Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Mitsaras03 είπε

Ναι ρε φιλε θα μοριοδοτηθω και μετα θα ξαναδωσω για πανελληνιες  σε περιπτωση που δε πιασω βαση ... καπως ετσι...

Λοιπον λεω αμεσως μετα τις πανελληνιες σε περιπτωση που δε περασω ΣΑΣΣ να παω για συνοριοφυλακας ή σε καμια σχολη οπως ειναι η ΟΥΚ. Αυτο το λεω ετσι ωστε να εισπραξω μορια για να μπορεσω να πιασω τη σχολη...Και για τον φιλο που με ειπε ασχετο:'' ναι ειμαι... Δε φταιω εγω για την αγνοια μου, εξαλλου γι αυτο απευθυνομαι και σε σας να ακουσω τι θα μ πειτε...''

Αν κ δεν πιστεύω οτι έχει αλλάξει δεν υπάρχει καμία μοριοδοτηση για αστυφυλάκων/ΣΑΣΣ κ υποαξιοματικων. Μονο οι πολύτεκνοι ειχαν πάντα άλλες βάσεις. Ποιος σου είπε οτι αν πας στρατό αποκτάς μόρια?

Επίσης αν δεις την τελευταία προκήρυξη για συνοριοφύλακες απαιτείται η εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων.

*ΟΥΚ πάνε μόνο στελέχη.

 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

44 λεπτά πριν, Mitsaras03 είπε

Ναι ρε φιλε θα μοριοδοτηθω και μετα θα ξαναδωσω για πανελληνιες  σε περιπτωση που δε πιασω βαση ... καπως ετσι...

Λοιπον λεω αμεσως μετα τις πανελληνιες σε περιπτωση που δε περασω ΣΑΣΣ να παω για συνοριοφυλακας ή σε καμια σχολη οπως ειναι η ΟΥΚ. Αυτο το λεω ετσι ωστε να εισπραξω μορια για να μπορεσω να πιασω τη σχολη...Και για τον φιλο που με ειπε ασχετο:'' ναι ειμαι... Δε φταιω εγω για την αγνοια μου, εξαλλου γι αυτο απευθυνομαι και σε σας να ακουσω τι θα μ πειτε...''

Είναι απλό

Κάτσε διάβασε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

η θητεια στην 35μκ  αξιζει; Επισης τη σχολη αμφιβιων καταστροφων συμφερει να την τελειωσω για να μοριοδοτηθω σε περιπτωση που θελω κατι καλυτερο απο αστυφυλακων πχ αξιωματικων ΣΣΑΣ;;;; Γενικα δε ξερω απο που μπορω να μοριοδοτηθω καλα πλην της σχολης των ΟΥΚΑΔΩΝ...

Τι πιστευετε;;

και πως το ξερεις οτι θα αποφοιτησεις?

ποσο χρονων εισαι?

13 ώρες πριν, lactate είπε

Έχω κάτσει σε άλλες 5ετείς σχολές με πολύ δύσκολες συνθήκες και χωρίς να πληρώνομαι. Όχι δεν έχω πάει φαντάρος, αλλά σε πειθαρχία και σε στρες δεν έχει τίποτα να ζηλέψει η σχολή μου πίστεψε με.

Τα αριστερά μου συναισθήματα με απωθούν όσο να ναι.. από την άλλη και στον κλάδο που είμαι τώρα έχω συναντήσει απαίσιους ανθρώπους. Μπορεί οι χουντικοί να μου γυρνάνε τα άντερα, αλλά μου είναι εξίσου απεχθείς άνθρωποι που ενώ είναι γιατροί  βάζουν το χρήμα πάνω από ανθρώπινες ζωές. Οπότε εφόσον μπορώ και υπάρχω σε έναν τέτοιο χώρο, φαντάζομαι τα αριστερά μου αισθήματα δεν θ α μου δημιουργούσαν μεγαλύτερη δυσφορία από ότι οι άνθρωποι που σου είπα.

τι σχολες?

