Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, lactate είπε

Για αστυνομία βασικά σκεφτόμουν..  όπως σκεφτόμουν και για ΣΑΝ.. που έχουν έναν ασθενή στη ΜΕΘ και νομίζουν ότι έχουν δουλειά..

Από το στρατό αν δεν είχα θεματα υγείας και μπορούσα να περάσω θα ηθελα στρατιωτική ιατρικη ή νοσηλευτικη ή στην ικαρων μηχανικός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 ώρες πριν, lactate είπε

To μετανοιώνω σε απίστευτο βαθμό που δεν έγινα στρατιωτικός ή αστυνομικός. Παλεύω εγώ και τόσοι γνωστοί μου για μια δουλειά και όλοι σε θέλουν πτυχίο+μάστερ και να σου δίνουν  600 ευρώ με ωράριο ότι να  ναι και το ΣΚ δεν είναι πάντα εξασφαλισμένο. Ο  ένστολος έχει τα πάντα. Σίγουρο μισθό, τις άδειες του, τα πάντα του. Βασικά όλα  τα καλά του δημοσίου συν μερικά ακόμα. Και εγώ ο παπάρας λέωαα δε θα γίνω ένστολος όχι δεν το θέλω. Ανάθεμα την ηλιθιότητά μου. Που αν μου έλεγες αύριο μπορείς να μπεις στην σχολή της αστυνομίας τρέχοντας θα πήγαινα. Αλλά ήμουν παπάρας.

Οπότε ναι, αξίζει.

μονο για τα λεφτα θελεις να πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Πιστευετε πως η δουλεια ενος αποφοιτου της ΣΣΑΣ ειναι πολυ πιο ευκολη και κερφοφορα απ οτι ενος αστυφυλακα; Εχω ακουσει απο κατι γνωστους πως ολη μερα καθονται στα γραφεια και κωλοβαρανε  και χρυσοπληρωνονται... Επισης αξιζει  σε περιπτωση που περασω αστυνομια να παω εφεδρος αξιωματικος ή τζαμπα θα χαραμισω το καιρο μου εχοντας ηδη πραγματοποιησει τη θητεια μου στην σχολη αστυφυλακων;

Αλήθεια με αυτα τα μυαλά, καλύτερα να μη δηλώσεις καμία στρατιωτική σχολή. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι το ξύσιμο και ο δημοσιοϋπαλληλισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

μονο για τα λεφτα θελεις να πας?

Θα σου πω.. το να σαι αξιωματικός μια χαρά μου ακούγεται.  Σαν δουλειά έχει και ένα ενδιαφέρον παίρνεις κατάθεση από τον κάθε άκυρο ξέρω γω.. σταθερή δουλειά (δεν  σε διώχνουν), καλός μισθός (γιατί εκεί έξω κυκλοφορούν κάτι τύποι που σε θέλουν με μαστερ και να παιρνεις ημιαπασχοληση 300 ευρώ μαύρα) και έχεις διάφορα καλά (άδειες, εκπτώσεις σε ορισμένα πράγματα κτλ). Οπότε γιατί να μη θέλω να περνάω τη μέρα μου αξιωματικός υπηρεσίας με ένα συνάδελφο και αν δεν έχει κινησούλα να λέμε ότι μας κατέβει; Τι να φοβηθώ τα ξενύχτια; Γιατί στον δικό μου τον κλάδο τρέχεις πάνω κάτω σε εφημερία νοσκομείου.

Οπότε, για όλα τα παραπάνω θέλω να πάω. Γιατί θεωρώ ότι η μεγαλύτερη (επαγγελματικά) βλακεία μου ήταν που με πιασαν τα αριστερά μου συναισθήματα και δεν ήθελα να γίνω μπάτσος. Μου ρχεται να παω στον καθρέπτη και να φασκελωθώ :P

Kαι θα μουν και καλός στη δουλειά μου, γιατί μαρεσει να μαι καλός και είμαι και εργατικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, lactate είπε


Kαι θα μουν και καλός στη δουλειά μου, γιατί μαρεσει να μαι καλός και είμαι και εργατικός.

