Προς το περιεχόμενο

Netflix: Εξελληνισμός του μενού και σχέδια για ελληνικές παραγωγές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ περιορισμένος ο κατάλογος της ελληνικής υπηρεσίας, λίγο το περιεχόμενο που υποστηρίζει HDR, ελάχιστο αυτό που επιτρέπει να κατεβάσεις περιεχόμενο για παρακολούθηση. Όχι καλά σχεδιασμένη η εφαρμογή σε ios και android.13 το μήνα για αναιμικό 4k και HDR περιεχόμενο; 41 και 20 οι διαθέσιμοι τίτλοι αντίστοιχα. Στο δοκιμαστικό σενάριο για κατέβασμα του inception για παρακολούθηση σε κενό εργασίας από γραμμή που δεν υποστηρίζει streaming, ένα θριλεράκι της πλάκας του 11 ( enter nowhere) δεν υπήρχε καν. Από σειρές δε μπόρεσα να βρω το Westworld. Να πω δηλαδή ότι ηθικά θα ένιωθα καλύτερα και δεν θα έψαχνα τορρεντς. Έχει ένα σωρό σκουπίδια βέβαια, έχει και τον punisher.Δεν θα πλήρωνα την ελληνική υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/substital/?src=userprofile

 

Με VPN σε Αμερική το addon είναι "σωτήρας". Υπάρχουν και ένα κάρο αντίστοιχα για Chrome.

 

Με client σε smart tv τι κάνεις ; όπως και με client σε android/ios που κάνεις cast σε chromecast ? Γιατί άν είναι να το πάμε στην πατέντα το κάθε τι και μάλιστα σε paid service, έ είναι ολίγον τι μούφα η τρέχουσα κατάσταση με το netflix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα ήταν να σταματήσετε τις αηδίες για την πειρατεία , τα studio δεν ζημιώνονται καθόλου απο την ύπαρξη της , γιατί σχεδόν κανένας απο όσους κατεβάζουν δεν θα πλήρωνε να τις δεί στον κινηματγράφο , είναι σαν να λέτε ότι η κοπελιά που αγοράζει μία μαιμού τσάντα dolce and gabbana με 20 euro αν δεν υπήρχε η αντιγραφή θα αγόραζε μία αυθεντική με 1000 euro, εάν δεν υπήρχε η πειρατεία software στην Ελλάδα δεν θα υπήρχε πληροφορική , όσοι ασχολούνται με την πληροφορική απο το 1990 και έπειτα καταλαβαίνουν τι λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα ήταν να σταματήσετε τις αηδίες για την πειρατεία , τα studio δεν ζημιώνονται καθόλου απο την ύπαρξη της , γιατί σχεδόν κανένας απο όσους κατεβάζουν δεν θα πλήρωνε να τις δεί στον κινηματγράφο , είναι σαν να λέτε ότι η κοπελιά που αγοράζει μία μαιμού τσάντα dolce and gabbana με 20 euro αν δεν υπήρχε η αντιγραφή θα αγόραζε μία αυθεντική με 1000 euro, εάν δεν υπήρχε η πειρατεία software στην Ελλάδα δεν θα υπήρχε πληροφορική , όσοι ασχολούνται με την πληροφορική απο το 1990 και έπειτα καταλαβαίνουν τι λέω.

Ασχολούμαι από το 90 και δεν συμφωνώ μαζί σου. Επίσης ο παραλληλισμος ειναι λάθος γιατί το ψηφιακό αντίγραφο δεν υπολειπεται από το κανονικό σε αντίθεση με την απομίμηση που μπορεί να ειναι μουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με client σε smart tv τι κάνεις ; όπως και με client σε android/ios που κάνεις cast σε chromecast ? Γιατί άν είναι να το πάμε στην πατέντα το κάθε τι και μάλιστα σε paid service, έ είναι ολίγον τι μούφα η τρέχουσα κατάσταση με το netflix.

