Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, magnam είπε

Έχεις δίκιο, στη ΣΤΥΑ μάλλον δεν ισχύουν τα ίδια με τη ΣΣΕ διότι επιλέγουν ειδικότητες στα τέλη του 1ου έτους αν θυμάμαι καλά, ενώ στη ΣΣΕ επιλέγουμε Όπλα/Σώματα λίγο πριν την αποφοίτησή μας. Μου φαίνεται λογικό να υπάρχει διαφορετικό σύστημα επιλογής.

Ναι αυτό. Απλά ελπίζω να μην λέω μαλακιες και μπερδεύω τον κόσμο 😂

Έδινα και εγώ κάποτε για στρατιωτικές αλλά δεν ήταν για εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, lactate είπε

οδοντιατρική..ότι πιο ακραίο έχω ζήσει και επειδή ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, το κουπί που έχουμε τραβλήξει δεν υπάρχει. Δε θα έλεγα ότι χτυπάει. Το να είσαι πχ σιτιστής στον στρατό πόσο κοντράρει τα πολιτικά αισθήματα κάποιου;

πολυ ακραιο η οδοντριατρικη τι να σου πω

δεν εισαι ουτε χειρουργος,ουτε καρδιολογος που εχει ευθυνες

11 ώρες πριν, JoLas είπε

Νομίζω είναι ανάλογα με την σειρά που μπήκες στην σχολή. 

Δλδ οι πρώτοι δικαιούται να διαλέξουν και αφού διαλέξουν οι υπόλοιποι μπαίνουν με κλήρωση όπου τύχει. Αλλά μπορούν να γίνουν ανταλλαγές. Πχ αν πάρεις εσύ μια ειδικότητα από κλήρο και εγώ μια άλλη και δεν μας αρέσουν μπορούμε να ανταλλάξουμε. 

Εγω ναι αλλά σπουδάζω διοίκηση τουρισμού. 

αεροπορια στρατου πως γινεται να πας?

σαν αρχηγος σχολης τι προνομια εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jimis98 είπε

πολυ ακραιο η οδοντριατρικη τι να σου πω

δεν εισαι ουτε χειρουργος,ουτε καρδιολογος που εχει ευθυνες

Αν το πας από πλευράς κινδύνου να πεθάνει ασθενής όχι. Για τις σπουδές βέβαια λέω εγώ. Είσαι σε μια σχολή που πρέπει 8 το πρωί να είσαι στη θέση σου έτοιμος να ξεκινήσεις την εργασία με τον ασθενή (το έτοιμος σημαίνει ότι είσαι τουλάχιστον μισή ώρα πριν εκεί). Έχεις το άγχος ότι κάνεις επεμβατικά πράγματα που δεν έχεις ξανακάνει. Έχεις τη συμπεριφορά των καθηγητών που πολλές φορές είναι το λιγότερο κακή, έχεις δύστροπους ασθενείς. Έχεις πολλές φορές φέσια ασθενών που αν θες να σου αναγνωριστεί το περιστατικό τα βάζεις από την τσέπη σου (και δεν ειναι πάντα λίγα τα λεφτά). Μετά έχεις να παρακολουθήσεις τα μαθήματα με το που τελειώσεις, έχεις να πας σπιτι να διαβάσεις και για την κλινική και για τα μαθήματα. Στις εξεταστικές οι κλινικές δεν σταματάνε ποτέ, όπως ούτε τα τηλέφωνα των ασθενών που σε παίρνουν όποτε να ναι. Έχεις το άγχος ότι θα σε πάρει ο αλλος οτι δεν μπορεί να κοιμηθεί από πονόδοντο ή ότι του ξεκόλλησε η γέφυρα και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Έχεις να πηγαινοφέρνεις πράγματα στον τεχνίτη και να ασχολείσαι και με τιμολόγια. Όλα αυτά σαν φοιτητής. Τώρα βέβαια αν δεν το έχεις ζήσει και αν δεν έχεις διάθεση να δεχθείς κάποια πράγματα, ό,τι και να πω δεν θα σε πείσει. Επίσης να σου πω ότι ο καρκίνος του στόματος ε'ιναι ο 6ος συχνότερος καρκίνος και αν δεν το δει ο οδοντίατρος, θα τον βρει άλλος γιατρός από μετάσταση όταν θα ναι πλέον αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, magnam είπε

Όχι ακριβώς.

