Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, Snoob είπε

Tα προσωπικά μηνύματα δεν ελέγχονται. Γι' αυτό τα λέμε "προσωπικά".

Αγαπητέ Snoob επειδή δε γνωριζόμαστε [και είμαι επιπλέον πολύ νέος εδώ] μάλλον δεν κατανοείς το ύφος μου. Εάν διάβαζες προσεκτικότερα, θα έβλεπες ότι αναφέρομαι στην προσωπική ηθική του καθενός [διότι αυτό πρεσβεύω και με τη δουλειά μου εδώ και > 20 χρόνια ως ψυχαναλυτής] και - επιπρόσθετα - χαιρετίζω θετικά τις προσπάθειες βελτίωσης της λειτουργίας των αγγελιών θεωρώντας τες όμως - κατ' αρχήν - ότι βρίσκονται σε πολύ καλό σημείο για τα ελληνικά δεδομένα! 

Να είσαι 100% βέβαιος πως εάν δεν ίσχυαν τα δύο παραπάνω, εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα τπτ από κανέναν και δε θα καθόμουν να γράψω απολύτως καμία σκέψη μου αλλά - ακόμα περισσότερο - δεν θα διάβαζα τις απόψεις των άλλων. 

Κλείνοντας τη τοποθέτησή μου να πως τα εξής: 

1. το site λειτουργεί αξιοπρεπώς

2. χωράει κάποιες βελτιώσεις που θεμιτό και θετικό είναι να συζητώνται

3. δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις διότι "ήρθα" σε αυτόν τον χώρο γνωρίζοντας ότι φιλοξενούμαι κι ότι κάποιοι κοπιάζουν για να να υπάρχει - και αυτό το σέβομαι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
50 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Αγαπητέ Snoob επειδή δε γνωριζόμαστε [και είμαι επιπλέον πολύ νέος εδώ] μάλλον δεν κατανοείς το ύφος μου. Εάν διάβαζες προσεκτικότερα, θα έβλεπες ότι αναφέρομαι στην προσωπική ηθική του καθενός [διότι αυτό πρεσβεύω και με τη δουλειά μου εδώ και > 20 χρόνια ως ψυχαναλυτής] και - επιπρόσθετα - χαιρετίζω θετικά τις προσπάθειες βελτίωσης της λειτουργίας των αγγελιών θεωρώντας τες όμως - κατ' αρχήν - ότι βρίσκονται σε πολύ καλό σημείο για τα ελληνικά δεδομένα! 

Να είσαι 100% βέβαιος πως εάν δεν ίσχυαν τα δύο παραπάνω, εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα τπτ από κανέναν και δε θα καθόμουν να γράψω απολύτως καμία σκέψη μου αλλά - ακόμα περισσότερο - δεν θα διάβαζα τις απόψεις των άλλων. 

Κλείνοντας τη τοποθέτησή μου να πως τα εξής: 

1. το site λειτουργεί αξιοπρεπώς

2. χωράει κάποιες βελτιώσεις που θεμιτό και θετικό είναι να συζητώνται

3. δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις διότι "ήρθα" σε αυτόν τον χώρο γνωρίζοντας ότι φιλοξενούμαι κι ότι κάποιοι κοπιάζουν για να να υπάρχει - και αυτό το σέβομαι! 

Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχουν όλα αυτά με αυτό που έγραψα.

Αναφέρω παραπάνω ότι (και να θέλαμε να επιβάλλουμε στα μέλη να συναλλαγούν με άλλα μέλη στη βάση κάποιας "προτεραιότητας", που δεν θέλουμε) τρόπος να ελέγξουμε ποιος προσφέρθηκε πρώτος να δώσει την τιμή που περιγράφεται σε μια αγγελία, δεν υπάρχει

Απαντάς, λοιπόν, "λάθος, αφού τα πμ καταγράφονται χρονολικά".