Γιατί το addon για  Chrome δεν σου κάνει στο Chromecast; Την πατέντα εσύ την ζήτησες, είπες για πρόσθετο... ε τι περίμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το addon για  Chrome δεν σου κάνει στο Chromecast; Την πατέντα εσύ την ζήτησες, είπες για πρόσθετο... ε τι περίμενες;

Φίλε για να μην παρεξηγούμαστε, γνωστό το κόλπο για PC/Laptop κατάσταση και ευπρόσδεκτο το σχόλιο σου. Το θέμα είναι πως έχεις να κάνεις με μια υπηρεσία όμως που δίνει clients για πληθώρα συσκευών (pc/desktop/mobile/smart tv etc) και ο οποίος βασίζετε στην ευκολία χωρίς να είναι απαραίτητο να ανοίξεις κάποιο PC/Laptop και να κάνεις απο εκεί ματσακωνιές για να κάνεις κάτι να παίξει και υποτίθεται πως παίζει (μιλάω για το θέμα υπότιτλων). Ακυρώνει τελείως το concept του να έχω client για smart tv πχ και όχι δεν θέλω να ανοίξω PC/Laptop για να δώ κάτι. Φυσικά το chromecast απο chrome δεν κάνει δουλειά σε mobile (μαζί και με τις υπόλοιπες πατέντες), το θεωρώ χαζομάρα να μπλέξω wifi-direct/miracast πές πρός smarttv, και όπως είπα και πρίν ΔΕΝ θέλω να ανοίξω PC/Laptop για να κάνω πατέντες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να συμφωνήσω με τον koftis650, πληρώνεις μια υπηρεσία και θέλεις να έχει ευκολία χρήσης, αν είναι να βάζεις πρόσθετα, να ανοίγεις φορητούς και πάει λέγοντας τα κατεβάζεις και από το τόρρεντ και τελείωσε.

  Το σίγουρο είναι οτί η πλατφόρμα συνεχώς ανεβάζει όλο και περισσότερο περιεχόμενο και όλο και περισσότερο από αυτό έχει ελληνικούς υπότιτλους. Αν έχει ήδη 25.000 συνδρομητές στην Ελλάδα είναι μια χαρά νούμερο με δεδομένο τα προβλήματα με τους υπότιτλους που είχε στην αρχή.

  Πρέπει σίγουρα να βελτιώσει την εφαρμογή στο android, για τις smart tv δεν νομίζω να έχει αυτή την ευθύνη αν δεν υπάρχουν αναβαθμίσεις. Και για μένα πρέπει να απελευθερώσει το περιεχόμενο υψηλής ανάλυσης και να αφήνει εμάς να κρίνουμε αν θέλουμε να το δούμε. Η λογική πληρώνεις τόσα στην σύνδεση, τόσα για συνδρομή πάρε και ένα πιστοποιημένο android box δεν μ' αρέσει. Έχω ένα που κάνει 60 ευρώ και μπορώ να παρακολουθώ άνετα οτιδήποτε περιεχόμενο θέλω από online streaming ή από τοπικό αποθηκευτικό μέσο χωρίς πρόβλημα, γιατί να πρέπει ειδικά για το netflix να πάρω άλλη συσκευή; Αν όντως το hardware δεν μπορεί να το υποστηρίξει να το δω και να επιλέξω να κατεβάσω την ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα ήταν να σταματήσετε τις αηδίες για την πειρατεία , τα studio δεν ζημιώνονται καθόλου απο την ύπαρξη της , γιατί σχεδόν κανένας απο όσους κατεβάζουν δεν θα πλήρωνε να τις δεί στον κινηματγράφο , είναι σαν να λέτε ότι η κοπελιά που αγοράζει μία μαιμού τσάντα dolce and gabbana με 20 euro αν δεν υπήρχε η αντιγραφή θα αγόραζε μία αυθεντική με 1000 euro, εάν δεν υπήρχε η πειρατεία software στην Ελλάδα δεν θα υπήρχε πληροφορική , όσοι ασχολούνται με την πληροφορική απο το 1990 και έπειτα καταλαβαίνουν τι λέω.

