Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Εφόσον οριστεί συναλλασσόμενο μέλος, υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης, ακόμη και σε μη εμφάνιση σε ραντεβού.

και οι δυο φαντάζομαι θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν πειράζει, σας ακολουθώ εγώ όλους (και εσένα και ...εσένα). :)

Κατά τα άλλα, προφανώς και αν δεν εμφανιστεί ο ένας ο άλλος μπορεί να υποβάλλει κανονικά την αξιολόγηση σύμφωνα με την εμπειρία που είχε... 

Κοιτα γιατι σε βλεπω.

 

15 λεπτά πριν, saltjon είπε

Δεν υπάρχει ολοκλήρωση (πάρα τον ορισμό του αγοραστη) τις συναλλαγής άλλα νομίζω ότι θα πέσουν εκατέρωθεν αρνητικές χωρίς να ξέρεις ποιος φταίει. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Στο παλιο insomnia δεν επιτρεποταν τετοια αξιολογηση.
Τωρα επειδη υπαρχει ο ορισμος αγοραστη,διδεται το δικαιωμα αρνητικης μετα απο τον ορισμο.

Ειναι κατι και αυτο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, saltjon said:

και οι δυο φαντάζομαι θα κάνουν.

Φυσικά και οι 2 έχουν δικαίωμα να κάνουν. Όπως επίσης και σε περίπτωση που συμφωνήσουν και οι 2 στη μή ολοκλήρωση της συναλλαγής, μπορούν να ζητήσουν (και οι 2 προφανώς) από τους διαχειριστές την ακύρωση ώστε να γίνει και πάλι ενεργή η αγγελία χωρίς αξιολογήσεις κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε

17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Φυσικά και οι 2 έχουν δικαίωμα να κάνουν. Όπως επίσης και σε περίπτωση που συμφωνήσουν και οι 2 στη μή ολοκλήρωση της συναλλαγής, μπορούν να ζητήσουν από τους διαχειριστές την ακύρωση και να γίνει και πάλι ενεργή η αγγελία. 

Αν κάνουν και οι δυο αρνητική ? Και σίγουρα δεν γίνετε να φταίνε και οι δυο. Ένας από τους δυο θα έχει άδικη αρνητική. Τι γίνετε σ' αυτή την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 λεπτά πριν, saltjon είπε

ε

Αν κάνουν και οι δυο αρνητική ? Και σίγουρα δεν γίνετε να φταίνε και οι δυο. Ένας από τους δυο θα έχει άδικη αρνητική. Τι γίνετε σ' αυτή την περίπτωση?

Τίποτε (εκτός και αν η αξιολόγηση παραβιάζει άλλες παραμέτρους των όρων χρήσης, λ.χ. δεν είναι κόσμια).

Δικαίωμα και των δύο είναι να αφήσουν αξιολόγηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, saltjon είπε

Αν κάνουν και οι δυο αρνητική ? Και σίγουρα δεν γίνετε να φταίνε και οι δυο. Ένας από τους δυο θα έχει άδικη αρνητική. Τι γίνετε σ' αυτή την περίπτωση?

Τιποτα δε γινεται. 
Συνηθως οταν γινονται αρνητικες και απο τις 2 πλευρες η μια ειναι αδικη.

Τοσο καιρο εδω μεσα επρεπε να το ξερεις αυτο.Ποσες φορες ηθελες εσυ να κανεις αρνητικη αλλα δεν εκανες επειδη φοβηθηκες  την εκδικητικη;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, webparts είπε

Τιποτα δε γινεται. 
Συνηθως οταν γινονται αρνητικες και απο τις 2 πλευρες η μια ειναι αδικη.

Τόσο καιρό εδώ μέσα έπρεπε να το ξέρεις αυτό. Πόσες φορές ήθελες εσύ να κάνεις αρνητική αλλά δεν έκανες επειδη φοβηθηκες  την εκδικητική;

1. Εφόσον έχει απαντηθεί ποιος ο λόγος να ξαναπαντήσεις και με αυτό το ύφος?(ὅρα snoob)

2. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η μια είναι άδικη, και δεν είναι συνήθως, είναι πάντα. (Γράφω κατά λέξηΚαι σίγουρα δεν γίνετε να φταίνε και οι δυο.)

3. Το τι κατάλαβες εσύ από την ερώτηση μου, που ήταν ερώτηση διευκρίνησης για να το καταλάβουν και άλλοι για να μην κάνουν επανάληψη, είναι δικό σου θέμα.