Προσπαθώ, λοιπόν, με αφορμή την τοποθέτησή σου, να ξεκαθαρίσω πως τα προσωπικά μηνύματα δεν ελέγχονται από τη διαχείριση, επομένως δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως κανενός είδους "αποδεικτικό στοιχείο" για το ποιος προσφέρθηκε πρώτος να δώσει την τιμή. Με δυο λόγια, δεν ισχύει αυτό που γράφεις.

Όλα αυτά, πριν καν πιάσουμε -αφού σε απασχολεί η προσωπική ηθική του καθενός- το κατά πόσο είναι ηθικό να αφαιρέσουμε από τα μέλη το δικαίωμα να αλλάξουν γνώμη για μια συναλλαγή. (Παρενθετικά, τρόπος να ακυρωθεί η επιλογή συναλλασσόμενου μέλους υπάρχει, αλλά όχι μονομερής, ώστε να αποφεύγεται η όποια κατάχρηση του συστήματος, περισσότερα επ' αυτού στο σχετικό επισημασμένο νήμα).

Ως προς τη δέσμευση για την τέλεση της συναλλαγής και την επιβεβαίωση ότι υπήρξε συμφωνία (πέρα από την προσωπική ηθική του καθενός, υπάρχει ένας απλούστατος και ξεκάθαρος τρόπος να σηματοδοτηθεί, ο ορισμός από το δημιουργό της αγγελίας συναλλασσόμενου μέλους. Έτσι, δεσμεύονται και οι δύο και ξεκαθαρίζεται προς όλους (άμεσα και έμμεσα ενδιαφερόμενους) ότι υπάρχει συμφωνία. 

Αυτομάτως, τερματίζονται τα διλήμματα, οι αμφισημίες, οι όποιες αμφιβολίες κτλ. και δεν χρειάζεται καν να μπαίνουμε σε κουβέντες για την προσωπική ηθική του καθενός. (Αντίστοιχα, υπάρχει και τρόπος να σηματοδοτηθεί ότι έχει ξεκινήσει μια συζήτηση για την αγγελία αλλά δεν έχει επέλθει οριστική συμφωνία -η επισήμανση της αγγελίως ως  "σε εκκρεμότητα").

Εφόσον δεν σας ορίζει ο δημιουργός της αγγελίας ως συναλλασσόμενο μέλος, συμφωνία δεν έχει υπάρξει, κι αν στραβώσει κάτι δεν θα έχετε το δικαίωμα αξιολόγησης.

Ειλικρινά, δεν ξέρω πόσο πιο απλά να το εξηγήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.............

....  πάσο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Snoob είπε

Προσπαθώ (ματαίως, φοβάμαι) να σου εξηγήσω πως δεν έχει σημασία αν τελικά ένα αντικείμενο θα κλείσει σε μεγαλύτερη ή μικρότερη τιμή, αυτό είναι θέμα διαπραγμάτευσης εφόσον το επιθυμούν τα μέλη. Σημασία έχει ότι στις "ηθικές" συμφωνίες μέσω τηλεφώνου/γραπτών μηνυμάτων/προσωπικών μηνυμάτων/email ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ (υπάρχει και μια τοσοδούλα λεπτομέρεια που ονομάζεται απόρρητο επικοινωνίας...) και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να παρέμβουμε.

Ούτε είναι πρακτικά εφικτό να εμποδίσουμε τα μέλη να διαπραγματευτούν, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.

Aυτο είναι κατανοητο, δεν ειπα γιαυτο, δε χρειαζεται να γραφεις κεφαλαια και μπολντ για κατι που δεν εθιξα ουτε αμφισβητησα. Ασφαλως και δε μπορειτε να παρεμβετε και ασφαλως είναι σωστη ιδεα να μπορουν οι δυο πλευρες να διαπραγματευονται.

2 ώρες πριν, Snoob είπε

Moυ προξενεί, μάλιστα, μεγάλη εντύπωση η επιμονή σου στο θέμα της τιμής, αφού και στις δικές σου αγγελίες βάζεις μια ενδεικτική τιμή και μετά γράφεις "τιμές αναλόγως της ποσότητας".

