Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν κατάλαβα? Γιατί πρέπει να κάνεις κάτι επειδή κάποιος σε έχει στο περίμενε? Κάνατε καμία τελική συμφωνία για την αγορά? ΟΧΙ. Σου εξήγησε πως θα περιμένει μήπως βρει καλύτερη προσφορά ή γιατί ο Ερμής είναι ανάδρομος κλπ κλπ. Αυτό δεν έχει ΠΟΥΘΕΝΑ κανέναν δόλο. Θες, περιμένεις, δεν θες, πάμε παρακάτω. Αν όμως τα βρείτε και συμφωνήσετε στην τιμή και στο ραντεβού κλπ, ζητάς σαν τελικό βήμα να σε ορίσει σαν αγοραστή. Μόλις δεις πως το κάνει, προχωράς κανονικά στα επόμενα βήματα που έχετε συνεννοηθεί και όλα είναι μια χαρά.

Εσύ ζητάς "τιμωρία" γιατί ένας πωλητής δεν σου έκανε τη χάρη να σου πουλήσει κάτι που σε συμφέρει εσένα? Δεν ψωνίζεις από κατάστημα...

νομίζω ότι όλο το πανηγύρι γίνεται για να γράφουμε μηνύματα εδώ πράγμα που έμενα με κουράζει γιατί έχω να κάνω και άλλα πράγματα από το να αναμασώ τα ίδια και τα ίδια και ο καθένας να πιάνεται από ένα κομμάτι από τα λεγόμενα μου. Και δεν κατάλαβα 100 το πουλάει εκατό δίνω πηγαίνω και το παίρνω τι θέλει να του δώσω 120 και να στηθω, ότι μου είπε περίμενε ούτε ο Ερμής κοιμόταν με την Αφροδίτη, ούτε με δηλώνει αγοραστή έμενα, ούτε και κανέναν από τους άλλους 5 για να σοβαρευτούμε ,έχει μια τιμή 50 και περιμένει να βρει κάποιον να του δώσει 60? δεν δηλώνει αγοραστή έχει στο περίμενε 5 άτομα και εάν αυτό δεν έχει δόλο τι έχει? Αν αυτή την ηθική αντιπροσωπευεις τότε καλώς, έμενα όχι.Θα πρέπει να αλλαχθεί και το όνομα από Μικρές Αγγελίες σε Δημοπρασίες για κορόιδα χωρίς δόλο.

13 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Πολύ σωστά!!!!!! Αυτό προσπαθώ να πω κι εγώ πιο πάνω!!!!! Ο πωλητής προσπαθεί να  πουλήσει κάτι κάπου που να συμφέρει των ίδιο κι όχι τους αγοραστές.

δηλαδή λες ότι πουλάς κάτι 50 ευρώ και εγώ σου δίνω 50 ευρώ αλλά δεν το μου πουλάς γιατί δεν σε συμφέρει. ΓΙΑΤΊ ΤΟ ΒΆΖΕΙ ΑΓΓΕΛΊΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ΔΕΝ είναι μαγαζί. Είναι αγγελία.

Αν βρεθεί άλλος να του δώσει παραπάνω, θα το δώσει στον άλλο με τα παραπάνω.

Εσύ νομίζεις πως μπήκες σε μαγαζί.

Υ.Γ. Δόλος, πάντως, δεν είναι. Κάνει κρα ότι ψάχνεται. Όπως προείπα, ψάξε κι εσύ για αλλού. Τι ακριβώς προτείνεις να κάνει το insomnia; Μπας και καταλάβω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Snoob είπε

ΔΕΝ είναι μαγαζί. Είναι αγγελία.

Αν βρεθεί άλλος να του δώσει παραπάνω, θα το δώσει στον άλλο με τα παραπάνω.

Εσύ νομίζεις πως μπήκες σε μαγαζί.

