Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για τις αγγελίες στο νέο insomnia (αξιολογήσεις, φωτογραφίες κτλ)


ouzounidhs_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Snoob είπε

Πρώτον, γιατί δεν αποδεικνύεται ποιος τους έδωσε πρώτος την τιμή της αγγελίας

Λάθος αφού τα πμ καταγράφονται χρονολογικά

 

2 ώρες πριν, Snoob είπε

δεύτερον, γιατί δεν γίνεται να είναι μόνο κριτήριο το ποιος πρόλαβε και είπε "σου δίνω την τιμή που ζητάς"

Δεκτό αφού ο κάθε πωλητής μπορεί να δώσει με το όποιο δικό του σκεπτικό. 

2 ώρες πριν, Snoob είπε

Η αναγραφή της τιμής είναι υποχρεωτική

Αλλά δεν τηρείται σε αρκετές αγγελίες ενώ μάλλον θα μπορούσε να ρυθμιστεί ώστε να διαγράφονται από τους mod εκείνες που έχουν τιμές του τύπου 1 ευρώ, 1234 κλπ

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με το θέμα του "από που"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Snoob είπε

Δεν απαγορεύονται από τους όρους χρήσης.

Και, όπως εξήγησα αναλυτικότατα και με παραδείγματα, δεν είναι απαραίτητο να ζητήσεις περισσότερα. Μπορεί να πας και σε λιγότερα ενώ έχεις μεγαλύτερη προσφορά, προτιμώντας ένα μέλος με παρουσία από έναν χτεσινό.

Η αναγραφή της τιμής είναι υποχρεωτική στο πλαίσιο της καλύτερης λειτουργίας της αναζήτησης (περισσότερα επ' αυτού στο προσεχές μέλλον). Δεν είναι απόλυτα δεσμευτική, όμως.

Mαλιστα, κατανοητο. Καλο είναι λοιπον να γραφουν και στους ορους των αγγελιων με σαφηνεια: Επιτρέπονται πλειστηριασμοι. Η αναφερομενη τιμη δεν είναι δεσμευτικη.

 

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στην Ελλάδα είμαστε. Ελεύθερη αγορά έχουμε!!! Πουλάμε σε όποια τιμή εμείς θέλουμε!!! Και ξανά λέω όμως. Εγώ προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει να μου δώσει κάποιος παραπάνω (κι ούτε το έχω προσπαθήσει ποτέ), με ενδιαφέρει όμως να βρω να το δώσω στη τιμή που με ενδιαφέρει/ζητώ. Αν κάποιος προλάβει και μου κάνει παζάρι και από τα πχ 100 ευρώ που το δίνω το κάνουμε στα 80 πχ αλλά μέχρι να του το στείλω μου στείλει κάποιος άλλος και μου δίνει χωρίς παζάρι 100 ευρώ δεν θα το δώσω; Τι θα είμαι το καλό παιδί του insomnia εγώ αν το δώσω σε αυτόν που μου έβγαλε το λάδι στα παζάρια και ύστερα να χάνεται και να μη βάζει αξιολόγηση; Γιατί πόσοι την έχουν πατήσει έτσι;:angry: Η ακόμα και το άλλο. Το κάνουμε τελικά από 100 ευρώ στα 80 και θα πρέπει να το στείλω με αντικαταβολή (που σημαίνει πήγαινε έλα στα ελτα και μετά από μέρες να πάρεις τα χρήματα σου κτλ) και μετά από λίγο, μου στέλνουν μήνυμα ''αδερφέ, με ενδιαφέρει άμεσα το πχ κινητό στα 100 ευρώ!!! Σου κάνω κατάθεση το ποσό (για να πάρεις άμεσα τα χρήματα σου), μου το στέλνεις ως δέμα''; Η και το άλλο ακόμα. ''Φίλε από που είσαι; Από πχ Πειραιά. Βρε κι εγώ από Πειραιά είμαι!!! Συναντιόμαστε για χέρι χέρι΄΄; Ενώ είχα πει στον πρώτο (που μου είχε βγάλει το λάδι στα παζάρια και δέχτηκα αναγκαστικά επειδή είχα ανάγκη) να το στείλω σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που ζητάω και να το έστελνα αντικαταβολή πχ στο Βόλο!!! Μαντέψτε τι θα προτιμήσω!!!!!!!!:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nathan Drake!! είπε

