Προς το περιεχόμενο

Cryptocurrencies - News, Exchanges, Trading etc


Praetorianos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, kokyriakidis είπε

Αυτο που έπεσε 95% μέσα σε 4 ώρες? χαχαχαχ

 

31 λεπτά πριν, zio10 είπε

-95% μου δείχνει εμένα...

Αστειακι ήταν. Το monero gold δεν ήταν ποτέ στο top 50. Χώρια που ήταν scam και έχει σταματήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, shadowfax-1- είπε

Όταν ανοίγεις λογαριασμό σου δίνουν χαρτιά και σου λένε: αδερφέ τα λεφτά σου που βάζεις εδώ ΘΑ ΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΌΜΑΣΤΕ εμείς. Τσεκαρε το αυτό (δεν είναι ελληνική πατέντα περιέργως... Αλλά έτσι δουλεύουν (. Για άνοιγμα λογαριασμού έτσι.

Κάνετο βρε αδερφέ αλλά απλά: όχι μέσω intermediary. Δεν τους δίνεις λευκή επιταγή. Τους τα δίνεις να στα φυλάξουν. Αν στο μέλλον τα πράγματα δε πάνε καλά και πουν οι τράπεζες και οι κυβερνήσεις ότι δεν δέχονται το btc(άρα και οι εταιρείες με έδρα τα παραπάνω κράτη). Διαχειρισου τα χρήματα που έχεις στο πορτοφόλι σου. Για τη τράπεζα τα χρήματα σου δεν είναι asset αλλά liability και γενικά είναι διαφορετικός ο τρόπος λογιστικής στις τράπεζες και στα financial institutions. Δεν είναι σαν να είναι δύο τους αυτό σου λέω: είναι δικό τους για όσο είναι μέσα στη τράπεζα.

Δε σου λέω αν συμφωνώ. Σου λέω τη πραγματικότητα που ίσχυε και ισχύει.

Οι τράπεζες σου δίνουν κάποιες δυνατότητες (πχ να μπορείς να τραβήξεις τα λεφτά από παντού. ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΔΕΊΓΜΑ η Ελλάδα. Στην Ευρώπη Ισπανός και μαλτέζος τράβηξαν δωρεάν τα λεφτά από το Δουβλίνο). ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ κοινωφελή ιδρύματα.

οκ και εγώ σου λέω ποια "πραγματικότητα" προσπερνά το Bitcoin. Γιατί το χρήμα είναι δικό μου και μόνο δικό μου και θέλω να το διαχειρίζομαι όποτε γουστάρω εγώ όποτε μου καπνίσει, χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανένα και να το στέλνω οπουδήποτε στον κόσμο θέλω άμεσα χωρίς να πάρω την άδεια κανενός.

Ετσί και αλλιώς το χρήμα μου αντιστοιχεί σε προσωπική εργασία και προσωπικό κέρδος. Από που και ως που να βάλω την τράπεζα συνέταιρο στην τσέπη μου. 

Το παραμύθι αυτό με τις τράπεζες τελείωσε με την κρίση του 2008. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υπάρχει κάποιος που μπορεί να εξηγήσει πως καθορίζεται η αξία του νομίσματος και και γιατί ας πούμε κάποιο κάνει 9.000 και αλλο 0,30. Μπορεί το 0,30 να γίνει 9.000? Συγνώμη για την ασχετοσύνη. Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για το XLM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, netaurio είπε

Ποια νομιμη δραστηριοτητα που μπορει να κανει καποιος  εμποδιζεται απο τριτους? (πλην περιπτωσεων cc φυσικα) 

πηγαίνε σε οποιαδήποτε τράπεζα στο κόσμο ακόμα και σε τράπεζες που βρίσκονται σε ιχσυρά οικονομικές χώρες,, μπες μέσα στο μεγαλύτερο τους κεντρικό υποκατάστημα και ζήτα να κάνεις ανάληψη ένα εκατομμύριο δολάρια. Να τα έχεις δλδ και να ζητήσεις το 1 εκατομμύριο δολάρια που έχεις στον λογαριασμό σου να τα πάρεις στην τσέπη σου έτσι γιατί σου κάπνισε. γιατί σε έπιασε τρέλα ξέρω γω και γιατί στην τελική δικό σου είναι το χρήμα και ζητάς να το τραβήξεις.