Δεν εχω επιμονη, συζητηση κανουμε, quoταρεις  ποστ μου, το ιδιο κανω κι εγω. Σαφηνεια μόνο ζητησα να υπαρχει στους κανονισμους για να μη μπερδευεται κανεις. Δεν γραφεις οτι απαγορευονται οι πλειστηριασμοι, δε γραφεις ομως ουτε οτι επιτρέπονται. Για τη δικη μου περιπωση εχουμε ξαναμιλησει, εχω πολλα και διαφορετικα ειδη, δε γινεται να βαλω τιμη για το καθενα, ειδικα οταν αυτή επηρεάζεται από τη ποσοτητα που θα παρεις. 

2 ώρες πριν, Snoob είπε

Πάμε, τώρα, και στο περίφημο "ηθικό" σκέλος της υπόθεσης: έχουμε εξηγήσει κατ' επανάληψη ότι συμφωνία υπάρχει ΜΟΝΟ με την επιλογή συναλλασσόμενου μέλους. Είναι τόσο απλό, ώστε να μην ξεγελιέται, εντός ή εκτός εισαγωγικών, κανένας:

Αν δεν σας ορίσει ο δημιουργός της αγγελίας ως συναλλασσόμενο μέλος, οριστική συμφωνία ΔΕΝ υπάρχει

To ειπαμε αυτό, είναι το τυπικο μερος, ο ορος του σαϊτ. Εγω μιλησα για το ηθικο μερος. Προσωπικα οταν συμφωνησω κατι με καποιον δε μου παει μετα να το ακυρωσω και να παρω το λογο μου πισω, δε το βρισκω σωστο.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
53 λεπτά πριν, rus είπε

Aυτο είναι κατανοητο, δεν ειπα γιαυτο, δε χρειαζεται να γραφεις κεφαλαια και μπολντ για κατι που δεν εθιξα ουτε αμφισβητησα. Ασφαλως και δε μπορειτε να παρεμβετε και ασφαλως είναι σωστη ιδεα να μπορουν οι δυο πλευρες να διαπραγματευονται.

Δεν εχω επιμονη, συζητηση κανουμε, quoταρεις  ποστ μου, το ιδιο κανω κι εγω. Σαφηνεια μόνο ζητησα να υπαρχει στους κανονισμους για να μη μπερδευεται κανεις. Δεν γραφεις οτι απαγορευονται οι πλειστηριασμοι, δε γραφεις ομως ουτε οτι επιτρέπονται. Για τη δικη μου περιπωση εχουμε ξαναμιλησει, εχω πολλα και διαφορετικα ειδη, δε γινεται να βαλω τιμη για το καθενα, ειδικα οταν αυτή επηρεάζεται από τη ποσοτητα που θα παρεις. 

To ειπαμε αυτό, είναι το τυπικο μερος, ο ορος του σαϊτ. Εγω μιλησα για το ηθικο μερος. Προσωπικα οταν συμφωνησω κατι με καποιον δε μου παει μετα να το ακυρωσω και να παρω το λογο μου πισω, δε το βρισκω σωστο.

Μισό λεπτό, γιατί τα μπερδεύεις τα πράγματα.

Όταν βάζεις αγγελίες-κράχτες, χωρίς καν τίτλους, απλά δεκάδες κατηγορίες περιοδικών, τιμή "επικοινωνία" και "αναλόγως ποσότητας", εσύ δηλαδή θεωρείς πως είσαι εντάξει; 

Και σε ενοχλεί η "ηθική" διάσταση του να "πάρει πίσω το λόγο του" κάποιος; Έστω. Κι αυτό αποδεικνύεται πώς; Εμείς, ως insomnia, πώς θα το ελέγξουμε; Τι ακριβώς ζητάς, για να καταλάβω.

Σας εξήγησα πολύ απλά πράγματα:

1. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να επιβεβαιωθεί μια συμφωνία, πέρα από "ηθικές διαστάσεις", συνεννοήσεις που δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να δούμε, κτλ.: επιλέγετε συναλλασσόμενο μέλος.

