Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από αύριο το νέο iMac Pro με τιμή από $4999


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όρισε λοιπόν τον επαγγελματία στην Πρέβεζα... Στο Μεσολόγγι, στη Σάμο, στη Ρόδο... Τι μηχάνημα έχει για να κάνει απρόσκοπτα τη δουλειά του;

 

Πρέπει να ξεπεράσεις το ότι το μηχάνημα καθορίζει το ποιος είναι επαγγελματίας και ποιος ερασιτέχνης...

Πως και σου ήρθε στο μυαλό η Πρέβεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικα καμια διαφορα εφοσων στο 3D studio, cinema 4d, maya κτλ οι περισσοτεροι renderers μπορουν να δουλεψουν και με gaming καρτες, αλλα και στην adobe suite που πλεον ειναι μονοδρομος για Motion graphix, φωτογραφια, αλλα και μονταζ τα τελευταια χρονια, υποστηριζονται ολες οι nvidia.

 

Σε καθαρη ταχυτητα δεν θα δεις καμια διαφορα στο αν εχεις μια quandro σε σχεση με μια αναλογων δυνατοτητων geforce. Εκει που υπαρχει διαφορα ειναι στην αξιοπιστια μετα απο χρονια συνεχομενης χρησης.

 

Για τον ελευθερο επαγγελματια η τη μικρη εταιρεια που δεν εχει δυνατοτητα να στησει render farm, οι gaming καρτες τα τελευταια χρονια ειναι καλυτερη λυση απο τις quandro.

 

Γιατι μιλαω μονο για nvidia? Γιατι στην adobe suite μονο cuda Υποστηριζεται. Και ειναι κι ενας απ τους λογους που και εγω και πολλοι αλλοι εγκαταλειψαμε τον mac pro μετα το 2012.

 

Το μηχανημα που παρουσιαζεται ειναι αξιοζηλευτο ιδιως σ εμας που αρεσουν τα μακ κι εχουμε περασει πολλα χρονια σ αυτα.

 

Δυστηχως υπερβολικα ασυμφορο γι αυτα που προσφερει. Οχι για την τιμη αγορας αυτη τη στιγμη, αλλα για λογους επεκτασημοτητας.

Περιεργο, εγω που εχω AMD , μια χαρα μου ενιχνευει και δουλευει το OpenCL, και εχει και μεγαλη διαφορα στη ταχυτηατ του rendering το premiere.

 

93a3ba687718803.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επαγγελματίας αγαπητά μου παιδάκια που βγάζει καλά λεφτά, χ3στηκε για τις δυνατότητες αναβάθμισης. Που μου σχολιάζετε το συγκεκριμένο μηχάνημα λες και είναι το gaming PC του κάθε καγκουρα που το αναβαθμίζει κάθε 3μηνο. Και όταν σας έδειξαν ποσό κοστίζει ένα μηχάνημα με παρόμοια specs κάνατε γαργαριτσες λέγοντας «όχι δεν θα το συγκρίνουμε έτσι αλλά σύμφωνα με κάτι που οι «ειδικοί» νομίζουμε πως θα έχει απλά παρόμοιες επιδόσεις». Αλήθεια δεν πρόσεξα, τα εναλλακτικά τούμπανο-PC που προτείνατε που την είχαν την οθόνη? Πάνω σε Κανα τσιμεντόλιθο? :P

Εδω εισαι λαθος.

Τα ιδια λεγαμε και για το mac pro το 2013 και εβγαιναν διαφοροι και ελεγαν οτι δεν εχει σημασια η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

Ομως, φθασαμε στο 2017 και αφοτου η apple εχασε αρκετους επαγγελματιες που την εγκατελειψαν μετα απο χρονια, παραδεχθηκε οτι η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα ειναι σημαντικη για τους επαγγελματιες* και για αυτο πχ δεν θα ξαναβγαλει το mac pro στο αποτυχημενο form factor σκουπιδοτενεκε.

 

Οι επαγγελματιες και οι εταιρειες που αγοραζουν ακριβα workstation ενδιαφερονται για την αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

*

"The way the system is architected, it just doesn't lend itself to significant reconfiguration for somebody who might want a different combination of GPUs," Techcrunch quoted Apple's hardware chief John Ternus as saying. "We realised we had to take a step back and completely re-architect what we're doing and build something that enables us to do these quick, regular updates and keep it current and keep it state of the art, and also allow a little more in terms of adaptability to the different needs of the different pro customers."

