Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα: Αγγελίες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η υποχρεωση της υποβολης αριθμου κινητου τηλεφωνου ειναι ακρως δεσμευτικη. Υπαρχουν ατομα διχως κινητο, σημαινει αποκλεισμος?

Μηπως στην αγγελια μπορει να αναγραφετε αν ο πωλητης ειναι εμπορος ή ιδιωτης???

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

 

Μηπως στην αγγελια μπορει να αναγραφετε αν ο πωλητης ειναι εμπορος ή ιδιωτης???

 

Θυμίζω ξανά τους όρους σχετικά με τις αγγελίες:

 

 

Απαγορεύονται αυστηρά:

(α) Η διαφήμιση καταστημάτων ή επαγγελματιών και σχετικών προϊόντων.

(β) Αγγελίες που διαφημίζουν ή διαθέτουν απαγορευμένα από τη νομοθεσία αντικείμενα - σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και οι 'φοιτητικές' συνδέσεις τηλεφωνίας.

(γ) Αγγελίες που αφορούν την μεταπώληση οποιουδήποτε αγαθού ή υπηρεσίας από φυσικά πρόσωπα ή από καταστήματα οποιασδήποτε μορφής.

(δ) Αγγελίες που διαθέτουν με οποιονδήποτε τρόπο "κλειδιά" ενεργοποίησης λογισμικού ή λογαριασμούς σε διαδικτυακές υπηρεσίες ή λογισμικό ΟΕΜ χωρίς τον φυσικό φορέα ή το υλικό που αυτό συνοδεύει.

(ε) Αγγελίες οι οποίες διαθέτουν με οποιοδήποτε τρόπο παράνομα αντίγραφα υλικού που προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Η υποχρεωση της υποβολης αριθμου κινητου τηλεφωνου ειναι ακρως δεσμευτικη. Υπαρχουν ατομα διχως κινητο, σημαινει αποκλεισμος?

 

Για τις αγγελίες, ναι. Και για να πω την προσωπική μου γνώμη σαν αγοραστής, δεν θα διάλεγα ποτέ να αγοράσω κάτι από έναν χρήστη που θα μου πει πως δεν έχει κινητό τηλέφωνο και η όλη συνεννόηση θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσω των προσωπικών μηνυμάτων... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι δε χρησιμοποιεις αυτοκινητο, μηχανη, τηλεόραση, τηλεφωνο σταθερο, ιντερνετ (το παρεχουν οι ξενων συμφεροντων εταιρειες), PC, Τα ρουχα σου ειναι μονο απο ελληνικους οικους...οσο για το φαγητο.. απο το μποστανι στην αυλη. Φιλε ακομα και οι φακες που τρως απο Καναδα ειναι οι καλες, χροοονια τωρα ...

Τι διαβαζω βραδιατικα...

 

Στο θέμα μας... Καλές οι αλλαγές αλλά αυτό το με το κινητό δε μου αρέσει. φαντάζομαι ότι δεσμεύεστε ότι αυτά τα στοιχεια δε θα πουληθούν-επαξεργαστουν πουθενά και ποτέ από κανέναν. Με καποια πολιτική απορρήτου ίσος!! Αν θέλετε να αποτρέψετε τα 200 acc που κάνει καθένας υπάρχουν πολλοί τρόποι και το γνωρίζουμε όλοι.  Και κάτι τελευταιο. Μια και αναγνωρίζετε ότι η δημοφιλεστερη ενότητα ειναι οι αγγελίες γιατί να υπαρχει η δέσμευση των 2 αγγελιών? Μήπως και τα 10απλα acc δημιουργουνται γι αυτό το λόγο?

Σωστά φαντάστηκες δέν χρησιμοποιώ αυτοκίνητο ή μηχανή καί δέν βλέπω τηλεόραση. Σταθερό έχω καί φροντίζω νά μήν λέω πράγματα τά οποία δέν θέλω νά μάθουν τρίτοι. Διαδίκτυο χρησιμοποιώ όταν θέλω καί εκεί που θέλω καί δέν τό κουβαλάω μαζί μου όπου πάω.