2. Το σύστημα περιλαμβάνει ειδική επισήμανση ("σε εκκρεμότητα") που δείχνει πως υπάρχει ένα ενδιαφέρον για μια αγγελία, αλλά δεν έχει κλείσει οριστικά. Άρα, είναι σαφές ότι μπορούν τα μέλη να διαπραγματευτούν και να κάνει κάποιος μια αντιπρόταση, προς τα πάνω, προς τα κάτω, σε επίπεδο ανταλλαγής, ό,τι νομίζει, αν βρίσκει την τιμή συμφέρουσα. Δεν τη βρίσκει, πάει παρακάτω, ούτε ηθικές διαστάσεις, ούτε τίποτε.

3. Τα μέλη που λένε "με κρέμασε, κάντε κάτι", είναι αυτά που δεν ξέρουν πώς λειτουργεί το σύστημα ή κάθισαν να το διαβάσουν αφού έμειναν να περιμένουν, χωρίς να έχουν οριστεί συναλλασσόμενα μέλη. Εκεί, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι πέρα από το να τα προτρέψουμε να ενημερωθούν για το πώς λειτουργούν οι αγγελίες. Εναλλακτικά, είναι κι αυτοί που έχουν φιλοσοφικές ανησυχίες, αλλά το νήμα δεν έχει αυτό το σκοπό.

Καλή συνέχεια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, rus said:

Αν δε φορας παντελονια ναι,  @@ συμφωνίες θα κανεις.

Αν βγεις στον πραγματικό κόσμο με αυτή τη λογική, ετοιμάσου για τρελή απογοήτευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Ασφαλως και υπαρχουν πολλοι τέτοιοι. Μου εχει συμβει καμποσες φορες ενώ εχουν συμφωνησει να αγορασουν  κατι μετα το ακυρωνουν με καποια δικαιολογια, ή απλα εξαφανιζονται χωρις να πουν τιποτα. Δε χρειαζεται ομως να γινουμε κι εμεις σαν αυτους.

Αυτο ισχυει και για σενα? Παραδέχεσαι δηλαδη ότι ο λογος σου δε μετραει?

Αν δε φορας παντελονια ναι,  @@ συμφωνίες θα κανεις.

1) Να ξεκαθαρίσω πως δεν μιλάω για πλειστηριασμό κι ούτε το έχω κάνει εγώ ποτέ.

2) Όχι δεν θα γίνουμε σαν κι αυτούς (αν και σε φτάνουν σε αυτό το σημείο).

3) Δίνω λόγω σε άλλα σοβαρότερα πράγματα στη ζωή κι όχι σε αγγελίες που ψάχνω να δώσω κάτι στη τιμή που ζητώ. Αν κι εγώ προσωπικά, όταν είναι να κλείσω ένα προιόν (με παζάρι σε χαμηλότερη τιμή) πάντα τους λέω οκ αλλά άσε λίγο να το δω μπας και βρεθεί κάπου που να το δώσω στη τιμή που ζητώ.Οπότε είμαι κύριος!

4) Το αν είμαι άντρας (αν φοράω παντελόνια) στις αγγελίες φαίνεται;!!!:D Το ακούσαμε κι αυτό!!!:o Δεν υπογράφουμε συμβόλαιο για να έχουμε τιμή στη συμφωνία!!!

