Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από αύριο το νέο iMac Pro με τιμή από $4999


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση:

 

Υποθετουμε οτι ειμαι επαγγελματιας και βγαζω το ψωμι μου απο το pc. Ασχολουμαι απο 3D rendering, video editing, Autocad και γενικα τα παντα ολα. Πολυ βαριες εργασιες.

 

Ποση διαφορα εχει μια 1080ti π.χ σε σχεση με τις αντιστοιχες επαγγελματικες καρτες της Nvidia/AMD και σε ποσες/ποιες εφαρμογες?

Αμα δε ξερεις, τοτε προφανως δεν σου χρειαζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποιος θέλει επεκτασιμότητα, έχει φύγει εδώ και χρόνια από την Apple, και δεν ξαναγυρίζει πίσω.

Ισως, εχουν πεσει πλεον σε μονοψηφιο ποσοστο οι πωλησεις Mac Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι επαγγελματιας αυτο, ο ορισμος του βιοποριζομενου ερασιτεχνη ειναι

Για όρισε λοιπόν τον επαγγελματία στην Πρέβεζα... Στο Μεσολόγγι, στη Σάμο, στη Ρόδο... Τι μηχάνημα έχει για να κάνει απρόσκοπτα τη δουλειά του;

 

Πρέπει να ξεπεράσεις το ότι το μηχάνημα καθορίζει το ποιος είναι επαγγελματίας και ποιος ερασιτέχνης...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματιας ειναι αυτος που πληρωνεται.

Ερασιτεχνης αυτος που το κανει για χομπι.

 

Το αν καποιος ειναι καλυτερος απο εναν αλλον, η αν εχει περισσοτερα λεφτα δεν εχει σχεση με την ετυμολογια της λεξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δε ξερεις, τοτε προφανως δεν σου χρειαζεται...

 

Εκανα edit το ποστ μου. Διαβασε το και αν θες μου λες τις διαφορες. Αυτο που ειπες δεν με πειθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Υποθετουμε οτι ειμαι επαγγελματιας και βγαζω το ψωμι μου απο το pc. Ασχολουμαι απο 3D rendering, video editing/effect, Autocad και γενικα τα παντα ολα. Πολυ βαριες εργασιες.

 

Ποση διαφορα εχει μια 1080ti π.χ σε σχεση με τις αντιστοιχες επαγγελματικες καρτες της Nvidia/AMD και σε ποσες/ποιες εφαρμογες?

 

Γιατι νομιζω, χωρις να ειμαι ειδικος, οτι ενα σωστο συστημα με μια 1080ti, εναν TR1920X, μια πολυ καλη οθονη των 1200 ευρω, εναν 500αρη M2 SSD, γρηγορες μνημες των 32GB βγαινει τουλαχιστον 1.000 ευρω λιγοτερα με παρομοιες επιδοσεις στο 90% των περιπτωσεων?

 

Και αν ισχυει αυτο που λεω γιατι ρε μαγκες να παρω σωνει και ντε τον iMac? Επειδη ειμαι επαγγελματιας και "ετσι πρεπει"?

Δεν θα παρεις iMac μονο για το hardware του αλλα για το software κυριως.
 
Θα εχεις ακουσει το Final Cut Pro X.Eπειδη μου αρεσει πολυ το video editing και εχω ασχοληθει αρκετα μαζι του ειναι εκπληκτικο και εχω φτιαξει απιστευτα video.
 
Δοκιμασε το και θα με θυμηθεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση που ψαχνεις ειναι απλα ενα νουμερο, το οποιο μπορεις να το βρεις με ενα googlαρισμα.

video editing Κανεις και στο λαπτοπ αμα θες.

δεν ειναι ολα τα editing το ιδιο.

αλλες απαιτησεις εχει το 4k video

και αλλες το 720p

 

 

επισης οι περισσοτερες σοβαρες εταιριες που κανουν τετοιες δουλειες, εχουν dedicated workstations σε αλλα δωματια που κανουν την δουλεια εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Υποθετουμε οτι ειμαι επαγγελματιας και βγαζω το ψωμι μου απο το pc. Ασχολουμαι απο 3D rendering, video editing/effect, Autocad και γενικα τα παντα ολα. Πολυ βαριες εργασιες.

 

Ποση διαφορα εχει μια 1080ti π.χ σε σχεση με τις αντιστοιχες επαγγελματικες καρτες της Nvidia/AMD και σε ποσες/ποιες εφαρμογες?

