Προς το περιεχόμενο

Wordpress απορίες


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Ice-man είπε

γινεται να βαλουμε διαφημισεις σε blog στο wordpress.com ;

Όχι αν είσαι στο free plan. Φαντάζομαι ότι όταν λες διαφημίσεις εννοείς adsense και τέτοια. Δικά σου bannerάκια μπορείς να βάλεις (εικόνα που παραπέμπει σε link).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 468
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Ice-man είπε

ναι adsense που ειχα δοκιμασει δε γινεται

Πρέπει να πάρεις το premium πακέτο του wordpress.com (90 κάτι ευρώ ετησίως) που σου δίνει και domain και πρόσβαση στα premium themes και φυσικά πλήρες customization και adsense. 

Αν έχεις καλό μηνιαίο traffic τα παίρνεις τα χρήματα σου και με το παραπάνω πίσω. 

Αλλιώς έχεις τα wordads που είναι του wordpress. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω να αλλαξω το λινκ μιας σελιδας, μιας και δεν υπαρχει η λογικη της απευθειας διαχειρισης αρχειων, ο μονος τροπος απο μεσα απο το wordpress, ειναι να αλλαξω τον τιτλο της σελιδας;
Δηλαδη πχ αν θελω το url/link αντι να λεει www.site.com/paypal, να λεει www.site.com/paypal2, ο 'μονος ευκολος τροπος' ειναι αλλαγη τιτλου;
Φανταζομαι οτι επειδη τα παντα ολα ειναι εντος database, μαλλον ετσι ειναι, αλλα για πειτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mindreader είπε

Αν θελω να αλλαξω το λινκ μιας σελιδας, μιας και δεν υπαρχει η λογικη της απευθειας διαχειρισης αρχειων, ο μονος τροπος απο μεσα απο το wordpress, ειναι να αλλαξω τον τιτλο της σελιδας;

Πειράζεις το slug (Μόνιμος σύνδεσμος)

slug.JPG.34f41cb68a20315e6092ab8af52eaad4.JPG

Πατάς εκεί που λέει αλλαγή και το αλλάζεις με ότι θες. Το wordpress είναι απλό, δε χρειάζεται πατέντες για τα απλά πράγματα.

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο table του wp, αποθηκευονται τα posts?

Θελω να κανω κατι αλλαγες offline, μπορει να μου παρει καιρο η αναπτυξη, και οταν ειναι ολα ok να ανεβασω τη βαση online. Στο μεταξυ ομως, το online site θα εχει ενημερωθει με πληθωρα posts. Οποτε ελεγα να κανω copy το table απο online σε offline, λιγο πριν αποφασισω να ανεβασω την νεα δουλεμενη/επικαιροποιημενη database (με ολες τις αλλαγες, design κλπ) πισω online. και κατοπιν copy paste απο offline σε online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/19/2018 στις 8:45 ΠΜ, mindreader είπε

Σε ποιο table του wp, αποθηκευονται τα posts?

Θελω να κανω κατι αλλαγες offline, μπορει να μου παρει καιρο η αναπτυξη, και οταν ειναι ολα ok να ανεβασω τη βαση online. Στο μεταξυ ομως, το online site θα εχει ενημερωθει με πληθωρα posts. Οποτε ελεγα να κανω copy το table απο online σε offline, λιγο πριν αποφασισω να ανεβασω την νεα δουλεμενη/επικαιροποιημενη database (με ολες τις αλλαγες, design κλπ) πισω online. και κατοπιν copy paste απο offline σε online.

 

Κανεις δεν γνωρίζει;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/21/2018 στις 7:05 ΜΜ, mindreader είπε

Κανεις δεν γνωρίζει;;;;

Στο είπα και νωρίτερα, ψάξου με git. Όσο μεγαλώνει το site δε θα μπορείς να κάνεις τέτοιες ταρζανιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, becoming_I είπε

Στο είπα και νωρίτερα, ψάξου με git. Όσο μεγαλώνει το site δε θα μπορείς να κάνεις τέτοιες ταρζανιές.

Μαλλον ομως κανει καλη δουλεια και το ενσωματωμενο import/export tool του wordpress? Οπως βλεπω, μπορεις να εξαγεις μονο posts, και να κανεις παλι import μονο τα posts!

import_export_posts.jpg

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παντως θελω να πω οτι μου αρεσει η ολοκληρωση του wordpress, που φαινεται ακομη και σε δυσκολες συνθηκες.
Εχω βρεθει αρκετες φορες σε περιοχες με κακο mobile internet, και αν και πεφτει η συνδεση σε ανυποπτο χρονο κι εγω να αναρωτιεμαι τι προλαβε να καταχωρηθει και τι οχι.
Ωστοσο, παντα βρισκω ενα draft αποθηκευμενο, και το καλο ειναι διπλο:
ουτε δουλεια χάνω συνηθως, αλλα μου αρεσει και που δεν ανεβαζει πχ μισο αρθρο, γιατι μου εχει τυχει να πεσει το internet ακομη και την ωρα που εχω πατησει το 'publish'.
Εχουν κανει καλη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αντιμετωπιζω το εξης θεμα:
Θελω να πειραματιστω με ενα νεο theme.
Δεν θα ηθελα να ξεκινησω εντελως απο το 0, οπως οταν πρωτο-εστησα το πρωτο site σε wordpress.
Ομως, το activate εντος theme πανω απο μια υπαρχουσα εγκατασταση, οπως ειδα δεν ειναι απλα μια καλη λυση, αλλα ισως και να μην ειναι καθολου λυση.
Γιατι;
Γιατι οχι απλα με το activate ειναι ολα 'αλλα αντι αλλων', το οποιο ειναι μαλλον και αναμενομενο(αλλο στησιμο το καθε theme), αλλα το χειροτερο ειναι οτι γενικως το site δειχνει να ειναι εγκλωβισμενη σε αλλη λογικη, απο αυτην την οποια θα μου εδινε το νεο theme.
Ξερω, απενεργοποιηση ολων των plugin κλπ. Το εκανα. Βασικα δεν γινονταν και διαφορετικα, γιατι πετουσε και μηνυματα λαθους.
Και που το εκανα ομως, αν και τωρα δεν πετα errors, παλι δεν δειχνει να ειναι ευελικτο το site στην παραμετροποιηση του.