5) Και τέλος στο εμπόριο δεν υπάρχει α, πρόλαβε ο τάδε μωρέ με τη χαμηλότερη τιμή που μου έπρηξε τα @@ γιατί να το δώσω στον άλλον που είναι πιο εντάξει και καταλαβαίνει τον πωλητή που λέει ''παρακαλώ δεν με ενδιαφέρουν παζάρια'' και στο παίρνει χωρίς κανένα παζάρι; Α, δεν θα είμαι τίμιος και άντρας έτσι; Ενώ ο αγοραστής που δεν σέβεται τον πωλητή που λέει ''παρακαλώ δεν δέχομαι παζάρια'' είναι τίμιος και Άντρακλας εεεε;!!!!!!!!!!!!:P 

Βρε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα μόνο και μόνο επειδή κάποιοι θέλουν να αγοράζουν σε εξευτελιστικές τιμές τα πράγματα που τον ενδιαφέρουν κι όταν δεν τους κάθεται να θυμώνουν και να τα ρίχνουν στο ''δεν είσαι τίμιος,είσαι άνανδρος'' κτλ!!:D 

 

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nathan Drake!! είπε

Βρε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα μόνο και μόνο επειδή κάποιοι θέλουν να αγοράζουν σε εξευτελιστικές τιμές τα πράγματα που τον ενδιαφέρουν κι όταν δεν τους κάθεται να θυμώνουν και να τα ρίχνουν στο ''δεν είσαι τίμιος,είσαι άνανδρος'' κτλ!!

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ποσο δικιο εχεις αλλα που να το βρεις ; 

δυστηχως ειναι πλεον ο κανονας να σε πρηζουν με το παζαρι στο παζαρι  

η να σου λενε τοσο το δινουν εδω στην κοινοτητα πχ.για να στο παρουν τα αρπαχτικα που τα εμπορευονται κιολας σε τιμη χωμα!

ουκ ολιγες φορες μου εχει τυχει και οταν αντιδρας και με ομορφο τροπο να σου την λενε κι απο πανω ....

δυστηχως εχει χαλασει πολυ η κοινοτητα στις αγγελιες. ο καθε πιτσιρικας ο καθε ψευτοζητουλας η ο καθε ανωριμος να σου τρωει τον χρονο σου με ασκοπα πμ.

και ειναι απο ατομα που γραφουν οχι παζαρια στις δικες τους αγγελιες εκει να δεις γελιο!!!!  

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, doctorser είπε

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ποσο δικιο εχεις αλλα που να το βρεις ; 

δυστηχως ειναι πλεον ο κανονας να σε πρηζουν με το παζαρι στο παζαρι  

η να σου λενε τοσο το δινουν εδω στην κοινοτητα πχ.για να στο παρουν τα αρπαχτικα που τα εμπορευονται κιολας σε τιμη χωμα!

ουκ ολιγες φορες μου εχει τυχει και οταν αντιδρας και με ομορφο τροπο να σου την λενε κι απο πανω ....

δυστηχως εχει χαλασει πολυ η κοινοτητα στις αγγελιες. ο καθε πιτσιρικας ο καθε ψευτοζητουλας η ο καθε ανωριμος να σου τρωει τον χρονο σου με ασκοπα πμ.

και ειναι απο ατομα που γραφουν οχι παζαρια στις δικες τους αγγελιες εκει να δεις γελιο!!!!  

Δυστυχώς έτσι είναι! Άσε που έχω πετύχει και μέλη που έχουν κατάστημα και αγοράζουν-πουλάνε αβέρτα εδώ μέσα! Σε ένα χρόνο (η και σε λιγότερο) τους βλέπεις κι έχουν 150-200+ θετικές αξιολογήσεις (κι εμείς σε 1-2-5 χρόνια και δεν έχουμε ούτε 50) και σχεδόν καθόλου ενεργά μέλη στο φόρουμ. Μόνο για αγγελίες το χρησιμοποιούν!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Snoob είπε

Μισό λεπτό, γιατί τα μπερδεύεις τα πράγματα.

Όταν βάζεις αγγελίες-κράχτες, χωρίς καν τίτλους, απλά δεκάδες κατηγορίες περιοδικών, τιμή "επικοινωνία" και "αναλόγως ποσότητας", εσύ δηλαδή θεωρείς πως είσαι εντάξει; 

Και σε ενοχλεί η "ηθική" διάσταση του να "πάρει πίσω το λόγο του" κάποιος; Έστω. Κι αυτό αποδεικνύεται πώς; Εμείς, ως insomnia, πώς θα το ελέγξουμε; Τι ακριβώς ζητάς, για να καταλάβω.