Μέχρι στιγμής η κατανομή των σπουδαστών γίνεται με την μέθοδο της "κλήρωσης". Πρακτικά τι σημαίνει αυτό:

Όλοι οι σπουδαστές κατατάσσονται σε μια "σειρά" σύμφωνα με τις επιδόσεις και τις βαθμολογίες τους. Έστω πως έχουμε 100 σπουδαστές. Εκείνος με τις καλύτερες επιδόσεις θα είναι ο νούμερο 1, ενώ ο σπουδαστής με τις χειρότερες θα είναι στη θέση 100.

Αφού κοινοποιηθεί αυτή η "σειρά", γίνεται κλήρωση και επιλέγεται το εκλογικό μέτρο. Έστω πως αυτό είναι ο αριθμός 5. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως οι 100 σπουδαστές θα χωριστούν σε ομάδες των 5 ατόμων, ήτοι σε 20 συνολικά ομάδες.

Τότε μαθαίνεις ποιες ειδικότητες υπάρχουν σε κάθε πεντάδα. Π.χ. Στην πρώτη πεντάδα υπάρχει μία θέση για Μηχανικό, δύο θέσεις για Πυροβολικό, και δύο θέσεις για Πεζικό. Αντίστοιχα μοιράζονται "θέσεις" σε κάθε 5άδα.

Τώρα, σε κάθε 5άδα αρχίζουν και επιλέγουν ένας ένας μία θέση από τις διαθέσιμες. Όπως καταλαβαίνεις, ο πρώτος της πεντάδας (σύμφωνα με την "σειρά" για την οποία έγραψα πιο πάνω) έχει όλες τις επιλογές, ενώ ο τελευταίος...... ό,τι του έχουν αφήσει.

Κι εδώ είναι το οξύμωρο. Μπορεί από τους 100 να είσαι ο νούμερο 5 της Σχολής (δηλαδή άριστος), αλλά επειδή κληρώθηκαν 5άδες, ουσιαστικά να είσαι ο τελευταίος της πρώτης ομάδας. Ενώ ο αμέσως επόμενος (ο 6ος) να είναι ουσιαστικά ο πρώτος της δεύτερης ομάδας. Συνεπώς, σχεδόν ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως θα βρίσκεσαι σε θέση να επιλέξεις.

Και δεν υπάρχει η δυνατότητα αμοιβαίας ανταλλαγής. Παίρνεις αυτό που έχεις εκείνη τη στιγμή. Άμα δεν σου αρέσει, περιμένεις 40 χρόνια για να αποστρατευτείς.

Έχεις δίκαιο.

Θυμάμαι πριν 15 χρόνια που πήγα στρατό ένας ανθυπολοχαγός να μας περιγράφει ακριβώς αυτό το σύστημα με τις 5αδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimis98 είπε

πολυ ακραιο η οδοντριατρικη τι να σου πω

δεν εισαι ουτε χειρουργος,ουτε καρδιολογος που εχει ευθυνες

αεροπορια στρατου πως γινεται να πας?

σαν αρχηγος σχολης τι προνομια εχει?

Πανελλήνιες. Από θετική.

Αυτο λυπάμαι αλλά δεν το γνωρίζω 

Επεξ/σία από JoLas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

αεροπορια στρατου πως γινεται να πας?

 

απο ΣΜΥ ή ΣΣΕ όπλα οπως διαλεγεις το οποιδηποτε οπλο έτσι μπορεί να τύχεις και αεροπορία στρατού όπως επισης μπορείς να πάρεις και κάποια ειδικότητα τεχνίτη στη ΣΜΥ που θα εμπλέκεσαι με την αεροπορία στρατού είτε σαν τεχνικός που θα επιλεξεις ΑΣ είτε μεσω τεχνικού σώματος που εχει καποιες αντιστοιχες ειδικότητες απλά οι πιθανότητες δεν ειναι αρκετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, geoliol είπε

απο ΣΜΥ ή ΣΣΕ όπλα οπως διαλεγεις το οποιδηποτε οπλο έτσι μπορεί να τύχεις και αεροπορία στρατού όπως επισης μπορείς να πάρεις και κάποια ειδικότητα τεχνίτη στη ΣΜΥ που θα εμπλέκεσαι με την αεροπορία στρατού είτε σαν τεχνικός που θα επιλεξεις ΑΣ είτε μεσω τεχνικού σώματος που εχει καποιες αντιστοιχες ειδικότητες απλά οι πιθανότητες δεν ειναι αρκετες

Αυτό.

 

Απλά οι θέσεις είναι λίγες, και τα τελευταία χρόνια στη ΣΣΕ απαιτείται πρώτα να έχεις περάσει επιτυχώς τις απαραίτητες εξετάσεις στο Κέντρο Αεροπορικής Ιατρικής.