Θα στο δώσουν άμεσα? όχι,. Θα στο δώσουν? όχι και με τίποτα την ίδια μέρα. Στην Ελλάδα μπορεί να μην σε άφηναν να τραβήξεις ούτε καν 200.000 ακόμα και προ capital control. Και μιλάω να τραβήξεις cash.

Κάνε ένα βήμα παραπάνω τώρα. Ζήτα το χρήμα σου να μεταφερθεί άμεσα ας πούμε στην Ιαπωνία. Θα στο κάνουν. Φυσικά και όχι και θα περάσεις από μια ατελείωτη γραφειοκρατία ώστε να μπορέσεις να αποδείξεις για ποιο λόγο και που το πας αυτό το χρήμα που στην τελική γράφω ότι σου ανήκει και υποτίθεται ότι το κάνεις ότι θέλεις.

Τώρα γιατί λένε πολλοί για κορόιδα και μιλάνε για φούσκες για το Bitcoin.

Η μεγαλύτερη φούσκα και η μεγαλύτερη κοροϊδία στην ανθρώπινη ιστορία είναι το τραπεζικό σύστημα και οι πραγματικοί κυβερνήτες αυτού του κόσμου είναι αυτοί που έχουν στήσει αυτή την απάτη και αυτό το μεγαλειώδες scam.

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, chek2fire είπε

οκ και εγώ σου λέω ποια "πραγματικότητα" προσπερνά το Bitcoin. Γιατί το χρήμα είναι δικό μου και μόνο δικό μου και θέλω να το διαχειρίζομαι όποτε γουστάρω εγώ όποτε μου καπνίσει, χωρίς να δίνω λογαριασμό σε κανένα και να το στέλνω οπουδήποτε στον κόσμο θέλω άμεσα χωρίς να πάρω την άδεια κανενός.

Ετσί και αλλιώς το χρήμα μου αντιστοιχεί σε προσωπική εργασία και προσωπικό κέρδος. Από που και ως που να βάλω την τράπεζα συνέταιρο στην τσέπη μου. 

Το παραμύθι αυτό με τις τράπεζες τελείωσε με την κρίση του 2008. 

Nαιιι...Προφανώς και είναι δικό σου. Αν το κρατάς στη τσέπη σου. Ποια ακριβώς πραμύθια τελειώσαν? έχεις δει financial statements τραπεζών? οι τράπεζες στην Ελλάδα(έχω να ασχοληθώ 2 χρόνια με Ελληνικές αλλά είμαι 1001% σίγουρος)αναφέρουν ζημιές στους ισολογισμούς τους λογιστικά ή έχουν κέρδη όλο και περισσότερα βάση ποσοστό του τζίρου;

Που θα το στείλεις το ΒΤC σου;;; στην Ιαπωνία; ωραία το πας στην ιαπωνία...από που θα το βγάλεις; που θα το πουλήσεις;;;; ποιο χρήμα έχεις βάλει και πόσα λεφτά θα πάρεις;;; 

Αυτό...είναι ΡΙΣΚΟ. Στη τράπεζα σου... ΞέρειςΤΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ θα σου κοστίσει να πάρεις χρήματα από που. Γενικά...λίγο μπερδεμένα προσωπικά που μου λες.