αριστερος και ΣΑ και στρατος καπως χτυπαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπερ:

Πολύς καλος μισθός αλλά χωρίς προοπτικές μεγάλης αύξησης. 

Σταθερή δουλειά. 

Υγειονομική ασφάλιση και από την εμπειρία μου (ο πατέρας μου βγήκε από ΣΜΥΑ) τα νοσοκομεία τους έχουν ΑΨΟΓΗ εξυπηρέτηση και πολύ καλούς γιατρούς. 

Είναι δημόσιο οπότε αν κάνεις αυτά τα λίγα που έχεις να κάνεις θα είσαι μια χαρά και με τους ανώτερους σου και όλα. Αρκεί να νοιάζεσαι. 

Σε αντίθεση με το πως το βλέπουν πολλοί, ναι μπορείς να εξελιχθείς μέσα σε αυτό. Ακόμα και να πληρώνεσαι όσο διαβάζεις για να πάρεις κιαλλο πτυχίο σε άλλη σχολή που μπορεί να σε ενδιαφέρει. 

Κατά:

Αρκετά πρωινό ξύπνημα (ναι για κάποιους είναι βαρύ). 

Μπορεί δυστυχώς να έχεις να κάνεις με στρατόκαυλους κάποιες φορές. 

Θέλει πειθαρχία. 

Κινδυνεύει η ζωή σου σε περίπτωση πολέμου. 

ΜΕΤΑΘΈΣΕΙΣ

 

Αυτα εντοπίζω όντως κόρη στρατιωτικού στην αεροπορία. Τώρα για τις άλλες σχολές ίσως είναι λίγο αλλιώς τα πράγματα. Πχ πιο σκληρή η εκπαίδευση στην Ευελπίδων κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JoLas είπε

Υπερ:

Πολύς καλος μισθός αλλά χωρίς προοπτικές μεγάλης αύξησης. 

Σταθερή δουλειά. 

Υγειονομική ασφάλιση και από την εμπειρία μου (ο πατέρας μου βγήκε από ΣΜΥΑ) τα νοσοκομεία τους έχουν ΑΨΟΓΗ εξυπηρέτηση και πολύ καλούς γιατρούς. 

Είναι δημόσιο οπότε αν κάνεις αυτά τα λίγα που έχεις να κάνεις θα είσαι μια χαρά και με τους ανώτερους σου και όλα. Αρκεί να νοιάζεσαι. 

Σε αντίθεση με το πως το βλέπουν πολλοί, ναι μπορείς να εξελιχθείς μέσα σε αυτό. Ακόμα και να πληρώνεσαι όσο διαβάζεις για να πάρεις κιαλλο πτυχίο σε άλλη σχολή που μπορεί να σε ενδιαφέρει. 

Κατά:

Αρκετά πρωινό ξύπνημα (ναι για κάποιους είναι βαρύ). 

Μπορεί δυστυχώς να έχεις να κάνεις με στρατόκαυλους κάποιες φορές. 

Θέλει πειθαρχία. 

Κινδυνεύει η ζωή σου σε περίπτωση πολέμου. 

ΜΕΤΑΘΈΣΕΙΣ

Αυτα εντοπίζω όντως κόρη στρατιωτικού στην αεροπορία. Τώρα για τις άλλες σχολές ίσως είναι λίγο αλλιώς τα πράγματα. Πχ πιο σκληρή η εκπαίδευση στην Ευελπίδων κτλ. 

στην σμυα τι αρμοδιοτητες εχουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimis98 είπε

στην σμυα τι αρμοδιοτητες εχουν?