Σας εξήγησα πολύ απλά πράγματα:

1. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να επιβεβαιωθεί μια συμφωνία, πέρα από "ηθικές διαστάσεις", συνεννοήσεις που δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να δούμε, κτλ.: επιλέγετε συναλλασσόμενο μέλος.

2. Το σύστημα περιλαμβάνει ειδική επισήμανση ("σε εκκρεμότητα") που δείχνει πως υπάρχει ένα ενδιαφέρον για μια αγγελία, αλλά δεν έχει κλείσει οριστικά. Άρα, είναι σαφές ότι μπορούν τα μέλη να διαπραγματευτούν και να κάνει κάποιος μια αντιπρόταση, προς τα πάνω, προς τα κάτω, σε επίπεδο ανταλλαγής, ό,τι νομίζει, αν βρίσκει την τιμή συμφέρουσα. Δεν τη βρίσκει, πάει παρακάτω, ούτε ηθικές διαστάσεις, ούτε τίποτε.

3. Τα μέλη που λένε "με κρέμασε, κάντε κάτι", είναι αυτά που δεν ξέρουν πώς λειτουργεί το σύστημα ή κάθισαν να το διαβάσουν αφού έμειναν να περιμένουν, χωρίς να έχουν οριστεί συναλλασσόμενα μέλη. Εκεί, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι πέρα από το να τα προτρέψουμε να ενημερωθούν για το πώς λειτουργούν οι αγγελίες. Εναλλακτικά, είναι κι αυτοί που έχουν φιλοσοφικές ανησυχίες, αλλά το νήμα δεν έχει αυτό το σκοπό.

Τι εστι "αγγελια-κραχτης"? Πως θα επρεπε να τη βαλω δηλαδή? Τι να εβαζα στο τιτλο, τους δεκάδες τιτλους των κομικς-περιοδικων που πουλαω?

Οποιος παιρνει το λογο του πισω είναι ενοχλητικος για ολους, οχι μονο για μενα. Εσενα πχ. σου αρεσει να στα λενε μια ετσι και μια γιουβετσι? Δεν ζητησα εσεις να το ελέγξετε.

Τα υπολοιπα που λες τα συζητήσαμε ηδη. Επαναλαμβάνω λοιπον ότι δεν εχω θεμα με τους ορους που βαλατε για τις συναλλαγες.

15 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αν βγεις στον πραγματικό κόσμο με αυτή τη λογική, ετοιμάσου για τρελή απογοήτευση...

Ειναι ηδη κάμποσες δεκαετιες που εχω βγει σε αυτό το κοσμο :)

15 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Βρε τι άλλο θα ακούσουμε εδώ μέσα μόνο και μόνο επειδή κάποιοι θέλουν να αγοράζουν σε εξευτελιστικές τιμές τα πράγματα που τον ενδιαφέρουν κι όταν δεν τους κάθεται να θυμώνουν και να τα ρίχνουν στο ''δεν είσαι τίμιος,είσαι άνανδρος'' κτλ!!:D 

Από ποιον ειπωθηκε αυτο? :huh:

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 ώρες πριν, rus είπε

Τι εστι "αγγελια-κραχτης"? Πως θα επρεπε να τη βαλω δηλαδή? Τι να εβαζα στο τιτλο, τους δεκάδες τιτλους των κομικς-περιοδικων που πουλαω?

Οποιος παιρνει το λογο του πισω είναι ενοχλητικος για ολους, οχι μονο για μενα. Εσενα πχ. σου αρεσει να στα λενε μια ετσι και μια γιουβετσι? Δεν ζητησα εσεις να το ελέγξετε.

Τα υπολοιπα που λες τα συζητήσαμε ηδη. Επαναλαμβάνω λοιπον ότι δεν εχω θεμα με τους ορους που βαλατε για τις συναλλαγες.

[...]

