Προς το περιεχόμενο

Εξαπάτηση σε αγγελία


ssotoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ελεγχο εχετε στειλει πραγματα ε και μετα να πληρωθειτε ε?

 

το λοιπον απο γενικη ταυδρομικη παρελαβα αντικαταβολη  απο αγγελια παλικαριου μεσω φβ και οταν ζητησα ελεγχο πρωτα πριν πληρωσω η επαρχια το παραρτημα το εγραψε λεει πανω στο παραστατικο 

 

εφτασε στην περιοχη μου και μου το αρνηθηκαν κι μου ειπαν στην παραδοση η πληρωνεις η δε παραλαμβανεις δεν υπαρχει ελγχος σε καμια κουριερ πριν την πληρωμη!

 

και φασαρια να εκανα αυτος ηταν ανενδοτος ο κουριερ εννοειται και να λεει συνεχεια σε καμια κουριερ δεν γινετε αυτο! 

για να δω τωρα τα σχολια σας σε ποια κουριερ δεχονται με ελεγχο.... 

ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.

Ο άνθρωπος παραπάνω εννοεί ότι έστειλε πρώτα κάτι με ελεύθερο δέμα χωρίς αντικαταβολή και ο άλλος του έστειλε εκ των υστέρων τα χρήματα.

 

Όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα, απαγορεύεται ρητά στις courier να ανοίγεται το δέμα για έλεχγο πριν την πληρωμή αλλά κάποια "μαγαζάκια" το επιτρέπουν.

Ετσι ακριβως εχω γραψει και εγω πολλες φορες εδω μεσα.

Καποια "μαγαζακια" το επιτρεπουν.

Ας μου ερθει εμενα πισω δεμα που φαινεται να εχει ανοιχθει και θα δεις τι εχει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μπορω να κατανοησω ποιος λεει οτι ειναι παρανομο, 

 

απορω γιατι εδω μεσα και στο φβ πολλοι βγαινουν ως φωστηρες και λενε τα δικα τους οτι με ελεγχο αντικαταβολη και δεν ξερω και εγω τι αλλα κουλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να κατανοησω ποιος λεει οτι ειναι παρανομο, 

 

απορω γιατι εδω μεσα και στο φβ πολλοι βγαινουν ως φωστηρες και λενε τα δικα τους οτι με ελεγχο αντικαταβολη και δεν ξερω και εγω τι αλλα κουλα 

Στο λεει υπαλληλος κουριερ.

Νομιζω οτι μπορει να κλεισει το θεμα πλεον,αφου τραβαει offtopic μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να κατανοησω ποιος λεει οτι ειναι παρανομο, 

 

απορω γιατι εδω μεσα και στο φβ πολλοι βγαινουν ως φωστηρες και λενε τα δικα τους οτι με ελεγχο αντικαταβολη και δεν ξερω και εγω τι αλλα κουλα 

 

Εχει γραφτεί 500 φορές.

 

Δε προβλέπεται πουθενά. Το οτι το κάνουν/συναινούν κάποια τοπικά καταστήματα κούριερ, είναι άλλο θέμα.

 

Μου χει τύχει να το αρνηθούν, μου χει τύχει και να τ'ανοιξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γραφτεί 500 φορές.

 

Δε προβλέπεται πουθενά. Το οτι το κάνουν/συναινούν κάποια τοπικά καταστήματα κούριερ, είναι άλλο θέμα.

 

Μου χει τύχει να το αρνηθούν, μου χει τύχει και να τ'ανοιξω.