Αυτο εξαρτάται από τι ειδικότητα θα πάρεις. Ο πατέρας μου πχ είναι ελεγκτής εναέριων αναχετησεων. Ραντάρ κτλ δλδ. Μπορείς να βρεις τις ειδικότητες στην ιστοσελίδα του ΓΕΑ. Πέρα από την ειδικότητα σου φυσικά υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να κανονιστουν και κάθε τόσο ανατίθεται σε κάποιον άλλο. Πχ αν μετά δουλέψεις στην σχολή ως απόφοιτος πλέον θα υπάρχει το θέμα της τροφοδοσίας. Ή η βιβλιοθήκη. Μικρά πράγματα που πρέπει κάποιος να τα ελέγχει και είναι πέρα της καθιερωμένης δουλειας του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JoLas είπε

Αυτο εξαρτάται από τι ειδικότητα θα πάρεις. Ο πατέρας μου πχ είναι ελεγκτής εναέριων αναχετησεων. Ραντάρ κτλ δλδ. Μπορείς να βρεις τις ειδικότητες στην ιστοσελίδα του ΓΕΑ. Πέρα από την ειδικότητα σου φυσικά υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να κανονιστουν και κάθε τόσο ανατίθεται σε κάποιον άλλο. Πχ αν μετά δουλέψεις στην σχολή ως απόφοιτος πλέον θα υπάρχει το θέμα της τροφοδοσίας. Ή η βιβλιοθήκη. Μικρά πράγματα που πρέπει κάποιος να τα ελέγχει και είναι πέρα της καθιερωμένης δουλειας του. 

και οι επιλογη πως γινεται?

εσυ εχεις τελειωσει το σχολειο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη TS που δεν σου απάντησα νωρίτερα, αλλά δεν είχα χρόνο. Είδα και διάφορα ποστ εδώ που επιβεβαιώνουν αυτό που φοβόμουν: πολλοί έχετε τρομακτική άγνοια όσον αφορά τις Ένοπλες Δυνάμεις. Δεν σας κατηγορώ γι' αυτό, λογικό είναι. Αλλά σας κατηγορώ που πάτε να τον συμβουλέψετε για κάτι σχετικά με το οποίο δεν έχετε πάρει μυρωδιά τι παίζει.

Λοιπόν, ας ξεκαθαρίσω κάποια θέματα που θίχτηκαν με όσο το δυνατόν πιο απλά λόγια:

Άλλο ο Αξιωματικός, και άλλο ο Υπαξιωματικός. Άλλο ο ΕΣ, άλλο το Πολεμικό Ναυτικό, και άλλο η Πολεμική Αεροπορία. Άλλο το στέλεχος από Στρατιωτική Σχολή, και άλλο ο ΟΒΑ/ΕΠΟΠ/ΕΜΘ.

Δεν μπορείς να τα βάλεις όλα σε ένα τσουβάλι ονόματι "Στρατός" ή "Στρατιωτική Σχολή". Και εξηγώ:

