Προς το περιεχόμενο

Αγορά κινητού / τάμπλετ / λάπτοπ / κονσόλας χωρίς ΦΠΑ (ΠΟΛ 1150/2017)


Zazula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πληρώνεις το ΦΠΑ.
Εφόσον είσαι ΙΚΕ και έχεις Γ κατηγορίας βιβλία, απλά θέλει μια ιδιαίτερη καταχώρηση.
Ο λογιστής σου θα ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Ενημερώνω ότι σε πρόσφατη αγορά μου από την iSystem στην Αθήνα, μου ζητήθηκε μόνο να κάνω print screen και να τους στείλω με email την προσωποποιημένη πληροφόρηση από το Taxis για να δουν το ΑΦΜ και να βεβαιωθούν ότι η επιχείρηση είναι ενεργή και υπάγεται σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ.

Όντως το έκανα και μετά από 10' μου είπαν ότι έχουν έτοιμο το τιμολόγιο. Τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, moure είπε

Στο πλαίσιο δεν δεν ζητάνε ούτε την εκτύπωση από το taxis.Ελεγχουν αυτοί το αφμ και βλέπουν αν η επιχείρηση είναι ενεργή.

Ακριβώς αυτό πρέπει να κάνουν όλοι.  Όλα τα άλλα είναι μη απαραίτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως δεν χρειάζεται να γίνονται όλα αυτά με τα printscreen για να πιστοποιηθεί το καθεστώς ΦΠΑ μιας επιχείρησης — αρκεί η χρήση της σχετικής εφαρμογής της ΑΑΔΕ: https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/mitroo/anazitisi-basikon-stoiheion-mitrooy-epiheiriseon

Ωστόσο (πολύ ορθά) ο εκδότης του τιμολογίου οφείλει να επιβεβαιώσει ότι ο λήπτης του είναι όντως η επιχείρηση για την οποία προορίζεται. Δυστυχώς πολλοί έμποροι χρησιμοποιούν καταχρηστικά αυτό το τελευταίο για να αποθαρρύνουν τις αγορές με τιμολόγιο από τις δικές τους επιχειρήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται κάποιος που υπάγεται σε καθεστός ΦΠΑ, αλλά είναι στην κατηγορία απαλλασσομένων(κάτω απο 10,000), να αγοράσει κινητό κονσόλα κλπ με τιμολόγιο δίχως να χρεωθεί τον ΦΠΑ του προϊόντος? Έχω μπερδευτεί με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, matrixgeo είπε

Γίνεται κάποιος που υπάγεται σε καθεστός ΦΠΑ, αλλά είναι στην κατηγορία απαλλασσομένων(κάτω απο 10,000), να αγοράσει κινητό κονσόλα κλπ με τιμολόγιο δίχως να χρεωθεί τον ΦΠΑ του προϊόντος? Έχω μπερδευτεί με αυτό.

Οι απαλλασσόμενοι (λόγω τζίρου <10k€) που αγόρασαν λάπτοπ-κινητό κλπ χωρίς ΦΠΑ (ή που προέβησαν σε ενδοκοινοτικές αποκτήσεις) υποχρεούνται στην αντίστοιχη περίοδο να υποβάλουν εκτάκτως Φ2 με το οποίο να αποδίδουν τον ΦΠΑ που θα ωφελούντο εάν δεν ήταν απαλλασσόμενοι, διότι λόγω αυτής της ιδιότητάς τους δεν έχουν δικαίωμα έκπτωσης του φόρου εισροών τους.

[Οι μερικώς απαλλασσόμενοι (λόγω συνδυασμού καθεστώτων ΦΠΑ) αποδίδουν τον ΦΠΑ που προκύπτει μέσω prorata για αγορές που συνιστούν γενικές/κοινές δαπάνες.]

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Terrabyte. Εξαιρετική εξυπηρέτηση. Παρήγγειλα tablet 365 ευρώ την ίδια στιγμή έστειλα φωτογραφία από taxis για το καθεστώς την άλλη μέρα πρωί έβγαλαν το ΦΠΑ πλήρωσα με κατάθεση έστειλα το pdf και την ίδια μέρα το έστειλαν. Την άλλη μέρα πρωί είχα το tablet. Εννοείται το προτείνω από τα πιο αξιόλογα καταστήματα και αρκετά καλές τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Επειδή προσφάτως έκανα έναρξη ως μηχανικός και άνοιξα βιβλία εχω μερικες απορίες.

Εχω μια κανονική ατομικη επιχείρηση. Κόβω κάποια τιμολόγια στα οποία ωστόσο (σε ΟΛΑ μεχρι στιγμής) το ποσό απαλλάσεται από το ΦΠΑ  (για τις συγκεκριμένες συναλλαγές)

Ωστόσο κάνω κανονικά δήλωση ΦΠΑ κάθε τρίμηνο απλώς ειναι μηδενική πάντα, δηλαδή συνολικά η επιχείρηση μου δεν απαλλάσεται απο την υποχρέωση υποβολής ΦΠΑ, απλώς τα μέχρι τώρα έσοδά της αφορούν συναλλαγές με πελάτες που απαλλάσονται απο το ΦΠΑ.

Η ερώτησή μου ειναι: Μπορώ να κάνω χρήση της εν λογω ΠΟΛ ώστε να αγοράσω ένα κινητό χωρίς ΦΠΑ? Εαν ναι, όταν κάνω δήλωση ΦΠΑ (που θα ειναι πάλι μηδενική κατά πάσα πιθανότητα),  θα επηρεαστεί από την αγορά προϊόντων (πχ το κινητο) για την επιχείρησή μου χωρίς ΦΠΑ?

ή οι συγκεκριμενες αγορές δε δηλώνονται στην περιοδικη δήλωση ΦΠΑ αφού δε συμψηφίζονται αλλά εξαρχής δεν πληρώνονται καν?

 

Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας πει καμιά γνώμη, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είσαι σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ νομίζω πως δε μπορείς να αγοράσεις αφορολόγητα. Κάποιοι επαγγελματίες εξαιρούνται, όπως οι γιατροί π.χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι ΚΑΔ μου ειναι σε κανονικό καθεστώς

τα έσοδα μου μεχρι στιγμής (τα τιμολόγια που έκοψα) απαλλάσονται απο ΦΠΑ διότι τα έργα στα οποία έχω εργαστεί απαλλάσονται απο ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να πάρω στον πατερα μου ενα λάπτοπ για την επιχείρηση του, απλα δεν έχω ιδέα τι διαδικασία πρέπει να ακολουθησω για να επωφεληθεί του επαγγελματικού αφμ. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...