Ναί, έχω ο ίδιος μερική αυτάρκεια, ψωνίζω από τίς λαϊκές, προτιμώ τά Ελληνικά προϊόντα, δέν αγοράζω μόδα, δέν ακολουθώ τήν μόδα καί αγοράζω ξένα προϊόντα μόνο όταν δέν υπάρχουν αντίστοιχα Ελληνικά καί μόνο όταν είναι πραγματικά απαραίτητα.

Μέ άλλα λόγια, δέν υπάρχει άσπρο μαύρο αλλά καί οι διαβαθμίσεις μεταξύ τους. Προσπαθώ νά μήν βλάπτω τούς υπόλοιπους τής Ελλάδος κατοίκους στόν βαθμό πού δύναμαι.

Τέλος, προτιμώ νά αγοράζω πράγματα πού πραγματικά χρειάζομαι μέσω μικρών αγγελιών μεταχειρισμένα έτσι ώστε νά μήν πετιούνται (ναί, υπάρχουν κι εκείνοι οι οποίοι πετάνε πράγματα μόνο καί μόνο επειδή πέρασε η μόδα τους καί επειδή έχουν πλούσιους γονείς πού τούς ικανοποιούν κάθε βίτσιο).

-------------

Ο αριθμός τών δύο αγγελιών τήν εβδομάδα ανά αγγελιοδότη είναι υπέρ αρκετός διότι οι πολλές αγγελίες επισκιάζουν η μία τήν άλλη καί χάνεται τό νόημα. Ένας ιδιώτης δέν έχει καί τόσα πολλά πράγματα πρός πώληση. Αυτοί που διαβάζουν μικρές αγγελίες συνήθως τίς διαβάζουν κατά χρονολογική σειρά δημοσίευσης κι έτσι οι πολλές αγγελίες θά έκαναν τήν λίστα μακρόσυρτη καί μετά τίς πρώτες δέκα μέ είκοσι σελίδες οι ενδιαφερόμενοι θά βαριόντουσαν καί δέν θά προχωρούσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μηπως στην αγγελια μπορει να αναγραφετε αν ο πωλητης ειναι εμπορος ή ιδιωτης???

Τι νόημα έχει από την στιγμή που δεν επιτρέπονται έμποροι? Για να "αυτοκαρφώνονται" και να τρώνε ban? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω στο σπιτι στο παρεχει ο ντοπιος...... Μαλλον εχεις Οτε-deutsche telekom Γερμανια

Μήπως σού διέφυγε η επιφύλαξη «όταν δέν μπορώ νά κάνω αλλιώς»;

......

Για τις αγγελίες, ναι. Και για να πω την προσωπική μου γνώμη σαν αγοραστής, δεν θα διάλεγα ποτέ να αγοράσω κάτι από έναν χρήστη που θα μου πει πως δεν έχει κινητό τηλέφωνο και η όλη συνεννόηση θα πρέπει να γίνεται αποκλειστικά μέσω των προσωπικών μηνυμάτων... 

Δηλαδή εκείνος πού έχει σταθερό τηλέφωνο καί χωρίς απόκρυψη δέν είναι αξιόπιστος καί είναι αξιόπιστος ο κάτοχος κινητού πού σήμερα μπορεί νά βρίσκεται Αθήνα καί αὔριο στό Λαύριο, μεθαύριο στήν Λάρισα καί αντιμεθαύριο στήν Μακρυνίτσα;

-Γιατί αυτή η προτίμηση στά κινητά τών οποίων η χρήση είναι κατά πολύ ακριβότερη από αυτήν τών σταθερών;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το κινητό θα πρέπει να γίνει,υπάρχουνε πάρα πολλοι που κλέβουνε στις αγγελιες και οι admin (φανταζομαι) θα μπορουν να δώσουνε τον αριθμο για να βρεθεί ο υπαίτιος.
Με εναν αριθμο η Διεύθυνση ηλεκτρονικού εγκλήματος μπορεί να βρει ακόμα και το που μένει ο καθένας.
Οσοι δεν θελουν να δωσουν στοιχεια να πουλησουν σε αλλο site.
Ελεος με την κλαψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή εκείνος πού έχει σταθερό τηλέφωνο καί χωρίς απόκρυψη δέν είναι αξιόπιστος καί είναι αξιόπιστος ο κάτοχος κινητού πού σήμερα μπορεί νά βρίσκεται Αθήνα καί αὔριο στό Λαύριο, μεθαύριο στήν Λάρισα καί αντιμεθαύριο στήν Μακρυνίτσα;

