Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από αύριο το νέο iMac Pro με τιμή από $4999


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατί ο σωστός επαγγελματίας θα βγάλει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τα μέσα που έχει, εκτός πια αν στην Αθήνα ετοιμάζονται τα επόμενα 100 sequel του star wars

Για πολλοστη φορα, δεν απευθυνεται στην ψωροκωσταινα αλλα σε χωρες που παραγουν και αναπτυσονται, πληρωνονται και πληρωνουν

 

προφανως αν δεν σκαμπαζεις σου πασαρουν οτι γουσταρουν

 

οι επαγγελματιες που ξερω εγω

 Ο εξειδικευμενος επαγγελματιας πληρωνει χιλιαδες σε software licences και θελει να διαθεσει τον πολυτιμο χρονο του στην δουλεια που του αποφερει χρηματα και οχι να ασχολειται με τον υπολογιστη, οποτε αγοραζει συμφωνα με το Hardware Qualification List της εφαρμογης που τρεχει, δηλαδη HP/Dell/Apple/Lenovo. No ISV Certification σημαινει no support, no PC, no client, no money. Κανεις δεν το κανει αυτο για να γλιτωσει φραγκοδιφραγκα στην τιμη αγορας του.

atheatos , #mtsalla11

 

πάει καλά στα κινητά και στα φορητά 

 

στα σταθερά η APPLE έχει πτώση σημαντική τα τελευταία χρόνια.

 

Προσωπικά ξέρω επαγγελματίες που είχαν mac pro και τους τελευταίους μήνες έχουν αγοράσει pc. Βεβαια δουλεύουν ταυτόχρονα και τα παλιότερα mac pro αλλά για πρώτη φορά το "καινούριο-δυνατό" μηχάνημα είναι pc. 

Αυτο ακριβως προσπαθει να αλλαξει

 

Πως και σου ήρθε στο μυαλό η Πρέβεζα;

Ειναι παραγωγικος κολοσσος, κατι σαν το San Francisco των Βαλκανιων

 

Καλο Μαρκετινγκ.

Με σκετο marketing δεν πας εκει που ειναι

 

Εδω εισαι λαθος.

Τα ιδια λεγαμε και για το mac pro το 2013 και εβγαιναν διαφοροι και ελεγαν οτι δεν εχει σημασια η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

Ομως, φθασαμε στο 2017 και αφοτου η apple εχασε αρκετους επαγγελματιες που την εγκατελειψαν μετα απο χρονια, παραδεχθηκε οτι η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα ειναι σημαντικη για τους επαγγελματιες* και για αυτο πχ δεν θα ξαναβγαλει το mac pro στο αποτυχημενο form factor σκουπιδοτενεκε.

 

Οι επαγγελματιες και οι εταιρειες που αγοραζουν ακριβα workstation ενδιαφερονται για την αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

*

Αλλοι θελλουν επεκτασιμοτητα, αλλοι οχι. Η Apple πληρωνει το οτι (ξανα) δεν εδωσε επιλογη, και επρεπε πχ ολοι οσοι ειχαν ακριβες καρτες Pcie (Avid/Protools/AJA κτλ) να αγορασουν expansion chassis (και να ευχονται να παιζει η καρτα)

 

+1

Ακριβως λογο παραγωγικοτητας κλπ , οι περισσοτεροι επαγγελματιες/εταιρειες δουλευουν σε windows και οχι σε mac os x.

Δουλευουν αναγκαστικα εκει που υπαρχουν οι εφαρμογες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα posts σου έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα, για να ενημερώσεις τους καημένους ανενημέρωτους συμφορουμίτες και να μην πέσουν στα πλοκάμια των κακών πολυεθνικών όπως η Apple??? Και πρέπει να εγώ να σε ακούσω ξέρω εγώ και να φτιάξω ένα custom pc , που θα κάνω εμμετό κάθε φορά που θα το βλέπω στο γραφείο μου, γιατί έφτιαξες pc build με παρόμοια specs, με λιγότερα χρήματα, ή αγόρασες κινέζικο κινητό και τάμπλετ που πιάνει score 180000+ στο antutu..ok σεβαστά όλα αυτά, αλλά αν για παράδειγμα έψαχνες σύντροφο και επέλεγες μια που εσένα σου έκανε κλίκ και ερχόμουν εγώ και σου έφερνα μία άλλη σαν σαύρα και σου έλεγα μπορεί να κάνει δύο φορές παραπάνω απο την δικιά σου και μάλιστα είναι και ποιό οικονομική σε δώρα και έξοδα, μάλλον θα με κορόιδευες, οπότε κάτι αντίστοιχο μου βγαίνει και μένα, βλέποντας τέτοιου είδους απόψεις