Κοίτα, όταν πουλάς με το κιλό ή βάζεις αγγελίες ζήτησης χωρίς καν πλαίσιο τιμής ή αγγελίες πώλησης με ενδεικτικές, στην καλύτερη περίπτωση, τιμές, είναι το λιγότερο ανακόλουθο να διερωτάσαι αυτό (τα bold δικά μου):

Στις 5/4/2018 στις 9:59 ΠΜ, rus είπε

Mαλιστα, κατανοητο. Καλο είναι λοιπον να γραφουν και στους ορους των αγγελιων με σαφηνεια: Επιτρέπονται πλειστηριασμοι. Η αναφερομενη τιμη δεν είναι δεσμευτικη.

Αυτό ακριβώς κάνεις κι εσύ: βάζεις εκεί μια τιμή για να υπάρχει (ή και σκέτο "Επικοινωνία") και πορεύεσαι. Άρα, το ξέρεις πως η τιμή δεν είναι δεσμευτική, αφού το κάνεις εδώ και χρόνια. 

Παρενθετικά, οι όροι χρήσης (γενικά, το κάθε είδους κανονιστικό πλαίσιο) αναφέρει ρητά αυτά που απαγορεύονται ή επιβάλλονται, όχι αυτά που επιτρέπονται. Αλλιώς, με το σκεπτικό σου, οι όροι χρήσης θα έπρεπε να αναφέρουν ρητά ότι επιτρέπονται οι τιμές με την οκά...

Στις 5/4/2018 στις 10:06 ΠΜ, rus είπε

Άλλο οτι εχουμε ελευθερη αγορα, αλλα να παρεις το λογο σου πισω. Οταν εχεις κανει μια συμφωνια και μετα την ακυρωσεις για οποιοδηποτε λογο, αυτό δεν ειναι ουτε τιμιο ουτε ηθικο. Αν ησουν εσυ στη θεση του θυματος πως θα ενιωθες?

Και, τέλος, όταν λες "δεν έχεις θέμα με τους όρους που βάλαμε στις συναλλαγές" αλλά μιλάς για θύματα, μας τα λες, για μία ακόμη φορά, πάρα μα πάρα πολύ μπερδεμένα.

Από τη μια απορείς αν επιτρέπεται η διαπραγμάτευση τιμής όταν στις δικές σου αγγελίες αυτό ακριβώς κάνεις.

Από την άλλη δεν έχεις θέμα με τους όρους χρήσης, αλλά βλέπεις στο πλαίσιο αυτό δημιουργία "θυμάτων".

Γιατί έχω την εντύπωση ότι βρέθηκες σε αδιέξοδο και προσπαθείς να τα κουκουλώσεις, δεν ξέρω.

Ιδέα μου είναι, μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, rus said:

Ειναι ηδη κάμποσες δεκαετιες που εχω βγει σε αυτό το κοσμο :)

Και πηγαίνεις έτσι ξεβράκωτος στα αγγούρια με τον κάθε άγνωστο?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πολιτικη ακολουθει η σελιδα οσον αφορα μελη με πολυ κακες αξιολογησεις;
Ειδα ενα τυπα που πουλαει ενα δισκο σε τιμη ευκαιριας.
Οι αξιολογησεις των περιγραφουν ολες ως "απατεωνακο" .
Σε αυτες φαινεται απλα να εχει εξαπατησει  ( η  να προσπαθει να εξαπατησει   ).

Ποτε αυτος ο χρηστης θα φαει ban ; 
Πρεπει να μαζευτει ενας αριθμος αναφορων η κατι τετοιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, doctorser είπε

Γιατι τον εκανες αναφορα και την αγνοησαν?

Ρωταω ποια ειναι η πολιτικη,ειναι ξεκαθαρη η απορια μου.

Δε μπορω να γνωριζω εαν την εγραψαν στα τετοια τους ή απλα περιμενουν  να μαζευτουν Χ αναφορες για να τον διαγραψουν ή οποια αλλη τιμωρια.

Και για να σου απαντησω,ναι,τον εκανα αναφορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...