ΓΙΑΤΊ ΤΟ ΒΆΖΕΙ ΑΓΓΕΛΊΑ  ορέ θα μας τρελάνετε και δεν σφηξανε και οι ζέστες. Ωραία από αύριο και θα το γράφω με την άδεια του φόρουμ ότι το πουλάω 50 ευρώ και οποίος δώσει παραπάνω το παίρνει. Δεν μου είπες για τις εκδικητικές των πωλητών (εγώ πωλητής είμαι επί το πληστον) γιατί εγώ δεν γούσταρα να πάω να πάρω το προϊον  που συμφωνήσαμε ετσι κιαλλιως δεν αγοράζω από μαγαζί βρήκα κάτι άλλο. (κοινώς μπάχαλο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vstrom είπε

νομίζω ότι όλο το πανηγύρι γίνεται για να γράφουμε μηνύματα εδώ πράγμα που έμενα με κουράζει γιατί έχω να κάνω και άλλα πράγματα από το να αναμασώ τα ίδια και τα ίδια και ο καθένας να πιάνεται από ένα κομμάτι από τα λεγόμενα μου. Και δεν κατάλαβα 100 το πουλάει εκατό δίνω πηγαίνω και το παίρνω τι θέλει να του δώσω 120 και να στηθω, ότι μου είπε περίμενε ούτε ο Ερμής κοιμόταν με την Αφροδίτη, ούτε με δηλώνει αγοραστή έμενα, ούτε και κανέναν από τους άλλους 5 για να σοβαρευτούμε ,έχει μια τιμή 50 και περιμένει να βρει κάποιον να του δώσει 60? δεν δηλώνει αγοραστή έχει στο περίμενε 5 άτομα και εάν αυτό δεν έχει δόλο τι έχει? Αν αυτή την ηθική αντιπροσωπευεις τότε καλώς, έμενα όχι.Θα πρέπει να αλλαχθεί και το όνομα από Μικρές Αγγελίες σε Δημοπρασίες για κορόιδα χωρίς δόλο.

δηλαδή λες ότι πουλάς κάτι 50 ευρώ και εγώ σου δίνω 50 ευρώ αλλά δεν το μου πουλάς γιατί δεν σε συμφέρει. ΓΙΑΤΊ ΤΟ ΒΆΖΕΙ ΑΓΓΕΛΊΑ 

Εγώ δεν λέω για αυτούς που ψάχνουν να το δώσουν πιο πάνω από την τιμή που ζητάω. Αν ήταν έτσι θα το έβαζα σε άλλο φόρουμ με δημοπρασίες.- Εγώ λέω γι'αυτούς που σου κάνουν παζάρια!!! Αν εγώ πχ πουλάω ένα κινητό 100 ευρώ κι έρχεσαι εσύ και με ζαλίζεις στα παζάρια (κι επειδή εγώ έχω ανάγκη να το δώσω γρήγορα) σου λέω οκ στο δίνω και έρθει ένας άλλος (ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΜΑΣ) και μου πει παλικάρι το θέλω άμεσα στα 100 ευρώ που ζητάς τι να κάνω; Να μη το δώσω;!!!!!!!!!:D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, vstrom said:

ΓΙΑΤΊ ΤΟ ΒΆΖΕΙ ΑΓΓΕΛΊΑ  ορέ θα μας τρελάνετε και δεν σφηξανε και οι ζέστες. Ωραία από αύριο και θα το γράφω με την άδεια του φόρουμ ότι το πουλάω 50 ευρώ και οποίος δώσει παραπάνω το παίρνει. Δεν μου είπες για τις εκδικητικές των πωλητών (εγώ πωλητής είμαι επί το πληστον) γιατί εγώ δεν γούσταρα να πάω να πάρω το προϊον  που συμφωνήσαμε ετσι κιαλλιως δεν αγοράζω από μαγαζί βρήκα κάτι άλλο. (κοινώς μπάχαλο) 

Από τη στιγμή που τα θες όλα στα μέτρα σου, δεν έχει νόημα καμία άλλη συζήτηση και κακώς ξόδεψα τόσο χρόνο για τις απαντήσεις. Νομίζω πως έπρεπε να παραμείνω από την αρχή στο "αυτό είναι κι αν σας αρέσει"... Που δεν μου αρέσει καθόλου σαν απάντηση αλλά δεν βλέπω και άλλη μέθοδο συνεννόησης! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μία τελευταία φορά:

Όσο θέλει ο καθένας πουλάει, σε όποιον θέλει.

