Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/5/2018 στις 10:19 ΠΜ, Nathan Drake!! είπε

Μία συναλλαγή ολοκληρώνεται όταν έχει γίνει πληρωμή κι έχει γίνει αποστολή του προιόντος.

Απο τη στιγμη που οριζεται αγοραστης τοτε μπορει και να γινει αξιολογηση,οποια και να ειναι αυτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ThReSh είπε

Και πηγαίνεις έτσι ξεβράκωτος στα αγγούρια με τον κάθε άγνωστο?

Aπο που το συμπερανες αυτο?

21 ώρες πριν, Snoob είπε

Κοίτα, όταν πουλάς με το κιλό ή βάζεις αγγελίες ζήτησης χωρίς καν πλαίσιο τιμής ή αγγελίες πώλησης με ενδεικτικές, στην καλύτερη περίπτωση, τιμές, είναι το λιγότερο ανακόλουθο να διερωτάσαι αυτό (τα bold δικά μου):

Αυτό ακριβώς κάνεις κι εσύ: βάζεις εκεί μια τιμή για να υπάρχει (ή και σκέτο "Επικοινωνία") και πορεύεσαι. Άρα, το ξέρεις πως η τιμή δεν είναι δεσμευτική, αφού το κάνεις εδώ και χρόνια. 

Παρενθετικά, οι όροι χρήσης (γενικά, το κάθε είδους κανονιστικό πλαίσιο) αναφέρει ρητά αυτά που απαγορεύονται ή επιβάλλονται, όχι αυτά που επιτρέπονται. Αλλιώς, με το σκεπτικό σου, οι όροι χρήσης θα έπρεπε να αναφέρουν ρητά ότι επιτρέπονται οι τιμές με την οκά...

Και, τέλος, όταν λες "δεν έχεις θέμα με τους όρους που βάλαμε στις συναλλαγές" αλλά μιλάς για θύματα, μας τα λες, για μία ακόμη φορά, πάρα μα πάρα πολύ μπερδεμένα.

Από τη μια απορείς αν επιτρέπεται η διαπραγμάτευση τιμής όταν στις δικές σου αγγελίες αυτό ακριβώς κάνεις.

Από την άλλη δεν έχεις θέμα με τους όρους χρήσης, αλλά βλέπεις στο πλαίσιο αυτό δημιουργία "θυμάτων".

Γιατί έχω την εντύπωση ότι βρέθηκες σε αδιέξοδο και προσπαθείς να τα κουκουλώσεις, δεν ξέρω.

Ιδέα μου είναι, μάλλον.

Δεν εχω αγγελιες ζητησης. Δεν πουλαω απαραίτητα με το κιλο, μπορει και ένα-ένα, αναλογα το ενδιαφερον που θα υπαρξει. Δε καταλαβαινω το κολλημα με την αγγελια μου, τι θα εκανες στη θεση μου, τι θα επρεπε να κανω δεδομενου οτι μονο 2 αγγελιες επιτρεπονται? Εγω μπορει μεν να το ξερω οτι δεν ειναι δεσμευτικη όταν εχεις πολλα ειδη, αλλα δεν είμαι εγω το θεμα, απλα για να βοηθησω προτεινα κατι. Θυμιζω ότι μεχρι προτινος δεν υπηρχε υποχρεωση αναγραφης τιμης και πολλες αγγελιες ηταν με "τιμη συζητησιμη".

Μιλαω με σαφηνεια, όχι μπερδεμένα. Όταν συμφωνήσεις κατι με καποιον και μετα αυτος ακυρωσει ή κανει οτι δε σε ξερει, σε κοροιδεψει δηλαδή, προφανως θα εισαι το θυμα της υποθεσης. Άλλο αυτό, άλλο οι οροι του σαιτ, οι οποιοι και κατανοητοι είναι και λογικοί, και δεν εχω θεμα με αυτους.  Συνεπως ουτε αδιεξοδο ουτε κουκουλωμα, δεν σχετίζονται οι οροι που είναι τεχνικο θεμα με τις ανθρωπινες σχεσεις στις οποιες επικεντρωσα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, rus είπε

Aπο που το συμπερανες αυτο?

Δεν εχω αγγελιες ζητησης. Δεν πουλαω απαραίτητα με το κιλο, μπορει και ένα-ένα, αναλογα το ενδιαφερον που θα υπαρξει. Δε καταλαβαινω το κολλημα με την αγγελια μου, τι θα εκανες στη θεση μου, τι θα επρεπε να κανω δεδομενου οτι μονο 2 αγγελιες επιτρεπονται? Εγω μπορει μεν να το ξερω οτι δεν ειναι δεσμευτικη όταν εχεις πολλα ειδη, αλλα δεν είμαι εγω το θεμα, απλα για να βοηθησω προτεινα κατι. Θυμιζω ότι μεχρι προτινος δεν υπηρχε υποχρεωση αναγραφης τιμης και πολλες αγγελιες ηταν με "τιμη συζητησιμη".