-Γιατί αυτή η προτίμηση στά κινητά τών οποίων η χρήση είναι κατά πολύ ακριβότερη από αυτήν τών σταθερών;

Καλώς ή κακώς η ταυτοποίηση λογαριασμού/αριθμού χρειάζεται SMS, οπότε και δίκιο να έχεις με την σύγκριση σταθερού-κινητού από πλευράς αξιοπιστίας (όχι από πλευράς ευκολίας), δεν νομίζω ότι είναι εφαρμόσιμη η επιλογή του σταθερού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή εκείνος πού έχει σταθερό τηλέφωνο καί χωρίς απόκρυψη δέν είναι αξιόπιστος καί είναι αξιόπιστος ο κάτοχος κινητού πού σήμερα μπορεί νά βρίσκεται Αθήνα καί αὔριο στό Λαύριο, μεθαύριο στήν Λάρισα καί αντιμεθαύριο στήν Μακρυνίτσα;

-Γιατί αυτή η προτίμηση στά κινητά τών οποίων η χρήση είναι κατά πολύ ακριβότερη από αυτήν τών σταθερών;

 

Γιατί όταν αποφασίσω να αγοράσω κάτι από έναν άλλο ιδιώτη και καταλήξουμε σε συμφωνία, δεν επιθυμώ να τον ψάχνω online ή σε σταθερά τηλέφωνα! Ειδικά όταν κλείνουμε κάποιο εξωτερικό ραντεβού (μιας και σπάνια βρίσκεσαι στο σπίτι κάποιου για την αγοραπωλησία) και πρέπει να μπορούμε να επικοινωνούμε άμεσα σε περίπτωση που συμβεί κάτι... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Εάν ο πωλητής είναι αναξιόπιστος και δεν πατήσει ολοκλήρωση δεν θα μπορούμε να τον αξιολογήσουμε;

Εδώ είναι ευθύνη και του αγοραστή να μην αποδεχτεί να προχωρήσει στην συναλλαγή εάν προηγουμένως ο πωλητής δεν κλειδώσει την αγγελία και δεν τον επιλέξει ως αγοραστή. Ενδεχόμενη άρνηση του πωλητή θα μπορούσε να είναι ανησυχητικό σημάδι, οπότε θεωρούμε πως ο συγκεκριμένος μηχανισμός είναι ένας ακόμη έμμεσος τρόπος για να προστατευτεί ο αγοραστής.

 

Στην αντίστροφη περίπτωση, όπου ο αγοραστής είναι αυτός που δεν εμφανίζεται, τότε ο πωλητής το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αφήσει αρνητική ψήφο στον αγοραστή και να δημοσιεύσει νέα αγγελία.

 

 

Δεν με ενθουσιαζει το συγκεκριμενο.Σε μερικες περιπτωσεις κανεις μια ερωτηση , η λες ξερω , εχε με υποψη σου και ο αλλος μονο που δεν σου χωνει το αντικειμενο στην ''τσαντα''.Θα μπορουσε να λειτουργησει και εκβιαστικα, η το παιρνεις η σου αφηνω αρνητικη οτι δεν εμφανιστηκες.Θα σε αφηνει ο πωλητης σε αναμονη μιλωντας με καμμια 10ρια και στο τελος θα βρισκει εναν να του φορτωνει τον μουτζουρη και να τον παρουσιαζει σαν αγοραστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καταλαβα πως το skroutz θα επωφεληθει πολυ απο τι; αλλαγες στις αγγελιες.