Παιδιά στην Ελλάδα είμαστε. Ελεύθερη αγορά έχουμε!!! Πουλάμε σε όποια τιμή εμείς θέλουμε!!! Και ξανά λέω όμως. Εγώ προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει να μου δώσει κάποιος παραπάνω (κι ούτε το έχω προσπαθήσει ποτέ), με ενδιαφέρει όμως να βρω να το δώσω στη τιμή που με ενδιαφέρει/ζητώ. Αν κάποιος προλάβει και μου κάνει παζάρι και από τα πχ 100 ευρώ που το δίνω το κάνουμε στα 80 πχ αλλά μέχρι να του το στείλω μου στείλει κάποιος άλλος και μου δίνει χωρίς παζάρι 100 ευρώ δεν θα το δώσω; Τι θα είμαι το καλό παιδί του insomnia εγώ αν το δώσω σε αυτόν που μου έβγαλε το λάδι στα παζάρια και ύστερα να χάνεται και να μη βάζει αξιολόγηση; Γιατί πόσοι την έχουν πατήσει έτσι;:angry: Η ακόμα και το άλλο. Το κάνουμε τελικά από 100 ευρώ στα 80 και θα πρέπει να το στείλω με αντικαταβολή (που σημαίνει πήγαινε έλα στα ελτα και μετά από μέρες να πάρεις τα χρήματα σου κτλ) και μετά από λίγο, μου στέλνουν μήνυμα ''αδερφέ, με ενδιαφέρει άμεσα το πχ κινητό στα 100 ευρώ!!! Σου κάνω κατάθεση το ποσό (για να πάρεις άμεσα τα χρήματα σου), μου το στέλνεις ως δέμα''; Η και το άλλο ακόμα. ''Φίλε από που είσαι; Από πχ Πειραιά. Βρε κι εγώ από Πειραιά είμαι!!! Συναντιόμαστε για χέρι χέρι΄΄; Ενώ είχα πει στον πρώτο (που μου είχε βγάλει το λάδι στα παζάρια και δέχτηκα αναγκαστικά επειδή είχα ανάγκη) να το στείλω σε χαμηλότερη τιμή από αυτή που ζητάω και να το έστελνα αντικαταβολή πχ στο Βόλο!!! Μαντέψτε τι θα προτιμήσω!!!!!!!!:D

Άλλο οτι εχουμε ελευθερη αγορα, αλλα να παρεις το λογο σου πισω. Οταν εχεις κανει μια συμφωνια και μετα την ακυρωσεις για οποιοδηποτε λογο, αυτό δεν ειναι ουτε τιμιο ουτε ηθικο. Αν ησουν εσυ στη θεση του θυματος πως θα ενιωθες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, rus είπε

Άλλο οτι εχουμε ελευθερη αγορα, αλλα να παρεις το λογο σου πισω. Οταν εχεις κανει μια συμφωνια και μετα την ακυρωσεις για οποιοδηποτε λογο, αυτό δεν ειναι ουτε τιμιο ουτε ηθικο. Αν ησουν εσυ στη θεση του θυματος πως θα ενιωθες?