 

Γιατι νομιζω, χωρις να ειμαι ειδικος, οτι ενα σωστο συστημα με μια 1080ti, εναν TR1920X, μια πολυ καλη οθονη των 1200 ευρω, εναν 500αρη M2 SSD, γρηγορες μνημες των 32GB βγαινει τουλαχιστον 1.000 ευρω λιγοτερα με παρομοιες επιδοσεις στο 90% των περιπτωσεων?

 

Και αν ισχυει αυτο που λεω γιατι ρε μαγκες να παρω σωνει και ντε τον iMac? Επειδη ειμαι επαγγελματιας και "ετσι πρεπει"?

Για το Autocad συγκεκριμένα δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα γιατί εδώ και κάτι χρόνια υποστηρίζει direct x και όχι opengl.Το Οάκα σε 3d να κάνεις δεν θα έχεις απολύτως κανένα lag. Για maya-c4d-revit-premiere κτλ δεν είμαι σίγουρος όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απαντηση που ψαχνεις ειναι απλα ενα νουμερο, το οποιο μπορεις να το βρεις με ενα googlαρισμα.

video editing Κανεις και στο λαπτοπ αμα θες.

δεν ειναι ολα τα editing το ιδιο.

αλλες απαιτησεις εχει το 4k video

και αλλες το 720p

 

 

επισης οι περισσοτερες σοβαρες εταιριες που κανουν τετοιες δουλειες, εχουν dedicated workstations σε αλλα δωματια που κανουν την δουλεια εκει.

 

Υποθετουμε οτι κανω editing 4K και δουλευω πολυ βαρια προγραμματα με 3D rendering/animations/effects κτλ. Πoiα ειναι η διαφορα που θα μου δωσει το Mac ετσι ωστε να δωσω 1000 ευρω παραπανω, το λιγοτερο, και να μην τα φαω σουβλακια? Το ξερω οτι την βρισκεις την απαντηση στο google με ενα search..

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όρισε λοιπόν τον επαγγελματία στην Πρέβεζα... Στο Μεσολόγγι, στη Σάμο, στη Ρόδο... Τι μηχάνημα έχει για να κάνει απρόσκοπτα τη δουλειά του;

 

Πρέπει να ξεπεράσεις το ότι το μηχάνημα καθορίζει το ποιος είναι επαγγελματίας και ποιος ερασιτέχνης...

Ο ανταγωνισμος το ξεκαθαριζει αυτο. Ορισε πρωτα τι κανει ο επαγγελματιας στην Πρεβεζα και την Πρεβεζα ως αγορα αξια λογου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελευθερη αγορα ειναι οποιος θελει το παιρνει...απο εκει και περα ειναι αστειο σε καθε αναφορα προιοντος της Apple να λεμε τα ιδια οι μεν οτι ειναι υπερτιμημενο του κερατα και οι δε οτι δεν ειναι και απλα εσεις ζηλευετε γιατι δεν εχετε τα λεφτα να το παρετε.

 

Η 2η θεωρεια δειχνει και απυθυμενο κομπλεξ και ειναι και αστεια του κερατα βεβαια...

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου, απλά δεν έχω καταλάβει γιατί σε κάθε προϊόν της Apple πάντα υπάρχουν σχόλια για την ψιλή τιμή και δεν αφήνουν και εμάς που απλά θελουμε να χαζεύουμε precision και κατασκευαστική ποιότητα στην ησυχία μας. Αν δεν αρέσει ένα προϊόν και μάλιστα είναι υπερεκτιμημένο γιατί να ασχοληθώ μαζί του? Μήπως λοιπόν όντως κάτι τους πονάει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση:

 

Υποθετουμε οτι ειμαι επαγγελματιας και βγαζω το ψωμι μου απο το pc. Ασχολουμαι απο 3D rendering, video editing/effect, Autocad και γενικα τα παντα ολα. Πολυ βαριες εργασιες.

 

Ποση διαφορα εχει μια 1080ti π.χ σε σχεση με τις αντιστοιχες επαγγελματικες καρτες της Nvidia/AMD και σε ποσες/ποιες εφαρμογες?

 

Γιατι νομιζω, χωρις να ειμαι ειδικος, οτι ενα σωστο συστημα με μια 1080ti, εναν TR1920X, μια πολυ καλη οθονη των 1200 ευρω, εναν 500αρη M2 SSD, γρηγορες μνημες των 32GB βγαινει τουλαχιστον 1.000 ευρω λιγοτερα με παρομοιες επιδοσεις στο 90% των περιπτωσεων?