Αν θες μόνο Αεροπορία Στρατού, μην μπεις καν ΣΣΕ/ΣΜΥ. Οι πιθανότητες να την πάρεις είναι κάτι λιγότερο από ελάχιστες. Μπαίνεις σε αυτές τις Σχολές για να γίνεις στρατιωτικός, όχι για να πάρεις συγκεκριμένο Όπλο/Σώμα.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, magnam είπε

Συγγνώμη TS που δεν σου απάντησα νωρίτερα, αλλά δεν είχα χρόνο. Είδα και διάφορα ποστ εδώ που επιβεβαιώνουν αυτό που φοβόμουν: πολλοί έχετε τρομακτική άγνοια όσον αφορά τις Ένοπλες Δυνάμεις. Δεν σας κατηγορώ γι' αυτό, λογικό είναι. Αλλά σας κατηγορώ που πάτε να τον συμβουλέψετε για κάτι σχετικά με το οποίο δεν έχετε πάρει μυρωδιά τι παίζει.

Λοιπόν, ας ξεκαθαρίσω κάποια θέματα που θίχτηκαν με όσο το δυνατόν πιο απλά λόγια:

Άλλο ο Αξιωματικός, και άλλο ο Υπαξιωματικός. Άλλο ο ΕΣ, άλλο το Πολεμικό Ναυτικό, και άλλο η Πολεμική Αεροπορία. Άλλο το στέλεχος από Στρατιωτική Σχολή, και άλλο ο ΟΒΑ/ΕΠΟΠ/ΕΜΘ.

Δεν μπορείς να τα βάλεις όλα σε ένα τσουβάλι ονόματι "Στρατός" ή "Στρατιωτική Σχολή". Και εξηγώ:

1. Ο Υπαξιωματικός ΔΕΝ έχει ευθύνες. Σαν Υπαξιωματικός ποτέ σου δεν θα χρεωθείς και δεν θα γίνεις διαχειριστής ολόκληρης Ίλης αρμάτων (αξίας εκατομμυρίων ευρώ) και των πυρομαχικών αυτών καθώς και του προσωπικού τους. Μιλάμε για ευθύνες που θα σε κάνουν ΣΙΓΟΥΡΑ να χάσεις τον ύπνο σου. Ποτέ σου δεν θα νοιώσεις τον τρόμο που αισθάνεται ένας ΑΞΒΟΛ/ΑΞΕΠ όταν γίνεται βολή Πυροβολικού. Ποτέ σου δεν θα περάσεις από ΕΔΕ και δεν θα είσαι ο πρώτος κατηγορούμενος εάν ένας κληρωτός σπάσει το χέρι του επειδή είναι ατσούμπαλος. Ποτέ σου δεν θα κληθείς να χειριστείς σχέδια και απόρρητα έγγραφα, ή να κάνεις σχεδιασμό και προγράμματα βολών. Ποτέ σου δεν θα αναπτύξεις/τάξεις/κατευθύνεις ολόκληρη Πυροβολαρχία για βολές. Ποτέ σου δεν θα κάνεις οργάνωση περιοχής αναπτύξεως. Ποτέ σου δεν θα διοικήσεις Υπομονάδα/Μονάδα/Σχηματισμό. Ποτέ σου δεν θα υποβάλεις/εποπτεύσεις σχέδιο ασφαλείας. Ποτέ σου δεν θα διατελέσεις Συντονιστής Διακλαδικών Πυρών. Και πολλά, πολλά άλλα. Δεν λέω πως ο Υπαξιωματικός την περνάει ζάχαρη, το αντίθετο, αλλά δεν γίνεται να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τους Υπαξιωματικούς και τους Αξιωματικούς. Οι ευθύνες που βαρύνουν τους δεύτερους είναι τρομακτικά τεράστιες, και είναι λογικό εκτός χορού να σου φαίνονται σαν κάτι το απλό. Κι εγώ άκουγα για ευθύνες, και νόμιζα πως όλα μέλι-γάλα, αλλά όταν με το καλό βάλεις την υπογραφή σου σε αυτό το χρεωστικό που σου χρεώνει ολόκληρη Πυροβολαρχία/Ίλη/Λόχο με ανθρώπους, άρματα, πυροβόλα, έγγραφα, υλικά, πυρομαχικά, και έδαφος της ελληνικής επικράτειας, έλα να μου ξαναπείς. Αυτά είναι πράγματα που ο οπλίτης θητείας δεν μπορεί να δει (άκρως φυσιολογικό). Γενικότερα, για κάθε 1 πράγμα που θα δεις ως κληρωτός, υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 100 από πίσω που αγνοείς την ύπαρξή τους. Οπότε θα πρότεινα να ακούς στελέχη-αποφοίτους των Σχολών που σε ενδιαφέρουν, και όχι τον κάθε έναν που "είδε/άκουσε/του είπαν/έχει έναν γνωστό".