Λογο αυτης της μλκισμενης λογικης μας πρηζουνε τα ουμπαλα με κλειδωματα και πιστοποιημένα ....Δηλαδη αλλοι κλεβουνε και αλλοι μλκες πληρωνουνε ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.typologies.gr/i-syndromites-tou-netflix-stin-ellada/

25000 * 10 = 250.000 ευρώ το μήνα, βγάλε φόρους και άλλα έξοδα, δεν μένουν και πολλά. Πάλι καλά να λέμε...

Οπότε αφήστε την πειρατεία και βάλτε ένα χεράκι όλοι μπας και μας προσέξουν ακόμη περισσότερο. Αν με 25000, κάνει αυτά που κάνει, που να φτάσουμε 500.000 που έχουν τα μεγάλα συνδρομητικά της χώρας... pop-corn θα μας φέρνουν στο σπιτι όταν πατάμε Play :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε για να μην παρεξηγούμαστε, γνωστό το κόλπο για PC/Laptop κατάσταση και ευπρόσδεκτο το σχόλιο σου. Το θέμα είναι πως έχεις να κάνεις με μια υπηρεσία όμως που δίνει clients για πληθώρα συσκευών (pc/desktop/mobile/smart tv etc) και ο οποίος βασίζετε στην ευκολία χωρίς να είναι απαραίτητο να ανοίξεις κάποιο PC/Laptop και να κάνεις απο εκεί ματσακωνιές για να κάνεις κάτι να παίξει και υποτίθεται πως παίζει (μιλάω για το θέμα υπότιτλων). Ακυρώνει τελείως το concept του να έχω client για smart tv πχ και όχι δεν θέλω να ανοίξω PC/Laptop για να δώ κάτι. Φυσικά το chromecast απο chrome δεν κάνει δουλειά σε mobile (μαζί και με τις υπόλοιπες πατέντες), το θεωρώ χαζομάρα να μπλέξω wifi-direct/miracast πές πρός smarttv, και όπως είπα και πρίν ΔΕΝ θέλω να ανοίξω PC/Laptop για να κάνω πατέντες.  

Δεκτό, αλλά την ευθύνη για τις Smart TV δεν την φέρει το Netflix, σε σύντομο chat που είχα με το support τους μου είπαν ότι σε όλους τους γνωστούς κατασκευαστές δίνουν ενημερωμένες εφαρμογές, το θέμα είναι αν τις εφαρμόζουν οι κατασκευαστές. Είπα για την TV των δικών μου με καθοδήγησε να δω από πότε είναι το τελευταίο Firmware και ήταν από 9/3/2015, μετά με πήγε στην αναβάθμιση μέσο διαδικτύου στο μενού και έλεγε πως δεν υπάρχει νεότερο Firmware και μου είπε το 2015 είχαν ήδη εφαρμοστεί οι Τούρκικοι υπότιτλοι το ίδιο κάνανε και τώρα με τους Ελληνικούς εδώ και 1 χρόνο σχεδόν οπότε την ευθύνη την φέρει καθαρά η THOMSON. Για εφαρμογές Chromecast δεν φέρω γνώμη, οπότε για να το λες κάτι θα ξέρεις... πάντως δεν το βρίσκω εντελώς παράλογο να έβαζα ενα Android media player στην HDMI των 30€ στην TV για να γίνει δουλειά και να το χειρίζομαι μέσο του κινητού. Βέβαια είναι τι ανάγκες έχει ο καθένας και τι τον βολεύει πχ εμένα δεν με ενοχλούν καν οι υπότιτλου μιας και είμαι από πιτσιρικάς Έλληνας που πηγαινοέρχεται Αγγλία οπότε προσαρμόστηκα και στην γλώσσα αλλά και τα έθιμα.

 

Όσο αφορά τους δικούς μου χειρίζονται άνετα Android παρά το προχωρημένο της ηλικίας τους οπότε από το να αλλάξουν ολόκληρη TV καλύτερα έναν media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.typologies.gr/i-syndromites-tou-netflix-stin-ellada/

25000 * 10 = 250.000 ευρώ το μήνα, βγάλε φόρους και άλλα έξοδα, δεν μένουν και πολλά. Πάλι καλά να λέμε...