Επειδή έχω βρεθεί πολλές φορές σε τέτοια θέση που τα δίνουν στην περιοχή τους χέρι χέρι, τους έχω πει ''μπράβο φίλε καλά έκανες κι εγώ αυτό θα έκανα΄΄! Άσχετα αν στεναχωριόμουν αν έχανα μία καλή ευκαιρία. Η λογική όμως πια είναι. Είδα κι όταν ήμουν καλός. Με ζάλιζαν στα πμ με τα παζάρια, τους έκοβα από την τιμή, τραβιόμουν στα ελτα αντικαταβολές και είτε δεν πήγαιναν να το πάρουν ποτέ η το έπαιρναν και μετά εξαφανιζόντουσαν χωρίς να προχωρούσαν σε αξιολογήσεις!!!!!!!!  Όσο για την τιμή και ηθική ας μη το κουβεντιάσουμε τώρα.

Όταν κλείνεις μία συμφωνία δίνεις τα χέρια κι όχι στα μπλα μπλα.....

Σημείωση: Να μην ξεχνάμε και τι σημαίνει ολοκλήρωση συναλλαγής παιδιά έτσι;

Μία συναλλαγή ολοκληρώνεται όταν έχει γίνει πληρωμή κι έχει γίνει αποστολή του προιόντος.

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

Το κάνουμε τελικά από 100 ευρώ στα 80 και θα πρέπει να το στείλω με αντικαταβολή

Προσωπικα είμαι χαρούμενος με την "κατάθεση σε τράπεζα" για να αποφευχθεί αυτό το κομμάτι της ιστορίας ... Αν και κατά κανόνα είμαι "αγοραστής" νομίζω ότι μπορώ να σε "συμπνέσω" και να μπω στη θέση σου .... Απο την άλλη, καταλαβαίνω ότι δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε τράπεζα ή δε θέλουν να φαίνονται τα χρήματα ....

Προφανώς ισχύει και το γεγονός πως ένα φόρουμ είναι σαν ένα τεράστιο καφενείο όπου μαζεύονται όλων των ειδων οι άνθρωποι και ο καθένας έχει την δική αντίληψη για τα πράγματα. 

Για αυτό και δεν κατακρίνω την λειτουργία του φόρουμ και χαιρετίζω θετικά τις προσπάθειες βελτίωσης της δομής του.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Προσωπικα είμαι χαρούμενος με την "κατάθεση σε τράπεζα" για να αποφευχθεί αυτό το κομμάτι της ιστορίας ... Αν και κατά κανόνα είμαι "αγοραστής" νομίζω ότι μπορώ να σε "συμπνέσω" και να μπω στη θέση σου .... Απο την άλλη, καταλαβαίνω ότι δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε τράπεζα ή δε θέλουν να φαίνονται τα χρήματα ....

Προφανώς ισχύει και το γεγονός πως ένα φόρουμ είναι σαν ένα τεράστιο καφενείο όπου μαζεύονται όλων των ειδων οι άνθρωποι και ο καθένας έχει την δική αντίληψη για τα πράγματα. 

Για αυτό και δεν κατακρίνω την λειτουργία και χαιρετίζω θετικά τις προσπάθειες βελτίωσης της δομής. 

Σωστά! Κι εγώ κατάθεση προτιμώ όταν είμαι αγοραστής αλλά δυστυχώς όταν πουλάω εγώ κάτι, υπάρχουν πολλοί που δεν κάνουν κατάθεση. Οπότε αν θες να πουλήσεις κάτι γρήγορα θα αναγκαστείς να μπεις στη διαδικασία της αντικαταβολής. 

Επεξ/σία από Nathan Drake!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, rus said:

Άλλο οτι εχουμε ελευθερη αγορα, αλλα να παρεις το λογο σου πισω. Οταν εχεις κανει μια συμφωνια και μετα την ακυρωσεις για οποιοδηποτε λογο, αυτό δεν ειναι ουτε τιμιο ουτε ηθικο. Αν ησουν εσυ στη θεση του θυματος πως θα ενιωθες?

Αν δεν έχει πέσει προκαταβολή, @@ συμφωνία είναι...

1 hour ago, chessplayer-alexis said:

Λάθος αφού τα πμ καταγράφονται χρονολογικά

Και θα δίνει ο πωλητής από μόνος του τα pm του για να αποδείξει κάτι? 