Κερασάκι στην τούρτα το quote αυτό. Αφού μας είπες 3 φορές ότι το όνειρο σου είναι να είσαι αυδμ και να ξυνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

Κερασάκι στην τούρτα το quote αυτό. Αφού μας είπες 3 φορές ότι το όνειρο σου είναι να είσαι αυδμ και να ξυνεσαι

Όχι δε λέω αυτό. Κάνω διδακτορικό το οποίο είναι κάτι εξουθενωτικό και θέλει μια συνεχή προσπάθεια. Αυτό που με γειώνει φουλ είναι ότι νιώθω στον αέρα. Ότι είσαι σε μια διαρκή φάση, μετά από αυτό τι θα κάνω; Απλά με φθείρει η μόνινη αβεβαιότητα του επαγγέλματος του ερευνητή, ότι όλο κάνεις προτάσεις ψάχνεσαι αν θα εγκριθούν και αν τελικά θα έχεις μισθό και αν θα είναι για μια φορά στην ώρα της η μισθοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, lactate είπε

Θα σου πω.. το να σαι αξιωματικός μια χαρά μου ακούγεται.  Σαν δουλειά έχει και ένα ενδιαφέρον παίρνεις κατάθεση από τον κάθε άκυρο ξέρω γω.. σταθερή δουλειά (δεν  σε διώχνουν), καλός μισθός (γιατί εκεί έξω κυκλοφορούν κάτι τύποι που σε θέλουν με μαστερ και να παιρνεις ημιαπασχοληση 300 ευρώ μαύρα) και έχεις διάφορα καλά (άδειες, εκπτώσεις σε ορισμένα πράγματα κτλ). Οπότε γιατί να μη θέλω να περνάω τη μέρα μου αξιωματικός υπηρεσίας με ένα συνάδελφο και αν δεν έχει κινησούλα να λέμε ότι μας κατέβει; Τι να φοβηθώ τα ξενύχτια; Γιατί στον δικό μου τον κλάδο τρέχεις πάνω κάτω σε εφημερία νοσκομείου.

Οπότε, για όλα τα παραπάνω θέλω να πάω. Γιατί θεωρώ ότι η μεγαλύτερη (επαγγελματικά) βλακεία μου ήταν που με πιασαν τα αριστερά μου συναισθήματα και δεν ήθελα να γίνω μπάτσος. Μου ρχεται να παω στον καθρέπτη και να φασκελωθώ :P

Kαι θα μουν και καλός στη δουλειά μου, γιατί μαρεσει να μαι καλός και είμαι και εργατικός.

για κατσε στην σχολη 4 χρονια και μετα το συζητας

μαλλον δεν εχεις παει φανταρος για αυτο τα λες

τα αριστερα σου συναισθηματα δεν σε επιασαν για τον στρατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jimis98 είπε

για κατσε στην σχολη 4 χρονια και μετα το συζητας

μαλλον δεν εχεις παει φανταρος για αυτο τα λες

τα αριστερα σου συναισθηματα δεν σε επιασαν για τον στρατο?

Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν κάποιοι εργοδότες που σου ρίχνουν τέτοιο καψόνι, τύφλα να έχουν τα ΟΥΚ...Και είσαι και απλήρωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η θητεια στην 35μκ  αξιζει; Επισης τη σχολη αμφιβιων καταστροφων συμφερει να την τελειωσω για να μοριοδοτηθω σε περιπτωση που θελω κατι καλυτερο απο αστυφυλακων πχ αξιωματικων ΣΣΑΣ;;;; Γενικα δε ξερω απο που μπορω να μοριοδοτηθω καλα πλην της σχολης των ΟΥΚΑΔΩΝ...