Καταλαβαίνω τι λες αλλά αν θέλεις notes everywhere να σε ειδοποιήσεω ότι παγκόσμια το χρήμα που υπάρχει τυπωμένο(φαντάζομαι ότι είναι γνωστό)δεν υπάρχει. Οι τράπεζες και οι (αντ)ασφαλιστικές ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (όχι τέλεια γιατί όπως και με το ντόπινγκ και με το αντί ντόπινγκ έτσι και η ασφάλεια είναι ένα βήμα πίσω και σε προστατεύει από κρίσεις του πααρελθόντος) ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ και μπορούν μετρητά να σου δώσουν μετά από συννενόηση ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αριθμό notes.

ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ αυτά που ΕΣΥ παίρνεις ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εργασία δεν είναι δικά σου, της τράπεζας, και της κυβέρνησης...είνααι της ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ τράπεζας η οποία ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ(λολ). Το χρήμα είναι αυτού που το τυπώνει εν ολίγοις(υπάρχουν κάποιες τράπεζες που μετά από έγκριση έχουν δικαίωμα σε συννενόηση να τυπώνουν...σε συννενόηση πάντα). Το τραβάμε μακριά ειναι θέμα για το BTC & alt.  

 

41 λεπτά πριν, chek2fire είπε

Κάνε ένα βήμα παραπάνω τώρα. Ζήτα το χρήμα σου να μεταφερθεί άμεσα ας πούμε στην Ιαπωνία. Θα στο κάνουν. Φυσικά και όχι και θα περάσεις από μια ατελείωτη γραφειοκρατία ώστε να μπορέσεις να αποδείξεις για ποιο λόγο και που το πας αυτό το χρήμα που στην τελική γράφω ότι σου ανήκει και υποτίθεται ότι το κάνεις ότι θέλεις.

 

1001 συγνώμη...Αυτά που λες είναι ψέμματα. Συγνώμη που στο λέω ωμά. Δε ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στην Ελλάδα αλλά επειδή και φίλους στην Morgan S έχω και φίλους στης Paribas ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ αυτό που λες. Και επειδή έχω ασχοληθεί και εγώ με επαγγελματικούς λογαριασμούς και δε θα τους χρειαζόμουνα...Μπορώ ΕΠΙΣΗΣ να σου επιβεβαιώσω: μην ακούς αηδίες. Μην ακούς πράγματα που είναι urban legend. Με κάθε σεβασμό. Για τα notes σου μίλησα παραπάνω. BTW είναι αστεία τέτοια ποσά(200.000) για universal banks. Απλά θα γίνει (όπως σε κάθε κράτος) τυπικός έλεγχος. Όπως γίνεται σε συγχωνεύσεις, σε μεγάλες πωλήσεις, σε Αcquisition. Όλοι θέλουν να μάθουν τι θα κάνεις 1Μ μετρητά. Και αν δε θες να τους πεις προφανώς και θα υποψιαστούν ότι είναι για παράνομες δραστηριότητες(γιατί ίσως και να βολεύει). Δεν έχω συναντήσει(έως σήμερα)πελάτη που να θέλει να μεταφέρει ποσό και να μην έχει μια αιτιολογία. Αν ίσχυε αυτό δε θα γινόταν ούτε τραπεζική μεταφορά. Ξαναλέω στο UK αυτά που υπάρχει διαφορετικό τραπεζικό σύστημα. Γενικά δεν πάντως δεν ισχύει globally(δε θεωρώ την ελλάδα και το τρ.σύστημα ιδεατό για παραδειγματισμό). 

Αν θεωρείς ότι είναι όλο το τραπεζικό σύστημα μια απάτη (προσωπικά θεωρώ τη δικαιοσύνη και το δικαστικό σύστημα μια απάτη αλλά οκ)το ΜΟΝΟ που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις σε μια κλειστή κοινωνία που ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ το συγκεκριμένο σύστημα. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΩ ΟΥΤΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. Είτε χρησιμοποιείς το BTC είτε όχι σου δίνω μια μοναδική διέξοδο...