Plead the 5th που λένε και στην Αμερική, σιγά μην παρέχει ο ίδιος τα στοιχεία για να "ενοχοποιήσει" τον εαυτό του...

Κι όχι οι mods δεν θα κάθονται να κοιτάνε "προληπτικά" τα pms όλων των πωλητών, πρώτον γιατί αν θυμάμαι καλά δεν γίνεται και δεύτερον είναι ανέφικτο από πλευράς χρόνου...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, chessplayer-alexis said:

Λάθος αφού τα πμ καταγράφονται χρονολογικά

Δεκτό αφού ο κάθε πωλητής μπορεί να δώσει με το όποιο δικό του σκεπτικό. 

Αλλά δεν τηρείται σε αρκετές αγγελίες ενώ μάλλον θα μπορούσε να ρυθμιστεί ώστε να διαγράφονται από τους mod εκείνες που έχουν τιμές του τύπου 1 ευρώ, 1234 κλπ

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με το θέμα του "από που"

Καταρχάς δεν βλέπουμε και δεν μας ενδιαφέρει το περιεχόμενο των pm (γι'αυτό και τα λένε pm)... Αλλά και να τα βλέπαμε, αν καθόμασταν να κάνουμε όλους αυτούς τους ελέγχους που περιγράφεις, θα έπρεπε να δουλεύουν 50-100 άτομα σε καθημερινή βάση και να κάνουν τους "δικαστές" ελέγχοντας για το ποιος απάντησε πρώτος, τι έγραψε κλπ και μετά να εκδίδουν την απόφαση... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, Nathan Drake!! είπε

.... αν θες να πουλήσεις κάτι γρήγορα ...

... αφού το ξέρεις ... ο κανόνας του εμπορίου λέει πως δεν πρέπει να βιάζεσαι ...

θα μου πεις: θέλω να το αλλάξω, το ζήλεψα, δε μου φτάνουν τα λεφτά κλπ αλλά όλα αυτά σημαίνουν ότι με κάποιον τρόπο θα έχουν ένα τίμημα (= αντικαταβολή, ταλαιπωρία αναμονής, + κίνδυνος ματαίωσης)

6 λεπτά πριν, ThReSh είπε

σιγά μην παρέχει ο ίδιος τα στοιχεία για να "ενοχοποιήσει" τον εαυτό του...

φυσικά και αναφέρομαι στην προσωπική γνώση του καθενός που "ξέρει" την αλήθεια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

... αφού το ξέρεις ... ο κανόνας του εμπορίου λέει πως δεν πρέπει να βιάζεσαι ...

θα μου πεις: θέλω να το αλλάξω, το ζήλεψα, δε μου φτάνουν τα λεφτά κλπ αλλά όλα αυτά σημαίνουν ότι με κάποιον τρόπο θα έχουν ένα τίμημα (= αντικαταβολή, ταλαιπωρία αναμονής, + κίνδυνος ματαίωσης)

Δεν πρέπει να βιάζεσαι όταν αγοράζεις κάτι κι όχι όταν πουλάς!:D Όχι απαραίτητα.Δεν σημαίνει ότι αν θες να δώσεις κάτι γρήγορα ότι θα πρέπει να το δώσεις με αντικαταβολή.όπως είπα και πιο πάνω στη συζήτηση, υπάρχουν οι περιπτώσεις με κατάθεση η χέρι χέρι στη περιοχή σου η γύρω κοντινές περιοχές.:) Αλλά και με αντικαταβολή αν θες να είσαι καλυμμένος (όπως θα αρχίσω κι εγώ να το κάνω κι όποιος θέλει,όποιος δεν θέλει no problem, ας το πάρει από αλλού:)) να τους λες να σου κάνουν κατάθεση τουλάχιστον τα μεταφορικά έξοδα και μετά να το στέλνεις το δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

O κανόνας νομιζω πως ισχύει και για τις δύο θέσεις [αγοραστής-πωλητής]. Διαφορετικά πλησιάζουμε την παρορμητικότητα (όχι οτι δεν το εχουμε κάνει όλοι μας λίγο-πολύ και άλλωστε σε αυτό βασίζεται και η διαφήμιση κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Λάθος αφού τα πμ καταγράφονται χρονολογικά

[...]