2. Οι Στρατιωτικές Σχολές δεν είναι ίδιες μεταξύ τους. Η κάθε μία έχει και διαφορετικές απαιτήσεις. Αντιλαμβάνεσαι, λοιπόν, πως άλλα περιμένουν από έναν σπουδαστή της ΣΣΑΣ που πρόκειται να γίνει ιατρός, και άλλα από έναν Εύελπι της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων. Αντίστοιχα, άλλα περιμένουν από έναν μελλοντικό μηχανοσυνθέτη της ΣΤΥΑ, και άλλα από τον μαθητή της ΣΜΥ. Η κάθε Σχολή σε προετοιμάζει γι' αυτό που πρόκειται να γίνεις. Το γεγονός πως και η ΣΤΥΑ, και η ΣΣΑΣ, και η ΣΣΕ αποτελούν Στρατιωτικές Σχολές δεν σημαίνει και πως μπορείς να ανταπεξέλθεις εξίσου ικανοποιητικά στις απαιτήσεις όλων τους. Συγκεκριμένα, πρώην συμμαθητής μου στη ΣΣΕ δεν άντεξε ούτε μία εβδομάδα στη Σχολή. Παραιτήθηκε ενώ έκλαιγε με λυγμούς, και έναν χρόνο αργότερα ξαναέδωσε πανελλήνιες. Εχθές αποφοίτησε επιτυχώς από τη Σχολή Ικάρων και είναι ένας από τους καλύτερους πιλότους. Άλλο κλίμα και άλλες απαιτήσεις είχε από αυτόν η ΣΣΕ, και άλλες η Σχολή Ικάρων. Μην πιστεύεις πως ισχύουν τα ίδια επειδή αποτελούν αμφότερες Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων.

3. Μεταθέσεις. Τώρα ίσως σου ακούγονται σαν κάτι το ωραίο (του στυλ "θα δεις όλη την Ελλάδα"). Προσωπικά μου αρέσουν, αν και είμαι ακόμα στην αρχή της καριέρας μου θα έλεγε κανείς. Μην ξεχνάς, όμως, πως ανά δύο χρόνια θα σου ανοίγει φάκελος μετάθεσης, που κατά πάσα περίπτωση όχι μόνο δεν θα σε στέλνει κοντά στο σπίτι σου, αλλά αντιδιαμετρικά από αυτό. Και μην νομίζεις πως θα πηγαίνεις σε κεντρικά μέρη. Ναι, οκ, υπάρχει η Αλεξανδρούπολη, αλλά υπάρχει και ο Λαγός ή το Σουφλί. Υπάρχει η Σάμος, αλλά υπάρχει και το Καστελόριζο. Ή οι λεγόμενες "βραχονησίδες" (μικρονήσοι). Τώρα ίσως να μην σε νοιάζει, αλλά εάν κουβαλάς γυναίκα/παιδιά ή θέλεις να βρεις μια κοπέλα για να κάνεις οικογένεια, θα σε πονέσει αρκετά.

4. Το οικονομικό θέμα μην το δέχεσαι έτσι άκριτα. Ναι, οκ, παίρνεις ικανοποιητικό μισθό. Έχω δει άτομα να μην τους φτάνει για κανέναν λόγο, αλλά προσωπικά με υπερκαλύπτει. Το θέμα είναι πως έχεις και απορρέουσες υποχρεώσεις. Έχεις πάει ποτέ σου να ράψεις στολή για να δεις κόστος; Ή πιστεύεις πως στο καλύπτει η Υπηρεσία; Και δεν είναι μόνο μία η στολή που θα πρέπει να ράψεις, ούτε θα την ράψεις μόνο μία φορά και μετά τέλος. Έχεις κάνει κάθε δύο χρόνια μετακομίσεις; Δεν παραπονιέμαι για τον μισθό, το αντίθετο, αλλά μην πιστεύεις πως όλο το ποσό θα σου μένει στην τσέπη και όλες οι υπόλοιπες ανάγκες σου θα καλύπτονται από την Υπηρεσία. Μέχρι στιγμής έχω δώσει τουλάχιστον 2-3 ολόκληρους μισθούς για θέματα της Υπηρεσίας (από στολές μέχρι το οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστεί). 

