Προς το περιεχόμενο

Μέρισμα


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, vairass είπε

Μερισμα ; Υπαρχει περιπτωση για φετος ;

 

🤣🤣

πιότερο από τον αϊβασίλη, περιμένω τον χειμώνα για comeback βαϊρά για μέρισμα 👾

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παληκαρια να ρωτησω. Περσι ημουν στον οαεδ απο τον μαρτιι μεχρι και τον δεκεμβρη.και εχω κανει δηλωση μαζι με αυτα του οαεδ 7500 γιατι ειχα απολυθει τον φεβρουαριο απο την δουλεια. Φετος ειμαι φιλοξενουμενος και αυτος που με φιλοξενει περνει 7500 τον χρονο περνουμε μερισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον και οι δύο μαζί έχετε συνολικό εισόδημα 15000 μάλλον ξεπερνάτε το όριο σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει εδώ: https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/235146/koinoniko-merisma-2018-posa-xrimata-tha-parete-analoga-to-eisodima-sas-pinakes-paradeigmata

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2018 στις 12:00 ΠΜ, takisxx είπε

Ρε παληκαρια να ρωτησω. Περσι ημουν στον οαεδ απο τον μαρτιι μεχρι και τον δεκεμβρη.και εχω κανει δηλωση μαζι με αυτα του οαεδ 7500 γιατι ειχα απολυθει τον φεβρουαριο απο την δουλεια. Φετος ειμαι φιλοξενουμενος και αυτος που με φιλοξενει περνει 7500 τον χρονο περνουμε μερισμα?

Λογικά θα πάρεις . Νομίζω ότι δεν παιζει ρόλο αν παιρνεις η οχι επίδομα ανεργίας.

Η περίπτωση η δική μου με το περσινό μέρισμα έχει ως εξής (αφορά τα εισοδήματα του 2016)

Μέχρι τέλος Φλεβάρη δούλευα Αθήνα όπου και έγινε απόλυση (και αποζημίωση)

10 Μαϊου προσλήφθηκα σε εταιρία στον Πύργο και δούλευα κανονικά μέχρι τέλος Δεκέμβρη

Μέχρι αρχές Δεκέμβρη του 2017 ήμουν άνεργος και όταν έκανα την αίτηση για το μέρισμα συνυπολόγισαν τους μήνες ανεργίας του τρέχοντος έτους.

Και πήρα 900 ευρώ (τα σκόρπισα όπως λέει και ο Τσίπρας σε υποχρεώσεις)

Παντρεμένος με 2 παιδιά όμως. Με την φιλοξενία την πάτησαν πολλοί όμως. Επειδή φέτος είσαι φιλοξενούμενος και όχι πέρσι λογικά μπορεί να πάρεις. 

 

Ας περιμένεις όμως ως την Τρίτη που θα ανοίξει η πλατφόρμα ( και θα ξαναπέσει σε 2 λεπτά για τους γνωστούς λόγους) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πολυ τα ιδια με τα περσινα ειναι τα κριτηρια,οσων λογιστες προνοησαν να μαγειρεψουν το καλοκαιρι στις φορολογικες δηλωσεις θα το παρουν φετος 🤣 Παντως ειναι το τελευταιο που θα δωθει μιας και απο του χρονου θα ειναι προκαθορισμενα το που θα πηγαινουν τα πλεονασματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο στοκος πρεπει να ειναι ο αλλος για να παει σε λογιστη για το μερισμα; Αφου μονο τα στοιχεια σου συμπληρωνεις, εκτος αν εχεις φιλοξενουμενους, που και παλι το θεμα ειναι να κουνηθει ο φιλοξενουμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Ποσο στοκος πρεπει να ειναι ο αλλος για να παει σε λογιστη για το μερισμα; Αφου μονο τα στοιχεια σου συμπληρωνεις, εκτος αν εχεις φιλοξενουμενους, που και παλι το θεμα ειναι να κουνηθει ο φιλοξενουμενος.

Η πλάκα είναι ότι χρεώνουν 15€, δεν πιστεύω κάποιος που μπαίνει εδώ να μην μπορεί να το κάνει μόνος του. Κλασικά ομως παππούδες και άσχετοι πάνε σε λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα οι παππουδες μου το κανουν στον λογιστη γιατι δεν γνωριζουν,αλλα δεν τους παιρνει κατι επιπλεον.Τωρα να παρει λογιστης 15 ευρω για 4 κλικ το θεωρω και λιγο κλεψια,αλλα αφου υπαρχουν ανθρωποι που τα δινουν ολα καλα.Επισης ξερω καποιους που παιρνουν λεφτα μονο αν τελικα το δικαιουται ο πελατης τους,που το βρισκω λιγο πιο τιμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, στην σελιδα του κοινωνικου μερισματος λεει στο βημα 2 αυτο: μια ένδειξη για το αν ικανοποιείται το κριτήριο της ύπαρξης έστω και ενός μήνα πλήρους ασφάλισης φορέα κύριας ασφάλισης. Δηλαδή αν κάποιος δεν εχει ενα μηνα ασφάλισης δεν δικαιουται το μέρισμα; Εγω ειμαι φοιτητης ανω των 25, δεν ειμαι φιλοξενουμενος, ουτε δηλωμενος άνεργος.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...