Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορει καποιος να μου πει συγκεκριμενα που αποθηκευονται αυτες οι πληροφοριες;

blank.jpg

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίνακες & εναλλακτικές επιλογές

Θελω να τοποθετησω καποια στοιχεια της σελιδας, σε πινακα.
Βασικα εχω εναν χωρο σαν 'λωριδα', σαν μια μεγαλη γραμμη φανταστειτε, και εκει θελω να βαλω διαφορα πραγματα. Μεχρι τωρα, διχως πινακα, το ενα στοιβαζεται κατω απο το αλλο, δινοντας και αντιαισθητικο αποτελεσμα, και η λωριδα χοντραινει. Δεν ειναι λυση.
Να γραψω css με το χερι, δεν γνωριζω(και δεν θα μαθω-εκτος αν υπαρχει κατι σε copy paste).
Αρα με πινακα θα κανω δουλεια μαλλον.
Υπαρχει ομως κατι καλυτερο απο το tablepress plugin?
Πολυ καλο, παραμετροποιησιμο. Αλλα εχει μια αισθητικη ατελεια που με χαλαει, και οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα τροπο να την εξαλειψω: οταν το background δεν ειναι λευκο, παροτι εχει καπου μια επιλογη για εξαλειψη των borders, εν τελει φαινεται ενα λευκο περιγραμμα περιξ του πινακα. Φαινεται δηλαδη, οτι εκει εχεις βαλει πινακα.
Υπαρχει λοιπον, ειτε καποια λυση με tablepress, ειτε καποιο καλυτερο plugin, είτε καποια αλλη εναλλακτικη λυση;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, διαπιστωνω εκ νεου, οτι ειναι βασιμος ο προβληματισμος που ειχα εκφρασει εδω και καιρο, οσον αφορα το θεμα του να διαπιστωσω, του 'ποιος κανει κουμαντο σε τι' εντος του wordpress, αναφορικα με το format/styling.
Επειδη ακριβως, δεν μιλαμε για visual design, που πας, επιλεγεις, και αυτοματως παιζεις με τα properties της επιλογης σου, εγω βρισκω πολλες φορες τον εαυτο μου, να ξερω τι θελω να αλλαξω, και να αλλαζω οτι πιο σχετικο βρισκω και μπορω να φανταστω, και αυτο απλα να μην αλλαζει!

Τελευταιο παραδειγμα, αυτο με τα fonts.
Επειδη με το theme αλλα και το wordpress ημουν σχεδον εγκλωβισμενος στο τι fonts μπορουσα να χρησιμοποιησω, αποφασισα και κατεβασα  plugin με τα google fonts. Οντως, αυτο με βοηθησε αρκετα, αλλα οχι πληρως. Τι εννοω; Οτι απεκτησα ελεγχο σε καποιες ιδιοτητες των fonts, πχ μπορεσα να τους αλλαξω χρωμα, ή ορισα επιτελους padding κλπ, αλλα εν τελει, αυτο καθεαυτο το fonts στην σελιδα δεν μπορεσα να το αλλαξω! Και δοκιμασα -πιστεψτε με- ολες τις επιλογες, τις εξτρα επιλογες που μου εδωσε το google fonts plugin. Paragraph, heading1, heading2, και ουτω καθεξης.

Τωρα σκεφτομαι οτι μαλλον θα κατεβασω και αλλο επιπροσθετο plugin για fonts, μηπως και μπορεσω επιτελους να αλλαξω το βασικο font της σελιδας.
Ομως δεν ξερω αν θα τα καταφερω και παλι, ή δεν ξερω ποιος εχει theme/plugin/wordpress) τον ανωτερο-και μη υπερβασιμο ελεγχο καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, theo93 είπε

Απο το θέμα δεν γινόταν η αλλαγή αυτη;

Εψαξα τα παντα ολα, και εκανα δοκιμες οπου υπηρχε σχτικη επιλογη, typography κλπ. Δεν αλλαξε τιποτε.

--------Επεκτεινω τις σκεψεις μου:--------------------

 

THEME MODIFICATIONS

Για να δουμε αν θα απαντησει κανεις, να ριξει φως...

Σκαλιζω λοιπον απο δω και απο εκει, στις επιλογες και τα μενου, του theme, του wp, να βγαλω ακρη με ενα θεμα, οπως πχ τα fonts. Οσο κι αν εχω 'χτυπηθει', ακρη δεν εβγαλα, δηλαδη δεν μπορεσω απο καπου να κανω αλλαγη σε αυτο που ηθελα. Πιθανολογω λοιπον οτι ισως ανηκει αυτο που θελω, στα 'κλειδωμενα' features(=πηγαινε αγορασε την πιο premium εκδοση του theme).
Ομως, εδω μιλαμε για αρχεια στα οποια εχουμε προσβαση τοπικα στον υπολογιστη μας.