Αν παρεις iMac μονο επειδη ειναι ομορφος δεν το εχεις πιασει το νοημα.Το ειπα και ποιο πισω οτι αυτο που πρωτιστως μετραει ειναι το Software του και μετα το hardware-εμφανιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι μετα απο αυτη την τεκμηριωμενη και σοβαρη τοποθετηση μπορει να κλειδωθει το thread μιας και απαντηθηκαν σαφεστατα ολα τα ερωτηματα και της μιας και της αλλης πλευρας.

 

Δεν χρειάζεται να απαντηθεί τίποτα φίλε μου, όλα έχουν αναλυθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και με δυνατή επιχειρηματολογία και για τις δύο πλευρές. Απλά με ένα καθημερινό παράδειγμα εξηγώ γιατί δεν θέλω την γνώμη κάποιου όταν χαζεύω ένα καινούριο mac, σχετικά με το πόσο ακριβό είναι και τι μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα, όπως και εγώ δεν λέω την δικιά μου γνώμη για κάθε καινούρια μητρική, ή GPU ή ότι άλλο γιατί σέβομαι οτι υπάρχουν άνθρωποι που την βρίσκουν με αυτά όπως εγώ με τα μήλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να απαντηθεί τίποτα φίλε μου, όλα έχουν αναλυθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και με δυνατή επιχειρηματολογία και για τις δύο πλευρές. Απλά με ένα καθημερινό παράδειγμα εξηγώ γιατί δεν θέλω την γνώμη κάποιου όταν χαζεύω ένα καινούριο mac, σχετικά με το πόσο ακριβό είναι και τι μπορώ να πάρω με αυτά τα χρήματα, όπως και εγώ δεν λέω την δικιά μου γνώμη για κάθε καινούρια μητρική, ή GPU ή ότι άλλο γιατί σέβομαι οτι υπάρχουν άνθρωποι που την βρίσκουν με αυτά όπως εγώ με τα μήλα

 

ε τοτε για τα apple ειδικα θα ηταν καλυτερο να βγαινουν μονο ανακοινωθεντα χωρις δυνατοτητα σχολιασμου 

 

θα γλιτωσουμε ολοι απο πολυ σαπιλα πιστεψε με

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι αντίστοιχη ενός iphone x :)

 

Εννοείτε ότι αν μπορούσα θα το αγόραζα.

η τιμή είναι σαφώς πιο τίμια από ένα iphone x 

 

βασικά είναι λογική για το hw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα posts σου έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα, για να ενημερώσεις τους καημένους ανενημέρωτους συμφορουμίτες και να μην πέσουν στα πλοκάμια των κακών πολυεθνικών όπως η Apple??? Και πρέπει να εγώ να σε ακούσω ξέρω εγώ και να φτιάξω ένα custom pc , που θα κάνω εμμετό κάθε φορά που θα το βλέπω στο γραφείο μου, γιατί έφτιαξες pc build με παρόμοια specs, με λιγότερα χρήματα, ή αγόρασες κινέζικο κινητό και τάμπλετ που πιάνει score 180000+ στο antutu..ok σεβαστά όλα αυτά, αλλά αν για παράδειγμα έψαχνες σύντροφο και επέλεγες μια που εσένα σου έκανε κλίκ και ερχόμουν εγώ και σου έφερνα μία άλλη σαν σαύρα και σου έλεγα μπορεί να κάνει δύο φορές παραπάνω απο την δικιά σου και μάλιστα είναι και ποιό οικονομική σε δώρα και έξοδα, μάλλον θα με κορόιδευες, οπότε κάτι αντίστοιχο μου βγαίνει και μένα, βλέποντας τέτοιου είδους απόψεις

Φανταζομαι εσυ βγαινεις μονο με βιζιτουδες ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εδω εισαι λαθος.

