Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/5/2018 στις 10:45 ΠΜ, ThReSh είπε

Αν δεν έχει πέσει προκαταβολή, @@ συμφωνία είναι...

Στις 4/5/2018 στις 9:28 ΠΜ, chessplayer-alexis είπε

Αμα εισαι ντομπρος και σωστος η συμφωνια ειναι συμφωνια εξ'αρχης,δε χρειαζεσαι προκαταβολες.
Εδω εχουμε δωσει και προκαταβολη και μετα μας λεει ο αλλος ο πιθηκος οτι το πουλησε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, webparts said:

Αμα εισαι ντομπρος και σωστος η συμφωνια ειναι συμφωνια εξ'αρχης,δε χρειαζεσαι προκαταβολες.

Για τον άγνωστο όμως πως το ξέρεις? Δεν πας με αυτή τη λογική, αλλά προετοιμασμένος για το χειρότερο...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Για τον άγνωστο όμως πως το ξέρεις? Δεν πας με αυτή τη λογική, αλλά προετοιμασμένος για το χειρότερο...

Δε μπορεις να εισαι σιγουρος με τον αγνωστο,οσες αξιολογησεις και να εχει.
Εγω εχω καει 3 φορες απο ατομα με πολλες αξιολογησεις,αλλα ποτε δεν την εχω πατησει με απατωνες που τους κανεις καταθεση και εξαφανιζονται.
Να τονισω οτι στο παλιο προφιλ ( web_assasin ) ειχα 85 καταγεγραμενες και καμια 30ρια που δεν εγινε αξιολογηση.
Απο αυτες 2 ηταν κακες αλλα δε σημειωθηκαν και 1 ηταν κακιστη,στην οποια εκανα αρνητικη αξιολογηση και ελαβα την σχετικη εκδικητικη.

Οσες αξιολογησεις και να εχει ο αλλος,ειτε πολλες ειτε λιγες στο τελος εμπιστευεσαι το ενστικτο σου απο οσα σου εχει "δειξει" ο ανθρωπος που προσπαθεις να συναλλαχθεις.
Μιλαω φυσικα για εμας που ειμαστε χρονια χρηστες,οχι για αυτους που ψωνιζουν απο το facebook New Balance παπουτσακι.

Δεν υπαρχει καμια απολυτως αξιοπιστη μεθοδος,ολες μπαζουν απο καπου. 

Προετοιμασμενος για το χειροτερο θα πας μονο σε καμια αγορα των 20 ευρω μαξιμουμ,παραπανω δεν παιζεις γιατι καλυτερα να χασεις την ευκαιριαρα παρα να χασεις κανα 100ρι ευρωπαικα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, webparts said:

Δε μπορεις να εισαι σιγουρος με τον αγνωστο,οσες αξιολογησεις και να εχει.

Ακριβώς, άρα ποιο το νόημα να μιλάμε για "ντρόμπρους"? Προφανώς δεν μιλάμε για τον εαυτό μας αλλά για μια συναλλαγή με Χ άγνωστο. 

29 minutes ago, webparts said:

Προετοιμασμενος για το χειροτερο θα πας μονο σε καμια αγορα των 20 ευρω μαξιμουμ,παραπανω δεν παιζεις γιατι καλυτερα να χασεις την ευκαιριαρα παρα να χασεις κανα 100ρι ευρωπαικα.

Όταν λέω προετοιμασμένος για το χειρότερο, δεν εννοώ να έχεις κάνει κατάθεση και να προσεύχεσαι μετά, αλλά να είσαι προετοιμασμένος ότι άλλος θα σου ρίξει άκυρο ενώ είχατε απλά "συμφωνήσει" για την συναλλαγή. 

Επεξ/σία από ThReSh
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

μια ερωτηση ενω εστειλα μια συσκευη με αντικαταβολη,ο αγοραστησ δεν την παρελαβε, δεν απαντήσε στα μηνυματα,

και ενω του αφησα αρνητικη αξιολογηση, μου αφησε και αυτος ενω εγω δεν εφταιγα πουθενα, τι μπορω να κανω γιαυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, billdanos είπε

Πρέπει να καταλάβετε πως είναι άλλο το "δώστε προσφορές και θα κερδίσει η μεγαλύτερη" που προφανώς είναι πλειστηριασμός και άλλο το να πουλάω κάτι 100 ευρώ και να επιλέξω τελικά να το δώσω 110 σε κάποιον που μου το πρότεινε μέσα από ένα pm. Ειδικά αν δεν έχω συμφωνήσει με κάποιον να του το δώσω στα 100, δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα περίεργο ή ανήθικο! Ο κάθε πωλητής επιλέγει αυτόν που κρίνει αυτός πως είναι καλός αγοραστής και όχι σύμφωνα με το ποιος έστειλε πρώτος ένα μήνυμα πως ενδιαφέρεται.

Αν δηλαδή μου στείλει ένας "φιλαράκι το θέλω στα 100, στείλε λεπτομέρειες για να κανονίσουμε" και πιο μετά άλλος ένας "το θέλω άμεσα, δίνω 110", κατά πάσα πιθανότητα θα επιλέξω τον δεύτερο μιας και δεν συμφώνησα ποτέ με τον πρώτο. 

εάν δεν του στείλεις pm με μεγαλύτερη προσφορά και συμφωνήσετε και στην τιμή και στείλει αυτός και πει δώσε κάτι παραπάνω και το πήρες ,σε ολους όσους ενδιαφέρθηκαν αυτό πως λέγετε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, saltjon said:

εάν δεν του στείλεις pm με μεγαλύτερη προσφορά και συμφωνήσετε και στην τιμή και στείλει αυτός και πει δώσε κάτι παραπάνω και το πήρες ,σε ολους όσους ενδιαφέρθηκαν αυτό πως λέγετε? 