Τι πιστευετε;;

 

Επεξ/σία από Mitsaras03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Mitsaras03 είπε

η θητεια στην 35μκ  αξιζει; Επισης τη σχολη αμφιβιων καταστροφων συμφερει να την τελειωσω για να μοριοδοτηθω σε περιπτωση που θελω κατι καλυτερο απο αστυφυλακων πχ αξιωματικων ΣΣΑΣ;;;; Γενικα δε ξερω απο που μπορω να μοριοδοτηθω καλα πλην της σχολης των ΟΥΚΑΔΩΝ...

Τι πιστευετε;;

Πραγματικά μας τρολλαρεις έτσι. Μόνο απο πανελλήνιες περνάς αστυνομια/στρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bilya είπε

Πραγματικά μας τρολλαρεις έτσι. Μόνο απο πανελλήνιες περνάς αστυνομια/στρατο.

Συνοριοφύλακες χωρίς πανελλήνιες, αν δεν κάνω λάθος. Εκεί ναι, μετράνε ΟΥΚ κλπ. Όπως και το γλύψιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Συνοριοφύλακες χωρίς πανελλήνιες, αν δεν κάνω λάθος. Εκεί ναι, μετράνε ΟΥΚ κλπ. Όπως και το γλύψιμο...

o συμφουριτης εδω κ δυο σελίδες μιλάει για αστυνομία κ στρατό. Δεν ρώτησε ουτε για εποπ, ειδικούς φρουρούς κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimis98 είπε

για κατσε στην σχολη 4 χρονια και μετα το συζητας

μαλλον δεν εχεις παει φανταρος για αυτο τα λες

τα αριστερα σου συναισθηματα δεν σε επιασαν για τον στρατο?

Έχω κάτσει σε άλλες 5ετείς σχολές με πολύ δύσκολες συνθήκες και χωρίς να πληρώνομαι. Όχι δεν έχω πάει φαντάρος, αλλά σε πειθαρχία και σε στρες δεν έχει τίποτα να ζηλέψει η σχολή μου πίστεψε με.

Τα αριστερά μου συναισθήματα με απωθούν όσο να ναι.. από την άλλη και στον κλάδο που είμαι τώρα έχω συναντήσει απαίσιους ανθρώπους. Μπορεί οι χουντικοί να μου γυρνάνε τα άντερα, αλλά μου είναι εξίσου απεχθείς άνθρωποι που ενώ είναι γιατροί  βάζουν το χρήμα πάνω από ανθρώπινες ζωές. Οπότε εφόσον μπορώ και υπάρχω σε έναν τέτοιο χώρο, φαντάζομαι τα αριστερά μου αισθήματα δεν θ α μου δημιουργούσαν μεγαλύτερη δυσφορία από ότι οι άνθρωποι που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, lactate είπε

Μπορεί οι χουντικοί να μου γυρνάνε τα άντερα

φίλε άστο και μόνο με αυτή τη νοοτροπία φαίνεται ότι δεν είναι για σένα...δεν πειράζει δεν είναι όλα για όλους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, bilya είπε

Πραγματικά μας τρολλαρεις έτσι. Μόνο απο πανελλήνιες περνάς αστυνομια/στρατο.

Ναι ρε φιλε θα μοριοδοτηθω και μετα θα ξαναδωσω για πανελληνιες  σε περιπτωση που δε πιασω βαση ... καπως ετσι...

 

 

Λοιπον λεω αμεσως μετα τις πανελληνιες σε περιπτωση που δε περασω ΣΑΣΣ να παω για συνοριοφυλακας ή σε καμια σχολη οπως ειναι η ΟΥΚ. Αυτο το λεω ετσι ωστε να εισπραξω μορια για να μπορεσω να πιασω τη σχολη...Και για τον φιλο που με ειπε ασχετο:'' ναι ειμαι... Δε φταιω εγω για την αγνοια μου, εξαλλου γι αυτο απευθυνομαι και σε σας να ακουσω τι θα μ πειτε...''

Επεξ/σία από Mitsaras03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...