Το ότι αδικήθηκε 2 φόρες ο ένας το κατάλαβες? (μπουκάλα στο ραντεβού + αρνητική)

ΥΓ.  και δεν έχω να φοβηθώ τίποτα και κανέναν. Θα μπορούσες να μείνεις στην πρώτη παράγραφο της απάντησης σου γιατί υπόλοιπες αν το λέω καλά είναι τρολαρισμα (εννοώ ειρωνεία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν με την πρώτη αναφορά ακυρώναμε με τη μία λογαριασμούς, θα έπρεπε μερικοί να αλλάζουν 5 λογαριασμούς την εβδομάδα... :ph34r:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Όχι πως και τώρα δεν μπαίνουν με διπλούς/τριπλούς και μάλιστα κάνουν και ...διάλογο μεταξύ τους! 

 διαφωνω σε οτι γραφεις και εχω και αποδειξεις για τους απιστους θωμαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
38 minutes ago, doctorser said:

 διαφωνω σε οτι γραφεις και εχω και αποδειξεις για τους απιστους θωμαδες.

Τι να πω κι εγω ο καψερος που βλέπω πισω απο τα nicknames (κατι σαν τον κώδικα στο matrix...) και ενώ βλέπω τη σχιζοφρένεια και τη διπολική διαταραχή κάποιων, πρεπει να κάνω τον πολιτισμένο κάθε φορά σα να είναι η πρώτη φορά? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, saltjon είπε

2. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι η μια είναι άδικη, και δεν είναι συνήθως, είναι πάντα. (Γράφω κατά λέξηΚαι σίγουρα δεν γίνετε να φταίνε και οι δυο.)

 

Δε θα απαντησω στα αλλα που γραφεις,θα σου πω απλα οτι το προβλημα το εχεις εσυ και βλεπεις παντου ειρωνεια.
Ισως εχεις συνηθισει που στην  πλειοψηφια εδω μεσα ειναι ειρωνικοι και θεωρεις οτι ειμαστε παντα ολοι.

Δε μπορω να συμφωνησω παραπανω μαζι σου,απλα επειδη υπαρχει η πιθανοτητα να φταινε και οι 2 ( απατεωνακος πωλητης και κομπλεξικος αγοραστης ) σε καποια συναλλαγη ισως να την αξιζουν και οι 2. Κατα κυριο λογο ομως η μια αρνητικη εκ των δυο θα ειναι αδικη.
Εγω πχ στο παλιο προφιλ ειχα μια αρνητικη απο εναν απατεωνα που με κοροιδευε επι μηνες και δε μου εστελνε αυτα που ειχαμε συμφωνησει,στο τελος του εκανα αρνητικη οταν επαψε να απανταει στα μηνυματα και φυσικα εισεπραξα και εγω αρνητικη χωρις να φταιω.

Απο τοτε προσεχα πιο πολυ,συναλλασομουν με ατομα που ειχαν καλες αξιολογησεις και γενικοτερα αν εβλεπα κατι περιεργο στη συζητηση απεφευγα να συναλλαχθω.
Φυσικα υπηρξαν και αλλες περιπτωσεις  που χρειαστηκε να κανω αρνητικη αλλα δεν μπηκα στον κοπο.

Λαθος μου,αλλα δε μπορω να φορτωνομαι εκδικητικες αρνητικες ενω κατα κυριο λογο κανω καταθεση και ειμαι αψογος στο δικο μου κομματι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ThReSh είπε

Άμα εμπιστεύεσαι εδώ απλά "τον λόγο του άλλου", δεν θα το κάνεις κι "έξω"? Αν δεν το κάνεις "έξω", γιατί να το κάνεις τότε εδώ?

Μα δεν ειπα ότι "εμπιστεύομαι εδω απλα το λογο του αλλου". Προτείνω να ξαναδιαβασεις το ποστ εκεινο για να δεις τι ακριβως ειπα.

Στις ‎7‎/‎5‎/‎2018 στις 7:03 ΠΜ, Snoob είπε

Κανένα "κόλλημα" με τις αγγελίες σου. Απλά τις αναφέρω για να εξηγήσω πως είναι μάλλον παράδοξο να διερωτάται κάποιος που πουλάει δεκάδες τεύχη δεκάδων τίτλων με μια τυπική τιμή εκκίνησης αν είναι η τιμή δεσμευτική. Όπως παράδοξη είναι και η πρόταση να αναφέρουν οι όροι χρήσης τι επιτρέπεται και όχι τι απαγορεύεται. "Επιτρέπεται να διαπραγματεύεστε την τιμή". "Επιτρέπεται να πουλάτε με το κιλό". "Επιτρέπεται να πουλάτε και ένα-ένα το τεύχος, ανάλογα με το ενδιαφέρον που θα υπάρξει". "Επιτρέπεται να μπαίνετε στο νήμα για τις διευκρινίσεις επί του τρόπου λειτουργίας των αγγελιών για να γράφετε κοινωνικό σχόλιο για το πού βαδίζουμε ως κοινωνία άμα παίρνει ο άλλος το λόγο του πίσω". Και τα λοιπά.