Tα προσωπικά μηνύματα δεν ελέγχονται. Γι' αυτό τα λέμε "προσωπικά". Αστεία υπόθεση αν μπαίνουμε σε προσωπικές συζητήσεις σας ή, ακόμη χειρότερα, αν πρέπει να διαβάσουμε μηνύματα που ανταλλάσσουν τα μέλη στα κινητά τους ή email κτλ. Είναι ξεκάθαρο το σύστημα: δέσμευση υπάρχει ΜΟΝΟ με τον ορισμό συναλλασσόμενου μέλους. Μάλιστα, όσοι έχουν παρατηρήσει προσεκτικά το σύστημα, θα έχουν δει ότι, εφόσον δίνουμε τη δυνατότητα στα μέλη να μαρκάρουν μια αγγελία "υπό εκκρεμότητα" (δηλαδή συζητάω με ένα μέλος αλλά δεν έχει κλείσει, το αντικείμενο παραμένει διαθέσιμο) θα έπρεπε να είναι σαφές ότι δεν υφίσταται "συμφωνία" ή "δέσμευση" επειδή πρόλαβες εσύ, για παράδειγμα, να μου προτείνεις να αγοράσεις αυτό που πουλάω στην τιμή που αναφέρω.

2 ώρες πριν, rus είπε

Mαλιστα, κατανοητο. Καλο είναι λοιπον να γραφουν και στους ορους των αγγελιων με σαφηνεια: Επιτρέπονται πλειστηριασμοι. Η αναφερομενη τιμη δεν είναι δεσμευτικη.

Δραματοποιείς μια κατάσταση απλούστατη, για λόγους που δεν θέλω να εικάσω ποιοι είναι. Η ουσία παραμένει απλή: η τιμή (δεν αναφέρομαι σε καταστάσεις του στυλ iphoneX 200 ευρώ) είναι η τιμή με την οποία θεωρητικά ο δημιουργός της αγγελίας θα έμενε ικανοποιημένος. Το από ποιον θα δεχτεί αυτή την τιμή, αν θα δεχτεί μικρότερη για να συναλλαγεί με ένα μέλος που του έχει εμπιστοσύνη, πόσο θα κάνει για να αποφασίσει κτλ. είναι άλλα ζητήματα, στα οποία ούτε παρεμβαίνει το insomnia, ούτε πρόκειται να παρέμβει.

2 ώρες πριν, rus είπε

Άλλο οτι εχουμε ελευθερη αγορα, αλλα να παρεις το λογο σου πισω. Οταν εχεις κανει μια συμφωνια και μετα την ακυρωσεις για οποιοδηποτε λογο, αυτό δεν ειναι ουτε τιμιο ουτε ηθικο. Αν ησουν εσυ στη θεση του θυματος πως θα ενιωθες?

Επαναλαμβάνω, καθώς διακρίνω μια ανεξήγητη δυσκολία κατανόησης (ενώ το έχω γράψει παραπάνω, σε μήνυμα απόσπασμα του οποίου έκανες παράθεση, άρα θεωρητικά το διάβασες...): Συμφωνία υφίσταται ΜΟΝΟ με τον ορισμό συναλλασσόμενου μέλους.