Σε 3 χρόνια από τώρα 5 κεντρικές τράπεζες αποφασίζουν και ελέγχουν το 75% όλων των crypto του πλανήτη...Μπορούν να καθορίσουν την αγορά;;;δε θα αλλάξει δραματικά ο κόσμος τότε; τα cryptos δεν έχουν σύνδεση με πραγματικά χρήματα (είτε αγοράζοντας asset & minάροντας είτε αγοράζοντάς τα σε ανταλακτήρια)?συγνώμη αν στο χαλάω αλλά προς το παρόν σήμερα είμαστε "τζογαδόροι επενδυτές".

Τέσπα 1000 συγνώμη από εμένα που το συνέχισα ο καθένας έχει τις απόψεις του.

ΥΓ:καλά προφανώς και 10101032839320320909 κακά έχει ο τραπεζικός τομέας και το τραπεζικό σύστημα. Και μεγάλο προφανώς φαγοπότι.
 

Επεξ/σία από shadowfax-1-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Nαιιι...Προφανώς και είναι δικό σου. Αν το κρατάς στη τσέπη σου. Ποια ακριβώς πραμύθια τελειώσαν? έχεις δει financial statements τραπεζών? οι τράπεζες στην Ελλάδα(έχω να ασχοληθώ 2 χρόνια με Ελληνικές αλλά είμαι 1001% σίγουρος)αναφέρουν ζημιές στους ισολογισμούς τους λογιστικά ή έχουν κέρδη όλο και περισσότερα βάση ποσοστό του τζίρου;

Που θα το στείλεις το ΒΤC σου;;; στην Ιαπωνία; ωραία το πας στην ιαπωνία...από που θα το βγάλεις; που θα το πουλήσεις;;;; ποιο χρήμα έχεις βάλει και πόσα λεφτά θα πάρεις;;; 

Αυτό...είναι ΡΙΣΚΟ. Στη τράπεζα σου... ΞέρειςΤΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ θα σου κοστίσει να πάρεις χρήματα από που. Γενικά...λίγο μπερδεμένα προσωπικά που μου λες.

Καταλαβαίνω τι λες αλλά αν θέλεις notes everywhere να σε ειδοποιήσεω ότι παγκόσμια το χρήμα που υπάρχει τυπωμένο(φαντάζομαι ότι είναι γνωστό)δεν υπάρχει. Οι τράπεζες και οι (αντ)ασφαλιστικές ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (όχι τέλεια γιατί όπως και με το ντόπινγκ και με το αντί ντόπινγκ έτσι και η ασφάλεια είναι ένα βήμα πίσω και σε προστατεύει από κρίσεις του πααρελθόντος) ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ και μπορούν μετρητά να σου δώσουν μετά από συννενόηση ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ αριθμό notes.

ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ αυτά που ΕΣΥ παίρνεις ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ εργασία δεν είναι δικά σου, της τράπεζας, και της κυβέρνησης...είνααι της ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ τράπεζας η οποία ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ(λολ). Το τραβάμε μακριά ειναι θέμα για το BTC & alt.  

1001 συγνώμη...Αυτά που λες είναι ψέμματα. Συγνώμη που στο λέω ωμά. Δε ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει στην Ελλάδα αλλά επειδή και φίλους στην Morgan S έχω και φίλους στης Paribas ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ αυτό που λες. Και επειδή έχω ασχοληθεί και εγώ με επαγγελματικούς λογαριασμούς και δε θα τους χρειαζόμουνα...Μπορώ ΕΠΙΣΗΣ να σου επιβεβαιώσω: μην ακούς αηδίες. Μην ακούς πράγματα που είναι urban legend. Με κάθε σεβασμό. Για τα notes σου μίλησα παραπάνω. BTW είναι αστεία τέτοια ποσά(200.000) για universal banks.

Αν θεωρείς ότι είναι όλο το τραπεζικό σύστημα μια απάτη (προσωπικά θεωρώ τη δικαιοσύνη και το δικαστικό σύστημα μια απάτη αλλά οκ)το ΜΟΝΟ που μπορείς να κάνεις είναι να μπεις σε μια κλειστή κοινωνία που ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ το συγκεκριμένο σύστημα. 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΩ ΟΥΤΕ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. Είτε χρησιμοποιείς το BTC είτε όχι σου δίνω μια μοναδική διέξοδο...