..

The firm's software engineering chief Craig Federighi added: "I think we designed ourselves into a bit of a thermal corner... being able to put larger single GPUs required a different system architecture and more thermal capacity than that system was designed to accommodate."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας επαγγελματιας νοιαζεται να βγαζει την δουλεια του με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος γινεται. Ολα τα αλλα ειναι χαζομαρες να περναει η ωρα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας επαγγελματιας νοιαζεται να βγαζει την δουλεια του με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος γινεται. Ολα τα αλλα ειναι χαζομαρες να περναει η ωρα μας.

Oχι δεν τον  νοιαζει μονο το μικροτερο κοστος ,τον νοιαζει  αναλογα την φυση του επαγγελματος και ποσο παραγωγικος μπορει να ειναι στον μικροτερο δυνατο  χρονο διοτι αυτο του αποφερει τζιρο και κερδη πολυ μεγαλυτερα. 

Το οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος  ενδιαφερει μονο τον κακο επαγγελματια η' τους παγκους της λαικης που μαλλον εκει αναφερεσαι και που ξεκαθαρα δεν απευθυνεται  σε αυτους   το συγκεκριμενο προιον .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν τον  νοιαζει μονο το μικροτερο κοστος ,τον νοιαζει  αναλογα την φυση του επαγγελματος και ποσο παραγωγικος μπορει να ειναι στον μικροτερο δυνατο  χρονο διοτι αυτο του αποφερει τζιρο και κερδη πολυ μεγαλυτερα. 

Το οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος  ενδιαφερει μονο τον κακο επαγγελματια η' τους παγκους της λαικης που μαλλον εκει αναφερεσαι και που ξεκαθαρα δεν απευθυνεται  σε αυτους   το συγκεκριμενο προιον .

+1

Ακριβως λογο παραγωγικοτητας κλπ , οι περισσοτεροι επαγγελματιες/εταιρειες δουλευουν σε windows και οχι σε mac os x.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας επαγγελματιας νοιαζεται να βγαζει την δουλεια του με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος γινεται. Ολα τα αλλα ειναι χαζομαρες να περναει η ωρα μας.

Ενας καλος επαγγελματιας θα πρεπει πρωτα να νοιαζεται για την ποιοτητα της δουλειας του και μετα για το κοστος γιατι μονο ετσι κανεις καλο ονομα που μακροπροθεσμα θα σου επιστρεψει το επιπλεον κοστος δεκαπλασια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Ακριβως λογο παραγωγικοτητας κλπ , οι περισσοτεροι επαγγελματιες/εταιρειες δουλευουν σε windows και οχι σε mac os x.

Αυτο  ειναι συναρτηση και αλλων παραγοντων - το γεγονος οτι περισσοτεροι δουλευουν σε windows  -οπως  καταλαβαινεις  και οχι μονο εξαιτιας της παραγωγικοτητας οπως λες  .

Αλλα εγω απαντησα σε κατι διαφορετικο ,ειπε δλδ ο αποπανω πως τον επαγγελματια τον ενδιαφερει μονο το χαμηλο κοστος το οποιο ειναι κλισε αποψη  που προερχεται απο ατομα   που δεν ειναι επαγγελματιες ,δεν εχουν αποψη για την αγορα η' δεν εχουν βγει ακομα στην αγορα εργασιας ,ειναι μισθωτοι κατα κανονα  και δεν εχουν δημιουργησει η' "τρεξει " τιποτα δικο τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας επαγγελματιας νοιαζεται να βγαζει την δουλεια του με οσο το δυνατον χαμηλοτερο κοστος γινεται. Ολα τα αλλα ειναι χαζομαρες να περναει η ωρα μας.

 

Εξαρτάται για τι "επαγγελματία" μιλάμε. Αυτός που περιγράφεις είναι ο κακός/ατσούμπαλος επαγγελματίας που κάποια στιγμή θα του γυρίσει μπούμεραγκ και δεν θα ξέρει από που...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μας λετε οτι ενας επαγγελματιας δεν νοιαζετε για την ελαχιστοποιηση του κοστους παραγωγης?

 

καπιταλισμος απο τα lidl αλλα τι ψαχνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μας λετε οτι ενας επαγγελματιας δεν νοιαζετε για την ελαχιστοποιηση του κοστους παραγωγης?