Θα βαζει καποιος πχ για πουλημα iphone8 , και στην αναζητηση του insomnia θα βγαζει και προτασεις απο καταστηματα που ειναι στο σκρουτζ, , μαζι με προτασεις μελων εδω. Θα αν οι τιμες ειναι περιεργες απο μελη, πχ ακριβα, θα βλεπουμε και ποσο πωλουνται και στο σκρουτζ απο το ινσομνια!

..Αν καταλαβα καλα

 

Οσον αφορα το τηλεφωνο δεν με πειραζει να υπαρχει , οπως ειπωθηκε και στο car gr μπαινει και στη χρυση ευκαιρια. Στο αγγελιοπολις το κοψανε τωρα και για να επικοινωνισεις με πωλητες σου βγαινει η πιστη, γιατι μερικοι πωλητες δεν ξερουν οτι το τηλεφωνο τους δεν φαινεται στο site και emails συνηθως δε κοιτανε.

 

Περιοχη επρεπε να ειναι υποχρεωτικη . Οχι διευθυνσεις αλλα εστω ΤΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενθουσιαζει το συγκεκριμενο.Σε μερικες περιπτωσεις κανεις μια ερωτηση , η λες ξερω , εχε με υποψη σου και ο αλλος μονο που δεν σου χωνει το αντικειμενο στην ''τσαντα''.Θα μπορουσε να λειτουργησει και εκβιαστικα, η το παιρνεις η σου αφηνω αρνητικη οτι δεν εμφανιστηκες.Θα σε αφηνει ο πωλητης σε αναμονη μιλωντας με καμμια 10ρια και στο τελος θα βρισκει εναν να του φορτωνει τον μουτζουρη και να τον παρουσιαζει σαν αγοραστη.

Άκου λίγο δεν θα πάρεις σπίτι συνεπώς το ''έχε με στο νου σου'' δεν υπάρχει.Η το θέλεις και το κλείνεις ή δεν το θέλεις και λες ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια.

Η συγκεκριμενη αλλαγή είναι η πιο σημαντική καθώς όλοι γκρινιάζουμε είτε για πιστόλες που στο τέλος μας μένουν στα χέρια είτε για κρέμασμα όταν χρειάζεσαι κάτι άμεσα και φεύγουν αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα πως θα δουλεψει πλεον το κλασικο : πωλειται full pc και σε κομματια.

Θα μπορει να αξιολογηθει μονο μια απ'ολες τις συναλλαγες. Και αντε ο πωλητης θα παρει μια τουλαχιστον, οι αγοραστες θα παιξουν π-ψ-χ ποιος θα φαινεται στην "ολοκληρωση" για να παρει την αξιολογηση αγοραστη?

Δες και το αλλο τωρα, βαζει ο αλλος κλασσικα απειρα αντικειμενα σε αγγελια. Εχει παρει review απο καποιο και τωρα μπορει να πουλαει τα αλλα σπασμενα, χαλασμενα κλπ και δεν υπαρχει δυνατοτητα να το αναφερει ο αγοραστης γτ ηδη εχει "ολοκληρωθει" η αγγελια. Θα εχει ωραια θεματα παλι στα γενικα του forum.

Περα απο τη γκρινια μου το insomnia δειχνει να βελτιωνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκου λίγο δεν θα πάρεις σπίτι συνεπώς το ''έχε με στο νου σου'' δεν υπάρχει.Η το θέλεις και το κλείνεις ή δεν το θέλεις και λες ευχαριστώ πολύ καλή συνέχεια.

 

Πως δεν υπαρχει  ? Ενα εκ μυριο λογοι υπαρχουν.Παζαρεμα για τιμη (ετσι και αλλιως οι τιμε αλλαζουν συνεχωες) , συννενοηση για τροπους αποστολης.Θα ανεβει ο ξαδελφος μου , θα κατεβει ο μπατζανακης μου , εχουν απεργια τα ελτα

 

Ενα εκ λογοι υπαρχουν για να ειναι σε αναμονη μια αγγελια .Και μην μου πεις τωρα οτι θα την βαλει σε ''εκκρεμοτητα'' οταν ο πωλητρης μπορει να μιλαει με 20 ατομα συγχρονως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...