Σε 3 χρόνια από τώρα 5 κεντρικές τράπεζες αποφασίζουν και ελέγχουν το 75% όλων των crypto του πλανήτη...Μπορούν να καθορίσουν την αγορά;;;δε θα αλλάξει δραματικά ο κόσμος τότε; τα cryptos δεν έχουν σύνδεση με πραγματικά χρήματα (είτε αγοράζοντας asset & minάροντας είτε αγοράζοντάς τα σε ανταλακτήρια)?συγνώμη αν στο χαλάω αλλά προς το παρόν σήμερα είμαστε "τζογαδόροι επενδυτές".


 

η διαφορά μας είναι ότι εσύ μιλάς για εταιρικούς λογαριασμούς εγώ μιλάω για προσωπικούς απλών πολιτών. Φυσικά οι εταιρική λογαριασμοί και τα στελέχη τους έχουν μια ιδιαίτερη σχέση με τις τράπεζες. ΑΛΛΑ(μια και σου αρέσει να τονίζεις τις λέξεις με κεφαλαία) ΑΛΛΑ όλα είναι μια χαρά εκτός και αν.. αυτή η εταιρεία η το στέλεχος δεν έχει τπτ άλλες υποχρεώσεις που τρέχουν η δεν είναι μπλεγμένος μέχρι τον λαιμό στο λεγόμενο σύστημα κοπανιστού αέρα η αλλιώς τραπεζικού δανεισμού.

Φίλε όπου και να το πιάσεις το υπάρχον τραπεζικό σύστημα και έτσι όπως είναι δομημένο μπάζει και μπάζει χοντρά συν ότι προσωπικά πιστεύω είναι το μεγαλύτερο scam στην ανθρώπινη ιστορία. 

Και φυσικά μπορώ να μεταφέρω τα bitcoin μου στην Ιαπωνία και να τα κάνω ότι θέλω εκεί χωρίς να πάρω την άδεια κανενός. Το έκανα πριν λίγους μήνες θα το κάνω ξανά σε λίγους μήνες που έχω προγραμματίσει το επόμενο μου ταξίδι εκεί.

Τέλος η ουσία του Bitcoin δεν είναι ο τζόγος αλλά ούτε να γίνουμε πλούσιοι και να ανταλλάξουμε αυτό τον πλούτο με τον αέρα κοπανιστό το λεγόμενο fiat money.

 

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε συ. Τα μεταφέρεις εκεί. Δε θα τα ανταλλάξεις με κάτι με FIAT; επειδή δε γνωρίζω:μπορείς να ζήσεις με BTC και να κάνεις όλες τις συναλλαγές σου με BTC στην ιαπωνία; επίσης μεταφέρεις BTC...Αυτή η μεταφορά: ξέρεις πόσα χρήματα είναι; διότι είναι άλλο να μιλάμε για μικροδιαφορές σε exchange rate και άλλο 10% στη τιμή. Ξέρεις το κόστος σου; πως το ορίζεις θέλω να πω; αν το μετρήσεις πως το μετράς (το transaction) κάτι αν είναι ακριβό και φθηνό; με απλή ποσότητα του BTC;

Μπορεί να κάνω και λάθος διότι δεν έχω προσωπική άποψη από Ιαπωνική αγορά τόσο πολύ. Συγχώρεσέ με δεν έχω κάνει τόσο ενδελεχή έρευνα για στοχευμένη αγορά. Oπότε ότι και να λέω μπορεί να έιναι μια παπάτζα. Και πάλι σόρρυ.

Παρόλα αυτά δεν μου απάντησες με τι τί θα έκανες αν σε 3 χρόνια αποφασίσουν οι centra banks και κινούν την crypto αγορά τι θα έκανες

Για αυτό και έχω πει ότι όλα τα cryptos έτσι όπως είναι σήμερα είναι σαν asset.