Εκτός κι αν κάποιοι φαντασιώνονται πως αν ανοίξω αγγελία ζήτησης και πω "ζητάω ένα κουτί σαρδέλες ληγμένες προ Τσερνόμπιλ, δίνω έως 50 ευρώ" είμαι υποχρεωμένος ο πρώτος που θα μου προσφέρει μία με 50 να τον ορίσω συναλλασσόμενο μέλος, και αν έρθει ένας άλλος μετά από δέκα λεπτά και μου πει "σου τις δίνω με 40" είναι "ανήθικο" να το δεχτώ.

Τέλος πάντων, η ουσία για τα μέλη που θέλουν να καταλάβουν και όχι για όσους γράφουν για "ζέστες" και "σφιξίματα", είναι απλή: το σύστημα είναι έτσι δομημένο ώστε ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να θεωρήσετε τη συναλλαγή ΣΥΜΦΩΝΗΜΕΝΗ είναι να σας ορίσει ο δημιουργός της ως συναλλασσόμενο μέλος.

Τα υπόλοιπα, "ναι, αλλά στο τηλέφωνο μου είπε" δεν δεσμεύουν ούτε εσάς, ούτε το δημιουργό της αγγελίας, οπότε προσοχή σε όσους αρνούνται να σας ορίσουν συναλλασσόμενο μέλος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
52 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Να μη το δώσω;!!!!!!!!!:D 

Εξαρτάται από το πόσο ζυγίζεις ΕΣΎ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ το γεγονός ότι ρίχνεις κάποιον που σε εμπιστεύτηκε (στο βαθμό που τον εκτιμησες κατά τη φάση της συναλλαγής). 

Αν με ενδιαφέρει να "κερδίσω" θα προτιμήσω εκείνον που δίνει έστω και ένα ευρώ παραπάνω. Αν με νοιάζει να δημιουργώ σχέσεις εκτίμησης μάλλον θα μείνω σε αυτόν που έκανα τη βασική συνεννόηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Εξαρτάται από το πόσο ζυγίζεις ΕΣΎ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ το γεγονός ότι ρίχνεις κάποιον που σε εμπιστεύτηκε (στο βαθμό που τον εκτιμησες κατά τη φάση της συναλλαγής). 

Αν με ενδιαφέρει να "κερδίσω" θα προτιμήσω εκείνον που δίνει έστω και ένα ευρώ παραπάνω. Αν με νοιάζει να δημιουργώ σχέσεις εκτίμησης μάλλον θα μείνω σε αυτόν που έκανα τη βασική συνεννόηση. 

Τα πάντα έχουν τη σημασία τους, κανείς δεν το παραγνωρίζει αυτό. Όμως, υπάρχει ισχυρός αντίλογος, ο οποίος πρέπει να ακούγεται και ξεφεύγει από το στείρο πλαίσιο του "δόλου", της "ασυνέπειας" κτλ.

Παράδειγμα, ανοίγω μια αγγελία πώλησης. Δίνω κάτι 100 ευρώ. Εμφανίζεται ένας χρήστης ενταγμένος στο insomnia κυριολεκτικά προ 5 λεπτών, και μου προσφέρει τα 100 ευρώ. Δέκα λεπτά (ή μία ώρα ή πέντε ώρες ή αύριο, δεν υφίσταται υποχρέωση να είμαστε πάνω από το insomnia συνέχεια, πέραν του ότι είμαστε άνθρωποι και υπάρχει ζωή και μακριά από τον υπολογιστή) εμφανίζεται ένα μέλος με 10 χρόνια παρουσία, 5.000 μηνύματα, συγκροτημένο, ευγενικό, με συμμετοχή και λόγο στην κοινότητα. Και μου λέει "αδερφέ, δεν μπορώ 100, να σου δώσω 90;"