ετυχε σε κουριερ ατομο που χε παραγγελεια 1200 ευρω για εγκεφαλο αυτοκινητου επειδη του αρνουνταν να δει το περιεχομενο να αρνηθει την παραλαβη  και να το παρει με κουριερ που  ελεγε ο  αποστολεας οτι εχει δικαιωμα να ανοικτει απο παραληπτη ,και η μεν πρωτη εταιρεια πανακριβη και η δε δευτερη πιο φθηνη στις αποστολες και μαλιστα ταχυτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετυχε σε κουριερ ατομο που χε παραγγελεια 1200 ευρω για εγκεφαλο αυτοκινητου επειδη του αρνουνταν να δει το περιεχομενο να αρνηθει την παραλαβη  και να το παρει με κουριερ που  ελεγε ο  αποστολεας οτι εχει δικαιωμα να ανοικτει απο παραληπτη ,και η μεν πρωτη εταιρεια πανακριβη και η δε δευτερη πιο φθηνη στις αποστολες και μαλιστα ταχυτερη...

Αυτο επειδη το τοπικο "μαγαζακι" δεχοταν.

Παραμενει οτι δεν επιτρεπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετυχε σε κουριερ ατομο που χε παραγγελεια 1200 ευρω για εγκεφαλο αυτοκινητου επειδη του αρνουνταν να δει το περιεχομενο να αρνηθει την παραλαβη  και να το παρει με κουριερ που  ελεγε ο  αποστολεας οτι εχει δικαιωμα να ανοικτει απο παραληπτη ,και η μεν πρωτη εταιρεια πανακριβη και η δε δευτερη πιο φθηνη στις αποστολες και μαλιστα ταχυτερη...

 

Σου έγραψα τι μου εχει τύχει. Και μάλιστα αρκετές φορές το εχω επιβεβαιώσει με άτομα που εχουν κανει πωλήσεις τέτοιου τύπου.

 

ΠΧ να μου λεει ο αλλος στειλτο στνη ACS επειδη η Γενική δεν τ'ανοιγει. Σε νησί, τ'ανοιγε η Γενική δε τ'ανοιγε η ACS και πάει λέγοντας.

Και για να είμαστε ειλικρινείς, νομίζω πως δε θα πρεπε να τ'ανοιγουν καν. Γιατι κούριερ ειναι ο μεταφορέας, και οχι ο πραγματογνώμονας μιας ενδεχόμενης απάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έγραψα τι μου εχει τύχει. Και μάλιστα αρκετές φορές το εχω επιβεβαιώσει με άτομα που εχουν κανει πωλήσεις τέτοιου τύπου.

 

ΠΧ να μου λεει ο αλλος στειλτο στνη ACS επειδη η Γενική δεν τ'ανοιγει. Σε νησί, τ'ανοιγε η Γενική δε τ'ανοιγε η ACS και πάει λέγοντας.

Και για να είμαστε ειλικρινείς, νομίζω πως δε θα πρεπε να τ'ανοιγουν καν. Γιατι κούριερ ειναι ο μεταφορέας, και οχι ο πραγματογνώμονας μιας ενδεχόμενης απάτης.

 

Σωστό. Εκτός κι αν προβλέψουν να το προσφέρουν ως υπηρεσία. Αλλά θα μπλέξουν. Τι να προσφέρουν ακριβώς; Απλή επίδειξη του περιεχομένου; Λεπτομερή έλεγχο; Της κακομοίρας θα γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. Εκτός κι αν προβλέψουν να το προσφέρουν ως υπηρεσία. Αλλά θα μπλέξουν. Τι να προσφέρουν ακριβώς; Απλή επίδειξη του περιεχομένου; Λεπτομερή έλεγχο; Της κακομοίρας θα γίνεται.

 

Ετσι ακριβώς. Θα χαθεί η μπάλα. Μόνο με video unboxing ( :blink: :blink: :blink: )θα μπορεις να αποδείξεις οτι χρειαστεί.

 

Μου στείλαν ενα φακο. Εδω επαρχια ειμαστε πιο χύμα. Ανοίγω το δέμα, τον παίρνω εξω να οτν ελεγξω με τη φωτογραφική.

Αντε πες οτι τον πηρα κι εφυγα...τι να κανει το κουριερ μετά;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς. Θα χαθεί η μπάλα. Μόνο με video unboxing ( :blink: :blink: :blink: )θα μπορεις να αποδείξεις οτι χρειαστεί.