5. Όπως προείπα όλες οι Σχολές διαφέρουν πάρα πολύ μεταξύ τους, αλλά έχουν ένα κοινό: Όλες θα σε δυσκολέψουν. Και στο λέω αυτό διότι ακόμα και στην πιο "χαλαρή" (συγκριτικά με τις υπόλοιπες) εάν μπεις, πάλι θα βρεθείς μόνος, έγκλειστος σε ένα τελείως άγνωστο (κι εάν μου επιτραπεί.... καθόλου φιλικό) περιβάλλον στο οποίο επικρατούν ιδιαίτερες συνθήκες, και από την πρώτη κιόλας μέρα υπάρχουν απαιτήσεις από εσένα που πρέπει να ικανοποιήσεις, δίχως να σου αναγνωρίζονται τίποτα ελαφρυντικά. Αυτό είναι κάτι που μοιράζονται όλες οι Στρατιωτικές Σχολές. Από εκεί και πέρα, στην κάθε μία προστίθενται οι ιδιαιτερότητές της, καθώς και οι απαιτήσεις του εκάστοτε Κλάδου των Ενόπλων Δυνάμεων.

Εν κατακλείδι, θέλω να τονίσω πως σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπώ να σε αποθαρρύνω ή να σου κόψω τα φτερά. Ούτε μου αρέσει να αναφέρομαι μόνο αρνητικά στην ιδιότητά μου την οποία τόσο αγαπώ. Όπως έχω πει τόσες φορές, είμαι πραγματικά ευτυχισμένος που αξιώθηκα να αποφοιτήσω από τη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων και να είμαι Αξιωματικός. Κατ' εμέ τα θετικά υπερτερούν κατά πολύ των όποιων αρνητικών.

Παρ' όλα αυτά έγραψα τα παραπάνω διότι πολλά που έχουν κατά καιρούς γραφτεί σε αυτό το φόρουμ (και κατ' επέκταση σε αυτό το τόπικ) αγγίζουν τα όρια του ψέματος και βρίσκονται τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας. Δεν σου λέω να μην το επιλέξεις ως ιδιότητα. Σου λέω, όμως, πως εάν δεν θέλεις να βρίζεις μια ζωή τον εαυτό σου και να είσαι δυστυχισμένος, πρέπει να είσαι ερωτευμένος με αυτό. Όχι μόνο με τα θετικά, αλλά και με τα όποια αρνητικά του.

Όπως είχε πει ένας καθηγητής μου, ο Δρ. Αριστείδης Γιαπαλής: "Το να είσαι στρατιωτικός δεν είναι επάγγελμα, είναι αποστολή!"!

Υ.Γ. Τονίζω πως από Ναυτικό/Αεροπορία/Αστυνομία δεν έχω εικόνα. Είμαι ξεκάθαρα παιδί του Στρατού Ξηράς και του ενδόξου Πυροβολικού.

πολυ ωραια η τοποθετηση σου που καλυψε ολα τα παραπανω θεματα που ηταν αρκετα συγκεχυμενα μεταξυ τους... Τωρα θα ηθελα να ρωτησω (ειμαι 17), υπαρχει ενα ενδεχομενο να δηλωσω στο μηχανογραφικο μου κατα σειρα 2η-3η τη σχολη Ευελπιδων,ενω πρωτη στοχευω για Ικαρων. Ωστοσο εχω ακουσει κατα καιρους διαφορα πραγματα κυριως αρνητικα για την Σχολη Ευελπιδων, πολλα εξ αυτων απο το διαδικτυο και οχι μονο. Αυτο με βαζει σε ενδοιασμους γιατι ακουω μονο την κακη πλευρα ενω δεν μπορω να ακουσω μια αυθεντια με αντικειμενικη γνωμη. Εσυ οντας αποφοιτος της σχολης μπορεις να μου περιγραψεις πανω κατω θετικα-αρνητικα της σχολης σου; Οσο μπορεις συνοπτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

πολυ ωραια η τοποθετηση σου που καλυψε ολα τα παραπανω θεματα που ηταν αρκετα συγκεχυμενα μεταξυ τους... Τωρα θα ηθελα να ρωτησω (ειμαι 17), υπαρχει ενα ενδεχομενο να δηλωσω στο μηχανογραφικο μου κατα σειρα 2η-3η τη σχολη Ευελπιδων,ενω πρωτη στοχευω για Ικαρων. Ωστοσο εχω ακουσει κατα καιρους διαφορα πραγματα κυριως αρνητικα για την Σχολη Ευελπιδων, πολλα εξ αυτων απο το διαδικτυο και οχι μονο. Αυτο με βαζει σε ενδοιασμους γιατι ακουω μονο την κακη πλευρα ενω δεν μπορω να ακουσω μια αυθεντια με αντικειμενικη γνωμη. Εσυ οντας αποφοιτος της σχολης μπορεις να μου περιγραψεις πανω κατω θετικα-αρνητικα της σχολης σου; Οσο μπορεις συνοπτικα...

Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Δεν μπορώ να σου πω και πολλά. Όταν κι εάν με το καλό μπεις, θα τα δεις.

Αυτό που έχω να σου πω είναι το εξής: Να είσαι συνειδητοποιημένος. Να έχεις επίγνωση του πού πας να μπεις και τι είδους Σχολή είναι αυτή. Δεν λέγεται Ευελπίδων, αλλά Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Σίγουρα δεν πας για διακοπές εκεί, και σίγουρα δεν θα τα βρεις όλα ρόδινα. Δεν πρέπει άλλωστε. Δυσκολίες υπάρχουν, και σε καμία περίπτωση δεν είναι λίγες. Όσα άτομα γράφουν στο διαδίκτυο τα όποια "αρνητικά" μάλλον δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως η συγκεκριμένη Σχολή ΔΕΝ πρέπει να είναι εύκολη και ΔΕΝ πρέπει να συμπεριφέρεται στους Ευέλπιδες σαν να είναι απλοί φοιτητές. Ένας άλλος λόγος που ίσως τους οδηγεί στο να γράφουν τέτοια είναι το γεγονός πως χρειάζεσαι αρκετά χρόνια στο Στράτευμα και να περάσεις από πολλές θέσεις προκειμένου να καταλάβεις τον λόγο πίσω από διάφορα πράγματα που γίνονται μέσα στη Σχολή. Συνεπώς, ένας πρώην πρωτοετής Εύελπις που παραιτήθηκε, είναι λογικό να μην έχει συνειδητοποιήσει τον λόγο πίσω από όλα όσα τον έκαναν εν τέλει να παραιτηθεί. Άρα αναμενόμενο είναι το να γράφει τέτοια "αρνητικά".

Ως κατακλείδα θα γράψω το εξής: Δεν πας κατασκήνωση και δεν πας για πρόσκοπος. Πας στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων για να γίνεις Αξιωματικός του Στρατού.

Εάν έχεις συνειδητοποιήσει το παραπάνω, τότε έχεις μία ιδέα σχετικά με το τι πρέπει να περιμένεις και τι όχι. Αντίστοιχα ξέρεις πώς πρέπει να συμπεριφέρεσαι και να αντιμετωπίζεις τις όποιες δυσκολίες.

Καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδια θα σας πω κι εγώ τη γνώμη μου, ως πτυχιουχος Πληροφορικής από το Πα.πει. και ένστολος τα τελευταία 20 χρονια. Οι στρατιωτικές σχολές σας εξασφαλίζουν επαγγελματικά όμως είναι λάθος να το αντιμετωπίζετε μόνο ως δουλειά η ως επιστημονικό ορίζοντα. Όποιος παει σε στρατιωτική σχολή πρεπει να είναι προετοιμασμενος για μια συντηρητική σχετικά ζωή με πολλα καθήκοντα και πιο πολυ δουλειά απ όσο έχει συνηθίσει να "ακουει" από τη τηλεόραση και τους φίλους του που έχουν κάνει φαντάροι. Οι ένοπλες δυνάμεις θα είναι το σπίτι σου κυριολεκτικά. Πολλές φορές θα νιώθεις οτι πιο συχνά είσαι κοντά στη "δουλειά" απ ότι στην οικογένεια σου. Άλλες φορές θα στεναχωρηθεις και άλλες φορές θα νιώσεις τυχερός που είσαι στις ενοπλες δυνάμεις. Φυσικά, ανάλογα τη σχολή έχεις και διαφορετική εξελιξη. Πχ αν πας στην Ευελπίδων θα μετακινεισαι συχνά τη ζωή σου, σε πολεις και υπηρεσίες που δε ξερεις κανέναν, ενώ αν πας στο Πολεμικό Ναυτικό θα ταξιδεύεις συχνά, αφου για αρκετά χρόνια θα υπηρετείς σε πλοια κλπ. Η σκέψη ότι "θα παω και θα κάνω σπουδές και μετά θα φυγω" δεν είναι πολυ ρεαλιστική, αφου δεν είναι πολυ ευκολο να ολοκληρωσεις σπουδές, ιδίως τα πρώτα χρόνια που θα είναι πολλες οι υπηρεσιακες υποχρεωσεις. Και αν ολοκληρωσεις σπουδές, δεν είναι ευκολη η απόφαση να φυγεις, αφου ήδη έχουν περάσει κάποια χρόνια και δε μπορείς να βγεις ευκολα στην αγορά εργασίας μετά πχ τα 35 για πρωτη φορα. Επιπλέον να σας πω ότι όλες οι σχολές, έχουν έναν ελάχιστο χρόνο παραμονης, δε μπορείς να παραιτηθεις μετά τη σχολή αμέσως, πρεπει να πληρωσεις ένα χρηματικό ποσο (αρκετά μεγάλο). Αυτά τα ολίγα από εμένα, να είστε καλά και σας ευχομαι καλη σταδιοδρομία σε ότι κανετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2020 στις 1:52 ΠΜ, bilya είπε