Από πού και ως πού, όχι μόνο δεν έχω δικαίωμα να προτιμήσω έναν χρήστη που τον ξέρω κι έχει πρόσωπο και κύρος στην κοινότητα, το οποίο πρόσωπο και κύρος έχει αποκτήσει μέσα από διαρκή παρουσία και ουσιαστική συμμετοχή, όχι "είδα φως -δηλαδή κόσμο- στις αγγελίες και μπήκα", αλλά αντίθετα είμαι υπόλογος και έχω υποχρέωση να προτιμήσω τον καινούργιο, επειδή πρόλαβε και μου είπε πρώτος "σου δίνω την τιμή που ζητάς".

Στο παράδειγμα, δεν ζητάω να βγάλω περισσότερα, δικαίωμα να επιλέξω με ποιον θα συναλλαγώ θέλω. Δεν είναι πάντα θέμα τα παραπάνω χρήματα. Κι αρκετοί έχουν αναθεματίσει την ώρα και τη στιγμή που προτίμησαν τα 10 ευρώ παραπάνω από ένα μέλος χωρίς πρόσωπο, αλλά αυτό είναι απόφασή τους και δεν γίνεται να τους τη στερήσουμε.

Δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις όπου συμφωνούμε στην επικοινωνία, αλλά κάτι μου έτυχε, δεν σε ορίζω αγοραστή, αύριο έχω γιατρό, μεθαύριο λαϊκή, σαββατοκύριακο θα πάω να βρέξω νύχι στη θάλασσα και τα λέμε από Τρίτη γιατί Δευτέρα είναι αργία. Εκεί, είναι ξεκάθαρο ότι κωλυσιεργώ, ψάχνω κάτι άλλο (ή και χειρότερες περιπτώσεις, αν ζητάω να προχωρήσει η συναλλαγή χωρίς να ορίσω αγοραστή).

Όμως, αυτό που προσπαθούμε να εξηγήσουμε είναι ότι δεν μπορεί να επιβληθούν περιορισμοί και ποινές επειδή κάποιος άλλαξε γνώμη ή, απλά, δεν γουστάρει τα μούτρα μου και δεν θέλει να συναλλαγεί μαζί μου, κι ας του έκανα πρώτος προσφορά σε αυτά που ζητούσε, χωρίς παζάρια.

Είναι δικαίωμα του πωλητή να επιλέξει, όπως και του αγοραστή (σε αγγελία ζήτησης).

Το ζητούμενο είναι να υπάρχει μια στοιχειώδης λογική: αν έχουμε "συμφωνήσει" στα λόγια και επί μία εβδομάδα δεν σε ορίζω αγοραστή, δεν χρειάζεσαι μεταπτυχιακό στην ανθρώπινη ψυχολογία για να καταλάβεις πως κάτι συμβαίνει.

Ούτε και είναι δυνατόν να υποχρεώνει το insomnia τα μέλη να συναλλαγούν με κάποιον επειδή πρόλαβε και έδωσε πρώτος προσφορά.

Σαφώς δεν είναι το ιδανικό να τρενάρει κάποιος, να μην υπάρχει επικοινωνία κτλ., και είναι κατανοητή η ενόχληση όταν κάποιος χάνει μια συμφέρουσα αγορά, αλλά ας σκεφτούμε πως, για να είναι συμφέρουσα, πάει να πει ότι η τιμή ήταν καλή και βρέθηκε να δώσει κάποιος περισσότερα. Δεν είναι δυνατόν να απαγορευτεί στα μέλη να επιλέγουν με ποιον θα συναλλαγούν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, Snoob είπε