Κανονικά, όπως εξήγησα ήδη, η άρνηση ενός μέλους να σας ορίσει συναλλασσόμενο μέλος θα έπρεπε να χτυπά αμέσως καμπανάκι ότι ο δημιουργός της αγγελίας δεν είναι σίγουρος, το ξανασκέφτεται και ψάχνεται. Δεν υπάρχει κανένα "θύμα" εδώ, μη γράφουμε ό,τι θέλουμε, παρακαλώ πολύ, για δημιουργία εντυπώσεων. Υπάρχει μια διαπραγμάτευση μεταξύ δύο μελών. Δεν θέλεις να ανεβάσεις την προσφορά σου, μην την ανεβάζεις, ψάξε αλλού. Ούτε "θύματα", ούτε λοιπά μελοδραματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

..... Είδα κι όταν ήμουν καλός. Με ζάλιζαν στα πμ με τα παζάρια, τους έκοβα από την τιμή, τραβιόμουν στα ελτα αντικαταβολές και είτε δεν πήγαιναν να το πάρουν ποτέ η το έπαιρναν και μετά εξαφανιζόντουσαν

Ασφαλως και υπαρχουν πολλοι τέτοιοι. Μου εχει συμβει καμποσες φορες ενώ εχουν συμφωνησει να αγορασουν  κατι μετα το ακυρωνουν με καποια δικαιολογια, ή απλα εξαφανιζονται χωρις να πουν τιποτα. Δε χρειαζεται ομως να γινουμε κι εμεις σαν αυτους.

19 ώρες πριν, Nathan Drake!! είπε

Όταν κλείνεις μία συμφωνία δίνεις τα χέρια κι όχι στα μπλα μπλα.....

Αυτο ισχυει και για σενα? Παραδέχεσαι δηλαδη ότι ο λογος σου δε μετραει?

19 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αν δεν έχει πέσει προκαταβολή, @@ συμφωνία είναι...

Αν δε φορας παντελονια ναι,  @@ συμφωνίες θα κανεις.

17 ώρες πριν, Snoob είπε

Δραματοποιείς μια κατάσταση απλούστατη, για λόγους που δεν θέλω να εικάσω ποιοι είναι. Η ουσία παραμένει απλή: η τιμή (δεν αναφέρομαι σε καταστάσεις του στυλ iphoneX 200 ευρώ) είναι η τιμή με την οποία θεωρητικά ο δημιουργός της αγγελίας θα έμενε ικανοποιημένος. Το από ποιον θα δεχτεί αυτή την τιμή, αν θα δεχτεί μικρότερη για να συναλλαγεί με ένα μέλος που του έχει εμπιστοσύνη, πόσο θα κάνει για να αποφασίσει κτλ. είναι άλλα ζητήματα, στα οποία ούτε παρεμβαίνει το insomnia, ούτε πρόκειται να παρέμβει.

Επαναλαμβάνω, καθώς διακρίνω μια ανεξήγητη δυσκολία κατανόησης (ενώ το έχω γράψει παραπάνω, σε μήνυμα απόσπασμα του οποίου έκανες παράθεση, άρα θεωρητικά το διάβασες...): Συμφωνία υφίσταται ΜΟΝΟ με τον ορισμό συναλλασσόμενου μέλους.

Δεν δραματοποιώ ουτε υπαρχουν λογοι για να τους εικασεις, απλα λεω ότι καλο είναι να γνωριζουμε με σαφηνεια τι ισχυει στις αγγελιες. Μεχρι τωρα οι περισσοτεροι είχαμε την εντυπωση οτι οι πλειστηρισμοι απαγορευονται(αυτό ισχυε παλιοτερα). Και επειδή ξαναμιλάς και με μπολντ για μικροτερη τιμη, να ξεκαθαρισουμε αν επιτρεπεται και μεγαλυτερη τιμη?

Ναι αυτή είναι η τυπικη συμφωνια και συμφωνα με τους κανονισμούς, εγω μιλησα για την ηθικη συμφωνια. Όταν συζητας με καποιον και συμφωνεις σε κατι προφανως δεν ειναι σωστο μετα να το ακυρωσεις.

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, rus είπε

[...]