1. Ο Υπαξιωματικός ΔΕΝ έχει ευθύνες. Σαν Υπαξιωματικός ποτέ σου δεν θα χρεωθείς και δεν θα γίνεις διαχειριστής ολόκληρης Ίλης αρμάτων (αξίας εκατομμυρίων ευρώ) και των πυρομαχικών αυτών καθώς και του προσωπικού τους. Μιλάμε για ευθύνες που θα σε κάνουν ΣΙΓΟΥΡΑ να χάσεις τον ύπνο σου. Ποτέ σου δεν θα νοιώσεις τον τρόμο που αισθάνεται ένας ΑΞΒΟΛ/ΑΞΕΠ όταν γίνεται βολή Πυροβολικού. Ποτέ σου δεν θα περάσεις από ΕΔΕ και δεν θα είσαι ο πρώτος κατηγορούμενος εάν ένας κληρωτός σπάσει το χέρι του επειδή είναι ατσούμπαλος. Ποτέ σου δεν θα κληθείς να χειριστείς σχέδια και απόρρητα έγγραφα, ή να κάνεις σχεδιασμό και προγράμματα βολών. Ποτέ σου δεν θα αναπτύξεις/τάξεις/κατευθύνεις ολόκληρη Πυροβολαρχία για βολές. Ποτέ σου δεν θα κάνεις οργάνωση περιοχής αναπτύξεως. Ποτέ σου δεν θα διοικήσεις Υπομονάδα/Μονάδα/Σχηματισμό. Ποτέ σου δεν θα υποβάλεις/εποπτεύσεις σχέδιο ασφαλείας. Ποτέ σου δεν θα διατελέσεις Συντονιστής Διακλαδικών Πυρών. Και πολλά, πολλά άλλα. Δεν λέω πως ο Υπαξιωματικός την περνάει ζάχαρη, το αντίθετο, αλλά δεν γίνεται να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι τους Υπαξιωματικούς και τους Αξιωματικούς. Οι ευθύνες που βαρύνουν τους δεύτερους είναι τρομακτικά τεράστιες, και είναι λογικό εκτός χορού να σου φαίνονται σαν κάτι το απλό. Κι εγώ άκουγα για ευθύνες, και νόμιζα πως όλα μέλι-γάλα, αλλά όταν με το καλό βάλεις την υπογραφή σου σε αυτό το χρεωστικό που σου χρεώνει ολόκληρη Πυροβολαρχία/Ίλη/Λόχο με ανθρώπους, άρματα, πυροβόλα, έγγραφα, υλικά, πυρομαχικά, και έδαφος της ελληνικής επικράτειας, έλα να μου ξαναπείς. Αυτά είναι πράγματα που ο οπλίτης θητείας δεν μπορεί να δει (άκρως φυσιολογικό). Γενικότερα, για κάθε 1 πράγμα που θα δεις ως κληρωτός, υπάρχουν τουλάχιστον άλλα 100 από πίσω που αγνοείς την ύπαρξή τους. Οπότε θα πρότεινα να ακούς στελέχη-αποφοίτους των Σχολών που σε ενδιαφέρουν, και όχι τον κάθε έναν που "είδε/άκουσε/του είπαν/έχει έναν γνωστό".

2. Οι Στρατιωτικές Σχολές δεν είναι ίδιες μεταξύ τους. Η κάθε μία έχει και διαφορετικές απαιτήσεις. Αντιλαμβάνεσαι, λοιπόν, πως άλλα περιμένουν από έναν σπουδαστή της ΣΣΑΣ που πρόκειται να γίνει ιατρός, και άλλα από έναν Εύελπι της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων. Αντίστοιχα, άλλα περιμένουν από έναν μελλοντικό μηχανοσυνθέτη της ΣΤΥΑ, και άλλα από τον μαθητή της ΣΜΥ. Η κάθε Σχολή σε προετοιμάζει γι' αυτό που πρόκειται να γίνεις. Το γεγονός πως και η ΣΤΥΑ, και η ΣΣΑΣ, και η ΣΣΕ αποτελούν Στρατιωτικές Σχολές δεν σημαίνει και πως μπορείς να ανταπεξέλθεις εξίσου ικανοποιητικά στις απαιτήσεις όλων τους. Συγκεκριμένα, πρώην συμμαθητής μου στη ΣΣΕ δεν άντεξε ούτε μία εβδομάδα στη Σχολή. Παραιτήθηκε ενώ έκλαιγε με λυγμούς, και έναν χρόνο αργότερα ξαναέδωσε πανελλήνιες. Εχθές αποφοίτησε επιτυχώς από τη Σχολή Ικάρων και είναι ένας από τους καλύτερους πιλότους. Άλλο κλίμα και άλλες απαιτήσεις είχε από αυτόν η ΣΣΕ, και άλλες η Σχολή Ικάρων. Μην πιστεύεις πως ισχύουν τα ίδια επειδή αποτελούν αμφότερες Σχολές των Ενόπλων Δυνάμεων.

3. Μεταθέσεις. Τώρα ίσως σου ακούγονται σαν κάτι το ωραίο (του στυλ "θα δεις όλη την Ελλάδα"). Προσωπικά μου αρέσουν, αν και είμαι ακόμα στην αρχή της καριέρας μου θα έλεγε κανείς. Μην ξεχνάς, όμως, πως ανά δύο χρόνια θα σου ανοίγει φάκελος μετάθεσης, που κατά πάσα περίπτωση όχι μόνο δεν θα σε στέλνει κοντά στο σπίτι σου, αλλά αντιδιαμετρικά από αυτό. Και μην νομίζεις πως θα πηγαίνεις σε κεντρικά μέρη. Ναι, οκ, υπάρχει η Αλεξανδρούπολη, αλλά υπάρχει και ο Λαγός ή το Σουφλί. Υπάρχει η Σάμος, αλλά υπάρχει και το Καστελόριζο. Ή οι λεγόμενες "βραχονησίδες" (μικρονήσοι). Τώρα ίσως να μην σε νοιάζει, αλλά εάν κουβαλάς γυναίκα/παιδιά ή θέλεις να βρεις μια κοπέλα για να κάνεις οικογένεια, θα σε πονέσει αρκετά.

