Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Όχι σύμφωνα με αυτό, το τραπεζικό κόστος πάλι είναι μειωμένο απλά αντί για 60% όταν η τιμή είναι σταθερή γίνεται 42% (πάλι είναι 12% μεγαλύτερο απο ότι με το απλό RippleNet χωρίς XRP) άμα υπάρχει μεγάλη διακύμανση. Δεν υπάρχει κάποιο σημείο που χάνεται η χρησιμότητα του XRP, αλλά άμα δεν υπάρχει μεγάλο liquidity στο νόμισμα άρα και μεγαλύτερη αξία τότε μειώνεται το όφελος των τραπεζών. Προφανώς και όσο μεγαλύτερη αξία τόσο καλύτερο για τις τράπεζες, γιατί άλλο να κινείς 100 εκατ. XRP σε μια αγορά με μεγάλη ρευστότητα και άλλο το ίδιο ποσό με χαμηλή ρευστότητα. Στη δεύτερη περίπτωση θα υπάρχει μεγαλύτερη διακύμανση στη τιμή, κάτι που δεν το θέλουν οι τράπεζες.

Ευχαριστώ για το link, ενδιαφέρον το διάβασμα. Φαντάζομαι ότι τα ποσοστά που αναφέρεις απορρέουν από τα διαγράμματα low-/high-XRP volatility. Κατανοητά όσα γράφονται, κρατάω μία δύο πισινές όμως για 3 λόγους. Όπως όλα τα implementation proposals, υπάρχει έντονη αισιοδοξία/μαγείρεμα στο white paper. Επίσης οι όροι είναι αρκετά ελαστικοί: πως ορίζεται λ.χ. το high-XRP volatility και, ακόμα σημαντικότερα, πως ορίζεται το low. Τέλος, ποιες τράπεζες τέρατα θα αποφασίσουν να δώσουν ψωμί σε μία εταιρία που δεν ελέγχουν. Το πιθανότερο θα ήταν τα "τέρατα" να κάνουν ένα δικό τους σύστημα blockchain α λα Ripple και να έχουν τις υπόλοιπες τράπεζες να το χρησιμοποιούν.

Disclaimer: δεν είμαι οικονομολόγος, μάλλον εκφράζω απορίες της κυρά Κατίνας για να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα,

   αγαπητοι συμφορουμητες, μηπως εχει πουθενα στο φορουμ καποιο θρεντ με κανεναν απλο οδηγο για το πως μπορουμε να κανουμε αγοραπωλησιες κρυπτονομισματων? ΓΙατι εχω διαβασει για wallet, για στικακια, για διαφορους σερβερ που κρατας τα wallet,  για % παρακρατησης ανα συναλλαγη και εχω μπερδευτει πληρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με έτρωγε πολύ να βάλω κι άλλα λεφτά για να αγοράσω τώρα που ήταν όλα χαμηλά αλλά τελικά δεν παρασύρθηκα. Προσοχή σε όλους, δε βάζουμε παραπάνω απ' όσα μας παίρνει να χάσουμε όσο δελεαστικό κι αν φαίνεται. Αν έβαζα πάντως πέρα από ΕΤΗ θα επένδυα και σε BNB που έπιασε τα 10 ευρώ. Θεωρώ πως αρκετά σύντομα θα πιάσει τα (τουλάχιστον) 15.

Επεξ/σία από liakos18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thomasG4 είπε

Το trading είναι για αυτούς που το παίζουν λύκοι της Wall Street. Άμα ήσουν έξυπνος επενδυτής θα έμπαινες όταν είχε ακόμα $0.25 

Και όχι ακόμα δεν πήγε κάτω απο 1 ευρώ. Το χαμηλότερο που πήγε ήταν 1.23 δολάρια που με τη σημερινή ισοτιμία είναι ακριβώς 1.0041964 ευρώ.

giphy.gif.1104c43764420bdb5c5090678347237e.gif

Με hindsight 20/20 ολα ευκολα ειναι, ας αγοραζαμε και btc στα 2cents και ας πουλαγες τα ripple σου στα 3$ (καποιος ειπε οτι πρεπει να ειναι το top και πουλησε παντως..), τωρα εσυ περιμενεις τι 30-40$ οπως ελεγες?? Οκ θα μου κανει μεγαλη εντυπωση να παει στα 4$ προσωπικα.. 