Δεν μας αφορά τι κάνει στα pm που στέλνει. Αν με ρωτάς εμένα προσωπικά, αν μου έστελνε κάτι τέτοιο ο πωλητής θα του έλεγα απλά "ευχαριστώ πολύ αλλά δεν με ενδιαφέρει".

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Ήθέλα να ρωτήσω αν στην περίπτωση που έχουμε 1 αγγελία με πολλά αντικείμενα,αν μπορούμε να φτιάξουμε στο καπάκι άλλη με αντικείμενο από αυτά που ΗΔΗ έχει πωληθεί από την πρώτη,ώστε να μην χάσουμε τόσο εμείς όσο και ο αγοραστής την αξιολόγηση.Ουσιαστικά δηλαδή "ψευδοαγγελία",η οποία θα κλειδώνει αμέσως με το που την βάζουμε.Για να μην αοριστολογώ,το έκανα μόλις τώρα και θέλω να ξέρω αν θα επιτρέπεται και στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην επιτρέπεται. Στη πράξη είναι το ίδιο με το να κλειδώνεις την αρχική αγγελία, με τη λίστα αντικειμένων, και να τη δημιουργείς εκ νέου με τη σημείωση πως τα ΧΥΖ έχουν δοθεί - με τη διαφορά πως η δική σου λύση ειναι η πλέον ξεκούραστη κι ευκολότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό σκέφτηκα κι εγώ,λέω πως δεν κοροϊδεύω κανέναν αφού η συναλλαγή είναι υπαρκτή και πρόσφατη(εγώ την έφτιαξα  με το που γύρισα σπίτι)και από τη στιγμή που κλειδώνει αμέσως η "ψευδοαγγελία"  γλιτώνεις από πιθανό ξενέρωμα άλλους χρήστες που θα ήθελαν αυτό που πουλάς.Αλλά οκ ήθελα να ξέρω κι επίσημα αν επιτρέπεται ή όχι.

Επεξ/σία από Rumpelstiltskin123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν βρίσκω κάτι μεμπτό.

Θα πρότεινα μονάχα η "ψευδοαγγελία" να δημιουργείται πριν την ολοκλήρωση της συναλλαγής, σαν ένα παραπάνω στοιχείο αξιοπιστίας. Είναι κάτι τύπου «δεν προσπαθώ να σου τη φέρω». Όχι ότι κάνει τη διαφορά από μόνο του για μια αξιόπιστη κι επιτυχή συναλλαγή, αλλά λέμε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎8‎/‎5‎/‎2018 στις 10:44 ΠΜ, ThReSh είπε

Αν δεν λειτουργείς έτσι ποιος ο λόγος να τα αναφέρεις? Θεωρητικά μόνο, αλλά στην πράξη κάνουμε αλλιώς?

Aν δε λειτουργω ετσι, πως δηλαδη? Δεν εχεις καταλαβει τι ειπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, rus said:

Aν δε λειτουργω ετσι, πως δηλαδη? Δεν εχεις καταλαβει τι ειπα.

Είπα αρχικά ότι αν δεν υπάρχει προκαταβολή η συμφωνία είναι της πλάκας. Είπες ότι αυτό ισχύει μόνο αν δεν φοράει παντελόνια κάποιος τέτοιες συμφωνίες θα κάνει.

Απάντησα ότι αν επαναπαύεσαι στην λογική του "φοράω παντελόνια" (με κάποιον άγνωστο), πας ξεβράκωτος στα αγγούρια μιας και δεν ξέρεις αν θα σε κρεμάσει ή όχι.

Μου είπες ότι δεν επαναπαύεσαι σε αυτή και με την σειρά μου ρώτησα τότε γιατί αναφέρεις τα "παντελόνια" αφού δεν επαναπαύεσαι σε αυτά...

Τι δεν κατάλαβα?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, ThReSh είπε

Είπα αρχικά ότι αν δεν υπάρχει προκαταβολή η συμφωνία είναι της πλάκας. Είπες ότι αυτό ισχύει μόνο αν δεν φοράει παντελόνια κάποιος τέτοιες συμφωνίες θα κάνει.

Απάντησα ότι αν επαναπαύεσαι στην λογική του "φοράω παντελόνια" (με κάποιον άγνωστο), πας ξεβράκωτος στα αγγούρια μιας και δεν ξέρεις αν θα σε κρεμάσει ή όχι.

Μου είπες ότι δεν επαναπαύεσαι σε αυτή και με την σειρά μου ρώτησα τότε γιατί αναφέρεις τα "παντελόνια" αφού δεν επαναπαύεσαι σε αυτά...

Τι δεν κατάλαβα?

Eγω ειπα γενικα πως οποιος δε φοραει παντελονια κανει @@ συμφωνιες, και προφανως συμφωνουμε ολοι με αυτο.

Πως ξερω οτι φορας παντελονια για να επαναπαυτω κιολας? Όπως σημειωσα κι από προσωπικη εμπειρια, υπαρχουν καποιοι που  ενώ εχουν συμφωνησει να αγορασουν κατι μετα το ακυρωνουν με καποια δικαιολογια, ή απλα εξαφανιζονται χωρις να πουν τιποτα. Και κατεληξα ότι δε χρειαζεται να γινουμε κι εμεις σαν  αυτους. Εσυ καταλαβες πως ειπα οτι πρεπει να εμπιστευομαστε τον οποιονδηποτε γιατι θα είναι παντελονατος?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι τελείως cpt obvious όμως, καμμία χρησιμότητα/συμβουλή, τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται...

Το θέμα είναι τι κάνεις όταν δεν ξέρεις αν φοράει ο άλλος ή όχι, μιας κι η συζήτηση είναι για την άλλη πλευρά, όχι για μας...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...