Μιλαω με σαφηνεια, όχι μπερδεμένα. Όταν συμφωνήσεις κατι με καποιον και μετα αυτος ακυρωσει ή κανει οτι δε σε ξερει, σε κοροιδεψει δηλαδή, προφανως θα εισαι το θυμα της υποθεσης. Άλλο αυτό, άλλο οι οροι του σαιτ, οι οποιοι και κατανοητοι είναι και λογικοί, και δεν εχω θεμα με αυτους.  Συνεπως ουτε αδιεξοδο ουτε κουκουλωμα, δεν σχετίζονται οι οροι που είναι τεχνικο θεμα με τις ανθρωπινες σχεσεις στις οποιες επικεντρωσα.

Κανένα "κόλλημα" με τις αγγελίες σου. Απλά τις αναφέρω για να εξηγήσω πως είναι μάλλον παράδοξο να διερωτάται κάποιος που πουλάει δεκάδες τεύχη δεκάδων τίτλων με μια τυπική τιμή εκκίνησης αν είναι η τιμή δεσμευτική. Όπως παράδοξη είναι και η πρόταση να αναφέρουν οι όροι χρήσης τι επιτρέπεται και όχι τι απαγορεύεται. "Επιτρέπεται να διαπραγματεύεστε την τιμή". "Επιτρέπεται να πουλάτε με το κιλό". "Επιτρέπεται να πουλάτε και ένα-ένα το τεύχος, ανάλογα με το ενδιαφέρον που θα υπάρξει". "Επιτρέπεται να μπαίνετε στο νήμα για τις διευκρινίσεις επί του τρόπου λειτουργίας των αγγελιών για να γράφετε κοινωνικό σχόλιο για το πού βαδίζουμε ως κοινωνία άμα παίρνει ο άλλος το λόγο του πίσω". Και τα λοιπά.

Μας λες, λοιπόν, ότι ζητάς να μπει ρητός όρος στους όρους χρήσης για κάτι που κάνεις εδώ και χρόνια και ανακαλύπτουμε μετά από τόσα μηνύματα πως τελικά το θέμα σου δεν είναι οι όροι του site, οι οποίοι είναι "κατανοητοί και λογικοί" και δεν έχεις "θέμα με αυτούς", απλά μπήκες να μιλήσεις για τις ανθρώπινες σχέσεις.

Λοιπόν, μάλλον άδικα καθόμουν και έγραφα, αφού όλα τα ξέρεις και συμφωνείς αλλά ήθελες να κάνεις ένα κοινωνικό σχόλιο.

Εν πάση περιπτώσει, με αφορμή το μήνυμά σου, υπενθυμίζω και πάλι στα μέλη ότι ουδεμία συμφωνία είναι δεδομένη αν δεν σας ορίσει ο δημιουργός της αγγελίας συναλλασσόμενο μέλος.

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, λοιπόν, μόλις καταλήξετε στα βασικά της αγγελίας (τιμή, τρόπος παράδοσης του αντικειμένου, τρόπος πληρωμής) πρέπει αμέσως να ζητάτε να οριστείτε συναλλασσόμενο μέλος. Άλλου είδους επιβεβαιώσιμη συμφωνία ΔΕΝ υπάρχει.

Όπως έχει επισημανθεί πάμπολλες φορές -και αναφέρεται ρητά και στο σχετικό επισημασμένο νήμαβάσιμος λόγος να αρνηθεί ο δημιουργός της αγγελίας να σας ορίσει συναλλασσόμενο μέλος  δεν υπάρχει

Εφόσον ο δημιουργός της αγγελίας αρνηθεί, αξιολογήστε τους λόγους που θα σας προβάλλει και κινηθείτε ανάλογα. Η πρόταση του insomnia είναι σαφής, μην συναλλάσσεστε χωρίς να έχετε οριστεί συναλλασσόμενο μέλος. Από εκεί και πέρα, είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι νομίζετε: Απλά, είναι σαφές πως μετά δεν θα έχετε δικαίωμα αξιολόγησης, αν κάτι πάει στραβά. Και δεν θα είναι η πρώτη φορά που θα έχει πάει κάτι στραβά με μέλος που έχει έναν άλφα αριθμό θετικών αξιολογήσεων. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Όπως παράδοξη είναι και η πρόταση να αναφέρουν οι όροι χρήσης τι επιτρέπεται και όχι τι απαγορεύεται.

Δεν είναι και τόσο παράδοξη καθώς η νομοθεσία στην Ελλάδα διέπεται ακριβώς από αυτό το πνεύμα: ό,τι δεν διευκρινίζεται απαγορεύεται. Δηλαδή, ο νόμος λέει "εκείνο που επιτρέπεται".

Στις πιο "δυτικές" κοινωνίες (Ευρώπη, Β. Αμερική) το πνεύμα είναι το αντίστροφο. Ο νόμος αφορά εκείνα που απαγορεύονται --> άρα, ό,τι δεν αναφέρεται απο το νόμο, επιτρέπεται. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, rus said:

Aπο που το συμπερανες αυτο?