 

Και αν ισχυει αυτο που λεω γιατι ρε μαγκες να παρω σωνει και ντε τον iMac? Επειδη ειμαι επαγγελματιας και "ετσι πρεπει"?

Πρακτικα καμια διαφορα εφοσων στο 3D studio, cinema 4d, maya κτλ οι περισσοτεροι renderers μπορουν να δουλεψουν και με gaming καρτες, αλλα και στην adobe suite που πλεον ειναι μονοδρομος για Motion graphix, φωτογραφια, αλλα και μονταζ τα τελευταια χρονια, υποστηριζονται ολες οι nvidia.

 

Σε καθαρη ταχυτητα δεν θα δεις καμια διαφορα στο αν εχεις μια quandro σε σχεση με μια αναλογων δυνατοτητων geforce. Εκει που υπαρχει διαφορα ειναι στην αξιοπιστια μετα απο χρονια συνεχομενης χρησης.

 

Για τον ελευθερο επαγγελματια η τη μικρη εταιρεια που δεν εχει δυνατοτητα να στησει render farm, οι gaming καρτες τα τελευταια χρονια ειναι καλυτερη λυση απο τις quandro.

 

Γιατι μιλαω μονο για nvidia? Γιατι στην adobe suite μονο cuda Υποστηριζεται. Και ειναι κι ενας απ τους λογους που και εγω και πολλοι αλλοι εγκαταλειψαμε τον mac pro μετα το 2012.

 

Το μηχανημα που παρουσιαζεται ειναι αξιοζηλευτο ιδιως σ εμας που αρεσουν τα μακ κι εχουμε περασει πολλα χρονια σ αυτα.

 

Δυστηχως υπερβολικα ασυμφορο γι αυτα που προσφερει. Οχι για την τιμη αγορας αυτη τη στιγμη, αλλα για λογους επεκτασημοτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meanwhile μονο στην φαντασια καποιων οι επαγγελματιες αγοραζουν hipsteroμηχανακια με πανακριβο service κ τιμη 3 οργανων βιονικου ανθρωπου

 

αυτοι κ τπτ celebrity youtubers που κανουν αντικειμενικα reviews στα τιγκα apple καναλια τους

 

ειναι που εχουν δει επαγγελματιες ολοι αυτοι ,στο λεξικο κ σε ταινιες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meanwhile μονο στην φαντασια καποιων οι επαγγελματιες αγοραζουν hipsteroμηχανακια με πανακριβο service κ τιμη 3 οργανων βιονικου ανθρωπου

Ακριβως αυτο συμβαινει

 

 τπτ celebrity youtubers που κανουν αντικειμενικα reviews στα τιγκα apple καναλια τους

Ακριβως αυτοι ειναι, κανουν render τα video που εκοψαν στο FCP

 

ειναι που εχουν δει επαγγελματιες ολοι αυτοι ,στο λεξικο κ σε ταινιες

Ακριβως αυτο ειναι, τους πληρωνουν big money για αντικειμενικα reviews στα τιγκα apple καναλια τους και αγοραζουν καινουριο μηχανημα για να κανουν καλυτερα την δουλεια τους

Ερωτηση:

 

Υποθετουμε οτι ειμαι επαγγελματιας και βγαζω το ψωμι μου απο το pc. Ασχολουμαι απο 3D rendering, video editing/effect, Autocad και γενικα τα παντα ολα. Πολυ βαριες εργασιες.

 

Ποση διαφορα εχει μια 1080ti π.χ σε σχεση με τις αντιστοιχες επαγγελματικες καρτες της Nvidia/AMD και σε ποσες/ποιες εφαρμογες?

 

Γιατι νομιζω, χωρις να ειμαι ειδικος, οτι ενα σωστο συστημα με μια 1080ti, εναν TR1920X, μια πολυ καλη οθονη των 1200 ευρω, εναν 500αρη M2 SSD, γρηγορες μνημες των 32GB βγαινει τουλαχιστον 1.000 ευρω λιγοτερα με παρομοιες επιδοσεις στο 90% των περιπτωσεων?

 

Και αν ισχυει αυτο που λεω γιατι ρε μαγκες να παρω σωνει και ντε τον iMac? Επειδη ειμαι επαγγελματιας και "ετσι πρεπει"?

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Why-you-should-use-a-Quadro-video-card-in-Solidworks-2016-751/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...