Τα ιδια λεγαμε και για το mac pro το 2013 και εβγαιναν διαφοροι και ελεγαν οτι δεν εχει σημασια η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

Ομως, φθασαμε στο 2017 και αφοτου η apple εχασε αρκετους επαγγελματιες που την εγκατελειψαν μετα απο χρονια, παραδεχθηκε οτι η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα ειναι σημαντικη για τους επαγγελματιες* και για αυτο πχ δεν θα ξαναβγαλει το mac pro στο αποτυχημενο form factor σκουπιδοτενεκε.

 

Οι επαγγελματιες και οι εταιρειες που αγοραζουν ακριβα workstation ενδιαφερονται για την αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

*

 

Τόσο ο "σκουπιδοτενεκές" που λες όσο και το νέο iMac pro θα βελτίωναν ακόμη περισσότερο την παραγωγικότητά μου. Δουλεύω με mac τα τελευταία 15 χρόνια χρησιμοποιώντας FinalCut κλπ και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πειραματιστώ με windows και αντίστοιχο  software χάνοντας χρήματα και ...ψυχική ηρεμία. Συνεπώς αυτά τα μηχανήματα για μένα είναι dream machines παρόλο που δεν αναβαθμίζονται και κοστίζουν σχετικά πολύ. 

 

+1

Ακριβως λογο παραγωγικοτητας κλπ , οι περισσοτεροι επαγγελματιες/εταιρειες δουλευουν σε windows και οχι σε mac os x.

 

Ο σωστός επαγγελματίας δουλεύει με τα εργαλεία που τον κάνουν πιο παραγωγικό και μπορεί να τα αποκτήσει προφανώς. Όταν σε κάτι είσαι πολύ καλός μετά από χρόνια εμπειρίας, φροντίζεις να το εμπιστεύεσαι και να το υποστηρίζεις. Αν το μοναδικό κριτήριο είναι το κόστος ή το "τι κάνουν οι άλλοι", τότε για μένα δεν μιλάμε για επαγγελματία ακριβώς... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακώνεστε δίχως λόγο. Αυτά τα μηχανήματα απευθύνονται σε εταιρίες που θα παρουν 3-4-5 workstations και θα έχουν να παίζουν. Αυτές οι εταιρείες κάνουν συμβόλαια συντήρησης με επίσης μεγάλες εταιρείες με χρόνους απόκρισης ωρών και εκεί στοχεύει η Apple κυρίως. Βέβαια δε θα τη χαλάσει που θα αγοράσουν και ένας σκασμός fanboys μια χαρά πελάτες είναι και αυτοί.

Τέτοια μηχανήματα δεν απευθύνονταο στην Ελληνική αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι macακιας,αλλά αυτό είναι από τα λίγα Mac που το κόστος δικαιολογείται .

Για productivity είναι τούμπανο .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα thread που μάθαμε ότι όσα τυφλά apple fanboys υπάρχουν εκεί έξω, καλύπτονται απο τον ίδιο και ίσως μεγαλύτερο αριθμό απο εξίσου τυφλούς apple haters.

 

Το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει κοστολογηθεί σε φυσιολογικότατα επίπεδα! Είναι ένα πολύ καλό επαγγελματικό AiO εργαλείο.

 

Το μόνο αρνητικό, είναι το γεγονός οτι δεν είναι καθόλου upgradable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποτε ένας Apple fanboy μιλάει για "επαγγελματίες" για κάποιο λόγο αναφέρει και το Final Cut...