ΥΓ:υπάρχουν πολλοί προσωπικοί λογαριασμοί που μεταφέρουν τέτοια ποσά. Ειδικά ατόμων που έχουν χρήματα και είναι πελάτες. Σου ξαναλέω μη το συζητάς το συγκεκριμένο. Αν μου πεις για δις τότε ναι. Αν μου λες για χιλιάδες και για 1Μ γελάνε παγκόσμιοι χρηματοοικονομικοί κολοσσοί. Η αγορά derivatives/transaction είναι τρις και το 1/3 αυτής της αγοράς έχει κέντρο το City. 

ΥΓ:το digixDAO είναι το μοναδικό νόμισμα που βλέπω τη τελευταία βδομάδα που έχει +. Δε κατάλαβα την ειρωνία. Δε σημαίνει και κάτι τρελό αυτό. Just a note.

ΥΓ:Ξαναλέω ότι κακά έχει πολλά ο τραπεζικός. Εσύ θεωρείς ότι τα cryptos είναι το απόλυτο και αλάνθαστο μέσο συναλλαγών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Κάτσε ρε συ. Τα μεταφέρεις εκεί. Δε θα τα ανταλλάξεις με κάτι με FIAT; επειδή δε γνωρίζω:μπορείς να ζήσεις με BTC και να κάνεις όλες τις συναλλαγές σου με BTC στην ιαπωνία; επίσης μεταφέρεις BTC...Αυτή η μεταφορά: ξέρεις πόσα χρήματα είναι; διότι είναι άλλο να μιλάμε για μικροδιαφορές σε exchange rate και άλλο 10% στη τιμή. Ξέρεις το κόστος σου; πως το ορίζεις θέλω να πω; αν το μετρήσεις πως το μετράς (το transaction) κάτι αν είναι ακριβό και φθηνό; με απλή ποσότητα του BTC;

Μπορεί να κάνω και λάθος διότι δεν έχω προσωπική άποψη από Ιαπωνική αγορά τόσο πολύ. Συγχώρεσέ με δεν έχω κάνει τόσο ενδελεχή έρευνα για στοχευμένη αγορά. Oπότε ότι και να λέω μπορεί να έιναι μια παπάτζα. Και πάλι σόρρυ.

Παρόλα αυτά δεν μου απάντησες με τι τί θα έκανες αν σε 3 χρόνια αποφασίσουν οι centra banks και κινούν την crypto αγορά τι θα έκανες

Για αυτό και έχω πει ότι όλα τα cryptos έτσι όπως είναι σήμερα είναι σαν asset.

ΥΓ:υπάρχουν πολλοί προσωπικοί λογαριασμοί που μεταφέρουν τέτοια ποσά. Ειδικά ατόμων που έχουν χρήματα και είναι πελάτες. Σου ξαναλέω μη το συζητάς το συγκεκριμένο. Αν μου πεις για δις τότε ναι. Αν μου λες για χιλιάδες και για 1Μ γελάνε παγκόσμιοι χρηματοοικονομικοί κολοσσοί. Η αγορά derivatives/transaction είναι τρις και το 1/3 αυτής της αγοράς έχει κέντρο το City. 

ΥΓ:το digixDAO είναι το μοναδικό νόμισμα που βλέπω τη τελευταία βδομάδα που έχει +. Δε κατάλαβα την ειρωνία. Δε σημαίνει και κάτι τρελό αυτό. Just a note.

ΥΓ:Ξαναλέω ότι κακά έχει πολλά ο τραπεζικός. Εσύ θεωρείς ότι τα cryptos είναι το απόλυτο και αλάνθαστο μέσο συναλλαγών;

και πως θα την κινούν την αγορά των crypto για πες μου ένα τρόπο? Υπάρχει μια θεμελιώδης διαφορά στο τι είναι fiat money και στο τι είναι Bitcoin που το να κινήσεις μια αγορά σαν το Bitcoin απλά θα φας τα μούτρα σου και αυτό λόγο του σοβαρού flaw στο σύστημα έκδοσης του fiat money.