Αυτο που θα ηθελα, και ρωτω εδω αν και πως μπορει να γινει, ειναι να κρατησω το backend, τουτεστιν την database μου, media gallery, βασικα settings του wordpress κλπ(δηλαδη να μην στησω απο το 0), και αν μπορω να κανω κατι σαν delete οτιδηποτε εχει να κανει με το παλιο theme, δηλαδη κατι σαν 'format' στο design, ωστε επιτελους να μπορεσει να δειξει τις δυνατοτητες του το νεο theme, και να μπορω κι εγω να πειραματιζομαι μεν, αλλα με κατι που ανταποκρινεται δε, κι οχι να ειναι σαν να χτυπω το κεφαλι μου σε τοιχο.

Υπαρχει καποια workaround οπως το θετω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γενικοτερη ερωτηση...
ποια η αποψη σας, για ελαφρια χρηση animation σε μια σελιδα;
Δεν εννοω φυσικα flash, αλλα μεσω css ή html5 πιθανως.
Πχ βρηκα αυτο
https://el.wordpress.org/plugins/animate-it/

Γενικα απο σοβαρου στυλ ιστοσελιδες εχω δεν να απουσιαζει εντελως καθε εννοια animation, αλλα ισως εχουμε περασει απο το ενα ακρο στο αλλο: εκει που γυρω στο 2000+ και με αργες συνδεσεις μαλιστα ειχαμε παντου flash, σημερα οι μεγαλες ιστοσελιδες μπορει να μην εχουν ουτε για δειγμα animation.

Η σκεψη μου ειναι εμβολιμα σε καποιο σημειο της σελιδας(πανω/κατω ή δεξια/αριστερα), να εβαζα κατι σε animation για να περασει ενα συγκεκριμενο μηνυμα, ομορφα, με αισθητικη, και οχι σε στυλ banner, κατι αρκετα ενσωματωμενο στη σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω ειχε αρχισει να γερνει η πλαστιγγα προς την αποψη που διατυπωθηκε κι εδω πολλες φορες, περι περιορισμενης χρησης plugins ει δυνατον, πλεον αναθεωρω αυτη την αποψη, και επανερχομαι στην αρχικη μου, υπερ μιας πιο εκτεταμενης, να και λελογισμενης χρησης plugins.

Γιατι;

Γιατι ετυχε να δω πολλα site πανομοιοτυπα με το δικο μου! Μα καλα, ολοι το ιδιο theme πηγαν και πηραν; Τιποτε παραπερα; Εκατονταδες free themes, πολλα αξιολογα, ολοι το ιδιο; Επειδη δε, δεν μπαινουν πολλοι στην λογικη της custom-ιας, εκει ξεχωριζω εγω, σε οτι παραμετροποιησα μεσω plugin. Αλλιως θα ημουν ενα με τους αλλους.

Free παντως και ξερο ψωμι, εκ πεποιθησεως, παλαιοθεν.

Με πληρη συνειδητοποιηση πλεον, θα χρησιμοποιω οτι καλο και διαδεδομενο plugin κανει αυτο που θελω, διχως τυψεις. Οι αλλοι ας ανοιξουν απλα την ετοιμη κονσερβα κι ας μεινουν με αυτην!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά ρε συ @mindreader πλήρωνες κερατιάτικα στη forthnet και χρησιμοποιεις free theme στο wordpress? 

Έχει updates τουλάχιστον; 

Επειδή εδώ και 21 σελίδες ακουμε θεωρίες για το πόσο γαμάτο ειναι το site που έφτιαξες αλλά από τηγανίτα τίποτα, καταλαβαίνεις ότι μόνος σου τα λες, μόνος σου τα ακούς. 

Ναι όλοι νομίζουν οτι θα φτιάξουν το πρωτοθεμα ή τη huffington post με δωρεάν θέμα/δωρεάν hosting μη σου πω να τους πληρώνουμε και από πάνω αλλά δεν είναι έτσι. Α και αν θες να σου πω και ποιο θεμα χρησιμοποιεις; Μάλλον το newsportal ή κάποιο απο αυτά

Χωρίς να ξέρω τη θεματολογία του site σου θα σου πω με απλά λόγια ότι ή θα ειναι πολιτικό ή τεχνολογίας ή gaming blog. Αυτές ειναι οι πιο μεγάλες κατηγορίες. 

Εγώ θα στο ξαναπώ και ας μη σου αρέσει. 

Κάνε την πιο γαμάτη παραμετροποίηση, αν δεν έχεις καλό περιεχόμενο, άντε γεια. 

Επεξ/σία από becoming_I
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...