Μηπως να ξαναδιαβαζες τι ακριβως ειπαμε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αμα αφηνεις το κοσμο ανενημερωτο ξετρυπωνουν εταιριες που πουλανε μονο ονομα (apple, samsung, beats) και ο αλλος που δεν ξερει θα παει στο ονομα. δεν ειναι κακο αυτο, ο καθενας οτι θελει αγοραζει ελευθερη αγορα εχουμε, αλλα μετα γινονται μοδα και μπορουν να καθορισουν την αγορα.

 

οπως ειπα πριν, κατεμε η apple ειναι αναποδη σαν εταιρια (μη τα ξαναλεω, βρειτε το προηγουμενο ποστ) οποτε, κατεμε ξανα, βλαπτει την αγορα γιατι πανε οι αλλες εταιριες και την αντιγραφουν για να πουλησουν. 

και για να μη γινει κανα φανμποι πολεμος, οταν λεω αντιγραφουν δεν αναφερομαι σε features αλλα στο τι κοινο θελουν για τα προιοντα τους. οποτε αμα καποιος απεχει απο το μεσο ορο του facebook-instagram machine εχει χασει τουλαχιστον το 95% των επιλογων του

 

για samsung με το χειροτερο λογισμικο ever και beats που εχουν κανει το κοσμο να πιστευει οτι ποιοτητα στον ηχο ειναι μπασο μεχρι και στις ψιλες δεν θα αναφερθω καν, ειμαι σιγουρος εχω κανει αρκετους να με μισουν ηδη :P

 

ΥΓ. αυτη τη ρημαδα τη radeon pro 64 δεν τη βρισκω, ξερει κανεις τιποτα? pro ssg, pro duo, vega frontier και μετα ειναι οι pro wx στο site της radeon

Δηλαδή τα posts σου έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα, για να ενημερώσεις τους καημένους ανενημέρωτους συμφορουμίτες και να μην πέσουν στα πλοκάμια των κακών πολυεθνικών όπως η Apple??? Και πρέπει να εγώ να σε ακούσω ξέρω εγώ και να φτιάξω ένα custom pc , που θα κάνω εμμετό κάθε φορά που θα το βλέπω στο γραφείο μου, γιατί έφτιαξες pc build με παρόμοια specs, με λιγότερα χρήματα, ή αγόρασες κινέζικο κινητό και τάμπλετ που πιάνει score 180000+ στο antutu..ok σεβαστά όλα αυτά, αλλά αν για παράδειγμα έψαχνες σύντροφο και επέλεγες μια που εσένα σου έκανε κλίκ και ερχόμουν εγώ και σου έφερνα μία άλλη σαν σαύρα και σου έλεγα μπορεί να κάνει δύο φορές παραπάνω απο την δικιά σου και μάλιστα είναι και ποιό οικονομική σε δώρα και έξοδα, μάλλον θα με κορόιδευες, οπότε κάτι αντίστοιχο μου βγαίνει και μένα, βλέποντας τέτοιου είδους απόψεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα posts σου έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα, για να ενημερώσεις τους καημένους ανενημέρωτους συμφορουμίτες και να μην πέσουν στα πλοκάμια των κακών πολυεθνικών όπως η Apple??? Και πρέπει να εγώ να σε ακούσω ξέρω εγώ και να φτιάξω ένα custom pc , που θα κάνω εμμετό κάθε φορά που θα το βλέπω στο γραφείο μου, γιατί έφτιαξες pc build με παρόμοια specs, με λιγότερα χρήματα, ή αγόρασες κινέζικο κινητό και τάμπλετ που πιάνει score 180000+ στο antutu..ok σεβαστά όλα αυτά, αλλά αν για παράδειγμα έψαχνες σύντροφο και επέλεγες μια που εσένα σου έκανε κλίκ και ερχόμουν εγώ και σου έφερνα μία άλλη σαν σαύρα και σου έλεγα μπορεί να κάνει δύο φορές παραπάνω απο την δικιά σου και μάλιστα είναι και ποιό οικονομική σε δώρα και έξοδα, μάλλον θα με κορόιδευες, οπότε κάτι αντίστοιχο μου βγαίνει και μένα, βλέποντας τέτοιου είδους απόψεις

Νομιζω οτι μετα απο αυτη την τεκμηριωμενη και σοβαρη τοποθετηση μπορει να κλειδωθει το thread μιας και απαντηθηκαν σαφεστατα ολα τα ερωτηματα και της μιας και της αλλης πλευρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...