έχει 5 ευρώ από aliexpress και μου λέει για τελωνείο και ιστορίες.

Για να περάσει κάτι τελωνείο δεν πρέπει να είναι από 20φεύγα ευρώ και πάνω; 

Έτσι θυμάμαι..

Ναι πάνω από 20€ 

 

Δεν θα πληρώσεις τίποτα.

 

Μην ακούς τον καθένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, stelios18120 said:

Ναι πάνω από 20€ 

Δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Μην ακούς τον καθένα.

Ε νόμιζα πως άλλαξε κάτι και δεν ήμουν ενήμερος και γιαυτό ήθελα να το επιβεβαιώσω. 

Thanx φίλε μου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, UsualSuspect__ είπε

Μίλαγα με έναν σήμερα και του ανέφερα πως αγόρασα ένα ανταπτοράκι που έχει 5 ευρώ από aliexpress και μου λέει για τελωνείο και ιστορίες.

Για να περάσει κάτι τελωνείο δεν πρέπει να είναι από 20φεύγα ευρώ και πάνω; 

Έτσι θυμάμαι..

Αλλο ποσο ειναι δηλωμενο κατι και αλλο ποσο πρεπει να κοστιζει.

Πχ εφερα ενα ζευγαρι γυαλια πριν 1 εβδομαδα που κοστιζαν 12ε.....Ε μου το κρατησαν γιατι Δεν πιστευαν οτι κοστιζε 12ε οποτε επρεπε να στειλω αποδεικτικο πληρωμης για να τα ξεμπλοκαρουν απο το τελωνειο.....

Γενικα τα τζιμανια των τελωνειων κανουν οτι μπορουν για να βγαλουν bonus για τις καλοκαιρινες διακοπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, Salvation81 said:

Αλλο ποσο ειναι δηλωμενο κατι και αλλο ποσο πρεπει να κοστιζει.

Πχ εφερα ενα ζευγαρι γυαλια πριν 1 εβδομαδα που κοστιζαν 12ε.....Ε μου το κρατησαν γιατι Δεν πιστευαν οτι κοστιζε 12ε οποτε επρεπε να στειλω αποδεικτικο πληρωμης για να τα ξεμπλοκαρουν απο το τελωνειο.....

Γενικα τα τζιμανια των τελωνειων κανουν οτι μπορουν για να βγαλουν bonus για τις καλοκαιρινες διακοπες.

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.0.0.3d9f4c4deOsu0F&orderId=92039450821798&productId=32833118896

Νταξ δεν νομίζω να πιστεύουν πως αυτό εδώ κοστίζει στην πραγματικότητα 480 ευρώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.0.0.3d9f4c4deOsu0F&orderId=92039450821798&productId=32833118896

Νταξ δεν νομίζω να πιστεύουν πως αυτό εδώ κοστίζει στην πραγματικότητα 480 ευρώ :P

Το θεμα ειναι πως δεν καθονται να κοιταξουν ποσο κοστιζει κατι, δλδ οκ βλεπεις Aliexpress και Γυαλια, βαλε και δες, 2 λεπτα δουλεια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Salvation81 said:

Το θεμα ειναι πως δεν καθονται να κοιταξουν ποσο κοστιζει κατι, δλδ οκ βλεπεις Aliexpress και Γυαλια, βαλε και δες, 2 λεπτα δουλεια ειναι.

Τραγικοί οι τύποι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , πχ για ενα keycap σετ που κανει 30€ θα περασει τελωνειο ? ΠΧ λεω να βαλουν αναγραφομενη τιμη 10€ στον πωλητη και θα το ανοιξουν στο τελωνειο θα δουν οτι ειναι πληκτρα πλαστικα θα πουν σιγα , ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JaceKorn είπε

Καλησπερα , πχ για ενα keycap σετ που κανει 30€ θα περασει τελωνειο ? ΠΧ λεω να βαλουν αναγραφομενη τιμη 10€ στον πωλητη και θα το ανοιξουν στο τελωνειο θα δουν οτι ειναι πληκτρα πλαστικα θα πουν σιγα , ετσι ?

Όχι δεν θα πουν σιγά.

 

Θα το τσεκαρουν,θα δουν ότι έχει παραπάνω από το όριο της ατέλειας και θα πληρώσεις τα ανάλογα.

 

Δεν πιάνουν πλέον αυτά με την μικρότερη τιμή κτλπ. Μήνες τα λέμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Όχι δεν θα πουν σιγά.

Θα το τσεκαρουν,θα δουν ότι έχει παραπάνω από το όριο της ατέλειας και θα πληρώσεις τα ανάλογα.

Δεν πιάνουν πλέον αυτά με την μικρότερη τιμή κτλπ. Μήνες τα λέμε ;)

Δεν θα δουν οτι εχει παραπανω, δεν καθονται να ασχοληθουν με το καθε πακετο. Απλα θα δουν εκτος Ε.Ε και 10ε και θα ζητησουν αποδειξη αγορας οτι οντως κοστιζει τοσο. Αν την εχεις καλως (κινηση καρτας) αν οχι εκει θα σε πιασουν.