 

Μου στείλαν ενα φακο. Εδω επαρχια ειμαστε πιο χύμα. Ανοίγω το δέμα, τον παίρνω εξω να οτν ελεγξω με τη φωτογραφική.

Αντε πες οτι τον πηρα κι εφυγα...τι να κανει το κουριερ μετά;;;

 

Θα σε κυνηγάει σαν...Ζήκος. Είπαμε, της κακομοίρας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα δεν ειναι ΤΟ κουριερ.

Διορθωστε αυτο και βλεπουμε.

 

Μπορεί να είναι ΤΟ (υπο)κατάστημα κούριερ, όχι απαραίτητα πρόσωπο (ο ή η). Όχι πάντως ολόκληρη Η εταιρεία (κούριερ).

Η ουσία του προβλήματος παραμένει ανοιχτή: ούτε σε (πιο) οργανωμένες χώρες δεν έχω συναντήσει κάποια υπηρεσία διαμεσολάβησης ελέγχου του περιεχομένου δεμάτων. Έχω σκεφτεί κάποιες φορές να βιντεοσκοπώ το άνοιγμα ενός πακέτου (Ebay κυρίως), αλλά τελικά αποφάσισα ότι είναι μάταιη κίνηση. Ούτε αξία αποδεικτικού στοιχείου θα είχε, ούτε εγκυρότητα. Ο καθένας μπορεί να σκηνοθετήσει "άνοιγμα" πακέτου αφού πρώτα το έχει ανοίξει και αλλάξει το περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι ΤΟ (υπο)κατάστημα κούριερ, όχι απαραίτητα πρόσωπο (ο ή η). Όχι πάντως ολόκληρη Η εταιρεία (κούριερ).

Η ουσία του προβλήματος παραμένει ανοιχτή: ούτε σε (πιο) οργανωμένες χώρες δεν έχω συναντήσει κάποια υπηρεσία διαμεσολάβησης ελέγχου του περιεχομένου δεμάτων. Έχω σκεφτεί κάποιες φορές να βιντεοσκοπώ το άνοιγμα ενός πακέτου (Ebay κυρίως), αλλά τελικά αποφάσισα ότι είναι μάταιη κίνηση. Ούτε αξία αποδεικτικού στοιχείου θα είχε, ούτε εγκυρότητα. Ο καθένας μπορεί να σκηνοθετήσει "άνοιγμα" πακέτου αφού πρώτα το έχει ανοίξει και αλλάξει το περιεχόμενο.

Το λεω επειδη πολλες φορες ακουγα να φωναζουν απο την εισοδο του σπιτιου ΑΝΤΕ ΗΡΘΕ ΤΟ ΚΟΥΡΙΕΡ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είναι ΤΟ (υπο)κατάστημα κούριερ, όχι απαραίτητα πρόσωπο (ο ή η). Όχι πάντως ολόκληρη Η εταιρεία (κούριερ).

Η ουσία του προβλήματος παραμένει ανοιχτή: ούτε σε (πιο) οργανωμένες χώρες δεν έχω συναντήσει κάποια υπηρεσία διαμεσολάβησης ελέγχου του περιεχομένου δεμάτων. Έχω σκεφτεί κάποιες φορές να βιντεοσκοπώ το άνοιγμα ενός πακέτου (Ebay κυρίως), αλλά τελικά αποφάσισα ότι είναι μάταιη κίνηση. Ούτε αξία αποδεικτικού στοιχείου θα είχε, ούτε εγκυρότητα. Ο καθένας μπορεί να σκηνοθετήσει "άνοιγμα" πακέτου αφού πρώτα το έχει ανοίξει και αλλάξει το περιεχόμενο.

 

Κι εσύ τώρα κάθεσαι κι του απαντάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα προσοχη στο μελος Volakos συννενοηθηκαμε για να μου στειλεi ενα steam key με ανταλλαγμα μια paysafe του εστειλα την paysafe και μετα εκανε την παπια και δεν μου εστειλε τιποτα!!! απατεωνας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...