Αν κ δεν πιστεύω οτι έχει αλλάξει δεν υπάρχει καμία μοριοδοτηση για αστυφυλάκων/ΣΑΣΣ κ υποαξιοματικων. Μονο οι πολύτεκνοι ειχαν πάντα άλλες βάσεις. Ποιος σου είπε οτι αν πας στρατό αποκτάς μόρια?

Επίσης αν δεις την τελευταία προκήρυξη για συνοριοφύλακες απαιτείται η εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων.

*ΟΥΚ πάνε μόνο στελέχη.

Έτσι είναι, δεν υπάρχει πρόσθετη μοριοδότηση για αθλητές στις στρατιωτικές. 

Επίσης εννοείται τελείως διαφορετικές δυσκολίες κάθε σώμα. Καλύτερη επιλογή? Αεροπορία ξεκάθαρα. Χειρότερη? Αν δεν έχεις πρόβλημα τρελό με τις μεταθέσεις, Το ναυτικό (εκτός και αν εισαι σαλαμινιός) , λόγω τεράστιας υποστελέχωσης και ειδικών συνθηκών των καραβιών (το καράβι και με πατέντα (=κίνδυνος) θα πάει, το αεροπλάνο only by he book, το άρμα σπανίως θα κινηθεί)  καταλήγεις να λείπεις διαρκώς από το σπίτι σου, να μην παίρνεις πολλές φορές τις άδειες που όλοι σχεδόν οι υπόλοιποι παίρνουν,  (βλ. πάσχα+χριστουγεννα άγραφες άδειες) όπως και πολλά άλλα (πχ εκτέλεση παραπάνω από τις μέγιστες νόμιμες υπηρεσίες/ανά μήνα) , να δουλεύεις πολύ περισσότερο εννοείται απλήρωτα, πράγματα που δε συμβαίνουν (παρά στο ελάχιστο) στα άλλα σώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magnam είπε

Τώρα μου βάζεις δύσκολα. Δεν μπορώ να σου πω και πολλά. Όταν κι εάν με το καλό μπεις, θα τα δεις.

Αυτό που έχω να σου πω είναι το εξής: Να είσαι συνειδητοποιημένος. Να έχεις επίγνωση του πού πας να μπεις και τι είδους Σχολή είναι αυτή. Δεν λέγεται Ευελπίδων, αλλά Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Σίγουρα δεν πας για διακοπές εκεί, και σίγουρα δεν θα τα βρεις όλα ρόδινα. Δεν πρέπει άλλωστε. Δυσκολίες υπάρχουν, και σε καμία περίπτωση δεν είναι λίγες. Όσα άτομα γράφουν στο διαδίκτυο τα όποια "αρνητικά" μάλλον δεν έχουν συνειδητοποιήσει πως η συγκεκριμένη Σχολή ΔΕΝ πρέπει να είναι εύκολη και ΔΕΝ πρέπει να συμπεριφέρεται στους Ευέλπιδες σαν να είναι απλοί φοιτητές. Ένας άλλος λόγος που ίσως τους οδηγεί στο να γράφουν τέτοια είναι το γεγονός πως χρειάζεσαι αρκετά χρόνια στο Στράτευμα και να περάσεις από πολλές θέσεις προκειμένου να καταλάβεις τον λόγο πίσω από διάφορα πράγματα που γίνονται μέσα στη Σχολή. Συνεπώς, ένας πρώην πρωτοετής Εύελπις που παραιτήθηκε, είναι λογικό να μην έχει συνειδητοποιήσει τον λόγο πίσω από όλα όσα τον έκαναν εν τέλει να παραιτηθεί. Άρα αναμενόμενο είναι το να γράφει τέτοια "αρνητικά".