Βεβαια μπορει και να περασουν αερα, keycap set ειναι δεν νομιζω να ασχοληθουν και πολυ αλλα ολα ειναι πιθανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2018 στις 1:04 ΜΜ, villasg είπε

Παιζει μια καλη "πουστι@" που κανουν αρκετοι.
Μιλανε με τον πωλητη και πετυχαινουν μετα απο συνενοηση ως εξης :
Πχ θες να αγορασεις κατι που κανει 250$ , το βαζεις καλαθι και συνεχιζεις προς πληρωμη αλλα ΔΕΝ πληρωνεις ( μενει Unpaid ).
Του λες να σου διορθωσει την τιμη σε 30$ πχ και πληρωνεις τα υπολοιπα 220$με το λινκ που εχει ως "extra fee" [ βαζεις οποσδηποτε αιτιολογια πχ οτι συμπληρωνεις την τιμη της αγορας με order id xxxxx - για τυχων dispuute / refund ) και κανεις και τις 2 πληρωμες αμεσα .
O κινεζος παιρνει ολα τα λεφτα του
Οποτε στο αντικειμενο - αγορα με το traking που εχει ,  εμφανιζεται το ποσο των 30$ και αυτα παρουσιαζεις στους τελωνες .

φίλε μου χρειάζομαι τα φώτα σου! 5 μέρες τώρα προσπαθώ να συνεννοηθώ με έναν κινέζο sto AliExpress για να κάνω 2 πληρωμές για το ίδιο προϊόν (refurbished κινητό - 140 Euro), και δεν ξέρει πως γίνεται (ούτε εγώ).

1. μπορείς να μου πεις αναλυτικά ποιος δημιουργεί αυτό το νέο λινκ της 2ης πληρωμής?

2. και πως λέγεται? (extra fee?)

3. και που του το δείχνει για να το δημιουργήσει?

4. σε έμενα θα μου το εμφανίσει αυτόματα στο σύστημα της πληρωμής του AliExpress?

5. ή θα πρεπει να μου το στείλει σε τύπου URL το λινκ για να κάνω την δευτερή πληρωμή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, panaiz είπε

φίλε μου χρειάζομαι τα φώτα σου! 5 μέρες τώρα προσπαθώ να συνεννοηθώ με έναν κινέζο sto AliExpress για να κάνω 2 πληρωμές για το ίδιο προϊόν (refurbished κινητό - 140 Euro), και δεν ξέρει πως γίνεται (ούτε εγώ).

1. μπορείς να μου πεις αναλυτικά ποιος δημιουργεί αυτό το νέο λινκ της 2ης πληρωμής?

2. και πως λέγεται? (extra fee?)

3. και που του το δείχνει για να το δημιουργήσει?

4. σε έμενα θα μου το εμφανίσει αυτόματα στο σύστημα της πληρωμής του AliExpress?

5. ή θα πρεπει να μου το στείλει σε τύπου URL το λινκ για να κάνω την δευτερή πληρωμή? 

Αυτο που δεν καταλαβαινετε καποιοι ειναι πως οτι λαμογια και να κανετε σε αυτο το θεμα (δεν αναφερομαι σε εκεινη που πανε σε αλλες χωρες της Ε.Ε πρωτα και μετα εδω - φανταζομαι και αυτο θα ληξει καποια στιγμη βεβαια) ο τελωνειακος μπορει να κρινει οτι δεν στελνετε πραγματικα δεδομενα και να βαλει τιμη απο τον τιμοκαταλογο που εχει μπροστα του (που ειναι και μεγαλυτερη συνηθως απο αυτο που θα εχετε αγορασει).

Τωρα αν παει καποιος και δηλωσει ενα κινητο πως το πηρε 20ε και μπει ο τελωνειακος στο ιντερνετ και καινουργιο το βρει 200ε πραγματικα πιστευετε οτι θα το αφησει να περασει; Καλυτερα να κανετε αγορες με πολλα χρηματα μεσω Gearbest και Banggood αφου προς το παρον εστω δουλευουν οι λαμογιες τους παρα αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να αγορασω ενα φωτογραφικο gadgetιδιο(μεγεθος μικροτερο απο κινητο)  με τιμη ~30ευρω, το βρισκω μονο ebay και aliexpress, απο που και με τι μεθοδο να το παραγγειλω?

-Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα να πληρωσω κατι παραπανω για τελωνειο(γνωριζει κανεις ποσο θα ηταν το  κοστος του?), απλα το λεω για την φασαρια.

 

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 30 ευρω με μεταφορικά το τελωνειο θα ειναι 20+  ευρω. Αν ο αποστολέας το δηλώσει αξίας κάτω απο 22 ευρω, ίσως περάσει χωρίς έλεγχο (που πλεον ΔΕΝ ειναι το συνηθες). Αν όμως γράφει 30 ευρω, θα χρεωθείς σίγουρα. Τρόπος δεν κάνει καμια διαφορα. Τώρα σταματάνε και τα unregistered (χωρίς tracking)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω εχω συνολική παραγγελια απο διάφορους πωλητες στο ali αξίας 41,73 , κάθε αντικείμενο δεν ξεπερνα τα 12 ευρω.

Θα πληρωσω επιπλέον στο τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...