ΕΣΎ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ

To εσύ προσωπικά ΔΕΝ αναφέρεται σε σένα προσωπικά αλλά στη στάση που διατηρεί κανείς στη ζωή του γενικότερα - άρα και στις συγκεκριμένες συνθήκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμε ολα ειναι καλα με τις αγγελιες .
Υπαρχει ομως ενα βασικο , για μενα εκνευριστικο,  προβλημα .
Η απουσια "περιοχης" παροτι ηταν ενα απο τα "νεα" χαρακτηριστικα που ειχαν ανακοινωθει ( υποχρεωτικη) .
Αυτες τις μερες που εψαχνα για μια οθονη ( βρηκα και πηρα ) και ενα ποδηλατο γυμναστικης , αναγκαζωμουν να στειλω παρα πολλα ΠΜ για να ρωτησω σε ποια περιοχη βρισκετε το αντικειμενο ......... μακαρι να φτιαξει ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, chessplayer-alexis είπε

To εσύ προσωπικά ΔΕΝ αναφέρεται σε σένα προσωπικά αλλά στη στάση που διατηρεί κανείς στη ζωή του γενικότερα - άρα και στις συγκεκριμένες συνθήκες 

Μα, δεν απαντώ επί προσωπικού: παραδείγματα δίνω και βάζω τον εαυτό μου σε αυτές τις καταστάσεις για να εξηγήσω πως τα πράγματα δεν είναι απλά, στο στυλ "αφού του έδωσα πρώτος αυτά που ζητάει, γιατί δεν μου το πουλάει, με ποιο δικαίωμα, δώστε μου τρόπο να "προειδοποιήσω" την κοινότητα".

Δεν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί από τα μέλη η επιλογή με ποιον θα συναλλαγούν, ούτε μπορεί να είναι κριτήριο το "πρόλαβα κι έδωσα πρώτος προσφορά, γιατί δεν μου το πουλάει, τιμωρήστε τον κι αν δεν το κάνετε είστε μπάχαλο".

Επαναλαμβάνω, αυτό δεν δικαιολογεί την κακή επικοινωνία, αλλά νομίζω πως από ένα σημείο και μετά είναι απολύτως προφανές αν ο άλλος κωλυσιεργεί ή όχι.

Και, γενικά, αν ο δημιουργός της αγγελίας αποφεύγει να σας ορίσει συναλλασσόμενο μέλος, ενώ έχετε συμφωνήσει στα βασικά, στραφείτε αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Snoob είπε

Δεν είναι δυνατόν να αφαιρεθεί από τα μέλη η επιλογή με ποιον θα συναλλαγούν, ούτε μπορεί να είναι κριτήριο το "πρόλαβα κι έδωσα πρώτος προσφορά, γιατί δεν μου το πουλάει, τιμωρήστε τον κι αν δεν το κάνετε είστε μπάχαλο".

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! 

Κι ο αγοραστής οφείλει να συναλλάσσεται ως ενήλικας (κι όχι σαν παιδάκι που στη θέση του μπαμπά του [ή μαμάς] βάζει το moderator του site) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 λεπτά πριν, villasg είπε

Κατ' εμε ολα ειναι καλα με τις αγγελιες .
Υπαρχει ομως ενα βασικο , για μενα εκνευριστικο,  προβλημα .
Η απουσια "περιοχης" παροτι ηταν ενα απο τα "νεα" χαρακτηριστικα που ειχαν ανακοινωθει ( υποχρεωτικη) .
Αυτες τις μερες που εψαχνα για μια οθονη ( βρηκα και πηρα ) και ενα ποδηλατο γυμναστικης , αναγκαζωμουν να στειλω παρα πολλα ΠΜ για να ρωτησω σε ποια περιοχη βρισκετε το αντικειμενο ......... μακαρι να φτιαξει ........

Αυτό που μπορώ να πω, εν όψει των επίσημων ανακοινώσεων, είναι ότι το επόμενο δίμηνο (ξεκινώντας από το πολύ προσεχές διάστημα) είναι περίοδος σημαντικών ανακοινώσεων, με εξελίξεις σε διάφορα μέτωπα, χρηστικότητας, νέων λειτουργιών και δυνατοτήτων, ανταπόκρισης σε πάγια αιτήματα της κοινότητας κτλ.

Πιστεύω πως θα υπάρξει πολύ σύντομα ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Snoob είπε

ΔΕΝ είναι μαγαζί. Είναι αγγελία.