Άμα εμπιστεύεσαι εδώ απλά "τον λόγο του άλλου", δεν θα το κάνεις κι "έξω"? Αν δεν το κάνεις "έξω", γιατί να το κάνεις τότε εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Eurwpoulo είπε

Ρωταω ποια ειναι η πολιτικη,ειναι ξεκαθαρη η απορια μου.

Δε μπορω να γνωριζω εαν την εγραψαν στα τετοια τους ή απλα περιμενουν  να μαζευτουν Χ αναφορες για να τον διαγραψουν ή οποια αλλη τιμωρια.

Και για να σου απαντησω,ναι,τον εκανα αναφορα. 

αρα αφου εκανες αναφορα επρεπε να τον ακυρωσουν τον λογαριασμο αρα....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
41 minutes ago, doctorser said:

αρα αφου εκανες αναφορα επρεπε να τον ακυρωσουν τον λογαριασμο αρα....:P

Αν με την πρώτη αναφορά ακυρώναμε με τη μία λογαριασμούς, θα έπρεπε μερικοί να αλλάζουν 5 λογαριασμούς την εβδομάδα... :ph34r:

Spoiler

Όχι πως και τώρα δεν μπαίνουν με διπλούς/τριπλούς και μάλιστα κάνουν και ...διάλογο μεταξύ τους! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, webparts είπε

Απο τη στιγμη που οριζεται αγοραστης τοτε μπορει και να γινει αξιολογηση,οποια και να ειναι αυτη.

Αυτό λέω. Για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή θα πρέπει να έχει αποσταλεί το προιόν και να οριστεί ο αγοραστής. Αλλιώς δεν ισχύει η συναλλαγή η συμφωνία η πώληση πως αλλιώς να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, Nathan Drake!! είπε

Αυτό λέω. Για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή θα πρέπει να έχει αποσταλεί το προιόν και να οριστεί ο αγοραστής. Αλλιώς δεν ισχύει η συναλλαγή η συμφωνία η πώληση πως αλλιώς να το πω.

Να το διευκρινίσω άλλη μία φορά:

Ορίζετε συναλλασσόμενο μέλος αφού συμφωνήσεστε στα βασικά (πόσο, πώς πληρώνω, πώς παραλαμβάνω) και πριν προχωρήσετε σε οποιοδήποτε άλλο βήμα (καταθέσετε χρήματα, στείλετε αντικείμενο, ξεκινήσετε για ραντεβού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Αυτό λέω. Για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή θα πρέπει να έχει αποσταλεί το προιόν και να οριστεί ο αγοραστής. Αλλιώς δεν ισχύει η συναλλαγή η συμφωνία η πώληση πως αλλιώς να το πω.

Εγω δε λεω αυτο ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, webparts said:

Εγω δε λεω αυτο ομως. 

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο, είναι καλύτερα να μαζέψεις όλες τις ερωτήσεις σε έναν λογαριασμό για να μην χαθεί η μπάλα! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, billdanos είπε

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο, είναι καλύτερα να μαζέψεις όλες τις ερωτήσεις σε έναν λογαριασμό για να μην χαθεί η μπάλα! B)

Λεω,οταν οριστει ο ο αγοραστης,κανονισουν ραντεβου και τελικα δεν εμφανιστει ενας απο τους 2,η συναλλαγη θεωρειται μονομερως ολοκληρωμενη,οποτε μπορει να λαβει και την σχετικη αρνητικη ο φταιχτης. Για το αλλο δε σε ακολουθω..

 

BAZINGA!

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, webparts said:

Λεω,οταν οριστει ο ο αγοραστης,κανονισουν ραντεβου και τελικα δεν εμφανιστει ενας απο τους 2,η συναλλαγη θεωρειται μονομερως ολοκληρωμενη,οποτε μπορει να λαβει και την σχετικη αρνητικη ο φταιχτης. Για το αλλο δε σε ακολουθω..

  Hide contents

BAZINGA!

Δεν πειράζει, σας ακολουθώ εγώ όλους (και εσένα και ...εσένα). :)

Κατά τα άλλα, προφανώς και αν δεν εμφανιστεί ο ένας ο άλλος μπορεί να υποβάλλει κανονικά την αξιολόγηση σύμφωνα με την εμπειρία που είχε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, webparts είπε

Λεω,οταν οριστει ο ο αγοραστης,κανονισουν ραντεβου και τελικα δεν εμφανιστει ενας απο τους 2,η συναλλαγη θεωρειται μονομερως ολοκληρωμενη,οποτε μπορει να λαβει και την σχετικη αρνητικη ο φταιχτης. Για το αλλο δε σε ακολουθω..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

BAZINGA!

Δεν υπάρχει ολοκλήρωση (πάρα τον ορισμό του αγοραστη) τις συναλλαγής άλλα νομίζω ότι θα πέσουν εκατέρωθεν αρνητικές χωρίς να ξέρεις ποιος φταίει. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εφόσον οριστεί συναλλασσόμενο μέλος, υπάρχει δυνατότητα αξιολόγησης, ακόμη και σε μη εμφάνιση σε ραντεβού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...