Ως κατακλείδα θα γράψω το εξής: Δεν πας κατασκήνωση και δεν πας για πρόσκοπος. Πας στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων για να γίνεις Αξιωματικός του Στρατού.

Εάν έχεις συνειδητοποιήσει το παραπάνω, τότε έχεις μία ιδέα σχετικά με το τι πρέπει να περιμένεις και τι όχι. Αντίστοιχα ξέρεις πώς πρέπει να συμπεριφέρεσαι και να αντιμετωπίζεις τις όποιες δυσκολίες.

Καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις!

Nα σαι καλα φιλαρακι! Παρεμπιπτοντως εσυ εχεις περασεις στην ΣΣΕ των οπλων ή των σωματων; Επισης θα μπορουσες να μου πεις και ποια η διαφορα τους; Ευχαριστω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2020 στις 11:40 ΠΜ, lactate είπε

Αν το πας από πλευράς κινδύνου να πεθάνει ασθενής όχι. Για τις σπουδές βέβαια λέω εγώ. Είσαι σε μια σχολή που πρέπει 8 το πρωί να είσαι στη θέση σου έτοιμος να ξεκινήσεις την εργασία με τον ασθενή (το έτοιμος σημαίνει ότι είσαι τουλάχιστον μισή ώρα πριν εκεί). Έχεις το άγχος ότι κάνεις επεμβατικά πράγματα που δεν έχεις ξανακάνει. Έχεις τη συμπεριφορά των καθηγητών που πολλές φορές είναι το λιγότερο κακή, έχεις δύστροπους ασθενείς. Έχεις πολλές φορές φέσια ασθενών που αν θες να σου αναγνωριστεί το περιστατικό τα βάζεις από την τσέπη σου (και δεν ειναι πάντα λίγα τα λεφτά). Μετά έχεις να παρακολουθήσεις τα μαθήματα με το που τελειώσεις, έχεις να πας σπιτι να διαβάσεις και για την κλινική και για τα μαθήματα. Στις εξεταστικές οι κλινικές δεν σταματάνε ποτέ, όπως ούτε τα τηλέφωνα των ασθενών που σε παίρνουν όποτε να ναι. Έχεις το άγχος ότι θα σε πάρει ο αλλος οτι δεν μπορεί να κοιμηθεί από πονόδοντο ή ότι του ξεκόλλησε η γέφυρα και δεν ξέρεις τι να κάνεις. Έχεις να πηγαινοφέρνεις πράγματα στον τεχνίτη και να ασχολείσαι και με τιμολόγια. Όλα αυτά σαν φοιτητής. Τώρα βέβαια αν δεν το έχεις ζήσει και αν δεν έχεις διάθεση να δεχθείς κάποια πράγματα, ό,τι και να πω δεν θα σε πείσει. Επίσης να σου πω ότι ο καρκίνος του στόματος ε'ιναι ο 6ος συχνότερος καρκίνος και αν δεν το δει ο οδοντίατρος, θα τον βρει άλλος γιατρός από μετάσταση όταν θα ναι πλέον αργά.

όλα τα ιατρικά επαγγέλματα το έχουν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Nα σαι καλα φιλαρακι! Παρεμπιπτοντως εσυ εχεις περασεις στην ΣΣΕ των οπλων ή των σωματων; Επισης θα μπορουσες να μου πεις και ποια η διαφορα τους; Ευχαριστω... 

Να 'σαι καλά! Εγώ είμαι των Όπλων. Πρακτικά, όσον αφορά τα 4 έτη της Σχολής, δεν υπάρχουν διαφορές. Τα ίδια ακριβώς κάνετε, με εξαίρεση 2-3 μαθήματα που αλλάζουν κατά το 3ο και 4ο έτος.

Υπάρχει, όμως, διαφορά όσον αφορά το τι θα κάνεις κατά την υπόλοιπη καριέρα σου. Άμα έχεις μπει στα Όπλα, τότε θα υπηρετήσεις σε ένα από τα έξι Όπλα του ΕΣ (Πεζικό, Τεθωρακισμένα, Πυροβολικό, Μηχανικό, Διαβιβάσεις, Αεροπορία Στρατού), ενώ αν έχεις μπει στα Σώματα, θα επιλέξεις ένα εκ των τριών Σωμάτων (Υλικού Πολέμου, Τεχνικό, Εφοδιασμού-Μεταφορών).

Πρακτικά και πολύ χονδρικά, τα Όπλα διεξάγουν τον αγώνα, ενώ τα Σώματα υποστηρίζουν τον αγώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...