Καποιες σκορπιες σκεψεις:

- Το ripple μπορει να εχει καλη τεχνολογια αλλα βρισκω τα tokens του useless, τουλαχιστον για να τα κραταω εγω long term, για ενα scalp/swing trade καλο ειναι..

- Απολαμβανω το bloodbath, χρειαζοταν και δεν ειναι και αρκετο imo

- Αν εχετε funds διαθεσιμα BTFD σε πολλα αξιολογα projects αλλιως sit back and enjoy, δεν μπορειτε να κανετε πολλα..

- Οταν οι καρχαριες μυριζονται αιμα ερχονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, carma είπε

Ευχαριστώ για το link, ενδιαφέρον το διάβασμα. Φαντάζομαι ότι τα ποσοστά που αναφέρεις απορρέουν από τα διαγράμματα low-/high-XRP volatility. Κατανοητά όσα γράφονται, κρατάω μία δύο πισινές όμως για 3 λόγους. Όπως όλα τα implementation proposals, υπάρχει έντονη αισιοδοξία/μαγείρεμα στο white paper. Επίσης οι όροι είναι αρκετά ελαστικοί: πως ορίζεται λ.χ. το high-XRP volatility και, ακόμα σημαντικότερα, πως ορίζεται το low. Τέλος, ποιες τράπεζες τέρατα θα αποφασίσουν να δώσουν ψωμί σε μία εταιρία που δεν ελέγχουν. Το πιθανότερο θα ήταν τα "τέρατα" να κάνουν ένα δικό τους σύστημα blockchain α λα Ripple και να έχουν τις υπόλοιπες τράπεζες να το χρησιμοποιούν.

Disclaimer: δεν είμαι οικονομολόγος, μάλλον εκφράζω απορίες της κυρά Κατίνας για να είμαι ειλικρινής.

Άμα διάβαζες την απάντηση που έδωσα στο quote που έκανες στο πρώτο μου post, θα έβλεπες ότι η Ripple δεν στοχεύει στις μεγάλες τράπεζες αλλά στις μικρομεσαίες που εξαρτιόνται από τις μεγάλες για τη μεταφορά χρήματος B2B. Όσο για τα τέρατα ότι θα κάνουν δικό τους blockchain, μπορούν να το κάνουν δεν αμφιβάλλω, αλλά άμα χρησιμοποιήσουν token όπως η Ripple θα πρέπει να ξεκινήσουν απο το 0. Η Ripple έχει χρόνια στην αγορά και έχει χτίσει αρκετό liquidity και συμφωνίες. Επίσης ένα blockchain χωρίς token δεν λύνει το πρόβλημα με τα nostro accounts. Τις μεγάλες τράπεζες χαζές τις έχεις; Αυτές κατέχουν τη πλειονότητα των nostro accounts. Επωφελούνται από το να παίρνουν νταβατζιλίκι από τις μικρές τράπεζες για να χρησιμοποιούν αυτούς τους λογαριασμούς, γιατί οι ίδιες δεν έχουν την μεγάλη ρευστότητα που έχουν οι κολοσσοί στο χώρο.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Με hindsight 20/20 ολα ευκολα ειναι, ας αγοραζαμε και btc στα 2cents και ας πουλαγες τα ripple σου στα 3$ (καποιος ειπε οτι πρεπει να ειναι το top και πουλησε παντως..), τωρα εσυ περιμενεις τι 30-40$ οπως ελεγες?? Οκ θα μου κανει μεγαλη εντυπωση να παει στα 4$ προσωπικα.. 