Μας λες, λοιπόν, ότι ζητάς να μπει ρητός όρος στους όρους χρήσης για κάτι που κάνεις εδώ και χρόνια και ανακαλύπτουμε μετά από τόσα μηνύματα πως τελικά το θέμα σου δεν είναι οι όροι του site, οι οποίοι είναι "κατανοητοί και λογικοί" και δεν έχεις "θέμα με αυτούς", απλά μπήκες να μιλήσεις για τις ανθρώπινες σχέσεις.

Λοιπόν, μάλλον άδικα καθόμουν και έγραφα, αφού όλα τα ξέρεις και συμφωνείς αλλά ήθελες να κάνεις ένα κοινωνικό σχόλιο.

Δε νομιζω οτι είναι παραδοξο να υπαρχει σαφηνεια στους ορους. Είναι σημαντικο αν είναι δεσμευτικη ή όχι η τιμη(ειδικα εφόσον μεχρι προτινος απαγορευονταν αυστηρα οι πλειστηριασμοι), το να πουλας ή όχι με το κιλο δεν είναι εξισου σημαντικο. Προτεινω απλα, δε ζηταω. Οτι δεν εχω θεμα με τους ορους το ειπα πολλες φορες. Βασικα ξεκινησα τη συζητηση με την ευλογη απορια "γιατι είναι υποχρεωτικη η αναγραφη συγκεκριμένης τιμης, αν μπορεις να αναζητησεις και μεγαλυτερες τιμες?"  και στη συνεχεια με τον άλλο φιλο περι ακυρωσης συμφωνιας.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, rus said:

Μα δεν ειπα ότι "εμπιστεύομαι εδω απλα το λογο του αλλου". Προτείνω να ξαναδιαβασεις το ποστ εκεινο για να δεις τι ακριβως ειπα.

...(ειδικα εφόσον μεχρι προτινος απαγορευονταν αυστηρα οι πλειστηριασμοι), 

Πρέπει να καταλάβετε πως είναι άλλο το "δώστε προσφορές και θα κερδίσει η μεγαλύτερη" που προφανώς είναι πλειστηριασμός και άλλο το να πουλάω κάτι 100 ευρώ και να επιλέξω τελικά να το δώσω 110 σε κάποιον που μου το πρότεινε μέσα από ένα pm. Ειδικά αν δεν έχω συμφωνήσει με κάποιον να του το δώσω στα 100, δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα περίεργο ή ανήθικο! Ο κάθε πωλητής επιλέγει αυτόν που κρίνει αυτός πως είναι καλός αγοραστής και όχι σύμφωνα με το ποιος έστειλε πρώτος ένα μήνυμα πως ενδιαφέρεται.

Αν δηλαδή μου στείλει ένας "φιλαράκι το θέλω στα 100, στείλε λεπτομέρειες για να κανονίσουμε" και πιο μετά άλλος ένας "το θέλω άμεσα, δίνω 110", κατά πάσα πιθανότητα θα επιλέξω τον δεύτερο μιας και δεν συμφώνησα ποτέ με τον πρώτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, rus said:

Μα δεν ειπα ότι "εμπιστεύομαι εδω απλα το λογο του αλλου". Προτείνω να ξαναδιαβασεις το ποστ εκεινο για να δεις τι ακριβως ειπα.

On 05/05/2018 at 05:33, rus said:

 

On 04/05/2018 at 10:19, Nathan Drake!! said:

Όταν κλείνεις μία συμφωνία δίνεις τα χέρια κι όχι στα μπλα μπλα.....

Αυτο ισχυει και για σενα? Παραδέχεσαι δηλαδη ότι ο λογος σου δε μετραει?

On 04/05/2018 at 10:45, ThReSh said:

Αν δεν έχει πέσει προκαταβολή, @@ συμφωνία είναι...

Αν δε φορας παντελονια ναι,  @@ συμφωνίες θα κανεις.

Αν δεν λειτουργείς έτσι ποιος ο λόγος να τα αναφέρεις? Θεωρητικά μόνο, αλλά στην πράξη κάνουμε αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...