Εχω λοιπον μια σκεψη, οτι τα στοιχεια παραμετροποιησης που δεν ειναι προσβασιμα μεσα απο τα μενου,
ισως ειναι προσβασιμα κανοντας αλλαγες πχ απευθειας στο styles.css.
Αρα, αν ανοιξω με editor(drewamweaver) το αρχειο, και αρχισω να κανω αλλαγες στα fonts απευθειας μες τον κωδικα(πχ απο arial σε baskerville), τοτε ισως τις δω τις αλλαγες επιτελους στις σελιδες μου.

Τι λετε εσεις που ξερετε περισσοτερα; Ισχυουν τα ανωτερω, ή υπαρχει κατι αλλο που δεν ξερω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site μου στημένο σε wordpress δε στέλνει e-mail επιβεβαίωσης στους πελάτες που ολοκληρώνουν τις παραγγελίες τους. Υπάρχει κάποιο plugin που το κάνει; Αν ναί ποιό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FONTS HOSTING

Διαβασα διαφορα αρθρα, αλλα δεν νομιζω να ειναι ξεκαθαρο τι ειναι καλυτερο. Αλλα θα ηθελα να διαβασω γνωμες κι εδω.

Fonts που ειναι hosted αλλου, ή κατεβασμα fonts και hosted locally?

Στην 2η περιπτωση θα ηθελα να βρω ενα plugin που να ανιχνευει τι fonts χρησιμοποιει το site, και με εναν wizard να μου κανει download και local storing των fonts, αλλαζοντας παραλληλα τον css κωδικα του child theme. Αλλα ξερω, δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LINKS - Pages
Τελικα υπαρχει μαλλον θεματάκι με την διαχειριση των links.
Ενω υποτιθεται οτι στα settings του wp, οριζεις wordpress url, site url,
αυτα τα settings τελικα δεν επικαιροποιουν links που εχεις ορισει χειροκινητα.
Και αυτο θα ηταν μεν αναμενομενο για οποιαδηποτε external links,
αλλα οταν μιλαμε για links εντος του site, γιατι να μην επικαιροποιουνται;
Οπως καταλαβατε, μιλω για το τι συμβαινει με αυτα τα links,
οταν απο οποιονδηποτε local server, το δοκιμασεις σε καποιον online/test server.
Εκει τα λινκς μενουν ως εχουν, και φυσικα οδηγουν σε localhost, παροτι online, δηλαδη στο πουθενα/404.
Ενω αντιθετως τα posts επικαιροποιουνται και παιζουν μια χαρα.
Βρηκα ενα plugin που κανει μαζικο/ευκολο search/replace, το velvet blues url, αλλα μηπως καποιος ξερει καποιον αλλον τροπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Στις 1/19/2018 στις 3:04 ΜΜ, Tragic! είπε

Το site μου στημένο σε wordpress δε στέλνει e-mail επιβεβαίωσης στους πελάτες που ολοκληρώνουν τις παραγγελίες τους. Υπάρχει κάποιο plugin που το κάνει; Αν ναί ποιό;

Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί κάποια ρύθμιση σε επίπεδο server να εμποδίζει την αποστολή των email. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο SMTP plugin ώστε τα email σου να στέλνονται απευθείας μέσω του mail σου και όχι μέσω του server. Τις περισσότερες φορές αυτό αρκεί για να λυθεί το πρόβλημα. Προσωπικά προτιμώ το Post SMTP Mailer/Email Log (πρώην Postman) ενώ άλλο δημοφιλές είναι το Easy WP SMTP. Το πρώτο έχει έναν βολικό wizard που σε καθοδηγεί βήμα-βήμα και μπορεί να σε βολέψει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/19/2018 στις 3:04 ΜΜ, Tragic! είπε

Το site μου στημένο σε wordpress δε στέλνει e-mail επιβεβαίωσης στους πελάτες που ολοκληρώνουν τις παραγγελίες τους. Υπάρχει κάποιο plugin που το κάνει; Αν ναί ποιό;

η σελιδα σου εχει φορμα επικοινωνιας/ contact form; λειτουργει αυτη;

1)απο το control panel του server σου κανε check τα email settings

2) δοκιμασε αν στελνεις κανονικα απο το webmail σου και μετα απο imap απο τον mail client σου

3) ρυθμισεις του wordpress

4) woocoomerce - settings - mails τσεκ ολα και εκει

5) woocommerce δες το report / log που εχει του συστηματος για τυχον λαθη

6) βαλε τα παραπανω plugins που σου εγραψαν και τρεξε τον wizard

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Στις 1/20/2018 στις 8:04 ΜΜ, mindreader είπε

FONTS HOSTING

Διαβασα διαφορα αρθρα, αλλα δεν νομιζω να ειναι ξεκαθαρο τι ειναι καλυτερο. Αλλα θα ηθελα να διαβασω γνωμες κι εδω.