 

"έχει κοστολογηθεί για τον επαγγελματία που θα το αγοράσει μπλα μπλα Final Cut νιενιενιε μπλα μπλα μπλα"

 

... λες και οι επαγγελματίες που χρειάζονται δυνατούς υπολογιστές για τη δουλειά τους είναι μόνο εκείνοι που ασχολούνται με video editing...

 

Έχω καιρό να ακούσω για το Logic Pro πάντως... μα τι έγινε - πού πήγαν οι επαγγελματίες DJ ?

 

Ας μην γελιόμαστε, οι πραγματικοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν τα χρηματάκια τους για ισχυρότερα PC και με λιγότερα χρήματα και τα επιπλέον χρήματα που θα έδιναν για Mac Pro τα δίνουν για επενδύσεις.

 

Όταν όλα τα επιχειρήματα καταλήγουν σε Final Cut τότε καταλαβαίνουμε ότι οι λόγοι που κάποιος υπερασπίζεται τη μάρκα ίσως είναι άλλοι (π.χ. ελιτισμός, ανάγκη για διαφορετικότητα κ.λπ.).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όποτε ένας Apple fanboy μιλάει για "επαγγελματίες" για κάποιο λόγο αναφέρει και το Final Cut...

 

"έχει κοστολογηθεί για τον επαγγελματία που θα το αγοράσει μπλα μπλα Final Cut νιενιενιε μπλα μπλα μπλα"

 

... λες και οι επαγγελματίες που χρειάζονται δυνατούς υπολογιστές για τη δουλειά τους είναι μόνο εκείνοι που ασχολούνται με video editing...

 

Έχω καιρό να ακούσω για το Logic Pro πάντως... μα τι έγινε - πού πήγαν οι επαγγελματίες DJ ?

 

Αχ συγγνώμη που βγάζω τα λεφτά μου με το final cut! Να γυρίσω άμεσα σε Adobe Premiere και Windows? Έχεις καμιά καλή πρόταση για κάνα desktop κουτάκι εκεί στα 400 ευρώ? Πόσο καιρό θα μου πάρει να προσαρμοστώ στο premiere και να μεταφέρω όλα τα TB με τα backups μου κλπ των τελευταίων 15 ετών? Σε ρωτάω για να ξέρω πόσο θα πρέπει να πω στους πελάτες μου να με περιμένουν!  :devil:

 

Σώστε λίγη σοβαρότητα τουλάχιστον... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ συγγνώμη που βγάζω τα λεφτά μου με το final cut! Να γυρίσω άμεσα σε Adobe Premiere και Windows? Έχεις καμιά καλή πρόταση για κάνα desktop κουτάκι εκεί στα 400 ευρώ? Πόσο καιρό θα μου πάρει να προσαρμοστώ στο premiere και να μεταφέρω όλα τα TB με τα backups μου κλπ των τελευταίων 15 ετών? Σε ρωτάω για να ξέρω πόσο θα πρέπει να πω στους πελάτες μου να με περιμένουν!  :devil:

 

Σώστε λίγη σοβαρότητα τουλάχιστον... 

 

Να μείνεις σε αυτά που είσαι εσύ ευχαριστημένος φυσικά. Ωστόσο, επειδή εσύ είσαι επαγγελματίας που κάνει video editing και που έχει μάθει να λειτουργεί καλά ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν σημαίνει ότι είσαι και ο κανόνας για τον επαγγελματία. P.S.: Αυτό έλειπε να είναι δικαιολογία το Final Cut για ένα υπερκοστολογημένο μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο ο "σκουπιδοτενεκές" που λες όσο και το νέο iMac pro θα βελτίωναν ακόμη περισσότερο την παραγωγικότητά μου. Δουλεύω με mac τα τελευταία 15 χρόνια χρησιμοποιώντας FinalCut κλπ και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να πειραματιστώ με windows και αντίστοιχο  software χάνοντας χρήματα και ...ψυχική ηρεμία. Συνεπώς αυτά τα μηχανήματα για μένα είναι dream machines παρόλο που δεν αναβαθμίζονται και κοστίζουν σχετικά πολύ. 