4. Το οικονομικό θέμα μην το δέχεσαι έτσι άκριτα. Ναι, οκ, παίρνεις ικανοποιητικό μισθό. Έχω δει άτομα να μην τους φτάνει για κανέναν λόγο, αλλά προσωπικά με υπερκαλύπτει. Το θέμα είναι πως έχεις και απορρέουσες υποχρεώσεις. Έχεις πάει ποτέ σου να ράψεις στολή για να δεις κόστος; Ή πιστεύεις πως στο καλύπτει η Υπηρεσία; Και δεν είναι μόνο μία η στολή που θα πρέπει να ράψεις, ούτε θα την ράψεις μόνο μία φορά και μετά τέλος. Έχεις κάνει κάθε δύο χρόνια μετακομίσεις; Δεν παραπονιέμαι για τον μισθό, το αντίθετο, αλλά μην πιστεύεις πως όλο το ποσό θα σου μένει στην τσέπη και όλες οι υπόλοιπες ανάγκες σου θα καλύπτονται από την Υπηρεσία. Μέχρι στιγμής έχω δώσει τουλάχιστον 2-3 ολόκληρους μισθούς για θέματα της Υπηρεσίας (από στολές μέχρι το οτιδήποτε άλλο μπορεί να χρειαστεί). 

5. Όπως προείπα όλες οι Σχολές διαφέρουν πάρα πολύ μεταξύ τους, αλλά έχουν ένα κοινό: Όλες θα σε δυσκολέψουν. Και στο λέω αυτό διότι ακόμα και στην πιο "χαλαρή" (συγκριτικά με τις υπόλοιπες) εάν μπεις, πάλι θα βρεθείς μόνος, έγκλειστος σε ένα τελείως άγνωστο (κι εάν μου επιτραπεί.... καθόλου φιλικό) περιβάλλον στο οποίο επικρατούν ιδιαίτερες συνθήκες, και από την πρώτη κιόλας μέρα υπάρχουν απαιτήσεις από εσένα που πρέπει να ικανοποιήσεις, δίχως να σου αναγνωρίζονται τίποτα ελαφρυντικά. Αυτό είναι κάτι που μοιράζονται όλες οι Στρατιωτικές Σχολές. Από εκεί και πέρα, στην κάθε μία προστίθενται οι ιδιαιτερότητές της, καθώς και οι απαιτήσεις του εκάστοτε Κλάδου των Ενόπλων Δυνάμεων.

 

Εν κατακλείδι, θέλω να τονίσω πως σε καμία περίπτωση δεν έχω σκοπώ να σε αποθαρρύνω ή να σου κόψω τα φτερά. Ούτε μου αρέσει να αναφέρομαι μόνο αρνητικά στην ιδιότητά μου την οποία τόσο αγαπώ. Όπως έχω πει τόσες φορές, είμαι πραγματικά ευτυχισμένος που αξιώθηκα να αποφοιτήσω από τη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων και να είμαι Αξιωματικός. Κατ' εμέ τα θετικά υπερτερούν κατά πολύ των όποιων αρνητικών.