Αν βρεθεί άλλος να του δώσει παραπάνω, θα το δώσει στον άλλο με τα παραπάνω.

Aυτο ακούγεται σαν πλειστηριασμος. Ειχα την εντυπωση οτι οι πλειστηριασμοι απαγορευονται. Αρα γιατι είναι υποχρεωτικη η αναγραφη συγκεκριμένης τιμης, αν μπορεις να αναζητησεις και μεγαλυτερες τιμες?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, rus είπε

Aυτο ακούγεται σαν πλειστηριασμος. Ειχα την εντυπωση οτι οι πλειστηριασμοι απαγορευονται. Αρα γιατι είναι υποχρεωτικη η αναγραφη συγκεκριμένης τιμης, αν μπορεις να αναζητησεις και μεγαλυτερες τιμες?

Δεν απαγορεύονται από τους όρους χρήσης.

Και, όπως εξήγησα αναλυτικότατα και με παραδείγματα, δεν είναι απαραίτητο να ζητήσεις περισσότερα. Μπορεί να πας και σε λιγότερα ενώ έχεις μεγαλύτερη προσφορά, προτιμώντας ένα μέλος με παρουσία από έναν χτεσινό.

Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι το εξής απλό: δεν είναι δυνατό να υποχρεώσουμε τα μέλη να συναλλάσσονται με τον πρώτο που τους δίνει την τιμή της αγγελίας.

Πρώτον, γιατί δεν αποδεικνύεται ποιος τους έδωσε πρώτος την τιμή της αγγελίας και, δεύτερον, γιατί δεν γίνεται να είναι μόνο κριτήριο το ποιος πρόλαβε και είπε "σου δίνω την τιμή που ζητάς".

Eίναι απλά πράγματα αυτά, και κανονικά θα έπρεπε να είναι αυτονόητα. Δυστυχώς, αποδεικνύεται πως δεν είναι.

Η αναγραφή της τιμής είναι υποχρεωτική στο πλαίσιο της καλύτερης λειτουργίας της αναζήτησης (περισσότερα επ' αυτού στο προσεχές μέλλον). Δεν είναι απόλυτα δεσμευτική, όμως. Αν βγάλω -από άγνοια της αγοράς, ας πούμε- ολοκαίνουργιο, αχρησιμοποίητο laptop με ιi7, 16 GB RAM, Nvidia 1050, οθόνη full hd, δύο σκληρούς SSD 512 στα 300 ευρώ, ας πούμε, και βρεθεί κάποιος να μου δώσει 500, ποιο είναι το αθέμιτο;

Πάμε και πάλι στις αγελίες ζήτησης: πρέπει να είναι και εκεί η τιμή δεσμευτική; Δηλαδή, αν δίνω "ως 100 ευρώ για 10 ζευγάρια κάλτσες", και έρθεις και μου τα δώσεις με 100, και ο άλλος μου τα δώσει με 90, πρέπει κι εκεί να δεσμευτεί ο χρήστης να πληρώσει ακριβότερα για το ίδιο πράγμα;

Προσωπικά, επειδή δεν υπάρχει σύστημα να βλέπουμε τις προσφορές που μπορεί να έχει ή να μην έχει κάποιος, εκτός κι αν επρόκειτο για μια εξωφρενικά καλή τιμή (λ.χ. στο παράδειγμα με το laptop που έγραψα παραπάνω) δεν θα έμπαινα σε λογική αντιπροσφοράς.

Άλλο το τι θα έκανα εγώ, όμως, και άλλο το πώς -ακόμη κι αν μπαίναμε στην εντελώς παράλλογη διαδικασία να επιβάλλουμε στα μέλη με ποιον θα συναλλαγούν με μόνο κριτήριο ποιος είπε πως θα τους δώσει πρώτος την τιμή της αγγελίας- θα μπορούσαμε αυτό να το κωδικοποιήσουμε, ώστε να αποδεικνύεται πως ο rus μου πρόσφερε πρώτος 10 ζευγάρια κάλτσες με 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...