O skiabox καυχήθηκε ότι είναι και γαμώ τους trader, όχι εγώ. Η απάντηση που πήρε ήταν ανάλογη. Όσο για τη τελική που μπορεί να φτάσει κανένας δεν ξέρει, όλοι educated guesses κάνουμε. Δεν έχω βάλει στόχο πότε θα πουλήσω, θα κρατήσω ένα διάστημα τουλάχιστον ενός χρόνου και βλέπω πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

O skiabox καυχήθηκε ότι είναι και γαμώ τους trader, όχι εγώ. Η απάντηση που πήρε ήταν ανάλογη. Όσο για τη τελική που μπορεί να φτάσει κανένας δεν ξέρει, όλοι educated guesses κάνουμε. Δεν έχω βάλει στόχο πότε θα πουλήσω, θα κρατήσω ένα διάστημα τουλάχιστον ενός χρόνου και βλέπω πως θα πάει.

Δεν είναι κακό να έχεις και το short term trading στην φαρέτρα σου. Το θέμα είναι να μπορείς να το υποστηρίξεις.

Ένας βασικός λόγος που μπήκα αρκετά χρήματα στο ripple δεν ήταν η σούπερ ντούπερ ουάου φοβερή τεχνολογία του. Αλλά η εκτίμηση μου για την "ασφάλεια" που μπορεί να σου δώσει σε καταστάσεις πανικού όπως τώρα το τραπεζικό background που έχει.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε μεγάλες πτώσεις δεν θα support-άρουν (όσο μπορούν) με αντιστάσεις την αξία του οι τράπεζες για να μην ξεφτιλιστεί η τιμή του

Βέβαια αυτό από την άλλη όψη έχει δημιουργήσει και φοβερές αντιπάθειες σε αυτό το νόμισμα  που θα το κοπανάνε μέχρι τέλους

Επεξ/σία από MySql
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, MySql είπε

Δεν είναι κακό να έχεις και το short term trading στην φαρέτρα σου. Το θέμα είναι να μπορείς να το υποστηρίξεις.

Ένας βασικός λόγος που μπήκα αρκετά χρήματα στο ripple δεν ήταν η σούπερ ντούπερ ουάου φοβερή τεχνολογία του. Αλλά η εκτίμηση μου για την "ασφάλεια" που μπορεί να σου δώσει σε καταστάσεις πανικού όπως τώρα το τραπεζικό background που έχει.

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε μεγάλες πτώσεις δεν θα support-άρουν με αντιστάσεις την αξία του οι τράπεζες για να μην ξεφτιλιστεί η τιμή του

Βέβαια αυτό από την άλλη όψη έχει δημιουργήσει και φοβερές αντιπάθειες σε αυτό το νόμισμα  που θα το κοπανάνε μέχρι τέλους

Όσο και να το κοπανήσουν δεν το πουλάω αν δεν φτάσει τα 5€ από πείσμα. Ήταν η πρώτη μου αγορά.

Επεξ/σία από ninjanody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ninjanody είπε

Όσο και να το κοπανήσουν δεν το πουλάω αν δεν φτάσει τα 5€ από πείσμα. Ήταν η πρώτη μου αγορά.

Πρόσεξε μόνο μη γίνεις σαν και αυτούς που εχουν ακόμα τραπεζικές μετοχές από την εποχή του 99.

Και αυτοί δεν πουλάνε αν δεν ξαναανέβει το ΧΑΑ.

thomasG4 : Εγώ απλά διασκεδάζω με την αγωνία των αγορασμένων-φορτωμένων.

Απαγορεύεται αυτό;

Για αυτό και βλέπω μόνο survivor στην τηλεόραση επειδή έχει αγνά ανθρώπινα αισθήματα που βγαίνουν ομά λόγω πείνας και κακουχιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pOLoS είπε

καλη υπομονή , ένα μήνα ακριβώς περίμενα να με κάνουν verify 

Μόλις έκανα και εγώ. Καλό Φεβρουάριο λοιπόν. Πάλι καλά στο binance σε 2 ημέρες με έκαναν verify σε Tier2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...