Παρ' όλα αυτά έγραψα τα παραπάνω διότι πολλά που έχουν κατά καιρούς γραφτεί σε αυτό το φόρουμ (και κατ' επέκταση σε αυτό το τόπικ) αγγίζουν τα όρια του ψέματος και βρίσκονται τουλάχιστον εκτός πραγματικότητας. Δεν σου λέω να μην το επιλέξεις ως ιδιότητα. Σου λέω, όμως, πως εάν δεν θέλεις να βρίζεις μια ζωή τον εαυτό σου και να είσαι δυστυχισμένος, πρέπει να είσαι ερωτευμένος με αυτό. Όχι μόνο με τα θετικά, αλλά και με τα όποια αρνητικά του.

 

Όπως είχε πει ένας καθηγητής μου, ο Δρ. Αριστείδης Γιαπαλής: "Το να είσαι στρατιωτικός δεν είναι επάγγελμα, είναι αποστολή!"!

 

Υ.Γ. Τονίζω πως από Ναυτικό/Αεροπορία/Αστυνομία δεν έχω εικόνα. Είμαι ξεκάθαρα παιδί του Στρατού Ξηράς και του ενδόξου Πυροβολικού.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimis98 είπε

και πως το ξερεις οτι θα αποφοιτησεις?

ποσο χρονων εισαι?

τι σχολες?

αριστερος και ΣΑ και στρατος καπως χτυπαει?

οδοντιατρική..ότι πιο ακραίο έχω ζήσει και επειδή ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, το κουπί που έχουμε τραβλήξει δεν υπάρχει. Δε θα έλεγα ότι χτυπάει. Το να είσαι πχ σιτιστής στον στρατό πόσο κοντράρει τα πολιτικά αισθήματα κάποιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lactate είπε

οδοντιατρική..ότι πιο ακραίο έχω ζήσει και επειδή ξέρω τι γίνεται σε άλλες σχολές, το κουπί που έχουμε τραβλήξει δεν υπάρχει. Δε θα έλεγα ότι χτυπάει. Το να είσαι πχ σιτιστής στον στρατό πόσο κοντράρει τα πολιτικά αισθήματα κάποιου;

Με την διαφορά πως κανένας απόφοιτος Στρατιωτικής Σχολής δεν είναι απλά..... σιτιστής. Και ναι, ακόμα και ο σιτιστής είναι πολύ πιθανό να κληθεί να εκτελέσει ενέργειες ή να υποστηρίξει ενέργειες που είναι σθεναρά αντίθετες με τα όποια πιστεύω του. Είναι σαν να λες πως είσαι άθεος, αλλά δεν έχεις πρόβλημα να γίνεις μοναχός διότι... δεν θα είσαι ιερέας. Οκ, εσύ ίσως μπορείς. Η πλειονότητα σίγουρα όχι.

 

Και πολύ θα ήθελα να μάθω τον τρόπο με τον οποίο θα "εξασφαλίσεις" τα καθήκοντα του σιτιστή και όχι άλλα. Στο λέω διότι βρίσκομαι σε θέση που επιλέγω άτομα και τους ορίζω τα όποια καθήκοντα κρίνω εγώ πως πρέπει να έχουν.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, magnam είπε

Με την διαφορά πως κανένας απόφοιτος Στρατιωτικής Σχολής δεν είναι απλά..... σιτιστής. Και ναι, ακόμα και ο σιτιστής είναι πολύ πιθανό να κληθεί να εκτελέσει ενέργειες ή να υποστηρίξει ενέργειες που είναι σθεναρά αντίθετες με τα όποια πιστεύω του. Είναι σαν να λες πως είσαι άθεος, αλλά δεν έχεις πρόβλημα να γίνεις μοναχός διότι... δεν θα είσαι ιερέας. Οκ, εσύ ίσως μπορείς. Η πλειονότητα σίγουρα όχι.

Και πολύ θα ήθελα να μάθω τον τρόπο με τον οποίο θα "εξασφαλίσεις" τα καθήκοντα του σιτιστή και όχι άλλα. Στο λέω διότι βρίσκομαι σε θέση που επιλέγω άτομα και τους ορίζω τα όποια καθήκοντα κρίνω εγώ πως πρέπει να έχουν.