Δεν μιλαγαμε για την παραγωγικοτητα σε αυτην την απαντηση και δεν μιλαγαμε για τις προσωπικες σου προτιμησεις ή για το λειτουργικο, αλλα μιλαγαμε για αυτο που εγραψες για την δυνατοτητα αναβαθμισης και στο ξαναβαζω για να μην μπερδευεσαι:

 

Ο επαγγελματίας αγαπητά μου παιδάκια που βγάζει καλά λεφτά, χ3στηκε για τις δυνατότητες αναβάθμισης. Που μου σχολιάζετε το συγκεκριμένο μηχάνημα λες και είναι το gaming PC του κάθε καγκουρα που το αναβαθμίζει κάθε 3μηνο. 

Η ιδια η apple παραδεχθηκε οτι η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα ειναι σημαντικη για τους επαγγελματιες :

Εδω εισαι λαθος.

Τα ιδια λεγαμε και για το mac pro το 2013 και εβγαιναν διαφοροι και ελεγαν οτι δεν εχει σημασια η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα και το ευκολο service.

 

Ομως, φθασαμε στο 2017 και αφοτου η apple εχασε αρκετους επαγγελματιες που την εγκατελειψαν μετα απο χρονια, παραδεχθηκε οτι η αναβαθμισιμοτητα/επεκτασιμοτητα ειναι σημαντικη για τους επαγγελματιες* και για αυτο πχ δεν θα ξαναβγαλει το mac pro στο αποτυχημενο form factor σκουπιδοτενεκε.

Τωρα, το να βγαινει ο billdanos και να λεει οτι "οι επαγγελματιες χ3στηκαν για τις δυνατοτητες αναβαθμισης" οταν η ιδια η apple το παραδεχθηκε, ακουγεται καπως.

 

--------------------------------------

 

Ο σωστός επαγγελματίας δουλεύει με τα εργαλεία που τον κάνουν πιο παραγωγικό και μπορεί να τα αποκτήσει προφανώς. Όταν σε κάτι είσαι πολύ καλός μετά από χρόνια εμπειρίας, φροντίζεις να το εμπιστεύεσαι και να το υποστηρίζεις. Αν το μοναδικό κριτήριο είναι το κόστος ή το "τι κάνουν οι άλλοι", τότε για μένα δεν μιλάμε για επαγγελματία ακριβώς...  :)

+1

Ο σωστος επαγγελματιας "δουλευει με τα εργαλεία που τον κάνουν πιο παραγωγικό και μπορεί να τα αποκτήσει προφανώς. Όταν σε κάτι είσαι πολύ καλός μετά από χρόνια εμπειρίας, φροντίζεις να το εμπιστεύεσαι και να το υποστηρίζεις"

 

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι περισσοτεροι επαγγελματιες δουλευουν με windows και οχι με mac os x.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην γελιόμαστε, οι πραγματικοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν τα χρηματάκια τους για ισχυρότερα PC και με λιγότερα χρήματα και τα επιπλέον χρήματα που θα έδιναν για Mac Pro τα δίνουν για επενδύσεις.

 Ο εξειδικευμενος επαγγελματιας πληρωνει χιλιαδες σε software licences και θελει να διαθεσει τον πολυτιμο χρονο του στην δουλεια που του αποφερει χρηματα και οχι να ασχολειται με τον υπολογιστη, οποτε αγοραζει συμφωνα με το Hardware Qualification List της εφαρμογης που τρεχει, δηλαδη HP/Dell/Apple/Lenovo. No ISV Certification σημαινει no support, no PC, no client, no money. Κανεις δεν το κανει αυτο για να γλιτωσει φραγκοδιφραγκα στην τιμη αγορας του.

Όταν όλα τα επιχειρήματα καταλήγουν σε Final Cut τότε καταλαβαίνουμε ότι οι λόγοι που κάποιος υπερασπίζεται τη μάρκα ίσως είναι άλλοι (π.χ. ελιτισμός, ανάγκη για διαφορετικότητα κ.λπ.).

Σιγα μην ειναι και τεντιμποϊσμος, για Audio/Video σχεδον ολοι Protools/Composer/FCP σε Mac τρεχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...