Βλέπεις το τραπεζικό σύστημα θεωρούσε ότι θα μπορούσε να εκδίδει όσο χρήμα θέλει και όποτε θέλει αλλά δεν πρόβλεψε ότι αυτό τον αέρα κοπανιστό χρήμα θα φτάσει μια τεχνολογικά εποχή που θα μπορεί κάποιος να το ανταλλάξει με κάτι που προσομοιάζει ψηφιακό χρυσό και όχι μόνο αυτό αλλά και με κάτι που οι πολίτες θα είχαν τον απόλυτο έλεγχο πάνω του.

Το επόμενο βήμα σε αυτή την επανάσταση είναι το Bitcoin να είναι πλέον η σταθερά και το fiat money να μετατραπεί σε κάτι τόσο ευτελές που κανείς δεν θα θέλει όχι μόνο να κρατήσει αλλά και να αποθηκεύσει την αξία του εκεί.

Το επόμενο halving στο Bitcoin είναι σε δύο χρόνια ενώ το μεθεπόμενο που για μένα θα είναι και το ποιο ιστορικό του είναι σε 6 χρόνια. 

 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως θα αγοράσουν/έχουν στη κατοχή τους το (πχ) 75% του BTC και να διαμορφώσουν αν θέλουν τιμές εννοείς;;;

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να αγοράσουν το 75% του bitcoin θα πρέπει κάποιος να τους το πουλήσει κάτι που είναι εξαιρετικά απίθανο. Με το που φτάσουν να έχουν αγοράσει το 10% της ποσότητας που και αυτό είναι απίθανο η ισοτιμία του Bitcoin θα έχει πάει πάνω από 100.000 δολάρια το ένα. Καλή τυχη μετά στο να μπορέσουν να αγοράσουν το υπόλοιπο 65%

Καταλαβαίνεις τι σου γράφω παραπάνω για το δομικό flaw του fiat money?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος απαγορεύει σε τράπεζα εκτός από αγοραστής να είναι και Miner??? και από τούδε και στο εξής να γίνει ο μεγαλύτερος miner. 

Ποιος απαγορεύει στις κυβερνήσεις που συνεργάζονται με τις τράπεζες να θεωρήσουν μη αποδεκτό το BTC σαν μέσο συνδιαλλαγής; και άρα να απαγορεύσουν στα εδάφη τους οποιαδήποτε transaction με "crypto".

Λόγω επιστημονικής μου κατάρτησης και επενδύσεων σου λέω ότι αυτό θα ήταν κάτι πολύ δύσκολο. Δε ξέρω αν μπορώ και να στο εξηγήσω απλά με 2 βιβλία και με 5 references.

Δε χρειάζεται να επικρατήσεις έναντι στο BTC αν είσαι CB. Μπορείς απλά να το "αποσύρεις" ή να "παρασύρεις" την αγορά. Είναι τόσα πολλά. Και μπορώ να τα φανταστώ εγώ με "ελάχιστες" γνώσεις και ιδέες.

Τo BTC πιστεύεις ότι συνεχίζει να αποκτάει κοινό και ενδιαφέρον δίχως οι τράπεζες να ξέρουν για αυτό; πιστεύεις ότι δε μπορεί να ελεγχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, shadowfax-1- είπε

Ποιος απαγορεύει σε τράπεζα εκτός από αγοραστής να είναι και Miner??? και από τούδε και στο εξής να γίνει ο μεγαλύτερος miner. 

Ποιος απαγορεύει στις κυβερνήσεις που συνεργάζονται με τις τράπεζες να θεωρήσουν μη αποδεκτό το BTC σαν μέσο συνδιαλλαγής; και άρα να απαγορεύσουν στα εδάφη τους οποιαδήποτε transaction με "crypto".