Οπότε αφήστε την πειρατεία και βάλτε ένα χεράκι όλοι μπας και μας προσέξουν ακόμη περισσότερο. Αν με 25000, κάνει αυτά που κάνει, που να φτάσουμε 500.000 που έχουν τα μεγάλα συνδρομητικά της χώρας... pop-corn θα μας φέρνουν στο σπιτι όταν πατάμε Play :P

Μην φανταστείς ότι το Netflix και κάθε ξένη εταιρεία πληρώνει ιδιαίτερους φόρους στην Ελλάδα

 

Όλα τα κέρδη θα φεύγουν έξω και θα φορολογούνται άλλου

 

Πάντως συμφωνώ ότι για όχι ιδιαίτερα τρελό τζίρο κάνουν πολύ καλή δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.typologies.gr/i-syndromites-tou-netflix-stin-ellada/

25000 * 10 = 250.000 ευρώ το μήνα, βγάλε φόρους και άλλα έξοδα, δεν μένουν και πολλά. Πάλι καλά να λέμε...

Οπότε αφήστε την πειρατεία και βάλτε ένα χεράκι όλοι μπας και μας προσέξουν ακόμη περισσότερο. Αν με 25000, κάνει αυτά που κάνει, που να φτάσουμε 500.000 που έχουν τα μεγάλα συνδρομητικά της χώρας... pop-corn θα μας φέρνουν στο σπιτι όταν πατάμε Play :P

 

Πολλοί έχουν άγνοια, άλλοι νομίζουν πως είναι όπως ξεκίνησε (χωρίς υπότιτλους), άλλοι φοβούνται τις ηλεκτρονικές συναλλαγές και γενικά είμαστε λαός που φοβάται το κάθε νέο και μάλιστα όταν πρέπει να πληρώσει...

 

Θεωρώ πως, όσο η οικονομική κρίση βαθαίνει άρα κι η ανάγκη μας για οικιακή διασκέδαση, τέτοιου είδους υπηρεσίες θα ευδοκιμήσουν και θα αυξηθούν οι συνδρομητές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές έκανα περιήγηση στις ταινίες και σειρές, είδα ότι είχε ένα σεβαστό αριθμό ταινιών και κάποιες σειρές. Σήμερα που κοιτάω έχουν βάλει πολλές νέες. Φαίνεται ότι εμπλουτίζεται, πολύ καλό σημάδι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SeXBOX

 

 

 βασικά το θέμα με τους υπότιλους στο οποίο αναφέρομαι, έχει να κάνει με την διαθεσιμότητά τους (ελληνικοί υπότιτλοι) στο netflix και όχι άν είναι προβληματικός ή όχι σχετικός client και η υλοποίηση του σε κάποιο end device.  

 Αν είναι να βάλεις android box για να λύσεις το πρόβλημα (για να μην αλλάξεις TV), τότε γιατι να μην βάλεις ένα tv box με kodi και σχετικά addons και να αποχαιρετήσεις το netflix (μην μου πείς θα τα έχεις συμπληρωματικά...) ? 

 Anyway, bottom line οι ανάγκες του καθενός και το πως βολεύετε ο καθένας στο πρακτικό κομμάτι, όμως δεν παύει κατά την προσωπική μου άποψη πως το x/y paid service πρέπει να τα έχει λυμένα κάτι τέτοια προβλήματα του είδους και να μην χρειάζονται πατέντες που δουλεύουν υπό προυποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/substital/?src=userprofile

 

Με VPN σε Αμερική το addon είναι "σωτήρας". Υπάρχουν και ένα κάρο αντίστοιχα για Chrome.

 

 

 

 

 

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/substital/?src=userprofile

 

Με VPN σε Αμερική το addon είναι "σωτήρας". Υπάρχουν και ένα κάρο αντίστοιχα για Chrome.

 

 

Ωραίο το addon. Για vpn ξέρεις κάποιο για Αμερική, να μην με πετάει έξω;;; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...