Παράδειγμα είπα τον σιτιστή.. Απλά θεωρώ ότι δεν θα με πείραζε τόσο. Εξάλλου εγώ ή αστυνομία θα πήγαινα ή ΣΑΝ (και ΣΣΑΣ Ιατρικής/Οδοντ θεωρητικα)
Αν έκανα μηχανογραφικό τώρα δηλαδή θα έβαζα αξιωματικών, αστυφυλάκων, ΣΑΝ και μετά όλα τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimis98 είπε

και οι επιλογη πως γινεται?

εσυ εχεις τελειωσει το σχολειο?

Νομίζω είναι ανάλογα με την σειρά που μπήκες στην σχολή. 

Δλδ οι πρώτοι δικαιούται να διαλέξουν και αφού διαλέξουν οι υπόλοιποι μπαίνουν με κλήρωση όπου τύχει. Αλλά μπορούν να γίνουν ανταλλαγές. Πχ αν πάρεις εσύ μια ειδικότητα από κλήρο και εγώ μια άλλη και δεν μας αρέσουν μπορούμε να ανταλλάξουμε. 

 

Εγω ναι αλλά σπουδάζω διοίκηση τουρισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, JoLas είπε

Νομίζω είναι ανάλογα με την σειρά που μπήκες στην σχολή. 

Δλδ οι πρώτοι δικαιούται να διαλέξουν και αφού διαλέξουν οι υπόλοιποι μπαίνουν με κλήρωση όπου τύχει. Αλλά μπορούν να γίνουν ανταλλαγές. Πχ αν πάρεις εσύ μια ειδικότητα από κλήρο και εγώ μια άλλη και δεν μας αρέσουν μπορούμε να ανταλλάξουμε. 

Εγω ναι αλλά σπουδάζω διοίκηση τουρισμού. 

Όχι ακριβώς.

Μέχρι στιγμής η κατανομή των σπουδαστών γίνεται με την μέθοδο της "κλήρωσης". Πρακτικά τι σημαίνει αυτό:

Όλοι οι σπουδαστές κατατάσσονται σε μια "σειρά" σύμφωνα με τις επιδόσεις και τις βαθμολογίες τους. Έστω πως έχουμε 100 σπουδαστές. Εκείνος με τις καλύτερες επιδόσεις θα είναι ο νούμερο 1, ενώ ο σπουδαστής με τις χειρότερες θα είναι στη θέση 100.

Αφού κοινοποιηθεί αυτή η "σειρά", γίνεται κλήρωση και επιλέγεται το εκλογικό μέτρο. Έστω πως αυτό είναι ο αριθμός 5. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως οι 100 σπουδαστές θα χωριστούν σε ομάδες των 5 ατόμων, ήτοι σε 20 συνολικά ομάδες.

Τότε μαθαίνεις ποιες ειδικότητες υπάρχουν σε κάθε πεντάδα. Π.χ. Στην πρώτη πεντάδα υπάρχει μία θέση για Μηχανικό, δύο θέσεις για Πυροβολικό, και δύο θέσεις για Πεζικό. Αντίστοιχα μοιράζονται "θέσεις" σε κάθε 5άδα.

Τώρα, σε κάθε 5άδα αρχίζουν και επιλέγουν ένας ένας μία θέση από τις διαθέσιμες. Όπως καταλαβαίνεις, ο πρώτος της πεντάδας (σύμφωνα με την "σειρά" για την οποία έγραψα πιο πάνω) έχει όλες τις επιλογές, ενώ ο τελευταίος...... ό,τι του έχουν αφήσει.

Κι εδώ είναι το οξύμωρο. Μπορεί από τους 100 να είσαι ο νούμερο 5 της Σχολής (δηλαδή άριστος), αλλά επειδή κληρώθηκαν 5άδες, ουσιαστικά να είσαι ο τελευταίος της πρώτης ομάδας. Ενώ ο αμέσως επόμενος (ο 6ος) να είναι ουσιαστικά ο πρώτος της δεύτερης ομάδας. Συνεπώς, σχεδόν ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως θα βρίσκεσαι σε θέση να επιλέξεις.