Fonts που ειναι hosted αλλου, ή κατεβασμα fonts και hosted locally?

Στην 2η περιπτωση θα ηθελα να βρω ενα plugin που να ανιχνευει τι fonts χρησιμοποιει το site, και με εναν wizard να μου κανει download και local storing των fonts, αλλαζοντας παραλληλα τον css κωδικα του child theme. Αλλα ξερω, δεν υπαρχει.

Αν μιλάμε για Google Web Fonts, γενικά προτιμώ να αφήνω τα links της Google αντί να τα έχω κατεβασμένα τοπικά. Οι βασικοί λόγοι είναι ότι η Google σερβίρει διαφορετικές, βελτιστοποιημένες εκδόσεις ανάλογα με τον browser του επισκέπτη, δεν χρειάζεται να τα παρακολουθείς για τυχόν αλλαγές και ενημερώσεις, ενώ αν ο επισκέπτης έχει ήδη φορτώσει στην μνήμη του browser του την γραμματοσειρά από κάποιο άλλο site δεν θα χρειαστεί να την ξανακατεβάσει όταν επισκεφθεί το δικό σου. Το να τα φορτώνεις τοπικά και μεγαλύτερος μπελάς είναι και οι πιθανότητες να έχεις τελικά υποδεέστερη απόδοση ή να κάνεις κάτι λάθος είναι μεγαλύτερες (εκτός κι αν ξέρεις τί κάνεις και γιατί το κάνεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gsarig είπε

Αν μιλάμε για Google Web Fonts, γενικά προτιμώ να αφήνω τα links της Google αντί να τα έχω κατεβασμένα τοπικά. Οι βασικοί λόγοι είναι ότι η Google σερβίρει διαφορετικές, βελτιστοποιημένες εκδόσεις ανάλογα με τον browser του επισκέπτη, δεν χρειάζεται να τα παρακολουθείς για τυχόν αλλαγές και ενημερώσεις, ενώ αν ο επισκέπτης έχει ήδη φορτώσει στην μνήμη του browser του την γραμματοσειρά από κάποιο άλλο site δεν θα χρειαστεί να την ξανακατεβάσει όταν επισκεφθεί το δικό σου. Το να τα φορτώνεις τοπικά και μεγαλύτερος μπελάς είναι και οι πιθανότητες να έχεις τελικά υποδεέστερη απόδοση ή να κάνεις κάτι λάθος είναι μεγαλύτερες (εκτός κι αν ξέρεις τί κάνεις και γιατί το κάνεις).

 

Πολυ ενδιαφερουσα τοποθετηση, να σαι καλα.
Τελικα οπως τα λες, μαλλον ειναι προτιμετερο να τα σερβιρει απευθειας η google.


Εχω μια χαζη απορια ομως:
αν οι servers της google, καποια δεδομενη στιγμη δεν ειναι προσβασιμοι(απο καποιο μερος του κοσμου, ή λογω προσωρινης αστοχιας),
τοτε πως το wordpress site χειριζεται το θεμα;
Αν εχεις επισκεφτει στο παρελθον τη σελιδα, ή καποια αλλη με το ιδιο font, το εχει αποθηκευμενο τοπικα στον υπολογιστη ετσι κι αλλιως;
Κι αν δεν την εχεις επισκεφτει, σου κανει υποκατασταση το wordpress με καποια αλλη τυχαια;

 

Και κατι σχετικο ακομη: τα 'ενσωματωμενα' fonts του wordpress ή/και του theme, σε ποιον (τοπικο) φακελο ειναι αποθηκευμενα;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

wordpess plugin για greek namedays/ελληνικο εορτολογιο δεν βλεπω να υπαρχει...

Μονη επιλογη ειναι καποια ακαλαισθητα javascripts/java applets κλπ, που δεν μπορουν να ενταχθουν ομορφα στις σελιδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Java applets δεν παίζει να χρησιμοποιούνται πια. Η javascript αποτελεί πλέον την κύρια scripting γλώσσα για την html. Ψάξει και βρες κάποιο api ή κάποιο iframe και ενσωμάτωσε το στη σελίδα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...