Λόγω επιστημονικής μου κατάρτησης και επενδύσεων σου λέω ότι αυτό θα ήταν κάτι πολύ δύσκολο. Δε ξέρω αν μπορώ και να στο εξηγήσω απλά με 2 βιβλία και με 5 references.

Δε χρειάζεται να επικρατήσεις έναντι στο BTC αν είσαι CB. Μπορείς απλά να το "αποσύρεις" ή να "παρασύρεις" την αγορά. Είναι τόσα πολλά. Και μπορώ να τα φανταστώ εγώ με "ελάχιστες" γνώσεις και ιδέες.

Τo BTC πιστεύεις ότι συνεχίζει να αποκτάει κοινό και ενδιαφέρον δίχως οι τράπεζες να ξέρουν για αυτό; πιστεύεις ότι δε μπορεί να ελεγχτεί;

σκέψου λίγο το game theory και θα δεις κάτι τέτοιο είναι φοβερό δύσκολο σε ένα asset σαν το Bitcoin. Δεν αμφισβητώ την επιστημονική σου κατάρτιση αλλά απλά θεωρώ ότι βασίζεται σε κάτι που γνωρίζεις όπως τα χρηματιστηριακά προϊόντα και ότι μεταφέρεις την ίδια ανάλυση σε κάτι που δεν γνωρίζεις η καλύτερα δεν έχεις κατανοήσει όπως είναι το Bitcoin.

Θεώρησε το Bitcoin σαν ένα ψηφιακό χρυσό που ένα μεγάλο ποσοστό του έχει εξορυχθεί από τον δημιουργό του σε μη spendable διευθύνσεις (10% περίπου) , ένα άλλο μεγάλο μέρος του έχει χαθεί για διάφορους λόγους ένα μεγάλο μέρος του βρίσκεται ακήνητο σε γνωστές διευθύνσεις για πολλά χρόνια με αρκετούς να το θεωρούν και αυτό "χαμένο" και μένει μετά ένα μέρος του που βρίσκεται διάσπαρτο στην κυριολεξία κοντά στο εκατομμύριο διευθύνσεις. 

Σίγουρα τα ανταλλακτήρια έχουν μεγάλο μέρος στην κατοχή τους από αυτά τα ψηφιακά νομίσματα αλλα δεν νομίζω όλα μαζί να ξεπερνούν το 10% των συνολικών αποθεματικών. 

Πες μου ποια τύχη θα έχει κάποιος που  έχει στην κατοχή του ας πούμε 100 δισεκατομμύρια δολάρια και που θα μπει σε μια αγορά με τόσο χαμηλή ρευστότητα και με ένα τόσο σπάνιο asset και θα αποφασίσει να το κάνει σκούπα. Δλδ να αγοράσει όλα τα τεμάχια του.

Αρχικά όπως είπα και πριν θα συναντήσει μεγάλη δυσκολία να βρει την ποσότητα που θέλει και θα πέσει στην επόμενη μεγάλη παγίδα ότι ο χρόνος θα τρέχει εις βάρος του.

Δλδ την ίδια στιγμή θα ρίχνει χρήμα σε αυτή την αγορά τα ψηφιακά νομίσματα θα αρχίσουν να ανεβαίνουν υπερβολικά και τότε θα μπεί άλλο ένα παράδοξο στην προσπάθεια αυτού του κακόβουλου να αγοράσει όλα τα νομίσματα και να τα κρασάρει μετά την αγορά. Το FOMO(fear of missing out)

Δλδ όσο αυξανετε τόσο απότομα η ισοτιμία θα υπάρξει μεγάλο ανταγωνισμός από άλλα μεγάλα κεφάλαια για να πάρουν θέση σε αυτή την νέα ανερχόμενη κερδοφόρα αγορά και στην κυριολεξία θα ακυρώσουν όλη την προσπάθεια για χειραγώγηση της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...