Και δεν υπάρχει η δυνατότητα αμοιβαίας ανταλλαγής. Παίρνεις αυτό που έχεις εκείνη τη στιγμή. Άμα δεν σου αρέσει, περιμένεις 40 χρόνια για να αποστρατευτείς.

Επεξ/σία από magnam
Τυπογραφικά.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, magnam είπε

Όχι ακριβώς.

Μέχρι στιγμής η κατανομή των σπουδαστών γίνεται με την μέθοδο της "κλήρωσης". Πρακτικά τι σημαίνει αυτό:

Όλοι οι σπουδαστές κατατάσσονται σε μια "σειρά" σύμφωνα με τις επιδόσεις και τις βαθμολογίες τους. Έστω πως έχουμε 100 σπουδαστές. Εκείνος με τις καλύτερες επιδόσεις θα είναι ο νούμερο 1, ενώ ο σπουδαστής με τις χειρότερες θα είναι στη θέση 100.

Αφού κοινοποιηθεί αυτή η "σειρά", γίνεται κλήρωση και επιλέγεται το εκλογικό μέτρο. Έστω πως αυτό είναι ο αριθμός 5. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως οι 100 σπουδαστές θα χωριστούν σε ομάδες των 5 ατόμων, ήτοι σε 20 συνολικά ομάδες.

Τότε μαθαίνεις ποιες ειδικότητες υπάρχουν σε κάθε πεντάδα. Π.χ. Στην πρώτη πεντάδα υπάρχει μία θέση για Μηχανικό, δύο θέσεις για Πυροβολικό, και δύο θέσεις για Πεζικό. Αντίστοιχα μοιράζονται "θέσεις" σε κάθε 5άδα.

Τώρα, σε κάθε 5άδα αρχίζουν και επιλέγουν ένας ένας μία θέση από τις διαθέσιμες. Όπως καταλαβαίνεις, ο πρώτος της πεντάδας (σύμφωνα με την "σειρά" για την οποία έγραψα πιο πάνω) έχει όλες τις επιλογές, ενώ ο τελευταίος...... ό,τι του έχουν αφήσει.

Κι εδώ είναι το οξύμωρο. Μπορεί από τους 100 να είσαι ο νούμερο 5 της Σχολής (δηλαδή άριστος), αλλά επειδή κληρώθηκαν 5άδες, ουσιαστικά να είσαι ο τελευταίος της πρώτης ομάδας. Ενώ ο αμέσως επόμενος (ο 6ος) να είναι ουσιαστικά ο πρώτος της δεύτερης ομάδας. Συνεπώς, σχεδόν ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως θα βρίσκεσαι σε θέση να επιλέξεις.

Και δεν υπάρχει η δυνατότητα αμοιβαίας ανταλλαγής. Παίρνεις αυτό που έχεις εκείνη τη στιγμή. Άμα δεν σου αρέσει, περιμένεις 40 χρόνια για να αποστρατευτείς.

Τι να πω. Εγώ μιλάω για ότι ξέρω από τον πατέρα μου ο οποίος την τελευταία χρόνια που δούλευε στην ΣΜΥΑ ήταν πριν 5 χρόνια περίπου. Τώρα αν άλλαξε τι να πω. Εκτός αν είναι ανάλογα την σχολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JoLas είπε

Τι να πω. Εγώ μιλάω για ότι ξέρω από τον πατέρα μου ο οποίος την τελευταία χρόνια που δούλευε στην ΣΜΥΑ ήταν πριν 5 χρόνια περίπου. Τώρα αν άλλαξε τι να πω. Εκτός αν είναι ανάλογα την σχολή. 

Έχεις δίκιο, στη ΣΤΥΑ μάλλον δεν ισχύουν τα ίδια με τη ΣΣΕ διότι επιλέγουν ειδικότητες στα τέλη του 1ου έτους αν θυμάμαι καλά, ενώ στη ΣΣΕ επιλέγουμε Όπλα/Σώματα λίγο πριν την αποφοίτησή μας. Μου φαίνεται λογικό να υπάρχει διαφορετικό σύστημα επιλογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...