Δεν δραματοποιώ ουτε υπαρχουν λογοι για να τους εικασεις, απλα λεω ότι καλο είναι να γνωριζουμε με σαφηνεια τι ισχυει στις αγγελιες. Μεχρι τωρα οι περισσοτεροι είχαμε την εντυπωση οτι οι πλειστηρισμοι απαγορευονται(αυτό ισχυε παλιοτερα). Και επειδή ξαναμιλάς και με μπολντ για μικροτερη τιμη, να ξεκαθαρισουμε αν επιτρεπεται και μεγαλυτερη τιμη?

Ναι αυτή είναι η τυπικη συμφωνια και συμφωνα με τους κανονισμούς, εγω μιλησα για την ηθικη συμφωνια. Όταν συζητας με καποιον και συμφωνεις σε κατι προφανως δεν ειναι σωστο μετα να το ακυρωσεις.

 

Προσπαθώ (ματαίως, φοβάμαι) να σου εξηγήσω πως δεν έχει σημασία αν τελικά ένα αντικείμενο θα κλείσει σε μεγαλύτερη ή μικρότερη τιμή, αυτό είναι θέμα διαπραγμάτευσης εφόσον το επιθυμούν τα μέλη. Σημασία έχει ότι στις "ηθικές" συμφωνίες μέσω τηλεφώνου/γραπτών μηνυμάτων/προσωπικών μηνυμάτων/email ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ, ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ (υπάρχει και μια τοσοδούλα λεπτομέρεια που ονομάζεται απόρρητο επικοινωνίας...) και ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να παρέμβουμε.

Ούτε είναι πρακτικά εφικτό να εμποδίσουμε τα μέλη να διαπραγματευτούν, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω.

Moυ προξενεί, μάλιστα, μεγάλη εντύπωση η επιμονή σου στο θέμα της τιμής, αφού και στις δικές σου αγγελίες βάζεις μια ενδεικτική τιμή και μετά γράφεις "τιμές αναλόγως της ποσότητας".

Εδύ, δηλαδή, δεν διαπραγματεύεσαι την τιμή; Κι αν σου ζητήσω ένα σπάνιο τεύχος, δεν θα ανέβει η τιμή αυτό το 0,50 που γράφεις στην αγγελία σου; Ρωτάς αν επιτρέπεται διαπραγμάτευση της τιμής όταν στις δικές σου αγγελίες, βάζεις τιμή "ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ"; Ή μήπως έχεις αναλάβει κάποια άγραφη ηθική δέσμευση να διαπραγματεύσεσαι μόνο προς τα κάτω; 

Ορισμένες απορίες σου, ειλικρινά, με κάνουν και απορώ.

Πάμε, τώρα, και στο περίφημο "ηθικό" σκέλος της υπόθεσης: έχουμε εξηγήσει κατ' επανάληψη ότι συμφωνία υπάρχει ΜΟΝΟ με την επιλογή συναλλασσόμενου μέλους. Είναι τόσο απλό, ώστε να μην ξεγελιέται, εντός ή εκτός εισαγωγικών, κανένας:

Αν δεν σας ορίσει ο δημιουργός της αγγελίας ως συναλλασσόμενο μέλος, οριστική συμφωνία ΔΕΝ υπάρχει

Θεωρώ πως δύο είναι οι ρίζες της συντριπτικής πλειοψηφίας των προβλημάτων που παρατηρούνται (και είναι, όπως έχουμε ξαναπεί, ελάχιστα σε σχέση με τον όγκο των συναλλαγών που πραγματοποιούνται ομαλότατα και των αξιολογήσεων που μπαίνουν στο σύστημα):

1. Άγνοια του τρόπου λειτουργίας των αγγελιών.

2. Νοσταλγία της εποχής των "ηθικών" (και μη επιβεβαιώσιμων) συμφωνιών, ώστε να μη χρειάζεται να κλείνουν τις αγγελίες τους, αφού αυτές είτε περιέχουν σωρεία αντικειμένων, είτε είναι -στην πράξη- διαρκείς διαφημίσεις πώλησης αντικειμένων, όχι αγγελίες με συγκεκριμένο αντικείμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...